چرا با بودن خورشید و ستارگان، فضا سرد است؟

فضای بیرون از جو زمین آنقدر وسیع و تاریک است، آنقدر فاصله بین ستاره ها بیکران است که طبیعی است فضا را سرد حس کنیم. ولی به دور از یک حدس و پاسخ کلی، چرا سیاره زمین گرمایش را از نور داغ خورشید می تواند بگیرد اما فضای بین زمین و خورشید  همچنان سرد است؟

دلیلش این است که حرارت خورشید یا همان امواجی که می فرستد باید بر چیزی بتابد که گرم شود. وقتی در بین فضا چیزی نیست حرارت خورشید چه چیزی را گرم کند. در محیط خلا، مولکولی وجود ندارد. به عبارتی دیگر وقتی مجموعه ایی از ملکول ها نباشند که اشعه خورشید را به خود جذب کنند و به جنب و جوش بیفتند گرمایی هم در خلا نخواهد بود.

سوال بعدی و کمی عمیق تر می تواند این باشد اصلا منبع حرارت ملکولها و نور همه ستارگان چیست. یکی از آخرین نظریه ها می گویند بعد از بینگ بنگ بزرگ در حدود ۱۴ میلیارد سال پیش، انفجار جهانی عظیمی رخ می دهد و نور و انرژی ناشی از آن انفجار بزرگ همه ذرات جهان را با انرژی خود به حرکت و جنب و جوش در آورده است.

کمی نقب جدی تر در باره سوال گرما و سرما بزنیم متوجه می شویم که کلمه سرما اصلا یک پدیده علمی نیست و یک تعبیر ساخته شده توسط فهم بشر است برای وقتی که می خواهد بگوید« گرما» وجود ندارد. سرد بودن فضا از این حقیقت ناشی می شود که در غیاب منبع حرارت، هر جسمی بالاخره آنقدر حرارت از دست می دهد که دمای آن به پایین ترین حد ممکن برسد؛ اما این سرد شدن تا کجا ادامه می یابد؟
می گویند دمای فضای بین سیارات و ستارگان و کهکشانها، ۲۷۰- سانتیگراد می باشد. دانشمندان می گویند اصلا به طور طبیعی سرمایی کمتر از  ۲۷۳- درجه در کل دنیا وجود ندارد.

Boomerang_nebula- wikigeram
دستیابی به دمای صفر مطلق (۲۷۳- درجه سانتیگراد) ممکن نیست، چون در این حالت به ایستایی کامل می رسیم، انتروپی از بین می رود و تمامی ذرات از ارتعاش باز می ایستند. به عقیده دانشمندان سرمای موجود در فضای جهان به خاطر «تابش زمینه کیهانی» (Cosmic Microwave Background Radiation) به وجود آمده است.

➕ بیشتر بخوانید:
کهکشان راه شیری تخت نیست، دارای پیچ‌وتاب است
چهار هزار سیاره توسط ستاره شناسان شناسایی و طبقه بندی شده اند

 

4 دیدگاه

 • ارمان سامانی
  1399-08-01 20:29:37
  البته سرما از فهم بشر و توسط ذهن بشر خلق نشده است بلکه وجود دارد ولی گرما فی نفسه در فضا وجود ندارد و باید توسط چیزی ایجاد شود ذات فضا فی نفسه سرد است اینکه دانشمندان هر حرفی را گفته باشند که دلیل بر درستی ان نیست انسان برخی از حرفهای انها را با عقل خودش ارزیابی میکند و احساس میکند این مطلبی که گفته شده نمیتواند درست باشد در کتاب علوم ما بود که نفت از انبار شدن فسیل و جسد جانوران در طی میلیونها سال بر روی هم بوجود امده و من هم در کلاس همیشه مخالفت کرده و به معلم علوم میگفتم این عقلانی نیست و به همین خاطر حتی مردود هم شدم پس از سالها دیدم تازه دانشمندان متوجه شده اند این فرضیه غلط است نتیجه اینکه همه حرفهای دانشمندان هم درست نیست و باید گاهی انها را با فکر و عقل هم مطابقت داد حالا کسی یک فرضیه یا نظریه ای داده و ممکن است که کامل هم نبوده و اشتباه هم باشد
 • نریمان
  1399-10-19 21:37:07
  نتایج علمی مختص کره ی خاکیست و نمیتوانند قوانین فضا را به درستی نشان دهند
 • فاضل نوری
  1399-11-06 19:19:18
  سلام/مکانیزم کل کهکشان براساس فرمول معکوس ساخته شده یعنی کل کهکشان ذاتاسرد آفریده شده وبرای گرم کردن بعضی نقاط مانند زمین یک محفظه ای لازم است که پرازهوا(اکسیژن)پرشده باشدوتنها یک منبع نوری لازم داردکه باتابش خورشیدوترکیب آن بااکسیژن گرماتولیدشودچه بساکه دراین محفظه جاهایی که اکسیژن کمتری داشته باشدهرچندبه خورشیدهم نزدیک باشد سرداست مانند قله کوههای بلند/باتشکر
 • Barati
  1400-01-29 20:49:28
  اینکه میگویندسرد بودن فضا به علت نبودن مولکولهای هوا یا هر چیز دیگریست که بتواند نور خورشید را منعکس نماید.اکنون این سوال برایم پیش می آید که مگر نه اینکه کل فضا از ماده ((اتر)) پر شده است .آیا این ماده اتر نمیتواند باعث بازتاب نور خورشید باشد وگرنه نور خورشید تنها در اثر وجود ماده اتر است که فاصله بین خورشید و زمین را طی میکند

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش