چگونه می توانیم جذب هیئت علمی شویم؟

به گزارش ویکی گرام ، شاید برای بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مشتاق جذب به عنوان هیئت علمی در دانشگاه، شرایط لازم برای جذب و همچنین پیش‌شرط‌های اصلی و اولیه برای قبولی در این فرایند مبهم باشد. سوالاتی که قطعا ذهن بسیاری از آن‌ها را درگیر به خود می‌کند. باید خیلی اهل علم و دانش و علاقمند به پیشرفت در فضای آکادمیک باشید تا اخبار و اطلاعات مربوط به جذب هیئت علمی برای‌تان از درجه‌ی اهمیت بالایی برخوردار باشد. قطعا هر دانشجویی برای آینده‌ی شغلی، تحصیلی و زندگی خود، برنامه‌ها و آرزوهایی در سر دارد. جذب در هیئت علمی دانشگاه و مشغول شدن به عنوان یک عضو هیئت علمی در دانشگاه هم می‌تواند جزو همان آرزوهای شغلی برای آینده‌ی یک دانشجوی «درسخوان» باشد؛ به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سالانه دو بار در ماه‌های شهریور و بهمن ماه فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی را برای متقاضیان دانشگاه‌ها می‌دهد. محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این باره اعلام کرد که ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر برای عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی در شهریورماه ۹۸ جذب می شوند و مؤسسات غیردولتی سقف سهمیه ندارند.

وی در مورد برنامه زمان‌بندی این فراخوان، اظهارداشت: تاریخ‌های فراخوان جذب هیأت علمی برای شهریورماه امسال مشخص شده است؛ اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای جذب هیأت علمی از ۱۹ مرداد آغاز می‌شود و تا چهارم شهریورماه ادامه می یابد. معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بررسی اعلام نیاز دانشگاه‌ها و تخصیص ظرفیت نیز از پنجم تا ۱۶ شهریورماه انجام می شود. رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم خاطرنشان کرد: زمان فرآیند تطبیق نیاز با تاییدیه مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی از سوی دانشگاه‌ها ۲۰ شهریورماه به مدت یک هفته خواهد بود.

رضوان طلب خاطرنشان کرد: فراخوان مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در آن داوطلبان امکان ثبت نام و انتخاب سه اولویت دارند از ۲۶ شهریورماه آغاز می‌شود و تا ششم مهرماه ادامه دارد. وی ادامه داد: فرآیند رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان در دانشگاه‌ها در روزهای ۱۳ مهر تا ۱۳ دی ماه و بررسی مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و طرح در هیأت مرکزی جذب از ۱۴ دی تا ۲۹ بهمن ماه ۹۸ انجام می‌شود.

اما شاید برای بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مشتاق جذب به عنوان هیئت علمی در دانشگاه، شرایط لازم برای جذب و همچنین پیش‌شرط‌های اصلی و اولیه برای قبولی در این فرایند مبهم باشد. سوالاتی که قطعا ذهن بسیاری از آن‌ها را درگیر به خود می‌کند.

شرایط لازم برای جذب هیئت علمی دانشگاه

شرایط عمومی جذب هیات علمی
این بخش مجموعه شرایطی را که جنبه عام داشته و به طور مشترک در همه رشته ها و دانشگاهها مد نظر است، در بر می گیرد. مواردی ازقبیل دین، تابعیت، سن، سوء پیشینه، نظام وظیفه آقایان و نظایر آن. معمولا دانشگاهها در این بخش یکسان عمل می کنند و مجری مقررات و قوانین مراجع بالاتر هستند.

شرایط اختصاصی جذب هیات علمی
بر خلاف شرایط عمومی، در این بخش شرایطی که جنبه علمی، آموزشی و پژوهشی دارد مطرح می شود. مواردی از قبیل مدرک تحصیلی، سوابق آموزشی و پژوهشی، تسلط به زبانهای خارجی و توانمندیهای خاص مرتبط با رشته تحصیلی. روشن است که دانشگاهها ممکن است در این بخش یکسان عمل نکنند و حسب نیاز خود و سطح علمی دانشگاه،  شرایط متفاوتی را برای داوطلبان در نظر بگیرند.

در این میان برخی شرایط نیز وجود دارد که گاهی جنبه عمومی و گاهی اختصاصی می یابد. به عنوان مثال شرط معدل ممکن است در یک فراخوان برای تمام دانشگاهها یکسان تعریف شود و جنبه عمومی پیدا کند و یا این که برای برخی دانشگاه ها (حسب درخواست آنها) مقادیرکمتر یا بیشتری اعلام شود و جنبه اختصاصی بیابد.

چه چیزهایی باعث حذف شما در فرایند جذب هیات علمی می‌شود؟
طبق مصوبه هیات عالی جذب اعضای هیات علمی ، موارد ذیل باعث حذف متقاضی می‌شود:

◾️ مشکلات اخلاقی
◾️ عدم رعایت موازین اخلاقی
◾️ مشکلات روحی و روانی
◾️ بیماریهای جسمی ناتوان کننده
◾️ داشتن ظاهر نامناسب و خلاف شئونات اسلامی

شرایطی که باعث اولویت متقاضی می‌شوند
طبیعتا هر داوطلب که امتیاز بالاتری کسب کند از شانس بیشتری برخوردار است اما برخی عوامل و شرایط به عنوان عوامل امتیازآور (در شرایط مساوی میان دو یا چند متقاضی) مطرح بوده و می‌توانند باعث موفقیت داوطلب شوند:

◾️ متقاضیان بومی همان منطقه
◾️ نخبگان
◾️ ایثارگران

ساز و کار کلی فرایند جذب هیات علمی

شرایط جذب در بخش عمومی
بررسی بخشی از شرایط عمومی جذب هیات علمی ، پس از ثبت نام در فراخوان و قبل از ارسال پرونده به دانشگاه انجام می شود. این بررسی بر مبنای اطلاعات و لیستهای امنیتی و با استعلام از مراجع ذیصلاح صورت می‌گیرد. تنها تعداد اندکی از متقاضیان که ممکن است مشکلات جدی داشته باشند در این مرحله حذف خواهند شد.

ادامه کار در این بخش در دانشگاهها انجام می‌شود. گام اول در دانشگاه، بررسی شرایط کلی داوطلب نظیر سن، وضعیت نظام وظیفه آقایان و … است. پس از آن وضعیت شما بر اساس معیارهای ۱۷ گانه صلاحیت عمومی بررسی خواهد شد. مرجع اصلی بررسی شرایط جذب هیات علمی در بخش عمومی در دانشگاهها، کارگروه بررسی صلاحیت عمومی نام دارد که متشکل از نماینده رییس دانشگاه، نماینده رییس نهاد رهبری دانشگاه و سه نفر عضو هیات علمی به انتخاب رییس است.

اعضای این کارگروه با دعوت از شما به جلسه، شرایط شما را برای عضویت در هیات علمی بر اساس ۱۷ معیار اصلی (از قبیل اعتقاد به نظام و ارکان آن، دین، تعهدات اخلاقی و کاری، فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی،توانایی اداره کلاس، قدرت بیان و…) می سنجند و در فرم ویژه ای که در اختیار دارند تا سقف امتیاز درج شده در فرم امتیاز می‌دهند. میانگین امتیازات این افراد، امتیاز شما را در بخش عمومی مشخص می‌کند. این امتیازات بعدا در جلسه هیات جذب دانشگاه و در مقایسه با امتیاز سایر داوطلبان، مبنای تصمیم گیری خواهد بود. (این فرم به همراه امتیازات هر بند و مستندات لازم برای هر کدام، یکی از پیوستهای راهنمای شغلی استاد دانشگاه است که از طریق این لینک قابل دانلود است).

شرایط جذب در بخش اختصاصی
در این بخش ابتدا دانشگاه کلیات پرونده را بررسی کرده و بعد از توجه به مواردی مثل مدرک تحصیلی، انطباق رشته متقاضی، حداقل معدل و… ادامه روند بررسی را به کارگروه بررسی توانایی علمی می‌سپارد. این کارگروه متشکل از رئیس دانشکده، مدیر گروه آموزشی، دو نفر از اعضای هیأت علمی مرتبط با زمینه تخصصی متقاضی، یک نفر از اعضای هیأت اجرایی جذب و یا نماینده هیأت علمی است.

اعضای این کارگروه با دعوت از متقاضی به جلسه، شرایط وی را برای عضویت در هیات علمی بر اساس ۱۴ معیار اصلی (از قبیل فعالیتهای پژوهشی نظیر مقاله، کتاب و طرح تحقیقاتی و فعالیتهای آموزشی نظیر افتخارات علمی، معدل کیفیت دانشگاههای محل تحصیل، سطح زبان خارجی، توانایی تدریس و…) می سنجند و در فرم ویژه‌ای که در اختیار دارند تا سقف امتیاز درج شده در فرم امتیاز می دهند. میانگین امتیازات این افراد، امتیاز شما را در بخش اختصاصی مشخص می‌کند.

➕  بیشتر بخوانید:
شرایط جدید جذب هیئت علمی برای تدریس
جزئیات جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها/ آغاز فراخوان از ۲۴ بهمن

 

52 دیدگاه

 • فتحعلی
  1398-07-08 06:22:44
  سلام آیا ممتازین ارشد می توانند جذب هیات علمی بشوند
  • خانم اسفندیاری
   1398-07-08 12:48:18
   سلام . برای عضو هیئت علمی شدن باید مدرک دکتری داشته باشین .البته در رشته هایی که مقطع دکتری در ایران ندارند مدرک کارشناسی ارشد هم مورد قبوله. اینکه شما ممتاز باشین هم جز موارد مثبت برای جذب خواهد بود. موفق باشید
 • زهرا
  1398-09-16 20:49:48
  سلام من ورودی95ارشد بودم و در ورودی ما نمره پایان نامه از معدل حذف شد که خب خیلی تاثیر داره تو معدل!! معدل ارشد من15.50هست!! بنظرتون احتمالش هست این نکته را در اطلاعیه های جذب هئت علمی سال بعد لحاظ کنن و معدل ارشد را کمتر در نظر بگیرند؟
  • خانم اسفندیاری
   1398-09-17 11:48:56
   سلام معمولا در جذب هیئت علمی ملاک مدرک دکتری هست مگر در مواردی خاص که متقاضی ارشد رو به عنوان مربی جذب کنن. نکته دیگه اینکه رزومه در جذب اعضای هیئت علمی خیلی مهمه . موفق باشید
 • سينا
  1398-11-15 00:20:49
  سلام،ببخشيد من ميخواستم بپرسم كه براي جذب هيئت علمي فقط معدل دوره آخر مثلا دكتري مهمه؟مثلا من معدل ارشدم ١٥.٥٠ هست.ميشه ثبت نام كرد يا نه؟
  • خانم اسفندیاری
   1398-11-15 20:31:35
   سلام دوست عزیز. حداقل شرط معدل برای ارشد 16 هست. این قانون مور اعتراض واقع شده و ممکنه مورد تجدید نظر واقع بشه. منتظر جزئیات فراخوان بهمن باشید. موفق باشید
 • نرگس
  1398-11-23 13:52:58
  سلام برای هیئت علمی شدن معدل کدوم دوره مهم تره؟ از بین معدل کارشناسی، ارشد، و دکتری؟
  • خانم اسفندیاری
   1398-11-28 15:54:40
   سلام دوست عزیز. معدل هر سه مقطع دارای اهمیته. موفق باشید
 • محمد
  1398-11-23 18:11:03
  سلام من ارشد آمار ریاضی از دانشگاه شهید بهشتی تهران هستم. معدلم 15/85هست به نظرتون میتونم عضو هیئت علمی شود.
  • خانم اسفندیاری
   1398-11-28 15:57:22
   سلام دوست عزیز. خیر حداقل نمره در مقطع ارشد باید 16 باشه.
 • صبا
  1398-11-26 19:22:39
  سلام من معدل و دانشگاهي كه توش تحصيل كردم بالاست ولي رزومه علمي جز چنتا مقاله در همايش بين المللي و سابقه تدريس در دانشگاه ها چيز ديگه اي ندارم بنظرتون شركت كنم يا نه؟!
  • خانم اسفندیاری
   1398-11-28 15:59:57
   سلام دوست عزیز .با توجه به دانشگاهی که میخاین در اون جذب بشید رزومه خودتون رو بررسی کنید. دانشگاه های سطح یک معولا رزومه بسیار قوی میخان. موفق باشید
 • احسان
  1398-12-22 21:19:24
  معدل کارشناسی من ۱۳.۸۸ چطوری میشه این شرط معدل ۱۴ رو جبران کرد؟ آیا راهی داره ؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-01-04 12:39:17
   سلام دوست عزیز. سال گذشته تبصره ای ایجاد کردن که سوابق و رزومه کاری میتونه برای رفع معدل پایین در دوره کارشناسی تاثیر گذار باشه . موفق باشید.
 • جواد
  1399-01-04 01:21:11
  سلام وقتتون بخیر. اگر نوع مدرک کارشناسی ناپیوسته باشه آیا مشکلی برای درخواست هیئت علمی وجود داره؟
 • کاوه
  1399-01-05 20:42:37
  سلام خسته نباشین من ارشد اصفهان با معدل بالا 16 و دکتری تهران سال دوم با معدل بالاتر از 17 و حدود 20 مقاله چاپ شده آیا شانس دارم بخوام درخواست بدم دو سال نیز عضو استعداد درخشان و دوران ارشد و دکتری نیز بدون آزمون قبول شدم ؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-01-08 17:10:24
   سلان دوست عزیز. بله شما رزومه قوی دارین وشانس پذیرشتون بالاست. موفق باشید
 • احمد
  1399-01-24 08:42:34
  من دکتری ام بالای 17 است ولی ارشد زیر شانزده 15/39 کارشناسی زیر چهارده می توانم هیت علمی بشم
  • خانم اسفندیاری
   1399-01-24 16:44:13
   سلام دوست عزیز. متاسفانه شرط معدل برای جذب بسیار مهمه و شما این شرایط رو ندارین. موفق باشید
 • سعید
  1399-01-24 23:46:54
  با سلام معدل بنده در کارشناسی 13 ارشد 16:10 دکتری 18:20 عضو بنیاد نخبگان دارای 5 مقاله علمی پژوهشی 2مقاله ISI 2مقاله Scopos 2 مقاله ISC 12مقاله همایش و کنفرانسی دارای 6سال سابقه تدریس در دانشگاه دولتی 5 سال سابقه کار مرتبط مدرس فنی حرفه ای نرم افزارهای تخصصی رشته آیا با این رزومه و با وجود معدل لیسانسم شانس هیئت علمی دارم؟؟؟؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-01-25 13:36:12
   سلام دوست عزیز  مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، مصوب کرد، آن دسته از متقاضیان جذب هیات علمی که به دلیل کسر معدل در مقطع کارشناسی(کمتر از ۱۴)، در جلسه هیات مرکزی مورد تأیید قرار نمی‌گیرند، در صورتی که درخواست تجدید نظر کنند، تعداد مقالات نمایه شده آنها، جبران کننده کسرمعدل در جلسه تجدیدنظر نخواهد بود و سایر توانمندی های آموزشی و پژوهشی باید بررسی شود و درباره وضعیت آنها تجدید نظر شود. همچنین این مرکز در خصوص متقاضیان اعضای هیات موسس، هیات امنا و ریاست موسسات غیردولتی مصوب کرد، چنانچه درخواست عضویت جدیدی با هر یک از عناوین فوق برای همان موسسه و یا موسسه دیگر داشته باشند، تحقیقات انجام شده پیشین برای عضویت جدید آنها معتبر و قابل استناد است .
 • میلان
  1399-02-01 13:21:28
  باسلام.من رشتم کارشناسی بیهوشی هستش،دارم برای ارشد ۹۹اماده میشم.متاسفانه خیلی نگران شرط سنی هستم.متولد ۶۹/۱۱/۲۴هستم معافیت خدمت دارم،طرح اجباری هم رفتم ۲سال،وانگار هیئت علمی شرطش ۳۰ساله.به نظرتون چیکار کنم.
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-02 17:19:01
   سلام دوست عزیز. حداکثر سن 40 ساله و در موارد خاص تا 45 سال. نگران این موضوع نباشید.
 • محمد
  1399-02-02 21:17:56
  سلام کارشناسی آموزش عالی غیرانتفاعی با معدل ۱۵ و ارشد آموزش عالی غیر انتفاعی با معدل ۱۶ و دکتری دانشگاه دولتی با معدل ۱۷ به نظرتون میشه هیئت علمی شد ؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-06 13:18:35
   سلام دوست عزیز شما شرط معدل رو دارید با یه رزومه قوی میتونید جذب هیئت علمی بشید. موفق باشید
 • Zahra
  1399-02-13 03:30:47
  سلام، آیا با مدرک ارشد هم میشه عضو هییت علمی شد ؟ معدل کارشناسیم ۱۳ هست و معدل ارشدم۱۷ هست ، آیا شرط معدل کارشناسی برای همه ی دانشگاه ها هست ؟؟؟؟ لطفا در رابطه با شرایط هییت علمی شدن راهنماییم کنید .ممنونم
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-13 14:45:12
   سلام دوست عزیز. به شرطی که مقطع دکتری رشته شما در کشور نباشه بله میشه. متاسفانه شما شرط معدل رو در مقطع کارشناسی ندارید.موفق باشید
 • نینا
  1399-02-13 14:38:42
  سلام وقت بخیر من کارشناسی مهندسی نساجی دارم با معدل ۱۷.۸۰ میخواهم در ارشد تغییر رشته دهم چون شرایط ادامه تحصیل در رشته خودم رو ندارم اگر ارشدو دکترا رو یه رشته بخونم با معدل بالا احتمال جذب هیئت علمی شدن در دانشگاه آزاد و غیر دولتی چقدر است ؟ خیلی نگرانم لطفا جواب بدید
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-14 15:09:48
   سلام دوست عزیز. همیشه شانس وجود داره این بستگی به فعالیت شما و رزومه علمی پژوهشی شما داره. تا میتونید در حین تحصیلتون کارای پژوهشی انجام بدین و در کنفرانسها شرکت کنید. موفق باشید
 • امید
  1399-02-14 03:59:52
  سلام من کارشناسی ارشد دارم معدل کارشناسی ۱۵.۹۳ معدل ارشد۱۷.۷۹ دارای ۷ مقاله علمی پژوهشی دارای ۴ مقاله کنفرانسی یک جلد کتاب رتبه ۱۱ المپیاد کشور و پژوهشگر برتر استان در مقطع ارشد شدم آیا با این شرایط میتونم هییت علمی بشم؟ ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری چمران
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-14 15:10:25
   سلام . بله دوست عزیز شانس شما برای پذیرش خوبه. موفق باشید
 • تقی زاده
  1399-02-15 19:02:07
  با سلام بنده معدل ارشدم ۱۵.۷ هست. با مقالاتم امکان جبران وجود داره؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-16 21:33:22
   سلام . خیر متاسفانه فقط امکان جبران معدل با سوابق پژوهشی در مقطع کارشناسی ممکنه. موفق باشید
 • علی یاوری
  1399-02-19 07:58:52
  سلام بنده سه تا مدرک کارشناسی و یک مدرک کارشناسی ارشد فیزیک دارم ومعدلم بالاست آیا میتونم شاتسی داشته باشم؟ یا اینکه دکتری بخونم؟
 • حاجی آبادی
  1399-02-21 11:09:06
  با سلام من کارشناسی رو در شریف با معدل ۱۷.۸ گذروندم و به صورت مستقیم از کارشناسی در مقطع دکترا در دانشگاه NUS شروع به تحصل کردم (که جزو ده دانشگاه برتر QS در رشته من و جزو دانشگاه های ممتاز وزارت علوم هست). میخواستم بدونم بدون داشتن مدرک ارشد آیا باز هم امکان قبولی برای هیات علمی هست؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-21 21:19:30
   سلام دوست عزیز. اگه دارای رزومه قوی باشید با توجه به اینکه وزارت علوم هم به دنبال جذب نخبگان تحصیل کرده در خارج هست، بله امکان پذیره.
 • دهقانی
  1399-02-22 02:06:45
  با سلام وخسته نباشید دانشجوی سال ۵ دکترای کامپیوتر شیراز هستم نگران سن هستم شاید در موقع فراخوان ها از ۴۰ گذشته باشه ایا امیدی هست البته روزنه ی نسبتا خوبی دارم ممنون
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-22 19:43:35
   سلام دوست عزیز. حداکثر سن 40 سال هست ولی با توجه به هیئت جذب یک دانشگاه که ببینه شخص داری صلاحیت هست تا 45 سال هم امکان جذب وجود داره. موفق باشید
 • مهسا
  1399-02-23 00:11:15
  سلام حداقل معدل دکتری باید چند باشه؟ و آیا نمره رساله هم توی معدل دوره تاثیر داره؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-23 22:23:23
   سلام دوست عزیز. 17 باید باشه. خیر نمره رساله در معدل دکتری تاثیری نداره.
 • مصطفی
  1399-02-23 01:28:00
  با سلام و سپاس به خاطر راهنمایی های خودتون اگر کسی به هنگام فراخوان سن او از ۴۰ بیشتر بود اجازه ی ورود به سیستم را داره؟وبالا تر از ۴۰ دست دانشگاه انتخابیه یا دست وزارت علوم که بپذیرند؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-23 22:20:56
   سلام دوست عزیز. خیر مشکلی موقع ثبت نام پیش نمیاد. مساله سن متقاضی به دانشگاه ها واگذار میشه چون در اخر دانشگاه باید شمارو تایید کنه.
 • امیر نائینی
  1399-02-26 07:26:14
  با سلام من دیپلم کاردانش داشتم در دانشگاه علمی کاربردی نیازی به دیپلم مرتبط نبود و کاردانی معدل ۱۳ و سپس کارشناسی حقوق گرفتم و معدلم بالای ۱۴ کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از موسسه غیرانتفاعی با معدل بالای ۱۸ گرفتم دانشجو دکترا حقوق جزا موسسه غیر انتفاعی هستم و چند مقاله و یک کتاب در مرحله نشر و قادر هستم همزمان با تحصیل دکترا، لیسانسمو با معادل سازی و اخذ دو ترم از داشگاه آزاد با معدل بالای ۱۸ اخذ کنم ، آیا تاثیری داره مدرک مجد. اخذ کنم که تاریخش بعد از فوق لیسانس هست؟ عدم ارتباط دیپلمم و کمبود و تفاوت معدل کاردانی و کارشناسی و نیز نداشتن زبان انگلیسی، میتونم شانسی داشته باشم؟ بین هیات علمی دانشگاه آزاد و علمی کاربردی و موسسه غیر انتفاعی کدوم شانس جذب بیشتری داره عذر میخوام طولانی شد سپاس
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-26 21:55:50
   سلام دوست عزیز. شرایط شما برای دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی کاربردی مناسبتره. دانشگاه های ازاد و دولتی برای جذب هیئت علمیشون سختگیر ترن و ممکنه شما رو پذیرش نکنن. موفق باشید
 • محسن
  1399-02-27 02:33:22
  با سلام و عرض خسته نباشید یه سوال کلی داشتم که مشخصه که شانس قبولی چه نوع رشته هایی برای جذب هیت علمی بیشتره؟ ممنون
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-27 22:12:52
   سلام دوست عزیز. هر سال خود دانشگاه ها اعلام میکنن در چه رشته هایی به نیرو نیاز دارن و نمیشه به طور قطع گفت کدوم رشته ها بیشتر شانس قبولی دارن. فقط امسال رشته شیمی بیشترین متقاضی رو داشت و رشته های هنری کمترین متقاضی.
 • هادی
  1399-02-27 23:27:36
  سلام وقت بخیرایا برای هیات علمی شدن محل تحصیل ارشد و دکترا تاثیر دارند و اگر بله چقدر تاثیر دارد؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-28 21:59:13
   سلام دوست عزیز. بله دارای اهمیته معمولا دانشجوهای دانشگاه های دولتی و معتبر کشور محل تحصیلشون یک پون مثبت برای اونا محسوب میشه.
 • محسن
  1399-02-28 17:49:53
  سلام خسته نباشید پس تا ۴۵ سال سن خیلی نباید نگران سن باشیم؟ یعنی دانشگاه میتونه سن بالای ۴۰ را به عنوان یک امتیاز منفی در نظر بگیره؟ یا اینکه همه چیز دست دانشگاه ست؟ ممنون
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-28 21:57:46
   سلام دوست عزیز . موضوع سن هم اهمیت داره اما اونچه که بیشتر اهمیت داره رزومه شماست که بتونه دانشگاه رو متقاعد کنه و شما رو پذیرش کنه.
 • عليرضا
  1399-02-31 10:09:59
  با سلام: ايا براي تدريس كلاس عملي (تربيت بدني )در مقطع كارشناسي در دانشگاه هاي دولتي مدرس كلاس (كارشناس اموزشي ) بايد مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد داشته باشد. اگر اين طور است وزارت علوم قوانيني در اين ضمينه به صورت مكتوب دارد ؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-02-31 21:43:50
   سلام دوست عزیز. معمولا در این رشته ها مدرک تحصیلی و سوابق ورزشی مورد ارزیابی قرار میگیره. بله داشتن مدرک ارشد از الزاماته.
 • امان
  1399-03-02 13:37:38
  با سلام و احترام، ببخشید رزومه بنده شامل حدودا ۶۰ مقاله که از این ۶۰ مقاله ۱۰تا علمی پژوهشی، یک isi و بقیه همایشی هستن، یک تالیف کتاب دارم و یک پروژه تحقیقاتی هم همکار بودم، ۱۲ ترم تدریس دانشگاه داشتم و در مقطع دکتری تخصصی و کارشناسی دانشجوی نمونه دانشگاه شدم و رتبه یک، معدل مقطع دکتری با پایان نامه ۱۹.۵ وبدون پایان نامه حدود ۱۹ هستش، رتبه یک آزمون جامع، معدل الف بین کل ورودی های دانشگاه در رشته خودم هستم، چندتا گواهینامه کارگاه دارم و کلی دوره آموزشی مخصوصا دوره های فنون و مهارتهای تدریس دارم، توی دانشگاه محل تدریس هم رتبه یک و مقام برتر طرح درس نویسی شدم و توی همایش بسیج مقام برتر مقاله رو دریافت کردم، چندین سال در بسیج بصورت فعال فعالیت داشتم و دبیر اجرایی دوتا از همایش ها هم بودم، مدرک زبان تافل دانشگاه رو هم با نمره بالای ۷۰ از ۱۰۰ دارم، به غیر از زبان انگلیسی به یکی دیگه از زبان های دنیا تسلط کامل دارم، چندتا مقاله isiدیگه هم در حال تالیف و نگارش دارم، توی سازمان نظام مهندسی عضویت دارم و ۳ سال هم با بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه آموزش فرزندان شاهد همکاری داشتم، بنظرتون شانسم واسه جذب هیات علمی خوبه؟ راستش تمام زندگیم رو مشغول تلاش و پژوهش و... بودم حالا به این مرحله رسیدیم جذب هیات علمی هم خیلی کم شد!!!
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-02 22:34:24
   سلام دوست عزیز. شما رزومه بسیار قوی دارین . مطمنا شانس بالایی دارین. ظرفیت جذب هیئت علمی در سال 99 منتشر شده بررسی کنید ببینید امسال پذیرش بیشتره یا نه. موفق باشید
 • سیما
  1399-03-02 16:32:20
  سلام.من ارشد دانشگاه روزانه دولتی هستم معدل کارشناسیم ۱۴ و ارشدم ۱۷ هستش مدرک آیلتسم دارم.بخوام برای هیئت علمی شرکت کنم چون سنم ۳۷ هستش ۳۸ وارد دانشگاه میشم.آیا برای هیئت علمی امیدی هست.برای همون دانشگاهی که ارشد گرفتم میخوام دکترا هم شرکت کنم و همونجا هیئت علمی بشم.شرط سنیم به ۴۱ یا ۴۲ میرسه؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-02 22:36:49
   سلام دوست عزیز. شرط سنی تا 45 سال به دانشگاه واگذار شده که رزومه و شرایط متقاضی رو بررسی کنه . سعی کنید رزومه پژوهشی تون رو در دوره دکتری تقویت کنید.
 • پریسا
  1399-03-05 19:05:12
  سلام. ممنون از پاسخگوییتون. می خواستم بدونم متفاوت بودن رشته کارشناسی با ارشد و دکتری مشکلی برای عضو هیئت علمی شدن ایجاد می کنه و شانس کمتری نسبت به بقیه دارم؟ کارشناسی عمران اما ارشد و دکتری هنر
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-05 22:20:44
   سلام دوست عزیز. هم گرایش بودن مقطع ارشد و دکتری از الزاماته . متاسفانه رشته های شما در دو مقطع هم گرایش نیستن .
 • امیر
  1399-03-06 00:02:12
  با سلام من معدل کارشناسی ام ۱۴.۰۲ و ارشدم ۱۵.۹۰ در حال انجام مقاله دوم isi هستم ایا امکان داره عضوهیات علمی بشم ؟ یا اینکه باید دانشجوی دکترا باشم میشه راهنمایی کنید
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-06 22:27:31
   سلام دوست عزیز. برای جذب هیئت علمی شدن باید مدرک دکتری داشته باشین.
 • پریسا
  1399-03-06 01:30:22
  سلام. حداقل معدل دوره کارشناسی برای جذب هیئت علمی چقدره؟؟
 • پیمان
  1399-03-09 09:32:54
  با سلام و وقت بخیر. آیا داشنجویان دکترا بعد از آزمون جامع(پسر با کارت پایان خدمت) میتونن برای جذب هییت علمی اقدم کنند یا حتما بعد از پایان دوره دکترا میشه واس جذب اقدام کرد؟؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-10 22:12:19
   سلام دوست عزیز. خیر ارائه مدرک و معدل دکتری هنگام ثبت نام از الزاماته.
 • صنم
  1399-03-10 03:13:33
  سلام رشته کارشناسی ارشد و رشته دکترا متفاوت و نه یک رشته با گرایشات متفاوت بلکه کاملا متفاوت اما هر دو از گروه علوم انسانی امکان قبولی در هییت علمی را دارد و در هر دو رشته مقاله هم داشته باشد؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-10 22:11:37
   سلام دوست عزیز. هم رشته و هم گرایش بودن مقطع ارشد و دکتری از الزاماته برای جذب هیئت علمی شدنه.
 • میلاد
  1399-03-11 23:45:37
  سلام خسته نباشی .من کارشناسی از دانشگاه آزاد با معدل ۱۴.۳۷گرفتم وارشدم در دانشگاه غیر انتفاعی با معدل ۱۷گرفتم اگه رزومه قوی داشته باشم امکانش هست عضو هیت علمی دانشگاه ملی باشم یا نه .بعد سوال دیگه اگه دانشجو دکتری باشی میتونی عضو هیت علمی باشی یا باید حتمن دکتری باید بگیری.ممنون اگه راهنمایی کنی
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-12 22:27:49
   سلام دوست عزیز.شما حتما باید دکتری داشته باشین. درمورد دانشگاه محل تحصیلتون هم رقبای شما اگه دانشگاه دولتی باشن اونا در اولویتن.
 • علی
  1399-03-12 00:23:48
  با سلام وخسته نباشید من لیسانس کامپیوتر نرم افزار وفوق لیسانس مهندسی فن آوری اطلاعات و دکترای کامپیوتر نرم افزار البته سال آخر با توجه به رشته ی ارشد مشکلی برای هیئت علمی شدن دارم، البته هر سه مقطع دانشگاه دولتی بودم ممنون
 • علی
  1399-03-14 07:42:33
  سلام خانم اسفندیاری همچنان منتظر جوابتان هستم؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-14 22:30:11
   سلام دوست عزیز . هم گرایش بودن مقاطع ارشد و دکتری از الزاماته. این موضوع رو از اساتید خودتون سوال کنید پاسخ دقیق تری به شما میدن. موفق باشید.
 • پارسامجد
  1399-03-20 03:00:03
  سلام وقت بخير، من دكترا هماتولوژي دارم ولي مدرك ليسانسم از دانشگاه ازاد هست ، براي هيئت علمي دانشگاه دولتي مثل گيلان مشكلي نيست؟ در هر سه مقطع هم معدلم بالاي ١٦هست و مدرك زبان دارم و ٤ تا مقاله هم چاپ كردم.ممنون از پاسخ گوييتون.
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-23 22:52:16
   سلام دوست عزیز. خیر مشکلی نیست . رزومه بسیار تاثیر گذارتره
 • بینام
  1399-03-23 00:01:59
  سلام با ارشد و دکتری مرتبط و کارشناسی غیرمرتبط میشه جذب هیأت علمی شد؟
 • آوا
  1399-03-24 01:09:59
  سلام. لطفا شرط معدل در هر ۳مقطع رو بفرمایید و این قانون برای تمامی دانشگاه ها ابلاغ شده و ثابته؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-27 22:25:12
   سلام دوست عزیز کارشناسی 14 - ارشد 16- دکتری 17 . بله این معدل ها جز شروط جذبه
 • بینام
  1399-03-25 15:58:26
  سلام ایا کسی که کارشناسی رشته حقوق را با معدل14/16 از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل بشه و مدرک ارشد و دکتری را بامعدل 17 کسب کند امکان جذب وجود دارد؟ باتشکر
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-27 22:26:07
   سلام دوست عزیز . مدرک ارشد و دکتری باید از دانشگاه های معتبر باشه و رزومه قوی داشته باشین.
 • کامران
  1399-03-27 02:17:27
  سلام دانشجوی دکتری هستم و معدل ارشدم هم ۱۶/۶۰ هست معدل کارشناسیم اما ۱۳/۹۶ هست میخواستم بدونم این ۰.۰۴ کمتری که دارم در معدل کارشناسی مشکل ایجاد میکنه؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-27 22:27:15
   سلام دوست عزیز . طبق یک تبصره ک سال گذشته ابلاغ شد کسر معدل کارشناسی با رزومه و سوابق پژوهشی قابل جبرانه.
 • بهار
  1399-03-31 20:31:03
  سلام ایا کسی که استخدام اموزش پروش است بعد از گرفتن دکتری میتواند جز هییت علمی دانشگاه بشود؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-04-01 22:22:23
   سلام دوست عزیز. نباید هنگام ثبت نام برای جذب هیئت علمی به هیچ ارگانی تعهد داشته باشید. قبل از اون باید استفا بدید.
 • یه نفر
  1399-04-02 15:48:43
  سلام ببخشید ایا با دوبار مشروطی در کارشناسی شرایط رو برای هیئت علمی شدن از بین میبره ولی معدل کارشناسی بنده خوب هست؟
 • مریم محمدی
  1399-04-07 15:28:49
  سلام خسته نباشید معدل لیسانس۱۴ و معدل ارشد۱۶ و معدل آزاد ۱۷ دانشگاه ازاد معماری میشه بفرمایید امکان هیات علمی وجود داره برای من که از خانواده جانبازان هستم و در رشته من احتیاج هست.؟ و چقدر باید مقاله داشته باشم داخلی و خارجی که شانسم بالا بره،
 • مریم محمدی
  1399-04-07 15:31:27
  نمره رساله در معدل تاثیر داره واسه هیات علمی دانشگاه آزاد یا دولتی و اینکه مدرک دانشگاه آزاد هستم میتونم هیات علمی علمی کاربردی و دولتی شرکت کنم؟
  • خانم اسفندیاری
   1399-04-09 22:33:57
   سلام دوست عزیز. خیر نمره رساله تاثیری نداره.بله میتونید شرکت کنید.
 • ژینا
  1399-04-16 00:42:13
  سلام منمدرک کارشناسی کشاورزی دارم ولی ارشد و دکتری حقوق خوندم در هر سه پایه معدلم حدود ۱۹/۵۰بوده آیا من متونم عضو هیت علمی بشم با توجه به اینکه من کارشناسیم غیر مرتبط با دکتری وارشدم هست؟؟؟لطفا منو راهنمایی کنید
  • خانم اسفندیاری
   1399-04-18 22:58:30
   سلام دوست عزیز. متاسفانه هم گرایش بودن مقاطع ارشد و دکتری از الزاماته
 • ژینا
  1399-04-16 00:53:00
  میشه خواهش کنم جواب بدید .من خیلی سردر گمم.
 • ژینا
  1399-04-16 00:54:35
  البته اینو هم اضافه کنم من مسلط به زبان فرانسه وانگلیسی هم همستم
 • ارمین
  1399-04-16 16:50:14
  سلام وقت بخیر . در شروط عمومی جذب هیئت علمی زده است که اولا در استخدام نهادی نباید باشید . در جایی در شرایط اختصاصی زده است که موافقت ضمنی محل خدمتتان در صورت داشتن شغل دولتی الزامیه. حالا سوال بنده که معلم رسمی آموزش پرورش هستم اینه که کدوم ملاکه . میشه برای جذب اقدام کرد و در صورت موافقت پس از آن انصراف داد؟ ممنون از شما
 • زهرا
  1399-04-18 11:06:43
  سلام بنده کارشناسی رو دانشگاه فردوسی بودم و رتبه یک ورودی ها با معدل 17.65 ارشدم را دانشگاه شریف و با استعداد درخشان رفتم اما معدلم خوب نیست 15.80 و الان دانشجوی دکتری فردوسی مشهد هستم و معدل واحدهای گذرانده شده 18.12 هست. ایا راهی برای جبران معدل ارشد هست؟ معدل ها را با ضریب دانشگاه در نظر نمیگیرند؟ آیا شانسی برای هیئت علمی شدن دارم؟ چون اگر این شانس را ندارم بیخودی دکتری را ادامخ ندهم و انصراف بدهم؟ با تشکر از شما
 • کاربر
  1399-04-18 12:45:27
  سلام من کارشناسی حسابداری بامعدل۱۶.۸۹دارم از دانشگاه غیرانتفاعی سطح یک وامسال در مقطع ارشد مدیریت بازرگانی شرکت میکنم.قصد دارم دکتری نیز مدیریت بازرگانی شرکت کنم.برای جذب هییت علمی شدن، باید چه رزومه ای جمع کنم؟ و ایا پردیسهای دانشگاه ها به عنوان دانشگاه های معتبر شناخته میشوند در فرایند جذب؟

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
2 هفته پیش

سلام آیا در رشته فیزیک نظری برای دانشگاه زوریخ در مقطع دکترا با داشتن۲مقاله isiومعدل کارشناسی ۱۶و ارشد ۱۷ دانشگاه دولتی خوب یعنی کارشناسی یزد وارشد تهران وایلتس ۶میتوان فول فاند گرفت و یه کم هزینه سفر .....تشکر 
3 هفته پیش

سلام. ببخشید با توجه به شرایط تحریم آیا امکان گرفتن بورسیه از امریکا هست؟
و سوال دوم اساتید هییت علمی که از امریکا دعوتنامه داشته باشند میتونن برن؟ 
1 ماه پیش