اصطلاحات مقاله‌نویسی برای چاپ مقاله در نشریه تخصصی

ممکن است اصطلاحات مقاله‌نویسی برای دانشجویانی که قصد دارند مقاله خود را در یک نشریه تخصصی به چاپ برسانند، ناآشنا باشند. در این مطلب به طور خلاصه به واژگان کاربردی مقاله‌نویسی می پردازیم.

Journal نشریه تخصصی
به مجلات خارجی ژورنال گفته می‌شود و در اصطلاح دانشگاهی، همان نشریه و مجله‌ای است که مقاله خود را به آن ارسال می‌کنید. برخی از ژورنال‌ها به‌صورت هرساله و یا دو سال یک‌بار منتشر می‌شوند که از اعتبار بیش‌تری برخوردارند و قوانین سختی برای پذیرش مقالات علمی دارند و برخی به صورت فصلنامه، ماهنامه و یا هفته‌نامه می‌باشند. لازم است تا قبل از ارسال مقاله از زمان و نحوه انتشار ژورنال مطلع شوید.

Submit ارسال مقاله
به‌طورکلی زمانی که شما یک مقاله را برای چاپ در یک ژورنال، ارسال می‌کنید در حقیقت شما مقاله خود را سابمیت کرده‌اید. برای سابمیت یک مقاله به یک ژورنال، باید به سایت ژورنال مراجعه کرده و از قسمت مربوط به سابمیت اقدام نمایید. البته قبل از اقدام به سابمیت، ابتدا باید قسمت دستورالعمل برای نویسندگان را که معمولاً با عناوینی مانند Instruction For Authors آورده می‌شود مطالعه کنید. (البته متأسفانه متن‌ها به انگلیسی بوده و کار را برای ما فارسی‌زبانان دشوار می‌نماید.) به‌طورکلی سعی کنید اصطلاحات و کلمات کلیدی را یاد بگیرید.

Manuscript پیش‌نویس مقاله
تا زمانی که مقاله در نشریه‌ای چاپ‌ نشده باشد به آن Manuscript می‌گویند. درواقع Manuscript دست‌نویس یا همان نسخه خطی مقاله است و پس از چاپ مقاله، آن را paper یا article می‌نامند.

manuscript NO کد شناسایی مقاله
manuscript NO درواقع کد شناسایی مقاله است. پس از ارسال مقاله (Submit)، یک کد اختصاصی از طرف ژورنال برای مقاله در نظر گرفته می‌شود که به آن manuscript NO گفته می‌شود که در مراحل بعدی از این کد استفاده خواهد شد.

➕ در این رابطه بخوانید:
شناسه دیجیتال DOI چیست؟
چگونه مقاله خود را به مجلات بین المللی ارسال کنیم؟
چند نکته درباره نحوه ی تدوین یک مقاله کامل و جامع


Editor ویراستار
ضرورت نگارش و ارائه صحیح متون به قدری است که برخی اوقات، متون علمی و مقالات ممتاز ISI، به دلیل ضعف در نگارش یا ایرادات املایی و نگارشی، از سوی داوران علمی و ادبی نشریات و مجلات داخلی و خارجی مردود اعلام می‌گردند. این رخداد موجب اتلاف وقت و دوباره‌کاری برای نویسندگان، محققین، و جامعه علمی و ادبی کشورمان می‌گردد.
مدیریت نشریه بر عهده Editor است که مقاله ارسال شده را برای کمیته‌ای متشکل از دو تا چهار نفر برای بررسی ارسال می‌کند. این افراد درواقع داوران مقاله شما می‌باشند که در زمینه علمی مقاله ارسال شده تخصص دارند و نظر خود را به اطلاع اداره مدیریت ژورنال یعنی Editor ارسال می‌کنند.

Under Review تحت بررسی
اصطلاح Under Review به این معنی است که مقاله در حال بررسی توسط داوران می‌باشد و همه تلاش‌ها به رأی داوران بستگی دارد.

With Editor تحت بررسی ادیتور
تمام دانش‌پژوهان با این اصطلاح که به معنی "در دست بررسی" است آشنا هستند. پس از ارسال مقاله برای نشریات بین‌المللی، Editor در مرحله With Editor در حال انتخاب داوران برای بررسی مقاله ارسالی است.

Revise تجدید‌نظر
اصطلاح Revise به معنی وجود اشکالی در مقاله است که نیاز به تجدیدنظر و اصلاحاتی دارد. Minor در این مورد ممکن است مقاله شما به دلایل محتوا و یا سطح علمی و کیفیت در حد قابل قبول برای مجله نباشد. با این حال وضعیت کنونی مقاله زیر سطح استاندارد برای انتشار در مجله می باشد به دلایلی که اعلام شد از جمله پایین بودن کیفیت مقاله و ...
اما باید تاکید کرد که یک تجدید نظر عمده به هیچ وجه تعهد به این نیست که بعد از اصلاح نهایی مورد قبول مجله قرار خواهد گرفت. شما باید این را در نظر داشته باشید که ممکن است پس از تجدید نظر مجدد رد شود. ارزیابی که شما انجام می دهید مرتبط با پاسخ درخواست های داوران و ویراستارها نیست. ما حتی توصیه می کنیم که قبل از نظرات داوران، مقاله را رد شده فرض کنید. زمان حل کننده این نگرانی ها خواهد بود.

Resubmit ارسال مجدد مقاله
اگر Revise، نیاز به تغییرات بنیادی داشته باشد مقاله در اصطلاح Resubmit می‌شود و به این معنی است که مقاله باید از ابتدا بازنگری شود و برخی از قسمت‌ها پس از حذف یا اضافه شدن، مجدداً ارسال‌ و بررسی شود. در این مرحله توصیه می‌شود مقاله را برای نشریات دیگر ارسال کنید.

Proof اثبات مقاله
این اصطلاح برای نسخۀ قبل چاپ مقاله کاربرد دارد و در واقع به معنای تأیید مقاله از طرف نویسنده است. یعنی ژورنال‌ها معمولاً بعد از اینکه مقاله را آماده کردند، پیش از چاپ مقاله، یکبار مقاله را به نویسنده ارسال می‌کنند تا وی مقاله را نسخه‌خوانی کرده، اشکالات و غلط‌های احتمالی را رفع کند و در نهایت نسخه را جهت زیر چاپ رفتن تأیید کند.

Reject رد شدن مقاله
Reject اصطلاحی است که هیچ دانشجویی نمی‌خواهد آن را ببیند. Reject به معنای رد شدن مقاله برای انتشار در ژورنال موردنظر است ولی به مفهوم عدم اعتبار مقاله نیست. هر ژورنال با توجه به مقررات و استانداردهایی که دارد زمینه به خصوصی را در حیطه کاری خود قرار می‌دهد. مقاله Reject شده از استانداردهای لازم این نشریه برخوردار نیست ولی می‌توان مقاله را برای دیگر نشریات ارسال کرد و منتظر بررسی مجدد مقاله شد. بسیار دیده‌شده مقالات Reject شده توانسته‌اند در ژورنال دیگری Accept شوند.

Research Paper مقاله تحقیقاتی
به هنگام تحصیل در سطوح بالاتر مدرسه و کل دوران تحصیلات دانشگاهی،به احتمالا زیاد شما به نوشتن یک مقاله تحقیقاتی نیاز خواهید داشت.یک مقاله ی تحقیقاتی می تواند برای  کاوش و شناخت مسائل علمی، فنی و اجتماعی استفاده شود.اگر اولین باری است که می خواهید یک مقاله تحقیقاتی بنویسید ،احتمالا دلهره داشته باشید اما با یک سازماندهی خوب و تمرکز ذهن ،شما میتوانید این پروسه را برای خود آسان تر کنید.همچنین بایستی از سرقت علمی خودداری کنید.

Research Article مقاله علمی
Research Article مقاله ی علمی حاصل تلاش های فراوان محقق در مطالعه ، تحقیق و نتیجه گیری در زمینه ای تخصصی است.باید در این تعریف شرایطی هم وجود داشته باشد.باید نگارش مقاله بر پایه ی تحقیقات و روش های مستدل انجام شود.رعایت اصول اخلاقی از واجبات یک مقاله ی علمی است. برای یک دانشمند یا فارغ‌التحصیل، بهترین راه برای عرضه تجربه یا دانش خود پس از کشف یا دستیابی به راه‌حل یک مشکل، Research Article می‌باشد که مقاله‌ای حاوی ایده اولیه تحقیقاتی و اطلاعات و کشفیات تحقیق می‌باشد. این مقاله در ژورنال‌های علمی معتبر که به حوزه تحقیقاتی مقاله مربوط هستند چاپ می‌شود.

پذیرش مقاله Accept
برای بسیاری از محققان و دانشجویان، اعتبار مجلاتی که مقالشان در آن به چاپ رسیده است ، یکی از مهمترین شاخصه ها برای اعتبار بخشی به مقالات است. بسیاری از پژوهشگران ، دانشجویان و حتی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها ، برای پیشرفت شغلی و دستیابی به درجات بالاتر علمی، نیاز به دریافت نامه اکسپت Accept در یکی از ژورنالهای معتبر دارند.

➕ بیشتر بخوانید:
چند منبع برای یک مقاله آکادمیک لازم است؟  
روند ارسال مقاله به پایگاه الزویر به صورت کاملا تصویری
بررسی اعتبار مجله در پایگاه وب اوساینس(Wos) و نحوه تشخیص مقالهISI

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 هفته پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
7 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
7 ماه پیش