برنامه جدید شهروندی کانادا

سلام. در برنامه امروز می خواهم برایتان در مورد قانون شهروندی کانادا یا چگونگی گرفتن پاسپورت کانادایی توضیح بدهم.


در ابتدا این توضیح را می دهم که قوانین کانادا به دو صورت است: 👇

✔️ دسته ای از قوانین، قوانین مهاجرتی هستند

✔️ دسته‌ی دیگر قوانین شهروندی هستند.
 

توضیحات امروز من بطور کلی در مورد قانون شهروندی کاناداست. درخواست تغییر قوانین شهروندی برای اولین بار در 19 جون 2014 توسط دولت اعلام شد و پس از اون در 11 جون 2015 این قوانین تصویب شد. دلیل این تغییرات (یعنی تغییرات برای قانون شهروندی کانادا) بالا بردن ارزش پاسپورت کانادایی توسط دولت و سرعت بخشیدن به پاسخگویی به افرادی که درخواست شهروندی خود را اعلام می کردند بود.
 

👈 مواردی که در ۱۱ جون ۲۰۱۵ تغییر کرده است را ابتدا بصورت خلاصه برایتان توضیح می دهم و پس از آن، قانون قدیمی را با قانون جدید دولت کانادا مقایسه می کنم.

🔻 اولین تغییر این بوده است که در حال حاضر و طبق قانون شهروندی جدید دولت کانادا افراد بالغ باید در خاک کشور کانادا حضور فیزیکی داشته باشند. به این معنی که از شش سال حتماً باید چهار سال را در کشور کانادا زندگی کنند. تعریف چهار سال به روز معادل ۱۴۶۰ روز است. این روزها را باید قبل از اینکه درخواست شهروندی‌شان را به دولت اعلام کنند پرکرده باشند. که بجز این، هر سال معادل شش ماه (معادل ۱۸۳ روز) باید در داخل خاک کانادا زندگی کرده باشند.

🔻 قانون بعد این است که افراد بین ۱۴ تا ۶۴ سال باید دانش زبان انگلیسی داشته باشند. این قانون را دولت تغییر داده، بخاطر اینکه افرادی که شهروند کانادایی می شوند بتوانند زندگی بهتر و راحت تری را در کشور کانادا تجربه کنند.


🔻 قانون بعدی در مورد بزرگسالان بالای ۱۸ سال است که آنها باید به دولت اعلام کنند که در آینده قصد زندگی کردن در خاک کانادا را دارند.

🔻 قانون بعدی در مورد افرادی است که گزارش اشتباه، تقلب یا اینکه اشتباهی در روند کاغذهایشان انجام می‌شود. یعنی افرادی که اشتباهی در پرونده شان صورت می گیرد باید مبلغ جریمه ای بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار کانادا و حتی بیشتر از ۵ سال زندان برایشان در نظر گرفته می‌شود. در این حالت دولت کانادا، تصمیم می گیرد که جریمه نقدی را پرداخت نمایید و به زندان بروید و یا هر دو.

🔻 قانون بعدی اینکه تنها وکلا و کسانی که محضر (دفتر) دارند می توانند مشاوره و توصیه هایی را در مورد روند مهاجرتی به افرادی که پرونده شان را می خواهند برای اخذ شهروندی کانادایی داشته باشند بدهند.

🔻 قانون بعدی این است که درخواست های جدید مشمول قانون جدید می‌شود و فرم های جدید درخواست شهروندی زیر مجموعه سایت CIC دولت کانادا وجود دارد و افرادی که فرم های قدیمی را پر کردند یعنی افرادی که قبل از ۱۰ ژوئن ۲۰۱۵ درخواست خودشان را اعلام کردند پرونده شان برگشت داده می‌شود. 


تا اینجا برایتان خلاصه ای توضیح دادم و از اینجا می خواهم قانون قدیمی و جدید کانادا را در درخواست های شهروندی با هم مقایسه کنم.

👇 15 مــورد مقــایســه وجــود دارد:

🔴 اول اینکه طبق قانون قدیمی، حضور در کشور کانادا به اندازه سه سال از چهار سال کافی بود و سه سال معادل ۱۰۹۵ روز محاسبه می شد. طبق قانون جدید فردی که می خواهد درخواست شهروندی اش را به کشور کانادا بدهد بایستی از شش سال، چهار سال معادل ۱۴۶۰ روز در کشور کانادا بماند.

🔴 دوم اینکه طبق قانون قدیمی نیاز به حضور فیزیکی فرد در کانادا نبود ولی طبق قانون جدید باید حضور داشته باشند و هر سال شش ماه معادل ۱۸۳ روز در داخل کشور کانادا حضور داشته باشند.

🔴 مورد بعدی این است که طبق قانون قدیمی سال هایی را که قبل از اینکه اقامت بگیرید یا PR باشید و ساکن کانادا باشید اگر در کشور حضور داشتید بعضی از آن‌ سال‌ها محاسبه می شد ولی طبق قانون جدید پس از اینکه PR می شوید سال های شما برای شهروندی شمرده می شود.

🔴 مورد چهارم این است که طبق قانون قدیمی نیاز نبود شما ثابت می کردید که قبلاً در کانادا زندگی می کردید و نیاز نبود مدرکی داشته باشید و به دولت ارائه کنید ولی طبق قانون جدید بایستی حضورتان را در کانادا با مدارکی ثابت کنید.

🔴 مورد پنجم این است که طبق قانون قبلی افراد ۱۸ تا ۵۴ سال باید نمره زبان انگلیسی می آوردند ولی طبق قانون جدید این محدوده سنی تغییر کرده است و افراد بین ۱۴ تا ۶۴ سال باید نمره زبان انگلیسی را برای درخواست شهروندی ارائه کنند.

🔴 مورد ششم این است که در قانون قدیمی افرادی که قبل از سال ۱۹۴۷ میلادی به دنیا آمده بودند و شهروندی خودشان را نگرفته بودند و در سال ۲۰۱۵ پرونده‌ی بعضی ها باقی مانده بود و به پرونده بعضی ها رسیدگی شده بود طبق قانون جدید این افراد می توانند پاسپورتشان را دریافت کنند و فرزندانشان نیز که در داخل خاک کانادا به دنیا نیامدند نیز شامل این قانون می شوند.

🔴 مورد هفتم این است که طبق قانون قدیمی افرادی که سابقه کیفری در داخل خاک کانادا داشتند نمی توانستند برای شهروندی اقدام کنند و طبق قانون جدید افرادی که سابقه کیفری چه در خاک کانادا و چه در خارج از خاک کانادا داشته باشند نمی توانند برای شهروندی کشور کانادا و یا برای گرفتن پاسپورت اقدام کنند.

🔴 مورد هشتم این است که طبق قانون قدیم افرادی که درخواست شهروندی داشتند در مواردی که می خواستند به دادگاه بروند و نمی توانستند زبان انگلیسی را به راحتی صحبت کنند می توانستند هر فردی را با خودشان به دادگاه ببرند ولی طبق قانون جدید این افراد فقط می توانند وکیل و یا محضردار باشند (بجز این دو مورد شما نمی توانید فرد دیگری را با خود به دادگاه ببرید). مورد دیگر اینکه اگر تقلب، اشتباه و یا مورد خلافی در پرونده شما وجود داشته باشد سیستم دولت کانادا طبق قانون قدیمی نمی توانست این را پیدا کند و متوجه بشود ولی طبق قانون جدید سیستم تغییر کرده و اگر فردی در روند پرونده اش تقلب، اشتباه و یا خلافی صورت گرفته بود، دولت کانادا می تواند متوجه شود.
مورد بعدی این است که هزینه تقلب، اشتباه و هر خلافی (اشتباه غلطی) در روند پرونده مبلغ ۱۰۰۰ دلار کانادایی و یک سال زندان طبق قانون قدیم دارد و طبق قانون جدید این رقم به ۱۰۰ هزار دلار کانادا و پنج سال زندان افزایش پیدا کرده است. همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد اینکه فرد مورد نظر مشمول کدامیک از جریمه ها می‌شود، بعداً مشخص می‌شود که به نظر قاضی بستگی دارد.


🔴 مورد نهم این است که طبق قوانین قدیم قاضی شهروندی دولت کانادا تصمیم نهایی را برای پرونده ای که برای درخواست شهروندی رفته می گرفت ولی طبق قوانین جدید و در موارد پیچیده دادگاه دولت تصمیم می گیرد. موارد پیچیده شامل این می‌شود که فردی که اقامت کانادا را داشته در جنگ علیه بشریت؛ که به تعریف انگلیسی می‌شود تروریست یا به خطر انداختن امنیت و جان بقیه انسان ها؛ شرکت داشته و همچنین در حقوق بین المللی اگر تخطی و یا اشتباهی از او صورت گرفته باشد که در این مورد دادگاه دولتی تصمیم می گیرد.

🔴 مورد دهم این است که طبق قانون قدیمی دولت اختیار کمتری داشت تا بتواند تصمیم بگیرد که آیا پرونده شهروندی فرد متقاضی کامل هست و یا خیر. و طیق قوانین جدید دولت اختیار بیشتری دارد که بتواند تصمیم بگیرد آیا این پرونده‌ها برای روند اقامت، پرونده های کاملی هستند و یا خیر.

🔴 مورد یازدهم این است که طبق قانون قدیم، شهروندی سه مرحله داشت و بنابراین زمان طولانی تری سپری می شد که افراد بتوانند متوجه بشوند که آیا درخواست آنها مورد قبول دولت قرار گرفته و یا خیر و طبق قانون جدید سه مرحله قبلی به تنها یک مرحله تقلیل پیدا کرده و باعث شده کاهش دوباره‌کاری صورت بگیرد و سرعت کار بالاتر رود یعنی اگر شما برای شهروندی خودتان درخواست بفرمایید درخواست شما سریع تر پاسخ داده خواهد شد.

🔴 مورد دوازدهم این است که طبق قانون قدیمی نیاز نبود که فرد مالیات درآمدش را وقتی که می‌خواست درخواست شهروندی بدهد اعلام کند ولی طبق قانون جدید فرد مورد نظر یعنی فردی که می خواهد برای شهروندی درخواست خود را به دولت کانادا بدهد باید حتماً مدارکی داشته باشه تا توضیح بدهد آن سال هایی که در کشور کانادا اقامت داشته مالیات درآمدش را اعلام کرده است.

🔴 مورد سیزدهم چند شاخه دارد که طبق قانون قدیمی ساده تر است. طبق قانون قدیمی این بوده که اگر اشتباه، نادرستی و یا تقلبی در روند پرونده شما صورت می گرفت پرونده درخواست دهنده رد نمی شد،

👇اما طبق قوانین جدید که سه مورد دارد
1 
اولاً این اختیار وجود دارد که افرادی که دو پاسپورت دارند اگر در جنگ برای یک کشور دیگر شرکت کرده باشند و آن کشور با کشور کانادا مقداری تناقض داشته باشد دولت کانادا می تواند پرونده آن‌ها را لغو کند،
 

مورد دوم نیز برای افرادی است که دو پاسپورت دارند یعنی هم پاسپورت کانادایی دارند و هم پاسپورت کشور مبدأ خودشان. اگر مشخص شود که این افراد در عملیات تروریستی شرکت کرده اند و یا اینکه در عملیات جاسوسی شرکت کرده اند و یا خیانت و پیمان شکنی کردند دولت کانادا این اجازه را دارد که بتواند پرونده آن‌ها را لغو کند و
 

مورد آخر این است که اگر فردی که برای شهروندی درخواستش را به دولت کانادا داده، مشخص شود که در جنگ علیه کانادا شرکت کرده کماکان پرونده آن فرد می‌شود لغو بشود.
 


🔴 مورد چهاردم این است که طبق قانون قدیمی پرونده‌هایی که کلاهبرداری کرده بودند و یا اینکه به غلط اشتباهی در آنها صورت گرفته بود، زیرمجموعه‌ پلیس سلطنتی قرار می گرفت و پلیس سلطنتی برای روند این پرونده ی اشتباه تصمیم می گرفت، ولی در حال حاضر دولت کانادا می تواند این پرونده هایی که در آن تقلب صورت گرفته را لغو کند و یا می تواند آن پرونده ها را قبول نکند و آن فردی که این اشتباه در پرونده اش صورت گرفته تا 5 سال اجازه ورود به کانادا را ندارد، حتی اگر آن فرد بخواهد درخواست جدیدی به کشور کانادا بدهد که ببیند آیا می تواند به کشور بیاید یا نه یا در ابتدا اجازه را از دولت بگیرد و بعد اجازه دارد درخواستش را بدهد.

🔴 مورد پانزدهم این است که طبق قانون قدیم اگر شما کانادایی بودید یعنی اگر PR کانادا داشتید و در کانادا زندگی کرده بودید و عضو ارتش بودید و حالا زمانش رسیده بود که بخواهید برای شهروندیتان درخواست بفرمایید روند بررسی پرونده شما مانند افراد دیگر بود، ولی در حال حاضر افرادی که در داخل کانادا اقامت دارند و عضو ارتش کانادا هستند روندشان برای گرفتن شهروندی و یا پاسپورت سریع‌تر است. 

متشکرم که به برنامه ما توجه کردید، روز خوبی داشته باشید 👌

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 هفته پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
7 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
7 ماه پیش