راهنمای جامع تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان ( پارت آخر )

در این قسمت قصد داریم درباره نحوه نگارش انگیزه نامه برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان صحبت کنیم.
انگیزه نامه (Motivation Letter) که معمولا با عنوان بیان هدف (Statement of Purpose) نیز شناخته می شود، متنی است که در آن فرد متقاضی توانایی های حرفه ای و انگیزه شخصی را خود برای انتخاب و تحصیل در یک رشته و دانشگاه خاص توصیف می کند. در واقع، انگیزه نامه شخصی ترین و مهمترین مدرکی است که باید در طول پروسه ارائه درخواست به دانشگاه آماده و ارسال کنید. این متن، در پذیرش یا عدم پذیرش درخواست ارسالی به دانشگاه مورد نظر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نحوه نگارش انگیزه نامه
در متن انگیزه نامه می توانید جزئیات مرتبط و جالبی درباره خودتان بنویسید تا به مسئولان پذیرش دانشگاه ثابت کنید، شما کاندیدای مناسب و درستی برای تحصیل در رشته مورد نظرتان هستید. به عبارت دیگر، حتی اگر دانشجوی برجسته و دارای نمرات بالا باشید، نحوه معرفی شما تاثیر بسیار زیادی در مجاب کردن مسئولان دارد. 
انگیزه نامه همانند سایر مدارک، ویژگی های خاصی دارد که در زمان نگارش باید مدنظر قرار دهید. یکی از این موارد مهم، تمرکز بر نقاط قوت است، باید به مسئولان ثابت کنید که شما بهترین و مناسب ترین فرد برای تحصیل در این جایگاه هستید. مورد دوم، نگارش متن نباید به حدی شخصی باشد که غیر رسمی و غیر جدی بنظر برسد، بعبارت دیگر بهتر است روی بعد شخصیتی و فکری خود تمرکز کنید. 

پیشنهاد: برای نگارش انگیزه نامه برنامه داشته باشید. در پیش نویس اولیه باید مواردی از قبیل مفهوم و هدف کلی، بخش های تشکیل دهنده، ساختار و انتخاب واژگان رعایت شود. در قسمت زیر، درباره این موارد صحبت می کنیم:
1. مفهوم و هدف کلی: شامل تمام اندیشه ها و دلایل فرد برای ادامه تحصیل در یک رشته خاص است. در این قسمت، باید ذکر کنید که چرا این دانشگاه و این رشته برای شما بهترین گزینه هستند و چگونه در ارتقا شرایط آتی به شما کمک خواهند کرد. تمام این دلایل و ایده ها را در این قسمت مطرح کنید. 
2. بخش های تشکیل دهنده: فرمت نگارش متن و حرفه ای بودن نویسنده را نشان می دهد. حتما سعی کنید این قسمت را در نگارش انگیزه نامه مدنظر قرار دهید و ساده از آن نگذرید.
3. ساختار: نشاندهنده جریان متن است، بدین ترتیب که با مقدمه واضح و مناسب شروع می کنید و به شکل سیال به قسمت اصلی (body) متن می رسید. مجموعه مطالب این بخش به همراه نتیجه گیری باید ویژگی های برجسته شما را بار دیگر نشان دهند. 
4. انتخاب واژگان: در این قسمت باید به انتخاب واژگان دقت کنید و از به کار بردن کلمات پیچیده یا ساختارهای چند پهلو بپرهیزید.

بهتر است از زبان شیوا، سیلیس و متقاعد کننده استفاده کنید، که به طور غیر مستقیم، معرف برجسته بودن شماست. حتما گرامر و اسپلینگ را چک کنید، و در نهایت از فردی که در نگارش انگیزه نامه مهارت دارد بخواهید تا متن شما را مطالعه و نظرات خود را اعلام کند.

مواردی که در زمان نگارش انگیزه نامه باید در ذهن داشته باشید:
◼️ آنچه را که قبلا در فرم درخواست یا رزومه (CV) به آن اشاره کرده اید، دو مرتبه تکرار نکنید – مسئولان پذیرش دانشگاه، انگیزه نامه های زیادی دریافت می کنند، سعی کنید خودتان را بجای آنها بگذارید، مسلما هر چه خلاق تر باشید، شانس بیشتری خواهید داشت.

◼️ اولویت های رشته مورد نظرتان را لحاظ کنید – در زمان نگارش انگیزه نامه باید علایقی را در اولویت قرار دهید که با برنامه و رشته آموزشی مورد نظرتان در دانشگاه مطابقت دارد. برای مثال، تحصیل در این رشته چه تاثیری بر آینده شما دارد یا دلایل انتخاب این رشته چیست. معمولا، شرایط و صلاحیت دانشجویان قابل قبول هر دانشگاه در سایت آن ذکر شده است، پس سعی کنید، متن خود را مطابق با هدف گزینشی دانشگاه بنویسید. 

◼️ مقدمه متن را به صورت یک دست و منسجم بنویسید – مقدمه، مهمترین بخش یک انگیزه نامه است، که می تواند مسئولان را به خواندن ادامه متن ترغیب کند. در واقع، مقدمه اولین و مهمترین بخشی است که باعث پذیرش یا عدم پذیرش درخواست می شود. سعی کنید به جای کلیشه ای نوشتن این قسمت، هوشمندانه و جذاب عمل کنید!

◼️ از طرح موارد زیاد و اضافی خودداری کنید – ممکن است در ابتدا هیجان زده شوید و بخواهید تمام مهارت های خود را نشان دهید، اما اگر این کار جنبه نمایشی به خود بگیرد نتیجه عکس خواهد داشت.

◼️ ویژگی و توانایی هایتان را به اشتراک بگذارید – در نگارش متن می توانید علایق و احساسات خود را در زمینه فعالیت های مطابق با برنامه آموزشی مورد نظر به اشتراک بگذارید. در مورد نحوه ارائه این قسمت از طریق الگوی ذهنی و انگیزشی فکر کنید. 

◼️ متن را به سمت شوخی پیش نبرید – مثبت بنظر رسیدن بسیار اهمیت دارد، اما شوخ بنظر رسیدن در نگارش انگیزه نامه می تواند تاثیر عکس داشته باشد. در واقع، این احتمال وجود دارد، موردی که برای شما جذاب و خنده دار است، برای فرد دیگری اینطور نباشد. 

◼️ خودتان باشید – همیشه از صدا، لحن و واژگان مربوط به خودتان استفاده کنید. خودتان باشید و از مواردی صحبت کنید که حقیقت دارند. فهمیدن نادرستی گفته هایتان برای مسئولان بسیار آسان است، پس به آنچه نیستید تظاهر نکنید. خود شما به اندازه کافی ویژگی های مثبت و جذاب دارید که منحصر به فرد بودن شما را نشان می دهند.

◼️ به تمام سوالات پاسخ دهید – به تمام سوالاتی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید و هیچ کدام را نادیده نگیرید. به تمام سوالات به دقت فکر کنید و بدانید که پاسخ هایتان اهمیت ویژه ای دارند.

◼️ نگارش انگیزه نامه را به دقایق آخر موکول نکنید – این مورد بسیار بسیار اهمیت دارد. زمان کافی برای نگارش این متن داشته باشید. اگر نگارش انگیزه نامه را به روزها یا ساعات آخر موکول کنید، ممکن است بسیاری از موارد مهم و شایان ذکر را از قلم بیاندازید. نگارش انگیزه نامه را حداقل یک ماه زودتر آغاز کنید. اهداف خود را به طور واضح در ذهن داشته باشید و شروع به نوشتن نمایید.

◼️ متن را اصلاح کنید –  انجام این کار نوعی اجبار است. پس از نگارش پیش نویس اولیه، اصلاح اشتباهات گرامری و علائم نگارشی، متن آماده را به فردی بدهید که در زمینه نگارش انگیزه نامه مهارت دارد و از نظرات و پیشنهادات او استفاده کنید. 

خواندن مکرر متن انگیزه نامه توسط خود فرد و نیز نگرش ذهنی او نسبت به آنچه نوشته است منجر به ایجاد خطاهایی می شود، که در صورت خواندن متن نهایی توسط فرد مسلط، قابل کشف و اصلاح خواهد بود. در نتیجه، حتما و حتما از فرد قابل اعتماد و مسلط به نگارش انگیزه نامه بخواهید تا متنتان را بخواند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم اینست که هیچ فرمت استانداردی برای انگیزه نامه وجود ندارد، پس سعی نکنید از فرمت های آماده استفاده و اطلاعات شخصی خود را در آن جاگذاری کنید. در ضمن، نگارش انگیزه نامه برای هر مقطع ویژگی های مربوط به خود را دارد، پس در زمان نگارش به این نکات توجه نمایید. 

به طور کلی میتوان فرآیند ویرایش انگیزه نامه را بدین ترتیب خلاصه کرد:
1.  
 نگارش پیش نویس اولیه 
2.    بررسی سریع متن 
3.    یافتن بخش های مهم مطرح نشده و تکمیل متن
4.    تکرار کل این فرآیند تا امکان تغییر بیشتری نباشد
5.    مقایسه متن آماده شده با سایر انگیزه نامه هایی که تا بحال خوانده اید

توصیه پایانی اینست که حتما زمان کافی و برنامه ریزی درستی برای نگارش انگیزه نامه داشته باشید تا بتوانید به هدف خود از نگارش این متن دست پیدا کنید.

📚 منبع:
How to write a motivational letter for university admission in Germany

➕ بیشتر بخوانید :

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش