کدام کشورها برای مهاجرت ایرانیان بهتر است؟

در سال های اخیر که وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایران دچار تزلزل شده است بسیاری از مردم تمایل دارند به کشور های دیگر مهاجرت نمایند. اما همه ما می دانیم که مهاجرت امری آسان نیست و شرایط سخت خود را به همراه دارد. با این حال در دو سال اخیر میزان مهاجرت از ایران چندین برابر شده است. این امر نشان می دهد که مهاجرت برای ایرانیان به آن سختی ها هم نیست. اما با افزایش مهاجرت از ایران و دیگر کشور های منطقه به اروپا و آمریکا بدون شک قوانین مهاجرتی هر روز سخت تر از قبل می شود.

بیشترین افراد مهاجر را سرمایه گذاران و افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند و همچنین افراد جویای کار تشکیل می دهند. دانشجویان و نخبگان نیز در رتبه دوم قرار گرفته اند. تحریم های منطقه علاوه بر فشار بر زندگی مردم باعث شده است بازار های تجاری نیز بر روی ایرانیان داخل کشور بسته شود اما به یقین می توان گفت اغلب سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل ایرانی که در کشور های دیگر زندگی می کنند، کسب و کاری موفق و بدون دغدغه دارند. در ایران اما اوضاع متفاوت است تجار ایرانی که در کار صادرات یا واردات هستند هر روز باید نگران این باشند که سرمایه آنها به دلایل مختلف تلف نشود. همچنین اغلب تحصیل کرده ها در داخل ایران نمی توانند شغل مورد نظر و مرتبط حرفه خود را به دست بیاورند به همین دلیل با امید یافتن شغل مورد نظر خود به مهاجرت فکر می کنند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان می‌پردازیم.

انگلستان
انگلستان به‌دلیل قوانین حاکم بر حقوق بین‌الملل این کشور، شرایط فوق‌العاده‌ای برای مهاجرت فراهم کرده است. این قوانین کاملاً تابع قوانین کامن‌لا می‌باشد، بدان معنا که انگلستان کاملاً یک کشور توریست پذیر و مهاجر پذیر است. در بین سال‌های 2002 تا 2015 در حدود 70 درصد از سهم رشد جمعیت با ازدواج مهاجرین شکل گرفته است. در این میان ایرانیان زیادی هرساله از طریق ویزای توریستی و ویزا تحصیلی، ویزای تجاری و… خواهان سفر به این کشور هستند و تقاضای وقت سفارت انگلیس افزایش زیادی داشته است. موج مهاجرت ایرانیان به انگلستان از سال 1979 بعد از انقلاب اسلامی آغاز شد که در آن مقطع حدود هشت هزار نفر از ایران به این کشور مهاجرت کردند. در بین ثروت‌مندترین افراد بریتانیا نام‌های ایرانی مختلفی به‌چشم می‌خورد که از جمله‌ی آن می‌توان به فرهاد مشیری مالک باشگاه اورتون و داوود آلیانس اشاره کرد که سرمایه‌گذاری زیادی را در انگلیس انجام داه‌اند.

کانادا
کانادا سرشار از منابع طبیعی ازجمله نفت و گاز است و فرصت‌های شغلی فراوانی در بخش انرژی دارد. همچنین خدمات مالی، املاک و ارتباطات در حال شکوفایی و دارای فرصت‌های شغلی بسیاری هستند. کانادا از نظر امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه‌ای و میزان افزایش دستمزد به‌ترتیب رتبه‌های ۱۶،۱۷، ۱۰ و ۱۹ را دارد. ‌طرح ورود سریع، جذب نیروی متخصص و ویزای خوداشتغالی از رایج‌ترین انواع ویزای کاری کانادا هستند که برای‌تان اجازه اقامت هم فراهم می‌کنند. در روش نخست داشتن پیشنهاد (دعوتنامه‌) شغلی اهمیت بسیاری دارد و بدون آن معمولا شانس چندانی برای دریافت ویزا وجود ندارد. در پرطرفدارترین روش دریافت اقامت کانادا یعنی طرح جذب نیروی متخصص یا Skilled Worker، علاوه بر نیازمندی‌های لازم، متقاضی باید دارای یک سال سابقه‌ی کار تمام‌وقت در یکی از مشاغل موجود در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا باشد. در روش ویزای خوداشتغالی باید دارای سابقه فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و ورزشی باشید و بتوانید در این حوزه‌ها سود چشمگیری خلق کنید.

آلمان
آلمان کشور دیگری است که در بین ایرانیان از محبوبیت بالایی برخوردار است و براساس آمارهای منتشر شده 400 هزار نفر از ایرانیان مقیم آلمان هستند. آلمان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد و از اقتصاد قوی نیز برخوردار است. بازار کار آلمان تخصصی است و با سرعت زیادی در جریان است. بنابراین فرصت‌های شغلی بسیاری برای کارشناسان و متخصصان در این اقتصاد بزرگ وجود دارد. رهبری اقتصاد اروپا از نظام آموزشی رایگان از دیگر امتیازات مثبت آلمان در باب مهاجرت است.

فرانسه
آمار دقیقی درمورد مهاجرت ایرانیان به فرانسه در دسترس نیست اما برطبق آمار غیر رسمی مهاجران ایرانی تا سال 2015 حدود 300 تا 350 هزار نفر تخمین زده شده است. بخش عمده‌ای از سفر ایرانیان به فرانسه برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بوده است و افراد نخبه که به این کشور سفر می‌کنند پیشنهاد اقامت دائم داده می‌شود و در آن‌جا می‌مانند. البته برخی از افراد نیز به‌منظور کار از ایران به فرانسه مهاجرت می‌کنند که بدین منظور شما به یک کارفرما برای ساماندهی مجوز کار نیاز دارد. بنابراین شما باید در ابتدا برای پیدا کردن کار اقدام کنید. به‌علاوه متقاضاین می‌توانند از طریق ویزای سرمایه‌گذاری وارد فرانسه شوند که این کشور یک برنامه‌ی اقتصادی فوق‌العاده را برای کارآفرینان با سرمایه با ارزش خالص بالا در اختیار افراد قرار می‌دهد.

استرالیا
یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد زیادی سالانه از ایران به استرالیا مهاجرت می‌کنند، اقتصاد قوی این کشور می‌باشد. جالب است بدانید اقتصاد استرالیا در فهرست اخیر اچ‌اس‌بی‌سی رشد ۳ پله‌ای داشته است. استرالیا علاوه بر نرخ پایین بیکاری و تولید ناخالص ملی فزاینده، به سرعت بحران‌های اقتصادی را پشت سر می‌گذارد. فضای کاری در استرالیا غیررسمی و آرام به نظرتان می‌آید اما در عین حال احترام و رفتار حرفه‌ای برای موفقیت شغلی، بسیار اهمیت دارد. اغلب مهاجران استرالیا تأیید می‌کنند که نسبت به کشور مبدأ درآمد بیشتری کسب می‌کنند. مهاجران بسیاری در بخش خدمات، مهمانداری، پرستاری و مشاغل دفتری کار می‌کنند. این سرزمین همچنین پر از مزارع و دامداری‌ها برای کسانی است که مشکلی با کار فیزیکی و گرد و خاک ندارند و حیوانات را دوست دارند.

ایتالیا
ایتالیا را می‎توان یکی از پرطرفدارترین کشورها برای سفر و مسافرت در میان ایران دانست. اما از آنجایی که وقت‎دهی این سفارت بسیار نامنظم و پراکنده است؛ اخد وقت سفارت برای ایتالیا عملا کار دشواری محسوب می‎شود. این پراکندگی باعث شده هر بار که وقت‎ سفارت ایتالیا باز می‎شود در عرض چند دقیقه همه وقت‎ها پر شود. برای مهاجرت به ایتالیا راه‎حل‎های مختلفی از جمله مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق سرمایه‎گذاری، مهاجرت از طریق کار و مهاجرت از طریق تحصیل وجود دارد که بدترین و پر خطرترین آن مهاجرت از طریق پناهندگی است. سالانه تعداد زیادی در راه مهاجرت غیر قانونی به ایتالیا کشته می‎شوند.

➕ بیشتر بخوانید:
کدام کشورها بیشترین مهاجران ایرانی را دارند؟
لیست ده کشور برتر برای مهاجرت کاری ایرانیان
مطلوب‌ترین کشورها برای مهاجران کاری و اقتصادی
 

11 دیدگاه

 • حبیب
  1398-05-02 19:02:23
  من 35سالمه اپراتور جرثقیل هستم کار برای من تو کانادا یا اروپا هست
  • سمانه بانی
   1398-05-03 10:36:11
   سلام حبیب جان مشاغل فنی مشابه شغل شما معمولا در فهرست مشاغل مورد نیاز کشورها اعلام نمیشه و باید بر اساس آگهی های شغلی براتون دنبال کارفرما باشیم. اگر تصمیمتون قطعی هست به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ پیام بدید و رزومه شخصی و حرفه ایتون رو ارسال کنید تا بقیه روند براتون انجام بشه.
 • ناشناس
  1398-05-03 13:09:05
  سلام من 28 سال سن دارم دو تا لیسانس متالوژی و عمران دارم الان تا کار عمرانی فعالیت دارم دو سال هم بیمه دارم میتونم به یکی از این کشورها بون دغدغه کاری مهاجرت کنم ممنون اگه میشه کدوم کشور
  • سمانه بانی
   1398-05-05 10:23:55
   سلام دوست عزیز مدارک تحصیلی شما مناسب هستن و سابقه کاری هم نسبتا بد نیست. در واقع، مدرک شما جز حرفه هایی هست که شانس کار رو دارید اما اینکه بدون دغدغه و فکر کنید راحت این پروسه انجام میشه خیر اینطور نیست. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید با آیدی تلگرام wikiapplyservice@ در ارتباط باشید.
 • ....
  1398-05-09 22:45:34
  سلام خسته نباشید من 28سالمه دیپلم هستم سابقه ی کاری هم 11سال سابقه کار دارم و 6سال هم مدیر فروش بودم الان هم یه ایده دارم 2سالی هست دنبالشم مجوز هم گرفتم اما چون پروژه کارم خیلی مهمه تکنولوژی فقط دست چند کشوره با ایده مجوز طرح توجیهی که دارم میتونم برم امریکا ممنون میشم راهنمایم کنید
  • سمانه بانی
   1398-05-13 11:00:22
   سلام دوست عزیز لطفا به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ پیام بدید تا همکارانم راهنماییتون کنن. ممنون از همراهیتون
 • ناصرقاسمی زاده
  1398-05-10 23:56:48
  سلام من گچ کارم میخام خارج از کشور کار کنم لطفن راهنمایی کنین ممنون
  • سمانه بانی
   1398-05-13 11:08:18
   سلام ناصر جان لطفا به آیدی تلگرام پیام بدید. wikiapplyservice@
 • ابراهیم
  1398-05-11 12:47:41
  با سلام من صافکار هستم دارای مدرک فنی و حرفه ای و سابقه کار و آشنایی با تمامی امور خودرو آیا میتوانید کارفرمایی برای من در انگلستان بیابید ممنون
  • سمانه بانی
   1398-05-13 11:01:27
   سلام آقا ابراهیم عزیز لطف کنید رزومه کاملتون رو شامل سن، وضعیت تاهل و ... به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید.
 • احمد
  1398-06-30 13:16:15
  سلام من دکترای ریاضی کابردی دارم با 52 سال سن. 26 سل سابقه بیمه ای و 5 سال سابقه تدریس دارم. برای کانادا میتوان جهت تدریس اقدام کرد ؟
  • سمانه بانی
   1398-06-31 10:51:40
   سلام احمد جان احتمالا شرط سنی لازم رو ندارید اما بهتره با وکیل مهاجرتی مشاوره کنید اگر تمایل دارید به آیدی تلگرام پیام بدید تا راهنماییتون کنیم. wikiapplyservice@
 • احمد
  1398-06-30 13:19:46
  من دکترای ریاضی کاربردی با 26 سال سابقه بیمه ای و 5 سال سابقه تدریس دارم. کدام کشور را برای مهاجرت و ادامه تدریس مناسب میدانید؟
  • سمانه بانی
   1398-11-06 11:55:15
   سلام احمد جان باید سابقه کاریتون بررسی بشه.
 • کژال
  1398-11-06 01:06:36
  سلام. من 38سالمه مجرد. سرمایه مادی ندارم. کورد هستم. دانشجوی انصرافی دکترا رشته روانشناسی. اما نقاش ماهری هستم. رنگ روغن کار کردم. بنظرشما آیا شانسم رو امتحان کنم برا اقامت ایتالیا؟ لطفا با صداقت پاسخ بدی و حتی الامکان جواب رو برام ایمیل کنین. ممنون
  • سمانه بانی
   1398-11-06 11:56:36
   سلام کژال عزیز برای مهاجرت کاری یا باید سابقه کاری مرتبط با رشته داشته باشید یا برای فیلدهای هنری اسپانسری در کشور هدف باشه چون فرمودید سرمایه ندارید پس نمی تونید به صورت خوداشتغالی کار کنید.
 • ندا
  1398-12-09 14:57:16
  سلام متشکر بابت مقاله خوبتون؛ من قصد دارم برای مهاجرت تحصیلی موسسه آتیس اقدام کنم. میخوام بدونم هزینه تحصیل در اسپانیا کمتر هستش یا قبرس اروپایی؟!
  • سمانه بانی
   1398-12-11 11:55:51
   سلام ندا جان لطفا در تلگرام به شماره 09216618489 پیام بدید تا آیدی یکی از مشاوران تحصیلی در اروپا رو براتون بفرستیم
 • متین
  1399-04-18 15:44:01
  با سلام احترام میخواستم بدونم شرایط مهاجرت به کانادا به چه صورتیه و من ی جوان ۲۳ ساله هستم و حدود ۴ ساله تو شرکت اسنپ برنامه نویس ارشد هستم و دو بار هم پیشنهاد کار تو کشور های همسایه داشتم ولی متاسفانه قبول نکردم الان میخواستم بدونم برای <a href="https://zbsvisacanada.com">مهاجرت کانادا</a> شرایطش به چه صورته و شرایط پرداخت هم اگر میشه به بنده بگین ارادتمند شما
  • سحر اسفندیاری
   1399-04-18 22:41:48
   سلام دوست عزیز در تلگرام یا واتساپ با این شماره در ارتباظ باشید 09216618489
 • Ali
  1400-09-19 20:32:23
  سلام خسته نباشید من دانشجوی سال اخر پرستاری هستم میخاستم بدونم اگه برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم بهتر و راحت تره یا از طریق شغلی و اینکه کدوم کشور ها برای پرستاری بهتر هست؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-09-25 20:45:04
   سلام. الان مهاجرت کاری پرستاران اسون شده. المان بریتانیا و استرالیا . اگه تحصیلی هم برید باز بعد تحصیل شغلتون تضمینه

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش