آیا آدمهای چاق بیشتر عمر می کنند؟

براساس یک تحقیق گسترده ۴۰ ساله بر روی ۱۰۰ هزار نفر، محققین دانشگاه کپنهاگ دانمارک پی بردند که آدم های چاق بیشتر از آدم های سالم و لاغر و البته بیش از حد چاق، عمر می کنند.

به طور دقیقتر، افرادی که  ایندکس BMI شان بین ۲۵ تا زیر ۳۰ است و بر طبق جدول، جزو چاق ها هستند از دو گروه بالاترو پایین تر از ایند محدوده، از عمر بیشتری برخوردار خواهند شد.
این تحقیق در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است ولی این اولین بار نیست که بررسی های درازمدت کلینیکی که در باره چهار سطح ایندکس  BMI  یعنی لاغری، متوسط، چاقی و چاقی بیش از حد ( اوبیس) صورت گرفته است به سلامت بیشتر چاق ها اعتراف کرده است.

البته این تذکر لازم است که این تحقیق نباید توجیهی باشد برای دست از ورزش کشیدن و غذاهای ناسالم خوردن و بقیه رفتاری که باعث افزایش وزن می شود.
این نوع تحقیقات دارند می گویند شاید بهتر است تعریف دقیق تری از وزن سالم تهیه کنیم. چون مطالعات بسیاری وجود دارد که دلیل سلامت و طول عمر را به دلایل افزایش ریسک ناشی از سیگار کشیدن، وضعیت اقتصادی و اجتماعی فرد، جمسیت فرد، تاریخچه حضور بیماریها در خانواده نیز مربوط می دانند.

ضمن اینکه متخصصین زیادی هم هستند که تنها شرط سلامت و طول عمر بشر را محدود به ایندکس   BMI نمی دانند. سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه‌گیری نمی‌کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود.
بنابراین وزن BMI یا همان گروه بندی سلامت وزن فرد شاید اعتبار علمی زیادی نداشته باشد و شاید بهتر است تقسیم ها مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.
 یک مثال مشخص در این زمینه بالا بودن بیماری قند ۲ و بیماری های قلبی در بین افراد لاغر در آسیا است. در صورتی که بسیاری از افراد چاق امرکایی عملا سالم هستند.

👇 بیشتر بخوانید:
محققان کشف کرده‌اند 'چرا چاقی خطر سرطان را افزایش می‌دهد'
شیوع چاقی عامل 'افزایش موارد سرطان در بریتانیا است'


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

اینجا در خصوص ژورنال توضیح میدین؟
2 ماه پیش

#ژورنال شناسی 
در خصوص ژورنال های مهندسی نرم افزار  کسی ژورنال خوب سراغ داره؟
2 ماه پیش