چگونه کمک هزینه تحصیلی بگیرم و بورسیه شویم؟

بستگی به رشته و دانشگاهی که شما پذیرش می گیرید نحوه اخذ بورسیه تحصیلی متفاوت خواهد بود. با توجه به اینکه در چه شهری زندگی می کنید این فاند می تواند کل یا بخشی از هزینه های زندگی شما را پوشش دهد. بورس تحصیلی در حقیقت به کمکی که از سوی دانشگاه‌ها، موسسات خیریه، مراکز علمی و یا شرکت های خارج از دانشگاه که به یک دانشجوی نخبه و مستعد در زمینه تحصیلی و تحقیقات داده می شود گفته می شود در نتیجه برای گرفتن فاند شما نیاز به ارائه یک رزومه خوب و قوی دارید به عنوان مثال شما به نمره زبان خوب و یا داشتن چندین مقاله در مجلات بین المللی نیاز دارید.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید 

بورس تحصیلی و تحصیل به همراه فاند معمولا برای افرادی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند ارائه می گردد. مهمترین فاکتور های که برای اعطای یک بورس تحصیلی در هر مقطعی در نظر می گیرند عبارتند از میزان انجام کارهای تحقیقاتی  و پژوهشی دانشجو که باید از نظر استاندارد علمی سطح بالایی داشته باشد.

هر بورس تحصیلی دارای الزامات خاص خودش است. وب سایت بورس تحصیلی مورد نظر به شما ایده‌ای راجع به اینکه چه کسی برای تحصیل و نحوه تقاضا واجد شرایط است، ارائه می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که درخواست نامه را با دقت بخوانید، آن را به طور کامل پر کنید و به مهلت درخواست رسیدگی کنید.  اینکه چگونه بورسیه را دریافت کنید بستگی به  بورسی دارد که شما می‌خواهید برای آن اقدام کنید. هزینه بورس ممکن است به طور مستقیم به کالج شما برسد، جایی که برای هر گونه هزینه تحصیلی، شهریه یا سایر مبلغی که بدهکار هستید، پرداخت می‌کند و سپس هر مبلغ اضافی به شما پس داده شود. یا ممکن است به طور مستقیم به شما در یک چک ارسال شود. ارائه دهنده کمک هزینه تحصیلی باید به شما اطلاعات کامل را بگوید.

 دلایل عدم موفقیت دانشجویان خارجی در اخذ بورسیه
مشکلات اقتصادی باعث کاهش بودجه بسیاری از مراکز آموزشی از سوی دولت شده است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا و آمریکا در سال‌های اخیر از سوی دولت تحت فشار بوده اند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند.

هزینه آموزش یک دانشجوی خارجی در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیار بیشتر از درآمد آن از شهریه تحصیل است. از سوی دیگر دولت کانادا و آمریکا معمولا تنها برای تحصیل دانشجویان داخلی (کانادایی و آمریکایی) به دانشگاه‌ها بودجه و کمک هزینه پرداخت می‌کنند. بنابراین در سال‌های اخیر دانشگاه‌ها تمایلی برای جذب دانشجویان خارجی همراه با بورسیه تحصیلی نشان نمی‌دهند (یا پرداخت کمک هزینه تحصیلی را تضمین نمیکنند) . مگراینکه فعالیت‌های تحقیقاتی دانشجویان خارجی بازدهی مالی و علمی داشته باشند و منجر به درامد زایی شود.

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی برای دوره‌های فوق لیسانس یا دکتری
نحوه اخذ کمک هزینه برای دوره‌های فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌ها متفاوت بوده و بستگی به رشته، دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی (Department) دارد. با این حال معمولا کمک هزینه‌های تحصیلی به صورت زیر به دانشجویان پرداخت می‌گردد.

 دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می‌نمایند که خواهان دریافت کمک هزینه هستند. دانشگاه با بررسی پرونده شرایط دانشجو را برای دریافت کمک هزینه مورد بررسی قرار داده و میزان کمک هزینه و شرایط آنرا را در برگه پذیرش اعلام می‌کند. این اطلاعات ممکن است به صورت حداقل مبلغ کمک هزینه تضمینی از سوی دانشگاه (مثلا ۱۲ هزار دلار در سال)، زمان (حداکثر ۴ سال) و شرط معدل (معدل A) باشد. این کمک هزینه‌ها معمولا به صورت و تحقیق و یا ترکیبی از دستیار تدریس (TA)، دستیار تحقیق (RA)،فلوشیپ است.

در برخی از دانشگاه‌ها یا بعضی رشته‌ها، اساتید دارای بودجه‌های تحقیقاتی برای پروژه‌های خود هستند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خود بعنوان دستیار تحقیق پرداخت نمایند (مانند بسیاری از رشته‌های مهندسی). از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش با تماس با اعضای هییت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما (Supervisor) باشند. در صورتی که استاد راهنما شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را قبول کند و بودجه نیز داشته باشد، دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام می‌کند. مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد.

 دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم‌های دوم و یا سال دوم به بعد می‌توانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه‌های تحقیقاتی) و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی و یا مووسسات دولتی) بورس بگیرند. در این نوع بورسیه‌ها رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار مهم است.

دانشجویان باید توجه کنند که در برخی دانشگاه‌ها دانشجو ممکن است از تمامی‌شیوه‌های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد با این حال چنانچه مجموع دریافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه‌ها کاهش و یا قطع نماید. به عنوان مثال چنانچه دانشجو دارای باشد و بعد از آن با یک استاد به عنوان دستیار تحقیق شروع به کار کند، مبلغ دستیار تدریس خود به خود از سوی دانشگاه و یا دانشکده کاهش خواهد یافت.
برای اطمینان از نحوه ارائه بورسیه، بودجه تحقیقاقی و سیاست دانشگاه، متقاضیان باید قبل از پذیرش وب سایت دانشکده و دانشگاه را به دقت مطالعه نماید. و یا به دانشکده تماس بگیرند.

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش