ساختار کلی پروپوزال دکتری چگونه است؟

به‌صورت کلی عناصر زیر در یک پروپوزال تحقیقاتی استاندارد ضروری هستند اما برای حصول اطمینان ابتدا موارد را حتما با دانشکده خود کنترل کنید.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

عنوان
مطمئن شوید که عنوان شامل کلمات کلیدی است. عنوان باعث ارتباط پروپوزال دکتری شما با اساتید راهنمای احتمالی، طرح­های سرمایه­‌گذاری و سایر موارد خواهد شد. مطمئن شوید که عنوان شما فراتر از توضیح ساده‌ا­ی از موضوع باشد. سعی کنید عنوان بخشی از رویکرد و سؤالات کلیدی شما را که به دنبال پاسخ آن هستید در بر بگیرد.

بازبینی تحقیق
در این قسمت باید به طور خلاصه به مطالعات پیشین در حوزه کاری خود اشاره کنید و جایگاه فعلی آن‌ها را مشخص کنید. سعی کنید مطالب را به صورت جزئی و دقیق بیان کنید اما از پیچیده کردن موضوع دوری کنید. همچنین شما باید در این قسمت تلاش کنید تا ارتباطی بین تحقیقاتتان و توانایی‌های دانشکده‌هایی که به آن درخواست می‌دهید، برقرار کنید. برای فهمیدن تحقیقاتی که در این بخش صورت گرفته و این که چگونه پروژه شما می‌تواند آن­ها را کامل کند، باید از وبسایت‌های معتبر کمک بگیرید.

در صورت ارسال درخواست به دانشگاه‌های مختلف، مطمئن شوید که برای هرکدام پروپوزال‌های جداگانه و منحصربه‌فردی ارسال می­‌کنید، در صورتی که پروپوزال دکتری برای استفاده در چند جا نوشته شده باشد، مسئولان متوجه این موضوع خواهند شد و شانس شما برای ادامه کار کاهش می‌یابد. مطمئن شوید که چهارچوب جامع و قانع‌کننده‌ای برای تحقیق خود در این بخش ایجاد کرده­‌اید. در این چارچوب باید موارد زیر رعایت شده باشد:

◾️ سؤالات تحقیقاتی (معمولاً ۱-۳ باید کافی باشد) و دلیل پرسیدن آن‌ها.
◾️ رویکرد اصلی شما (مفهومی، نظری، تجربی و هنجاری، به صورت مناسب) و منطق قضیه.
◾️ اهمیت تحقیق (در زمینه علمی‌و علت لزوم، و سایر زمینه‌ها).

تعیین جایگاه تحقیق( تقریباً ۹۰۰ کلمه):
این بخش، مهمترین بخش پروپوزال دکتری است.  در این بخش درک شما از موضوع تحقیق در فضاهای خالی (تئوری و تجربی) که در تحقیقاتتان قصد دارید به آن­ها بپردازد را تشریح خواهید کرد. این بخش برای نشان دادن سؤالات پژوهشی در نظر گرفته شده است، نه برای ارائه تحلیل دقیق از بحث‌های موجود، مناظره‌ها و پیشینه موضوعات.

طراحی تحقیق و روش آن (تقریباً ۹۰۰ کلمه):
در این بخش باید ساختار تحقیق و روش‌های منحصر به فردی را که استفاده می­‌کنید، به‌وضوح مشخص کنید. طراحی تحقیق باید به طور کلی شامل موارد زیر باشد:
◾️ پارامترهای تحقیق (تعریف موضوع).
◾️ بحث در مورد رویکرد کلی و منطق شما برای پذیرش این رویکرد.
◾️ اهداف خاص و موضوعات ( به‌عنوان ‌مثال ۲۰ مصاحبه با اعضا گروه الف).
◾️ بحث مختصری در مورد ضرب الاجل دستیابی به آن.

داشتن یک بخش روش شناسی توسعه‌یافته مهم است. به‌ویژه اگر می‌خواهید تحقیقی استاندارد انجام دهید. مطمئن باشید از تکنیک‌های خاص خود استفاده می­‌کنید، رویکرد کلی شما بلکه باید شامل موارد زیر باشد:
◾️ انواع منابع مورد مشورت قرار گرفته.
◾️ روش‌های جمع‌آوری و تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها با تکنیک‌های خاص (به‌عنوان‌مثال تجزیه‌وتحلیل آماری. مصاحبه نیمه­-ساختاریافته یا مشاهده‌­ی ناظر).
◾️ منطق استفاده از این روش‌ها به طور خلاصه.
پروپوزال تحقیقاتی- دکتری- ویکی گرام
مراجع
مراجع شما باید درک درستی را از پیشینه‌­ی تحقیق و اینکه چگونه می‌­توانید به آن کمک کنید ارائه کند. مطمئن باشید مقالات و منابعی را ارجاع می­‌دهید که نقش مهمی‌در تحلیل شما بازی می‌­کنند. به یاد داشته باشید که این فقط یک فهرست کتاب­‌شناسی با عنوان «تمام آن­چه در این موضوع نوشته شده» نیست، بلکه باید نشان‌دهنده­ وسواس، در انتخاب متون مناسب باشد.

مشکلات احتمالی
اغلب دانشجویانی که حداقل معیارهای ورودی را کسب می‌­کنند به دلیل ضعف در پروپوزال دکتری برای دوره دکتری پذیرفته نمی‌شوند. برای جلوگیری از این امر، توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:
◾️ مطمئن شوید که ایده، سوال یا مسئله شما دارای وضعیت روشن و  متقاعدکننده‌ای است و ثابت می‌کند شکافی در این موضوع  وجود دارد. وقت خود را برای ایجاد سؤالات در مراحل اولیه یک پروژه قرار دهید. آن‌ها می‌توانند به عنوان نتایج پیش‌بینی‌شده مهم باشند.

◾️ مطمئن شوید که در بخشی که انتخاب کرده‌اید اساتیدی به موضوع شما علاقه‌مند و آماده پشتیبانی از پروژه شما هستند. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، به­‌شدت پیشنهاد می­‎‌شود که پیشاپیش با اساتید در دسترس تماس بگیرید و یک نسخه اولیه از پروپوزال دکتری را به آن­ها ارائه دهید.

◾️ مطمئن شوید پروپوزالتان به نحو احسنت طبقه‌بندی شده است. ساختار ضعیف پروپوزال دکتری نشان‌دهنده این است که اجرای پروژه نیز مشکلات مشابه را به دنبال خواهد داشت.

◾️ مطمئن شوید هدف پروژه شما منطقی است و به یاد داشته باشید که همیشه محدودیت‌ها و سختی­های قابل‌توجهی برای پروژه ای که در طول سه سال اجرا و نوشته می­‌شود وجود دارد. پروپوزال‌ها را فقط بر اساس جاه‌طلبی فکری و فوق‌العاده بودن ارزیابی نمی‌شوند بلکه با توجه به این که داوطلب چقدر احتمال دارد بتواند این پروژه را انجام دهد ارزیابی خواهند شد.

◾️ مطمئن شوید که اشتیاق شما در ساختار پروپوزال و بحث‌های ارائه‌شده به طور کامل مشخص باشد. به یاد داشته باشید که هیچکس در زمینه‌ شما متخصص نیست و این وظیفه شماست که پروژه و موضوعتان را برای خوانندگان جذاب کنید.

➕ بیشتر بخوانید:

1 دیدگاه

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش