تمایل دانشجویان مقطع کارشناسی به رشته‌های عمومی

 رئیس دانشگاه تهران معتقد است: برخی از رشته‌های دانشگاهی که عنوان آن‌ها عمومی‌تر است؛ داوطلبان تمایل بیشتری به این رشته ها در مقطع کارشناسی دارند.

امروزه انتخاب رشته‌های دانشگاهی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های دانش آموزان و دانش آموختگان کارشناسی محسوب می‌شود. این انتخاب که بی تردید بر اساس شاخص‌های متعددی نظیر علایق فردی، شرایط بازار کار و میزان درآمد صورت می‌گیرد؛ مورد تحلیل بسیاری از کارشناسان و مشاوران دانشگاهی قرار گرفته است. به اعتقاد برخی از تحلیل‌گران امروزه رشته‌های فنی - حرفه‌ای که مهارت آموزی دانشجویان را گسترش می‌دهد؛ نسبت به سایر رشته‌های نظری از بازار کار بهتری برخوردار هستند. شمار دیگر از کارشناسان نیز بر برخی از رشته‌های نظری همچون پزشکی، روان‌شناسی و حسابداری به لحاظ موقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی تاکید می‌کنند.
 

رئیس دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برخی از رشته‌های دانشگاهی که عنوان آن‌ها عمومی‌تر است؛ از متقاضیان بیشتری برخوردار هستند. انتخاب این رشته‌ها امکان ادامه تحصیل در گرایش‌های تخصصی را برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فراهم می‌کند و این مسئله شمار داوطلبان این رشته‌ها را (در مقطع کارشناسی) افزایش می‌دهد. "محمود نیلی احمدآبادی" افزود: در مقابل؛ برخی دیگر از رشته‌های دانشگاهی که حوزه‌های تخصصی آنها محدودتر است، داوطلبان کمتری دارد؛ چراکه شانس دانش آموختگان در این رشته‌ها برای استخدام بر اساس وضعیت بازار کار تغییر می‌کند.
 

وی تصریح کرد: درواقع مسئله حذف گرایش‌های تخصصی و عناوین گسترده همواره مورد استقبال دانشگاهیان قرار گرفته است و دانشجویان به طور عمده جذب رشته‌های عمومی‌تر می‌شوند. نیلی احمدآبادی در پایان افزود: دانشگاه تهران هم در مقطع کارشناسی گرایش‌های تخصصی رشته مهندسی را حذف کرده است؛ موضوعی که در زمان حاضر در هریک از دانشگاه‌های کشور در حال انجام است.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت سلام میخواستم بدونم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان میشه با مدرک کاردانی فنی حرفه ای ویزای تحصیلی گرفت بعد اینکه با این مدرک میشه کنکور سراسری در رشته های مثل ریاظی یا انسانی شرکت کرد بعد کنکور در خواست. ویزای تحصیلی داد یا نه بعد محددیت سنی داره مثلا اگه طرف 24 سالش باشه قبول میکنن بازم برای مقطع لیسانس در آلمان یا نه
2 هفته پیش

بنده دو هفته است رزومه را ارسال کرده ام به ایدی تلگرام ولی خبری نشده است چرا؟ 
2 هفته پیش

باسلام بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی با معدل 18.17 در رشته مهندسی کشاورزی علوم دامی می باشم و دارای یک کتاب تالیفی و یک کتاب ترجمه  در زمینه رشته خود ویک مقالهisi می باشم میخواستم بنده را راهنمایی بفرمایید که میتوانم در کشور آلمان یا اتریش در مقطع دکتر بورسیه بگیرم و آیا محمدودیت سنی در این زمینه وجود دارد؟ 
ممنون
4 هفته پیش