روند ارسال مقاله به پایگاه الزویر به صورت کاملا تصویری

در پست "چگونه مقاله خود را به مجلات بین المللی ارسال کنیم؟" در مورد تمام مراحل طی شده در ارسال استاندارد و معمول یک مقاله برای مجلات بین المللی صحبت کردیم. در سلسله پست‌های روند ارسال مقاله که به نوعی ادامه مطالب مطلب قبلی محسوب می‌گردد، قصد داریم به صورت تصویری روند ارسال یک مقاله به پایگاه‌های مختلف علمی را به تصویر بکشیم.

در این پست پایگاه الزویر موضوع بحث ما خواهد بود و به تفضیل مراحل ارسال یک مقاله به مجلات تحت پوشش این پایگاه را برایتان نشان خواهیم داد. اگر چه مدتی است که الزویر سعی در یکپارچه سازی سیستم دریافت مقاله برای تمامی مجلات زیرمجموعه خود نموده است با این حال برخی از مجلات هنوز رابط کاربری متفاوتی برای خود دارند اما به هر رو روند کلی همه مجلات یکسان است و تنها تفاوت در جزییات است.

گام نخست: دستیابی به صفحه مجله

چنانچه نام مجله مورد نظر را می‌دانید که به راحتی می‌توان با جستجوی نام آن در موتورهای جستجو صفحه اصلی آن را مشاهده نمود. با این حال اگر هنوز تصمیم نگرفته‌ا‌ید که کدام مجله را انتخاب نمایید و به دنبال مشاهده مجلاتی با نام‌های مشابه و یا حوزه‌های کاری نزدیک هستید می‌توانید وارد آدرس زیر شوید:
 
 

 
دستیابی به صفحه مجله-ویکی گرام
 
پس از ورود به صفحه فوق با ورود به بخش ارسال مقاله (Submit your paper) که در بالا نمایش داده شده است وارد بخش مربوطه شوید. در ادامه و در صفحه جدید که در پایین به تصویر کشیده شده است سرنام و یا نام کامل مجله مورد نظر را وارد نمایید و کلید جستجو را فشار دهید تا لیستی از موارد مرتبط برایتان به نمایش درآید.
 بخش ارسال مقاله- ویکی گرام

نکته قابل توجه در این جا این موضوع است که الزویر در حال حاضر دو سیستم دریافت مقاله با رابط کاربری و گرافیک کاملا متفاوت را در دست دارد.
 
 Evise
 Elsevier Editorial System (EES)
 
در پست امروز مجله‌ای را انتخاب نموده‌ایم که از سیستم EVISE برای دریافت مقالات بهره می‌برد و در مورد سیستم EES در پست روند ارسال مقاله به پایگاه الزویر به صورت کاملا تصویری! (بخش دوم) صحبت خواهد گردید.
آدرس صفحه اصلی مجله میکروالکترونیک (Microelectronic Journal) که مجله مورد نظر ما می‌باشد را می‌توان با جستوی نام مجله در موتورهای جستجو به آسانی به دست آورد:

 
 

همانطور که در بالا اشاره گردید از طریق جستجوی نام مجله در پایگاه نیز می‌توان صفحه اصلی مجله را ملاحظه نمود:
 
 جستجوی نام مجله-ویکی گرام

به هر روی از طریق هر کدام از روش‌های فوق در نهایت می‌توان به صفحه اصلی مجله رسید که در زیر به نمایش درآمده است:
 


 
 صفحه اصلی مجله- ویکی گرام
 
لازم به توضیح است که اطلاعات علم سنجی مربوط به هر مجله (ضریب تاثیر، میزان ارجاعات و رتبه بندی‌های دیگر) در این صفحه قابل مشاهده است. با این حال مهم‌ترین وقابل اعتمادترین منبع برای مشاهده این اطلاعات پاگاه تامسون رویترز و درگاه JCR است چرا که بسیاری از مجلات کمی دیر اقدام به آپدیت نمودن شاخصهای آماری خود می‌نمایند.
 

گام دوم: ورود به بخش ارسال مجله

برای این کار کافی است که وارد بخش ارسال مقاله خود (Submit your paper) شوید. لازم به ذکر است که برای آگاهی از دستورالعمل‌های مربوط به نگارش مقاله که توسط مجله ارایه گردیده است کافی است وارد بخش راهنمای نویسنده (Guide for Author) شوید.
بخش ارسال مقاله- ویکی گرام

گام سوم: ورود به حساب کاربری

در این مرحله ورود به بخش ارسال مقالات مجله روبرو می‌شوید. چنانچه حساب کاربری قبلی دارید با ان وارد شوید و چنانچه قبلا چنین حسابی ایجاد نکرده اید با ورود به بخش ثبت نام (Register) و پر نمودن اطلاعات خواسته شده اقدام به ثبت نام نمایید.
 
بخش ارسال مقالات مجله ویکی گرام
بخش ارسال مقالات مجله- ویکی گرام

گام چهارم: ارسال مقاله

پس از ورود به صفحه ارسال مقالات با تصویر پایین روبرو می‌گردید. با انتخاب عبارت آغاز ارسال جدید (Start New Submission) فرایند ارسال مقاله آغاز می‌گردد.
 
صفحه ارسال مقالات- ویکی گرام

پس از شروع فرایند ۴ سربرگ اصلی برای کل فرایند ارسال مقاله وجود دارد.
 
   ۱) ورود اطلاعات مقاله (Enter Manuscrippt Information)
 ۲) بارگذاری فایل‌ها (Upload Files)
 ۳) افزودن اطلاعات اضافی (Provide Additional Information)
 ۴) بازبینی و ارسال (Review & Submit)
 
 فرایند ارسال مقاله - ویکی گرام
همانطور که قبلا نیز اشاره گردید متاسفانه هنوز تمامی مجلات تحت پوشش پایگاه الزویر از یک سامانه یکپارچه استفاده نمی‌کندد و برخی از آن‌ها هنوز دارای سامانه‌های با کمی تفاوت گرافیکی و تغییرات جزیی در روند اجرای ارسال مقاله هستند با این حال اصول کار مشابه است.

۱) ورود اطلاعات مقاله (Enter Manuscrippt Information)
در قسمت اول از شما می‌خواهد که مشخص نمایید که مقاله شما برای شماره (Issue) خاصی ارسال می‌گردد یا به صورت عمومی ارسال می‌شود. با انتخاب گزینه شماره معمول (Regular Issue)  می‌توان کار را به صورت مرسوم دنبال نمود.
 ورود اطلاعات مقاله - ویکی گرام

در ادامه بایستی نوع مقاله خود را مشخص نمایید. این مجله تنها یک نوع مقاله پیشنهادی به نام مقاله پژوهشی (Research Paper) را ارایه می‌کند. با این حال مجلات دیگر ممکن است گزینه‌هایی بیش‌تری برای شما به نمایش درآورند که از جمله این موارد می‌توان به مقاله کامل (Full Paper)، مقاله مروری (Reviwe Article)، انواع مقالات کوتاه مانند کامیونیکیشن (Communication)، لتر (Letter) و سایر موارد اشاره داشت.
 
 ورود اطلاعات مقاله - ویکی گرام

پس از مشخص کردن دو بخش فوق نوبت به وارد کردن عنوان، چکیده و کلیدواژه‌های موجود در مقاله و همچنین وارد کردن نام نویسندگان مقاله می‌باشد. 
 
کلیدواژه‌های موجود در مقاله- ویکی گرام4

به عنوان قسمت آخر بایستی نام نویسندگان را نیز وارد نمایید. برای این کار کافی است کلید افزودن نویسنده (Add Author) را فشار دهید و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید. 

کلیدواژه‌های موجود در مقاله- ویکی گرام
کلیدواژه‌های موجود در مقاله- ویکی گرام
 
توجه کنید که بهتر است نام نویسندگان را به ترتیب موجود در مقاله وارد نمایید چرا که برخی از مجلات به این موضوع حساس هستند و چنانچه تفاوتی بین نام وارد شده در صفحه مجله و متن مقاله وجود داشته باشد از شما درخواست اصلاح آن را خواهند داشت.
در پایان این بخش با فشار دادن گزینه ذخیره و ادامه (Save & Continue) وارد مرحله دوم می‌گردید.

۲) بارگذاری فایل‌ها (Upload Files)
 بارگذاری فایل‌ها- ویکی گرام

در این بخش بایستی فایل مقاله و ضمایم همراه آن را بارگذاری نمود. برای این منظور کافی است دکمه بارگذاری (Upload) مطابق تصویر زیر و افزودن فایلها از طریقه پنجره به نمایش گذارده شده به پیش رفت.
 
 بارگذاری مقاله- ویکی گرام
 بارگذاری- ویکی گرام

از طریق پنجره فوق اقدام به افزودن فایلهای خود نمایید. پس از افزوده شدن فایلها با زدن کلید مرتب سازی فایل (File Order)، فایلها بر اساس ترتیبی که مجله اعلام نموده است مرتب می‌گردد. 
 
مرتب سازی فایل- ویکی گرام

دقت نمایید که هر مجله‌ای درباره فایلهای بارگذاری شده قوانین خاص خود را دارد و چنانچه فایلهای اجباری (Mandatory) را بارگذاری ننمایید به شما اجازه ورود به مرحل بعد را نمی‌دهد. مطابق تصویر زیر در این مجله فایل مقاله و کاور لتر از الزامات هستند و بدون بارگذاری آن‌ها امکان ورود به مرحله بعد وجود ندارد و بایستی حتما بارگذاری گردند.
 
مرتب سازی فایل-ویکی گرام

در بخش انتهایی این قسمت با عبارت اشتراک داده‌های موجود در پژوهش شما روبرو می‌گردیم که اختیاری است و می‌توانید برای گذر از آن تیک مشخص شده را بزنید و سپس از بخش کشویی باز شده گزینه اول را انتخاب نمایید.
 
مرتب سازی فایل مقاله- ویکی گرام
برای ورود به بخش سوم نیز همانند بخش قبلی با فشار دادن گزینه ذخیره و ادامه (Save & Continue) وارد مرحله سوم می‌گردید.

۳) افزودن اطلاعات اضافی (Provide Additional Information)
در این بخش با چند قسمت روبرو می‌گردیم. در قسمت اول بایستی مطابق دستورالعمل خواسته شده مراجع موجود در مقاله را وارد نماییم:
 
Provide Additional Information- ویکی گرام

آگاهی از دستورالعمل و شیوه وارد نمودن مراجع با فشار دادن آیکون آبی رنگ گوشه تصویر امکان پذیر است.
در ادامه در کادر پایین بایستی در مورد اهمیت و ارزش کارتان صحبت نمایید (چند خط کافی است). درادامه بقیه موارد هم مطابق تصویر علامت بزنید.
 
Provide Additional Information-ویکی گرام
با فشار دادن گزینه ذخیره و ادامه (Save & Continue) وارد مرحله چهارم می‌گردید.

۴) بازبینی و ارسال (Review & Submit)
در بخش نهایی نیز مطابق تصویر تیک گزینه‌ها را زده و در نهایت دکمه تکمیل ارسال (Complete Submission) را فشار دهید.
پس از اتمام با صفحه زیر روبرو می‌شوید که به معنای تکمیل فرایند ارسال مقاله می‌باشد. با فشار دادن گزینه صفحه نخست (Homepage) می‌توانید وارد بخش اول حساب کاربری خود شوید و از شرایط مقاله خود در آینده آگاه شوید.
 
Review & Submit- ویکی گرام

بیشتر بخوانید:
https://www.wikigeram.com/researchnews/15

 

7 دیدگاه

 • ااا
  1397-04-06 21:44:52
  عالی
 • م
  1397-06-07 07:34:45
  سلام ببخشید سابمیت مقاله در الزویر یا ژورنال های دیگه هزینه داره؟
 • ناشناس
  1398-02-21 13:29:58
  خوب
 • smaryamiiiis
  1398-12-23 17:29:50
  سلام خسته نباشید ببخشید توی مرحله اطلاعات مقاله آخر کار که باید بزنیم save and continue هیچ عکس العملی نشون نمیده نه میره مرحله بعد نه ارور میده
 • لیلا
  1399-05-30 21:36:23
  عالی عالی، ممنونم
 • علي
  1399-12-15 00:11:01
  عالي ٢٠
 • محسن رفیع
  1400-08-17 08:40:48
  بسیارخوب و مفید بود. ممنونم و استفاده کردم. لطف عالی مزید

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش