خروج از کشور پس از سربازی و قبل ازصدور کارت پایان خدمت

افرادی که خدمت سربازی خود را به اتمام میرسانند بین دو هفته تا 3 ماه باید منتظر رسیدن کارت پایان خدمت باشند. اگر در فاصله این مدت نیاز به خروج از کشور داشته باشند چه باید کرد؟
برخی مواقع اتفاقاتی رخ می دهد و یک فرد در کشور که خدمت سربازی را تازه به پایان رسانده، نیاز است از مرز های کشور جمهوری اسلامی ایران خارج شود که البته به طور طبیعی برای خروج از کشور نیاز به کارت پایان خدمت می باشد و همین طور دریافت پاسپورت نیز قوانین خاص خود را خواهد داشت.

هنگامی که مدت سربازی شما به پایان می رسد وترخیص می شوید از طرف معاونت منابع انسانی آن یگان یا سازمان برگه رهایی از خدمت دریافت خواهید کرد. که این برگه تا زمان دریافت کارت پایان خدمت خود، گواهی وضعیت اتمام خدمت شما را تأیید میکند. در پایان خدمت سربازی فایل سربازی بسته می شود و مدارک احتیاط و ترخیصی برای صدور کارت فرستاده میشود.  برای خروج از کشور باید اطلاعات ترخیصی از خدمت در سیستم نظام وظیفه ثبت شود. اشخاصی که در سپاه و نیروی انتظامی خدمت می کنند به محض ترخیصی از خدمت اطلاعاتشان وارد سیستم نظام وظیفه (ناجا) میشود. اما متاسفانه به علت نبودن هماهنگی بین ارتش و ناجا، اطلاعات پرسنل وظیفه ارتش تا یکی دو ماه بعد وارد سیستم ناجا می شود.

شخصی که اطلاعات ترخیصی آن در سیستم ناجا ثبت شده باشد بدون دراختیار داشتن کارت پایان خدمت با مراجعه به نظام وظیفه و بعد از آن اداره گذرنامه اجازه خروج از کشور را خواهد داشت.

اما اشخاصی که در ارتش خدمت سربازی خود را گذرانده اند باید با برگه برگه رهایی از خدمت به نظام وظیفه استان محل زندگی خود مراجعه  و با گرو نهادن وثیقه (با توجه به دلیل خروج از کشور مبلغ وثیقه متغییر است) از کشور خارج شوند. این اشخاص همچنین باید به یکی از دوستان یا بستگان خود وکلات نامه دهد تا به محض ثبت اطلاعات در سیستم ناجا یا رسیدن کارت پایان خدمت با مراجعه به نظام وظیفه وثیقه را آزاد سازد.

➕ بیشتر بخوانید:
شرایط معافیت از سربازی
مشمولان خارج از کشور چگونه معافیت پزشکی سربازی بگیرند؟  

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش