امتیاز پذیرش دانشجوی دکتری به دانشگاه‌های سطح یک تعلق گیرد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است: تمام دانشگاه های کشور از صلاحیت لازم برای پذیرش دانشجوی دوره دکتری برخوردار نیستند و این امتیاز باید در اختیار دانشگاه‌های سطح یک کشور باشد. «فرهاد فلاحتی» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در باره پذیرش دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه‌ها افزود: تاکنون مصوبه‌ای در خصوص سهمیه پذیرش دانشجویان دوره دکتری از سوی مجلس شورای اسلامی نداشته ایم.
 

شماری از مسئولان و صاحب‌نظران دانشگاهی عنوان می‌کنند گاه سهمیه‌هایی از سوی مجلس شورای اسلامی به منظور پذیرش دانشجویان در مراکز آموزش عالی کشور در نظر گرفته می‌شود، موضوعی که فلاحتی ضمن رد آن اظهار داشت: نظرات متعددی در رابطه با پذیرش دانشجویان مقطع دکتری در کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود؛ اما تاکنون هیچ پیشنهادی در این زمینه به اجماع نرسیده است. وی ادامه داد: دانشگاه‌های کشور نیازمند اختیارات بیشتری به منظور پذیرش دانشجویان هستند؛ اما این مسئله شامل تمامی دانشگاه‌های کشور نمی‌شود.
 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: دانشگاه‌های کشور از صلاحیت لازم به منظور پذیرش دانشجو برخوردار نیستند و دانشگاه‌های سطح یک در صورت کسب این اختیار بر اساس تخصص و توانمندی علمی دانشجویان باید اقدام به پذیرش کنند. فلاحتی همچنین با اشاره به کرسی‌های خالی در دانشگاه‌ها گفت: درواقع دانشگاه‌ها باید براساس فضای دانشگاهی دانشجویان مورد نیاز را جذب کنند.
 

وی تصریح کرد: پذیرش دانشجویان همچنین می‌تواند در دو مرحله برگزاری آزمون‌های سراسری و ارزیابی و تأیید دانشگاه‌ها به انجام برسد. فلاحتی در ادامه با بیان اینکه گاه مراکز علمی و دانشگاهی در خصوص جذب دانشجویان اعمال سلیقه می‌کنند؛ یادآور شد: در برخی مواقع جذب دانشجویان و اولویت پذیرش با شبهاتی همراه می‌شود. وی تاکید کرد: به منظور رفع این ابهامات، برگزاری آزمون‌های سراسری و متمرکز برای پذیرش دانشجویان در مراکز آموزش عالی کشور از اولویت بیشتری برخوردار است.

 

2 دیدگاه

  • نسل سوخته
    1398-04-21 00:31:53
    واقعا بایددرشرایط پذیرش دکتری تجدیدنظربشه وهردانشگاهی صلاحیت داشتن این مقطع رونداره ، مدرک دکتراهم وقتی توهر ناکجاآبادی ارائه بشه مثل مدرک فوق لیسانس بی ارزش می شه ؛علاوه براین هاباید به دنبال چاره ای بود که اعمال سلیقه دانشگاه ها درانتخاب دانشجو به حداقل برسه ،چون تومصاحبه ها حق خیلی ها ضایع می شه
  • سونیا
    1398-04-22 00:24:36
    سلام اکثر دانشگاهها پذیرش دانشجو بر اساس سلیقه استاد و فقط با سفارش و حتی رشوه است خدا نکنه بیفته دست این استادها همین الانم ... به دانشگاههای دولتی وای به حال روزی که اختیار تام داشته باشند دیگر چه شود الله و علم

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت سلام میخواستم بدونم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان میشه با مدرک کاردانی فنی حرفه ای ویزای تحصیلی گرفت بعد اینکه با این مدرک میشه کنکور سراسری در رشته های مثل ریاظی یا انسانی شرکت کرد بعد کنکور در خواست. ویزای تحصیلی داد یا نه بعد محددیت سنی داره مثلا اگه طرف 24 سالش باشه قبول میکنن بازم برای مقطع لیسانس در آلمان یا نه
2 هفته پیش

بنده دو هفته است رزومه را ارسال کرده ام به ایدی تلگرام ولی خبری نشده است چرا؟ 
2 هفته پیش

باسلام بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی با معدل 18.17 در رشته مهندسی کشاورزی علوم دامی می باشم و دارای یک کتاب تالیفی و یک کتاب ترجمه  در زمینه رشته خود ویک مقالهisi می باشم میخواستم بنده را راهنمایی بفرمایید که میتوانم در کشور آلمان یا اتریش در مقطع دکتر بورسیه بگیرم و آیا محمدودیت سنی در این زمینه وجود دارد؟ 
ممنون
4 هفته پیش