هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟

اگر شما به ادامه تحصیل در کشور هلند یکی از کشورهای کوچک اما بسیار پیشرفته در اروپا علاقمند هستید از مخاطبان اصلی این مطلب هستید. در این  نوشتار قصد داریم تا جزییات بسیار خوبی از شرایط ادامه تحصیل در هلند را برایتان بازگو کنیم. همانند همیشه مبالغ و هزینه‌های اعلام شده به روز شده تا تاریخ انتشار این مطلب می‌باشند.

هزینه شهریه
برای دانشجویان هلندی و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی یورو، سويیس یا سورینام، دولت هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند را پرداخت می‌کند. با این حال مبلغی به عنوان شهریه قانونی و مصوب (Collegegeld) وجود دارد که مبلع آن در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در حدود ۲،۰۰۶ یورو در سال بوده است.

دانشجویان خارج از اروپا یا اتحادیه اروپا معمولا ملزم به پرداخت مبالغ ۲ تا ۳ برابری در مقایسه با همتایان اروپایی خود هستند. به طوری که مبالغ پرداختی آنان تا ۶،۰۰۰ یورو در سال هم می‌رسد. با این حال مقدار دقیق آن به موسسه/ یا دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی، نوع اقامت، سابقه تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی بستگی دارد. علاوه بر مورد فوق هزینه ثبت نام (Application Fee) نیز موردی است که باید پرداخت شود و به برنامه تحصیلی بستگی دارد که مبلغ آن در حدود ۱۰۰-۵۰ یورو می‌باشد.

مقطع کارشناسی در کشور هلند به مدت ۴ سال طول می‌کشد و بنابراین دانشجویان اروپایی باید مبلغی در حدود ۸،۰۲۴ یورو در مجموع به عنوان شهریه پرداخت کنند در حالی که این مبلغ برای دانشجویان غیراروپایی در حدود ۲۴،۰۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

موسسات خصوصی (Particuliere Scholen) مخصوصا مواردی که دوره‌های کارشناسی و مدیریت MBA را برگزار می‌کنند گران‌ترین میزان شهریه را دارند به طوری که مبلغ شهریه آنها برای یک برنامه کامل تحصیلی بین ۱۶،۰۰۰ تا ۳۶،۰۰۰ یورو محاسبه می‌شود. 

هزینه اسکان
هزینه سکنی گزیدن در هلند از متوسط بین المللی بالاتر یا به عبارتی گران‌تر است. در زمان اجاره کردن محل اقامت گزینه‌های زیادی در پیش روی ما قرار دارد با این حال شما باید انتظار مبلغی در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه را داشته باشید. زندگی مجردی در یک آپارتمان اجاره‌ای به طور متوسط برایتان در حدود ۴۱۹ یورو در ماه آب می‌خورد با این حال  در صورت مشترک شدن با فرد دیگر این مبلغ تا ۵۷۲ یورو افزایش می‌یابد. از طرف دیگر هزینه اجاره یک اتاق دانشجویی برای یک ماه در حدود ۳۴۰ یورو می‌باشد که در مقایسه با مورد آپارتمان ارزان‌تر است.

در حدود ۲۷ درصد از دانشجویان در خوابگاههای دانشجویی زندگی می‌کنند با این حال تقاضا برای این نوع اسکان زیاد است و شهرهای دانشجویی معروف مانند لایدن (Leiden) و خرونیخن (Groningen) کمبود قابل توجهی را در این زمینه احساس می‌کنند. اگر شما موفق به گرفتن خوابگاه دانشجویی شوید مبلغی که در نهایت در انتهای ۴ سال دوره کارشناسی برایتان تمام می‌شود در حدود ۱۳،۶۰۰ یورو می‌باشد که البته در صورتی که از خوابگاههای اجاره‌ای استفاده کنید این مبلغ به ۱۶،۶۷۰ یورو افزایش خواهد یافت. نکته بسیار مهم این مورد است که هزینه متوسط استفاده از تسهیلات در حدود ۱۶۵ یورو می‌باشد که بایستی دقت نمایید آیا در مبلغ اجاره لحاظ گردیده است یا خیر.

سایر هزینه‌های دانشجویی
متوسط هزینه اشتراک اینترنت به صورت ماهانه در حدود ۲۳ یورو می‌باشد (که قابلیت سهم بندی بین ساکنین را دارا می‌باشد) و متوسط هزینه قبض تلفن در حدود ۱۵ یورو در ماه است. دانشجویان همچنین بایستی انتظار پرداخت مبلغی در حدود ۳۰ تا ۶۵ یورو در ماه را برای خرید کتاب و لوازم تحصیلی و آموزشی داشته باشند.

مبلغ لازم برای حمل و نقل ماهانه در حدود ۳۵ یورو در نظر گرفته می‌شود به طوری که هر بلیط تک سفره برابر با ۲/۹ یورو محاسبه شده است. حمل و نقل با دوچرخه در این کشور بسیار متداول است و کرایه یا خرید یک دوچرخه بسیار سودمند است.

دانشجویان امکان استفاده از کارتهای تخفیف برای بلیط قطار را دارا هستند که این موضوع به شما تخفیفی ۴۰ درصدی را می‌دهد. همچنین در صورتی که دارای اتوموبیل هستید بهتر است بدانید که قیمت یک لیتر بنزنی برابر ۱/۵۳ یورو می‌باشد.

اگر شما تنها در هلند مشغول تحصیل هستید و جایی مغول کار نیستید می‌توانید از بیمه خصوصی دانشجویی بهره‌مند شوید که هزینه متوسط برای آن در حدود ۴۰ یورو در ماه می‌باشد. افرادی که مشغول کار هستند موظف هستند تا مبلغی در حدود ۹۰ تا ۱۱۰ یورو در ماه را به عنوان بیمه پایه پرداخت نمایند. اینجا می‌توانید اطلاعات بیش‌تری در این زمینه کسب کنید.

با اعمال مواردی همچون اجاره، حمل و نقل، غذا و سرگرمی می‌توان مبلغی در ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو برای سکونت در آمستردام، ۱۲۰۰ برای انسخده، ۱۱۰۰ یورو برای آیندهوون و ۱۰۰۰ برای روتردام در نظر گرفت. با در نظر گفتن گفته‌های فوق بایستی گفت که یک دانشجو در شهری مانند آمستردام به طور متوسط  باید مبلغی در حدود ۴۸،۰۰۰ یورو را برای ۴ سال تحصیل خود، هزینه نماید.

سبک زندگی
خرید هفتگی در هلند در حدود ۵۰ یورو و در ماه در حدود ۲۰۰ یورو در می‌آید. اما با این حال کمتر یا ارزان‌تر خرید کردن امری ممکن است چرا که فروشگاههای ارزان قیمتی مانند Lidl، Aldi و Albert Heijn همواره گزینه‌هایی در دسترس هستند. مبلغ مورد نیاز برای یک وعده غذایی در یک رستوران در حدود ۱۵ یورو و یک بلیط سینما برای شما در حدود ۱۰/۵ یورو آب می‌خورد.

در سال ۲۰۱۷، قیمت یک ساندویچ بیگ مک معادل ۴/۴۷ یورو، یک لیوان آبجو (۱ پاینت) برابر با ۴ یورو و یک لیوان شراب ۲/۵ تا ۳/۵ یورو بوده است. هزینه اشتراک ماهانه باشگاه ورزشی برابر با ۲۶ یورو و ورودی کلاب‌های شبانه بین ۱۰ تا ۱۵ یورو (بسته به شب مورد نظر) می‌باشد.

چه نوع حمایتهای مالی در هلند فراهم است؟
دولت هلند یک سری کمکهای حمایتی مالی برای کمک به دانشجویان برای تامین مخارج تحصیلی و زندگی فراهم می‌کند. این کمکها می‌تواند از حمل و نقل رایگان، کمک هزینه‌های مالی برای دانشجویان از خانواده‌های کم درآمد و وامهای دانشجویی با بهره کم و بازپرداخت آسان باشد. این تسهیلات معمولا برای دانشجویان هلندی امکان پذیر است با این حال دانشجویان غیرهلندی در بعضی مواقع ممکن است شایستگی لازم برای دریافت این کمکها را داشته باشند اگر تبعه کشورهای اروپایی باشند و یا این که اجازه اقامت نوع III ،II و یا IV را داشته باشند.

برای دیدن بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید از اینجا لیست کاملی از این فرصت‌ها را ببینید.

بسیاری از بارها، رستوران‌ها، موزه‌ها و سینماها به ویژه در شهرهای دانشجویی  دارای تخفیف‌های دانشجویی هستند. اغلب آنها از شما تقاضای کارت یا گواهی دانشجویی می‌کنند با این حال کارتهای شناسایی دانشجویی بین المللی عملا گزینه‌ای برای صرفه جویی بیشتر در مخارج در سراسر دنیا می‌باشد.

➕ بیشتر بخوانید
هزینه‌ تحصیل در ژاپن چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آمریکا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت من میخوام به آلمان مهاجرت کنم.
3 سال پیش

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
3 سال پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
3 سال پیش