مریخ نورد ناسا موفق به ردیابی گاز متان در سیاره سرخ شده است

مریخ نورد ناسا، "کنجکاوی"، بار دیگر موفق به ردیابی گاز متان در سیاره سرخ شده است که بیش از هر زمان دیگری در گذشته است. این کاوشگر اغلب مریخ را برای یافتن این گاز "بو می کشد" اما در گذشته هرگز این میزان متمرکز گاز متان - ۲۱ بخش در میلیارد (پی پی بی) - را شناسایی نکرده بود.

این مشاهده جالب است چون در زمین، گاز متان عمدتا توسط موجودات زنده تولید می شود.

البته این موضوع لزوما در مریخ صادق نیست؛ چون فرآیندهای زمین شناسی در این سیاره هم می توانند به تولید گاز متان منجر شوند. با این حال تازه ترین داده ها باعث کنجکاوی مجدد نسبت به موضوع شده. در طول این ماموریت، "کنجکاوی" در چند مورد افزایش میزان گاز متان را ثبت کرده که به نظر می رسد الگویی فصلی را دنبال می کند.

هرچند آزمایشگاه سرخود این کاوشگر - به نام ابزار تحلیل ساده در مریخ (اس ای ام) - می تواند حضور این گاز را تشخیص دهد اما قادر به تشخیص منبع آن نیست. پال ماهافی محقق اصلی "اس ای ام" از مرکز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند گفت: "با اندازه گیری های فعلی ما، هیچ راهی برای تشخیص این موضوع نداریم که آیا این متان منبع زیستی دارد یا زمین شناختی. حتی نمی توانیم بگوییم کهن است یا جدید." مساله وجود متان در مریخ در حال حاضر کمی سردرگم کننده است.

درحالی که کاوشگر "کنجکاوی" همچنان گهگاهی جهش میزان این گاز را گزارش می کند و یکی از این موارد را ماهواره "مارس اکسپرس" اروپایی که در مدایر این سیاره می گردد تایید کرده، اما یک ماهواره دیگر که ظاهر حساسیت خیلی بیشتری دارد اصلا این گاز را رویت نکرده. این کاوشگر به نام "مدارگرد آثار گاز" (تی جی او که پروژه مشترک اروپا و روسیه است) از آوریل ۲۰۱۷ مشغول نظارت بر اتمسفر مریخ بوده و توانایی ردیابی گاز متان با غلظت بسیار کم "چند بخش در تریلیون (هزار میلیارد)" را دارد.

همین موضوع برای دانشمندان یک معما شده. یک نظریه این است که مکانیسمی در مریخ هست که به سرعت گاز متان در لایه های پایینی اتمسفر را نابود می کند. یعنی پیش از آنکه مدارگرد به فراز کاوشگر "کنجکاوی" برسد گاز متان از بین رفته است. با این حال اگر چنین فرآیندی وجود داشته باشد دانشمندان هنوز قادر به توضیح علت آن نیستند.

➕ بیشتر بخوانید:
ضبط اولین مریخ‌لرزه توسط ناسا
تصاویر ارسالی از کاوشگر STEREO-A ناسا
طرح های ارائه شده به ناسا برای مسکونی کردن مریخ


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش