ضبط اولین مریخ‌لرزه توسط ناسا

برای اولین بار پس از آغاز ماموریت کاوشگر بصیرت (InSight) ناسا، این مریخ‌نورد لرزش‌هایی را حین ماموریت کشف کرد که به عقیده دانشمندان ناسا، یک مریخ‌لرزه (Marsquake) است.

پیش از این وزش بادهای مریخی در ماه آذر گذشته ثبت و ضبط شده بودند. اما حالا صداهایی عمیق‌تر توسط لرزه‌نگاری که روی سطح سیاره نصب شده بود، ثبت شده است. این سیگنال‌ها روز ۱۷ فروردین ثبت شدند و تیم ماموریت بصیرت معتقدند که آن‌ها نشانه‌ای از وقوع یک زلزله بر سطح سیاره مریخ هستند. سیگنال‌های کوچک دیگری هم در ماه مارس و آوریل در مریخ تشخیص داده شد، اما محققان هنوز در مورد منشا آن‌ها اطمینان کافی ندارند و در حال مطالعه آن‌ها هستند.

خوشبختانه سطح مریخ ساکت است و لرزه‌نگار نصب شده طوری طراحی شده است که کوچکترین لرزه‌ها را هم شناسایی و ثبت کند.
بروس بانردت (Bruce Banerdt) محقق ارشد تیم ناسا در این باره می‌گوید: «ما تا به امروز مشغول ذخیره صداهای شنیده شده [در ماموریت‌های فضایی] بوده‌ایم، اما این، رسما اولین بار است که وارد سطح جدیدی شده‌ایم: لرزه‌نگاری مریخی!»
این لرزه، شبیه لرزه‌هایی است که در ماموریت آپولو روی ماه ثبت شده است. بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷، پنج لرزه‌نگار نصب شده روی ماه که فضانوردان آپولو نصب کرده بودند، هزاران لرزه را روی ماه ثبت کردند.

ماه و مریخ، مانند زمین، کره‌های تکتونیک نیستند و سطحی چند صفحه‌ای ندارند. وجود پوسته تکتونیک زمین عامل وقوع زلزله روی سیاره ما است. اما لرزه‌هایی که در ماه و مریخ اتفاق می‌افتند ناشی از انبساط و انقباض‌هایی هستند که بر اثر گرما و سرما اتفاق افتاده و به ایجاد شکاف در سطح این دو کره منجر می‌شوند.

با اینکه سیگنال دریافتی فعلی، برای ساخت یک تصویر دقیق و واضح از درون مریخ، بسیار کوچک و ضعیف است، ثبت لرزه‌های روی مریخ می‌تواند به ساخت تصویری از داخل سیاره بیانجامد که به مطالعه نحوه شکل‌گیری این سیاره کمک می‌کند. این یکی از مهمترین اهداف کاوشگر بصیرت است.
به گفته فیلیپه لاگنونه (Philippe Lognonneé) رهبر تیم لرزه‌نگاری از انستیتوی de Physique du Globe de Paris «ما ماه‌ها منتظر دریافت سیگنالی شبیه این بوده‌ایم. دریافت این سیگنال ثابت می‌کند مریخ کماکان از نظر زمین‌شناسی فعال است و این کشف بسیار هیجان‌انگیز است. ما به محض تکمیل تحلیل داده‌ها، جزییات نتایج آن‌ها را منتشر می‌کنیم.»

محققان می‌گویند مریخ پیمای اینسایت روز ششم آوریل سیگنال زلزله در سیاره سرخ را هرچند کوتاه ثبت کرده است.
👇👇

1 دیدگاه

  • ناشناس
    1398-07-13 16:10:34
    چه جالب اما کم بود

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش