سالی رايد، نخستين و جوان‌ترين فضانورد زن آمريكا

۲۶ مه ۱۹۵۱؛ ۶۸ سال پيش در چنين روزی سالی رايد در لس آنجلس زاده شد.

سالی راید جوان‌ترين فضانورد آمريكايی بود كه به فضا رفت و پيام فرستاد: "چه بد است هنگامی كه در كنار همنوعان خود نيستيم".
سالی كريستين رايد Sally Kristen Ride نوروژی‌تبار بود.
در زمينه‌های گوناگون استعداد و علاقه داشت. از ۱۰ سالگی در مسابقات تنيس شركت می‌كرد و مدتی دبيرستان را رها كرد و بازيگر حرفه‌ای تنيس بود.
نخست در زادگاهش فيزيک و ادبيات انگليسی خواند و سپس در ۲۴ سالگی در دانشگاه بنام استانفورد در رشته فيزيک شاخه اخترشناسی دكترا گرفت.

۲۷ ساله بود كه اداره هوانوردی ناسا او را به همراه چهار فضانورد ديگر از ميان ۸۰۰۰ نامزد فضاپيمايی برای اين كار برگزيد. يک سال پس از آموزش او به مدار زمين رفت و در راه اندازی دو ماهواره شركت فعال داشت.
۳۱ ساله بود كه با يك فضانورد آمريكايی ازدواج كرد ولی پس از پنج سال از او جدا شد، چون همجنس‌گرايی را به زندگی مشترك با "جنس مخالف" ترجيح می‌داد.

۳۶ ساله بود كه با خانم تام اوشانسی يار و همراه شد و ۷ كتاب كودكان در زمينه كشف فضا نوشت.
از آثار جالب او يكی "راز مريخ" است ولی ماندگارترين و پر استقبال‌ترين اثرش كتاب "منظومه شمسي" برای دانش‌آموزان است كه در آن با واژگانی ساده و نثری روان و كودک‌پسند به توصيف و تشريح خورشيد، سياره ها سيارک‌ها و شهاب‌ها پرداخته و مفصل ویژگی‌های كره ماه را شرح داده است.

او همچنين با كمک يار خود يك سازمان غير انتفاعی برای آموزش كودكان در زمينه‌های فنی و رياضی بنيان نهاد.
رايد به خاطر خدمات فضاپيمايی و فضاشناسی‌اش و همچنين توصيف فضا برای همگان و آموزش ساده مسائل پيچيده علمی و فنی، پس از درگذشتش به دريافت مدال آزادی آمريكا كه از برترين نشان‌های افتخار اين كشور است نايل آمد.
سالی رايد در ۶۱ سالگی در سان ديِگو در جنوب كاليفورنيا درگذشت.

بیشتر بخوانید:
◾️ تعداد فضانوردان زن ناسا در سالهای مختلف
◾️تمام فضانوردانی که به ماه سفر کردند
◾️ برنامه آرتمیس ارسال نخستین زن به ماه


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش