چهار هزار سیاره توسط ستاره شناسان شناسایی و طبقه بندی شده اند

در یک تعریف خیلی ساده، سیاره‌ها  گردو غبار و گازهای باقیمانده از شکل گیری یک ستاره هستند. ابرهایی که به آرامی می چرخند و در معرض جاذبه ستاره قرار می گیرند و در اطرافش حلقه می زنند.

به نظر می رسد این شکل گیری سیاره ها در اکثر موارد منجر به ایجاد سیاره های در حدود دو تا چهار برابر اندازه زمین می شوند. تلسکوپ « کیپلر» که بر روی یک نقطه محدودی از جهان کهکشانها نشان شده بود چند سالی است جای خودر را به تلسکوپ TESS داده است که همه جهان را قرار است با دقتی بیشتر بگردد.

تاکنون حدود چهار هزار سیاره توسط ستاره شناسان و تلسکوپ های شان شناسایی و طبقه بندی شده اند. آنها براساس اطلاعات تصویری موجود، متوجه یک فرضیه علمی شده اند که معروف است به نام  Fulton gap که مدعی است سیاره های  که کمتر از دو برابر یا نزدیک به اندازه اندازه زمین باشند خیلی نادر هستند.
البته به نظر بعضی از ستاره شناسان، این فرضیه نتیجه محدودیت  تکنیکی تلسکوپ « کیپلر» بوده است و تلسکوپ جدید که به تازگی جانشین شده است هنوز اطلاعت کافی جمع آور نکرده است که متوجه یک شکلی از تکرار در اندازه های سیاره ها باشیم.

اما خود این فرضیه Fulton gap  توانسته انست میدان جدیدی از نحوه محاسبه و حتی شناخت سیاره های کهکشانها را  فراهم کند. یکی از ستاره شناسان امریکا براساس اطلاعات دقیقتر تلسکوپ جدید به یک فرمول دقیق تر از اندازه سیاره های تاکنون شناسایی شده دست یافت. به نظر وی دو نوع اساسی در بین سیاره ها وجود دارند که یا بزرگتر از دو و  نیم برابر زمین هستند یا حدود ۱۰ درصد کوچکتر از سیاره ما …
تلسکوپ سیاره یاب همه امیدش چشم دوختن مداوم و ثبت تصاویر ستارگان روشن تر است تا شاید شاهد چشمک زدن آن باشند که نشان دهنده عبور سیاره و دور زدن همان خورشید است.

این اتفاق نادر اگر ثبت شود توجه دقیقتر و پیگیرتر برای ثبت لکه سیاه فراهم می گردد و از این طریق به شناسایی کاملتر وزن، حجم و قطر و مواد تشکیل دهنده و حتی عمر تخمینی شان می پردازد.
نظریه های ستاره شناسان مدام به خاطر تکمیل اطلاعات دقیقتر، بیشتر می شود ولی به قول یکی از آنها، هنوز آنقدر قدرت بینایی ما برای دیدن جهان بیکران، محدود است که واقعا انگار در یک انبار کاه، با دیدن یک وجب آن، به این نتیجه برسیم که سوزنی یافت نشده است.

👇بیشتر بخوانید:
ویدئویی از اندازه واقعی کره زمین را در برابر جهان هستی
 دنیاهای موازی نزدیک‌تر از همیشه
ویدئویی از مقایسه اندازه زمین نسبت به بزرگترین ستاره

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش