هزینه‌ تحصیل در ژاپن چقدر است؟

در این مطلب قصد داریم تا در مورد هزینه شهریه، اسکان و دیگر هزینه‌های متداول در کشور ژاپن با شما صحبت کنیم. با ما و ادامه این پست همراه باشید. نکته مهمی که بایستی به آن دقت نمایید این موضوع است که تمامی مبالغ ذکر شده تا تاریخ نگارش این مطلب دقیق می‌باشد.

هزینه شهریه
مبلغ شهریه در دانشگاههای ژاپن مبلغی معقول و قابل تحمل توسط دانشجویان محسوب می‌شود به ویژه موقعی که این مبلغ با مبالغ دانشگاههای بریتانیایی و آمریکایی مقایسه می‌شود. مقدار آن برای دانشجویان بین المللی نسبتا کم است و همچنین امکان اخذ بورسیه‌های متنوع تحصیلی وجود دارد.

برای مثال شهریه تحصیلی در دانشگاه معتبر و با رتبه بسیار خوب جهانی توکیو از ۴۸۵،۰۰۰ ین (۳،۵۲۰ پوند) برای مقطع کارشناسی شروع می‌شود. همچنین علاوه بر آن مبلغی در حدود ۲۴۸،۰۰۰ ین (۱،۸۰۰ پوند) به عنوان هزینه ثبت نام دریافت می‌شود. دانشگاه معتبر دیگر کشور ژاپن دانشگاه کیوتو می‌باشد که مبلغ شهریه برای آن ۵۳۵،۰۰۰ ین (۳،۹۰۰ پوند) می‌باشد. این مبلغ را عملا می‌توان به عنوان سقفی در نظر گرفت که افزایش مبلغ شهریه از این مقدار بسیار نادر می‌باشد.

در دانشگاههای ژاپن علاوه بر مبلغ شهریه، دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه ثبت نام هستند که این مبلغ معمولا در حدود ۲۸۲،۰۰۰ ین (۲،۰۰۰ پوند) می‌باشد. مبلغ شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تغییر می‌کند و بهترین راه برای فهمیدن آن بررسی سایت دانشگاه مقصد برای آخرین مبلغ شهریه می‌باشد.

هزینه اسکان
اغلب دانشگاههای ژاپنی برای دانشجویان خوابگاه دانشجویی در دانشگاه مهیا می‌کنند. فرایند گرفتن این خوابگاهها نیازمند ثبت نام است و ۲ در سال انجام می‌شود. این خوابگاهها همواره در محوطه دانشگاه نیستند و بعضا ممکن است خارج از دانشگاه باشند. با این حال خیلی دور هم نیستند و نهایتا ممکن است در فاصله‌ای در حدود ۲ تا ۳ ایستگاه قرار از دانشگاه قرار داشته باشند.

یادتان باشد که همه دانشجویان از اسکان خوابگاهی استفاده نمی‌کنند و در نتیجه می‌توان روی این موضوع حساب ویژه باز کرد. هزینه اسکان در خوابگاه دانشجویی معمولا حدود ۱۱،۹۰۰ ین (۸۷ پوند) در ماه برای یک اتاق یک نفره مجهز به آب و برق می‌باشد. طبیعتا این مبلغ برای اتاقهای دو نفره یا بیشتر افزایش می‌یابد.

متوسط مبلغ برای اجازه کردن یک خوابگاه خصوصی در حدود ۵۸،۵۰۰ ین (۴۲۴ پوند) در ماه است. این مبلغ، هزینه‌ای زیادی در توکیو محسوب می‌شود با این حال مقدار آن می‌تواند در مناطق مختلف کشور ژاپن متغیر باشد. مبالغی که اشاره شد سرویس شاٰرژ و نگهداری را هم شامل می‌شود. نکته دیگر در مورد خوابگاههای خصوصی این است که مبلغ قبوض در مبلغ اجاره لحاظ نشده‌اند و پرداخت جداگانه نیاز دارند! متوسط مبلغ پرداختی برای قبوض حدود ۱۰،۰۰۰ ین (۷۲ پوند) در ماه است که ریز آن به قرار زیر است:

≈ ۴،۰۰۰ ین برای قبض برق
≈ ۳،۰۰۰ ین برای قبض گاز
≈ ۲،۰۰۰ ین برای قبض آب

توجه شود که بر خلاف کشورهای غربی، خوابگاههای اشتراکی  خیلی در کشور ژاپن مرسوم نیست.

سایر هزینه‌های ضروری دانشجویی
یکی دیگر از هزینه‌های قابل توجه دیگر در کشور ژاپن، هزینه حمل و نقل می‌باشد. ژاپن همواره به عنوان کشوری شناخته می‌شود که وسایل حمل و نقل بسیار پیشرفته‌ای داشته است. بلیط برای JR Rail می‌تواند با اعتباری برای ۷، ۱۴ و یا حتی ۲۱ روز خریداری شود. این سرویس حمل و نقل ریلی برای شما مبلغی در حدود ۵۸،۱۱۸ ین (۴۲۸ پوند) برای مدت ۲۱ روز در پی خواهد داشت. البته میزان و طول سفرهای شما در این مدت نامحدود خواهد بود  و شما می‌توانید به نقاط مختلف ژاپن سفر کنید.
 
اگر شما در شهر بزرگی مانند توکیو یا اوزاکا ساکن شوید می‌توانید از سیستم متروی اسن شهرها استفاده کنید که این موضوع نیز برایتان در حدود ۲۰۰-۱۰۰ ین (۰/۷۸ پوند) برای هر بار سفر هزینه در پی خواهد داشت.

اتوبوسها در ژاپن نسبتا ارزان هستند و در بعضی مواقع بهترین انتخاب برای مسافرت محسوب می‌شوند. امکان خرید بلیطهای چند روزه اتوبوس نیز فراهم است. نکته دیگر این که بلیط برخی از اتوبوسها در زمان خرید بلیط JR Rail محاسبه می‌شود.

سبک زندگی
ژاپن به غذاهای خوشمزه و خیابانی شهرت دارد. متوسط یک وعده غذایی حدود ۱۰۰۰ ین (۷.۲۴ پوند) تمام می‌شود اما طبیعی است که آپشنهای بیش‌تری برای خرج کردن پولتان وجود دارد! عضویت در باشگاه کمی گران است به طوری که به صورت روزانه مبلغی در حدود ۶۰۰ ین صرف آن می‌شود. با این حال امکان پرداخت ماهیانه هم مهیا است که مبلغ عضویت ماهیانه در حدود ۶،۵۰۰ ین (۴۷ پوند) می‌باشد. متوسط بلیط سینما در ژاپن از حدود ۱،۸۰۰ ین (۱۳ پوند) شروع می‌شود. البته همواره امکان بهره گیری از تخفیف‌های موجود در ماههای خاص و یا برخی از فستیوالها وجود دارد.

چه نوع حمایتهای مالی در ژاپن فراهم است؟
دولت ژاپن تمرکز ویژه‌ای بر روی دانشجویان بین المللی دارد به طوری که انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی را مهیا نموده است. یکی از اینها بورسیه دولتی ژاپن است که نیازمند آن است که دانشجویان یک توصیه نامه از دانشگاه مقصد یا سفارت ژاپن به همراه داشته باشند.

دیگر تسهیلات دولتی در این زمینه پروژه جهانی ۳۰ (Global 30 Project) است که در آن دانشجویان از امکان تحصیل به زبان انگلیسی و دریافت کمکهای مالی و توصیه‌های دریافت ویزا برخوردار هستند. وب سایتهای متعددی در زمینه بورسیه‌های موجود در ژاپن موجود است مانند حمایت از تحصیل در ژاپن ( Japan Study Support) و یا درگاه جاسو برای تحصیل در ژاپن (JASSO’s Gateway).

➕ بیشتر بخوانید
هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آمریکا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش