۱۷ ژوئن: روز جهانی مبارزه با خشکسالی و بیابان زایی

خطر بیابان زایی یک سوم سطح زمین را تهدید می‌کند. بیابان زایی زندگی بیش از ۲۵۰ میلیون انسان را تحت تاثیر قرار داده است. از اینرو سازمان ملل برای مقابله با بیایان‌زایی ۱۷ ژوئن را روز جهانی مبارزه با بیابان زایی نامیده است.

خشکسالی چیست؟
خشکسالی همان کمبود آب است. فاجعه خشکسالی ناشی از بلایای طبیعی و فعالیت‌های مخرب انسانی، زندگی میلیون‌ها انسان را متاثر کرده است. در کشورهای آفریقایی، ازجمله اتیوپی و سومالی، خشکسالی‌های درازمدت شالوده زندگی بسیاری از انسان‌ها را به نابودی کشانده و به میزان قحطی و گرسنگی در این کشورها افزوده است.

بیابان زایی: چالش بزرگ جهان
۲۵۰ میلیون انسان با جسم و جان خود پیامدهای مخرب بیابان زایی را تجربه می‌کنند. یک سوم سطح زمین یا بیش از چهار میلیارد هکتار آن بر اثر گسترش فزاینده بیابان زایی در معرض خطر نابودی قرار دارد. هستی یک میلیارد انسان که برای گذران زندگی خود مستقیما به زمین وابسته‌اند، در معرض خطر است؛ خطری که نخست بیش از صد کشور از فقیرترین و محروم ترین کشورهای جهان را تهدید می‌کند.
بیابان زایی-ویکی گرام
گسترش پهنه بیابان زایی
بیابان زایی بی‌ثباتی سیاسی کشورها را تقویت می‌کند. بیابان زایی تنها مشکل فقیرترین کشورهای جهان نیست. حتی کشورهای توسعه یافته و صنعتی نیز به دلیل بیابان زایی بالقوه بخش بزرگی از رشد اقتصادی خود را از دست می‌دهند. هم اکنون بیش ۱۱۰ کشور جهان را خطر خشکسالی وکمبود منابع آبی تهدید می کند.

علل پیدایش و گسترش بیابان زایی
فجایع طبیعی و یا تغییرات اقلیمی آب و هوا تنها علت اصلی بیابان زایی نیست، فعالیت‌های مخرب انسان نیز از عوامل اصلی آن به شمار می‌آید. استفاده بی رویه از زمین‌های مزروعی یا تخریب جنگل‌ها به کاهش و نابودی پوشش گیاهی منجر می‌شود. فقدان آب و فرسایش خاک ناشی از باد و باران نیز از دیگر علت‌ها به شمار می‌آیند. با گسترش بیابان زایی زمین به شوره زار بی آب و علفی بدل می‌شود که دیگر جای زندگی نیست.

آوارگی و مهاجرت به دلیل بیابان زایی
خشکسالی و بیابان زایی سبب جابجایی انسان‌ها و مهاجرت منطقه‌ای و یا جهانی آنان شده است. هرسال میلیون‌ها انسان از مناطق خشک و بیابانی راهی شهر می‌شوند، امری که به مشکلات اجتماعی و اقتصادی بیشتری منجر می‌شود. به دلیل خشکسالی خشونت و درگیری‌های مسلحانه، بر سر بدیهی‌ترین نیازهای انسانی، نیز افزایش یافته است.
آوارگی و مهاجرت به دلیل بیابان زایی-ویکی گرام
مبارزه علیه بیابان زایی
از طریق به کارگیری شیوه‌های مختلف ساخت و ساز مانند ساخت سطوح پلکانی، دیواره‌های سنگی و پرچین‌ها یا احیای جنگل در مناطق جنگلی خشک و ویران شده، سعی می‌شود تا زمین های بایر و خشک به زمین های آیش و قابل کشت تبدیل شوند.

آب، نیاز گرانقدر انسانی
حفاظت از طبیعت و دقت و توجه در مصرف منابع مهم طبیعی راه پیشگیری از تاثیرات خشکسالی و بیابان زایی است. با ایجاد سدها و ساختن مخازن آب امکان صرفه جویی در مصرف آب ممکن می‌شود. به این ترتیب، حتی در فصل خشک، مردم می توانند به منابع پرارزش دسترسی پیدا کنند.

تنوع زیستی و خاک غنی از مواد مغذی
با کاشتن درختان و پرورش گیاهان پایدار می‌توان جلوی گسترش بیابان زایی را گرفت. این کار هم سبب افزایش تنوع زیستی است، هم به افزایش مواد مغذی در خاک زمین کمک می‌کند. به این ترتیب با افزایش سطح آب‌های زیرزمینی و رطوبت کافی خاک، به دلیل ریزش برگ‌های درختان، از گسترش پهنه بیابان زایی کاسته می شود.

مسئولیت و وظیفه فردی در امر صرفه جویی در منابع حیاتی
هر انسانی می‌تواند با تغییر رفتار مصرفی خود از تاثیرات مخرب خشکسالی در سراسر جهان بکاهد. برای نمونه با مصرف گوشت کمتر، زیرا تولید یک کیلو گوشت به ۱۵ هزار و ۵۰۰ لیتر آب نیاز دارد. صرفه جویی در آب نشان مسئولیت پذیری ما در برابر انسان‌هایی است که در بسیاری از نقاط جهان از کمبود آب در رنج‌اند.

➕ بیشتر بخوانید:
وضعیت آبی در کشورهای مختلف دنیا
تغییرات اقلیمی افزایش نابرابری اقتصادی شمال و جنوب جهان
یک میلیون نوع حیوان و گیاه برای همیشه از صحنه حیات محو خواهند شد

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش