رتبه‌بندی شرکت‌ها در سال ۲۰۱۹ بر اساس رعایت حقوق دیجیتال کاربران

پروژه Ranking Digital Rights یا RDR گزارش سال ۲۰۱۹ خود را از ۲۴ شرکت دنیا منتشر کرده است. در این پروژه، این شرکت‌ها در سالی که گذشت بر اساس عملکردشان در «توجه به آزادی بیان و حریم شخصی کاربران و تعامل با دولت‌ها» رتبه‌بندی شده‌اند.

این ۲۴ شرکت از میان شرکت‌های بزرگ مخابراتی و شرکت‌های فعال اینترنتی و تولیدکننده‌های موبایل در دنیا هستند.

برای این گزارش ۳۵ مولفه برای رتبه‌بندی شرکت‌ها در نظر گرفته شده که در سه گروه «دولت»، «آزادی بیان» و «حریم شخصی» تنظیم شده‌اند. شرکت‌ها نیز در دو گروه شرکت‌های اینترنتی و تولید‌کننده موبایل و شرکت‌های مخابراتی دسته‌بندی و رتبه‌بندی شده‌اند.
طبق گزارش ۲۰۱۹ اغلب شرکت‌ها نسبت به سال گذشته امتیازهای بهتری را حداقل در یک مولفه کسب کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها رشد قابل توجهی را در قیاس با گزارش ۲۰۱۸ نشان داده‌اند.

بر اساس این گزارش، در قیاس با سال گذشته، شرکت‌های تلفنیکا (Telefónica)، بایدو (Baidu) و یاندکس (Yandex) به ترتیب بیشترین رشد مثبت را داشته‌اند و شرکت‌های اوردو (Ooredoo)، سامسونگ (Samsung) و اتصالات به ترتیب بیشترین رشد منفی را نشان داده‌اند.
 شرکت‌های اینترنتی-شرکت‌های مایکروسافت- - ویکی گرام
در رتبه‌بندی ۲۰۱۹، در میان شرکت‌های اینترنتی، شرکت‌های مایکروسافت ۶۲ درصد، گوگل ۶۱درصد، ورایزون میدیا ۶۱ درصد، فیسبوک ۵۷ درصد ، توییتر ۵۵ درصد ، کاکائو ۵۰ درصد ، اپل ۴۶ درصد، یاندکس ۳۲ درصد، سامسونگ ۲۹ درصد، تنسنت ۲۶ درصد، بایدو ۲۳ درصد  و mail.ru با ۲۱ درصد به ترتیب قرار گرفته‌اند.
شرکت‌های مخابراتی-رتبه بندی- ویکی گرامدر میان شرکت‌های مخابراتی نیز تلفنیکا با ۵۷ درصد، ودافون ۵۲ درصد، AT&T با ۴۸ درصد ، تلنور ۴۵ درصد، دویچه تله‌کام ۴۴درصد، ارنج ۳۶درصد، امریکا مویل ۲۵درصد، بهرتی ایرتل ۱۶درصد، ام‌تی‌ان ۱۶درصد، آکسیاتا ۸ درصد، اتصالات ۸ درصد و اوردو ۵ درصد رتبه‌های اول تا دوازدهم را از آن خود کرده‌اند.
پروژه RDR-حریم شخصی کاربران- عملکرد شرکت‌ها و رتبه‌بندی- ویکی گرامپروژه RDR در تلاش است با ترویج آزادی بیان و توجه به حریم شخصی کاربران در اینترنت، انگیزه‌ها و استانداردهای شرکت‌ها را در سطح جهان، در راستای اهمیت احترام به کاربران و حفاظت از حقوق آن‌ها با استانداردهای فعلی جایگزین کند. گروهی از شرکت‌ها، وکلا، محققان، سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران نیز به این منظور در قالب این پروژه گرد هم آمده‌اند.
پروژه RDR از سال ۲۰۱۵ در مسیر یاد شده گزارش‌های سالانه‌ای از عملکرد شرکت‌ها و رتبه‌بندی آن‌ها منتشر کرده است و این گزارش‌ها از سال ۲۰۱۷ به صورت مرتب هر ساله منتشر شده‌اند.
نسخه کامل گزارش سال ۲۰۱۹ و گزارش‌های سال‌های قبل از RDR در این صفحه قابل دانلود است.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 هفته پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش