۱۰ حقیقت درباره سیاه چاله‌ ها که هوش از سرتان می برد

سیاه چاله ها تنها اجسامی در جهان هستی می باشند که با کمک نیروی جاذبه خود توانایی ربایش هر چیزی حتی نور را نیز دارند. دانشمندان بر این باورند که آنها هنگامی تشکیل می‌شوند که یک ستاره در پایان عمر خود در خود فروپاشیده می‌گردد و تبدیل به یک جسم بسیار چگال می‌شود که فضا و زمان را خم می‌کند.

هر ماده‌ای که از افق رویداد و یا اصطلاحا نقطه بی بازگشت این اجسام عبور کند دیگر امیدی به آن نخواهد بود و به صورت مارپیچی در سیاهچاله به سمت سرنوشت نامعلوم خود فرو می‌رود. باو جود دهه‌ها مطالعه بر روی سیاهچاله‌ها این هیولاهای کیهانی هنوز شناخت دقیق آنها در هاله‌ای از ابهام  به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:
 برخی از تصاویر مهم و تاریخی درباره سیاه چاله
کشف سیاهچاله‌ای با بیشترین سرعت رشد راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ سیاهچاله‌ها

در ادامه با ۱۰ مورد از عجیب‌ترین حقایق در مورد سیاه چاله با شما همراه خواهیم بود.


۱- سیاه چاله ها چیزی را نمی‌مکند!

سیاه چاله ها چیزی را نمی‌مکند-ویکی گرام
برخی از مردم خیال می‌کنند که سیاه چاله ها همانند یک جاروبرقی بزرگ در نقش یک مکنده غول پیکر عمل می‌کنند که فضای اطراف خود را مدر خود می‌کشد. اما این تصور صحیح نیست و آنها نیز مانند سایر اجسام آسمانی هستند با این تفاوت که دارای میدان نیروی جاذبه بسیار قوی‌تری هستند.
اگر شما خورشید را با یک سیاه چاله هم جرم با خورشید جایگزین نمایید، زمین به درون آن کشیده نمی‌گردد و زمین همین مدار چرخشی فعلی خود را حفظ خواهد نمود.
اگر چه به نظر می‌رسد که سیاه چاله‌ها مواد موجود در اطراف خود را می‌مکند اما این موضوع یک برداشت نادرست است. ستارگانی که در مجاورت سیاه چاله قرار دارند جرم خود را به صورت بادهای ستاره‌ای که به سمت سیاه چاله در جریان است از دست می‌دهند که این موضوع هم با فاصله میان ستاره و سیاه چاله ارتباط مستقیم دارد.
 

۲- انیشتن سیاه چاله ها را کشف نکرد!

انیشتن سیاه چاله ها را کشف نکرد!-ویکی گرام
ایده وجود سیاه چاله ها را انیستن مطرح نکرد با این حال وجود سیاه چاله ها از جمله مواردی هستند که تئوری نسبیت اننیشتن آنها را پیشگویی می¬کند. کار شوارتزشیلد اولین فردی بود که با استفاده از معادلات انقلابی انیشتن نشان داد که سیاه چاله ها می‌توانند تشکیل شوند. او دقیقا در سال ۱۹۱۵ نتایج کار خود را منتشر کرد زمانی که انیشتن نیز نسبیت عمومی خود را ارایه نمود. با الهام از کارها و تحقیقات شوارزتشیلد مفهومی ابداع گردید به نام شعاع شوارزتشیلد که به شعاعی گفته می‌شود که برای هر جسم منحصر به فرد است و چنان چه هر جسمی از آن مقدار شعاعی مخصوص به خود با حفظ جرم خود کوچکتر و فشرده‌تر گردد تبدیل به یک سیاهچاله می‌گردد.
مدتها قبل از اینریاضی دان انگلیسی جان میشل پیش بینی کرده بود که ستارگان سیاهی می‌توانند وجود داشته باشند که بسیار پرجرم هستند به طوری که در اثر این جرم زیاد جاذبه آنها به قدری است که حتی نور نیز نخواهد توانست از آن بگریزد. نام "سیاه چاله" تا سال ۱۹۶۷ فراگیر و رسمی نشده بود.
 

۳- سیاه چاله ها شما و تمام چیزهای دیگر را همانند رشته‌های اسپاگتی می‌بلعند!

سیاه چاله ها تمام چیزها را می‌بلعند- ویکی گرام
قدرت جاذبه یک سیاه چاله به قدری زیاد است که می‌تواند شما را به شکل رشته‌های اسپاگتی به سمت خود بکشد. نام علمی صحیح این پدیده اسپاگتی سازی یا رشته رشته سازی است. این موضوع با عملکرد جاذبه در فواصل دور ارتباط دارد. به عنوان مثال در حالت ایستاده پاهای شما در مقایسه با سر شما به مرکز زمین نزدیک تر است که این باعث می‌گردد نیروی جاذبه احساس شده توسط پاهای شما بیش‌تر از سر شما باشد. با این حال به خاطر زیاد نبودن جاذبه قابل احساس نیست. در شرایط جاذبه شدید (مانند نزدیکی سیاه چاله) این اختلاف میزان جاذبه کاملا قابل مشاهده است. هر چه پاهای شما توسط جاذبه بیش‌تر کشیده می‌شود فاصله آن‌ها با سیاه چاله بیش‌تر و در نتیجه میزان جاذبه موثر بر آن نیز بیش‌تر می‌گردد و هر چه جسمی به مرکز گرانشی نزدیک‌تر شود سرعت حرکت آن به سمت مرکز گرانشی نیز بیش‌تر می‌گردد. با این حال سرعت تغییرات حاصل از کشش گرانشی که در پاهای شما رخ می‌دهد با همین سرعت در بخش بالاتنه شما برابر نیست و درنتیجه شما همانند یک رشته اسپاگتی به داخل سیاهچاله کشیده می‌شوید.
 

۴- سیاه چاله می‌توانند در نقش بذری برای ایجاد جهانی جدید باشند!

سیاه چاله می‌توانند در نقش بذر-ویکی گرام
اگرچه حتی تصور این موضوع دیوانه کننده به نظر می‌رسد مخصوصا با در نظر گرفتن این موضوع که ما هنوز مطمئن نیستیم که آیا جهان‌های دیگری نیز وجود دارد یا خیر با این حال تئوری حامی این موضوع در حال حاضر به صورت جدی توسط دانشمندان در حال پیگیری است.
یک مثال بسیار ساده شده برای این موضوع جهان فعلی خود ما است، زمانی که به ابعاد و اعداد بسیار بزرگ موجود در آن نگاه می‌کنید و ملاحظه می‌کنید که چطور همه این شرایط با یکدیگر جفت شده و امکان ایجاد حیات را فراهم آورده‌اند. این عوامل و تنظمیات به قدری مهم و دقیق هستند که اگر تنها کمی آن‌ها را تغییر دهید دیگر مایی وجود نخواهد داشت!
در مرکز سیاهچاله که در آن اصطلاحا با تکینگی روبرو هستیم تمامی قوانین فیزیک فعلی ما از اعتبار و کارایی ساقط می‌گردد. در آنجا امکان تغییرات در عوامل اساسی سازنده جهان وجود دارد و بر همین اساس امکان ایجاد جهانی با تنظیمات متفاوت مساله‌ای است که امکان وقوع آن وجود دارد.


۵- سیاه چاله به معنای واقعی کلمه فضا-زمان اطراف خود را خم می‌کنند!

سیاه چاله به معنای واقعی کلمه فضا-زمان اطراف خود را خم می‌کنند- ویکی گرام
ساختار فضا-زمان به گونه‌ای است که همانند یک ورقه کشسان پلاستیکی در نظر گرفته  می‌گردد به طوری که قرار گرفن یک جسم بر روی آن موجب ایجاد فرورفتگی در سطح آن می‌گردد. حال هرچه جرم جسم بیش‌تر باشد میزان فرورفتگی در این سطح (فضا-زمان) بیش‌تر است. عمیق‌ترین حفرات در ساختار فضا-زمان توسط سیاه چاله‌ها ممکن است. این حفرات ایجاد شده به قدری عمیق هستند که هیچ جسمی قادر به تامین انرژی لازم برای صعود به بالای آن نیست و چنانچه در آن سقوط کند سقوی ابدی خواهد بود.


۶- سیاه چاله‌ها کارخانه‌های نهایی انرژی هستند!

سیاه چاله‌ها کارخانه‌های نهایی انرژی هستند- ویکی گرام
سیاه چاله‌ها توانایی تولید انرژی بسیار بیش‌تری در مقایسه با خورشید هستند. این کار عملا به دیسک دوار مواد موجود در اطراف سیاه چاله ارتباط دارد. مواد موجود در نزدیک حاشیه افق رویداد در مقایسه مواد دورتر تحت تاثیر جاذبه قوی تر و در نتیجه سرعت چرخش بیش‌تر حول سیاه چاله هستند. چرخش و حرکت مواد حول مدار چرخشی خود در اطراف سیاه چاله موجب ایجاد گرمایی تا میلیاردها درجه فارنهایت می‌گردد که توانیی تبدیل جرم به انرژی را دارد و همین موضوع موجب ایجاد پدیده‌ای به نام تابش جسم سیاه می‌گردد. به عنوان مقایسه، راکتور شکافت هسته‌ای تنها می‌تواند ۰/۷ درصد از جرم را به انرژی تبدیل کند. با این حال سیاه چاله توانیی تبدیل بیش از ۱۰ درصد از مواد اطراف خود به انرژی را دارد (اختلافی وحشتناک!). 
دانشمندان بر این باورند که این نوع از انرژی تولید شده توسط سیاه چاله‌ها می‌تواند در آینده برای استفاده در سفینه‌های فضایی مورد استفاده قرار بگیرد.
 

۷- در مرکز کهکشان ما یک سیاه چاله کلان جرم قرار دارد!

در مرکز کهکشان ما یک سیاه چاله کلان جرم قرار دارد- ویکی گرام
دانشمندان بر این باورند که یک سیاه چاله کلان جرم در مرکز هر کهشکان قرار دارد. این سیاه چاله ها در نق یک لنگر عمل نموده و اجزای خود در فضا پایدار نگه می‌دارند.
سیاه چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری ساگیتاریوس آ (Sagittarius A) نام دارد که جرم آن ۴ میلیون برابر خورشید است. اگر چه این سیاه چاله در حدود ۲۵ هزار سال نوری با ما فاصله دارد و در حال حاضر کاملا غیرفعال به نظر می‌رسد، با این حال دانشمندان معتقدند که در حدود ۲ میلیون سال قبل این سیاه چاله انفجاری را تجربه کرده است که امکان رویت آن از زمین در ان لحظه را ممکن می‌ساخته است.
 

۸- سیاه چاله‌ها زمان را کند می‌کنند!

برای درک چرایی این موضوع که به آزمایش دو قلوهای انیشتن در مورد این که چرا فضا و زمان در هم آمیخته هستند در نظریه نسبیت عام بیاندیشید.
یکی از این دو قلوها بر روی زمین می‌ماند و دیگری با سرعت نور به فضا فرستاده می‌شود و سپس بعد از گذشت زمانی مشخص به زمین برمی‌گردد. دو قلویی که با سرعت نور حرکت کرده است به صورت کاملا آشکار و واضحی نسبت به دو قلوی زمینی جوان‌تر به نظر می‌رسد. علت این موضوع در این است که هر چه شما با سرعت بیش‌تری حرکت کنید روند گذر زمان برایتان آهسته‌تر است.هنگامی که شما به نقطه افق رویداد می‌رسید سرعت شما به خاطر جاذبه شدید سیاه چاله بسیار بالا است و در نتیجه گذر زمان برایتان بسیار آهسته است.
 

۹- سیاه چاله‌ها به مرور زمان تبخیر می‌گردند!

سیاه چاله‌ها به مرور زمان تبخیر می‌گردند!-ویکی گرام
این کشف شگفت انگیز اولین بار توسط استفن هاوکینگ در سال ۱۹۷۴ کشف گردید. این پدیده به تابش هاوکینگ معروف است. تابش هاوکینگ موجب به اتمام رسیدن جرم سیاه چاله و تزریق آن در فضا در طول زمان می‌گردد. این عمل موجب نابودی کامل و مرگ سیاه چاله می‌گردد و به همین علت به آن تبخیر سیاه چاله نیز اطلاق می‌گردد.۱۰- در تئوری هر چیزی می‌تواند به سیاه چاله تبدیل گردد!

در تئوری هر چیزی می‌تواند به سیاه چاله تبدیل گردد
تنها تفاوت میان یک سیاه چاله و خورسید در این است که چگالی (نسبت جرم به حجم) سیاه چاله بسیار بیش‌تر ازخورشید است به طوری که سیاه چاله بسیار متراکم است. این موضوع عامل به وجود آمدن میدان گرانشی قوی یک سیاه چاله‌ می‌گردد.
به صورت تئوری شما می‌توانید هرچیزی را به سیاه چاله تبدیل کنید.
اگر شما خورشید را با حفظ جرم به ابعادی با قطر ۶ کیلومتر تبدیل کنید موجب تبدیل آن به یک سیاه چاله می‌شوید. همین موضوع را می‌توانید برای کره زمین نیز اجرا نمایید.
با این حال در عمل تنها راه شناخته شده برای ایجاد یک سیاه چاله مرگ و در نهایت فروپاشی به داخل یک ستاره کلان جرم با ابعادی در حدود ۲۰ تا ۳۰ برابر خورشید است.

 

95 دیدگاه

 • محمد آسائی
  1397-09-03 20:07:34
  آیا میتوان گفت جهان با سیاه چاله به وجود امده و توسط سیاه چاله بسیار بزرگ از بین میرود
 • شایان حاجی
  1397-09-07 20:08:21
  با سلام محمد جان کیهان با سیاه چاله ها منبسط می شود اما با ان ها پایان نخواهند یافت چرا که امر سیاه چاله ها تمام میشود و مگر فضا ساختمان است که روی سرمان خراب شود؟
 • رها
  1398-08-13 21:28:47
  ایا واقعا جهان دیگری در سیاه چاله ها وجود دا د لطفا یکی به داخل سیاه چاله سفر کنه و پاسخ ما را بدهد به طوری که تماز و ارتباط با بقیه فضانوردان داشته باشد حتی اگر دیگر بر نمیگردد
 • ملیکا
  1398-12-12 14:39:50
  سیاه چاله جنس اش چیه؟ چون گفته به مرور تبخیر میشه
 • سینا
  1399-03-02 01:12:31
  چرا برای اینکه ماورای افق را ببینیم باید تکنیگی پشت افق رویداد را ببینیم اونجا یک راز‌ سر به مهره وجود داره که اگر ما اونو ببینیم حدودا ۳۹ درصد تمامه مشکلاتمون رفع میشه ولی اینکار غیر ممکنه مگر با یک چیز مجهز بشی اونم زمان و گرانشه. چون گرانش میتونه از بعد ها عبور کنه از جمله زمان و این دقیقا یک راه برای اینکه انسانو از انقراض نجات بدیم مگر اینکه نظریه ی هاوگینک به عکس اون چیزی باشه که انتظار داریم.
 • س
  1399-03-04 10:16:07
  در قران کریم از سیاه چاله ها یاد شده و خداوند متعال به ان قسم میخورد؛ فلا اقسم بالخنس الجوار الکنس
 • ساميار
  1399-03-09 11:21:08
  ايا ساگيتاريوس آ الان فعال است يا به غير از انفجار ٢ ميليون سال قبل انفجار ديگري داشته است؟
 • امیرعلی
  1399-03-25 01:20:30
  به نظر من سیاه چاله یک ماشین زمان و راهی برای عبور از کهکشان ها است که می تواند هر چیزی رو به به کهکشان های مجاور ببرد و پل ارتباطی بین کهکشان ها است
 • درسا ادوارد
  1399-04-02 20:25:05
  میگن انیشتن هرگز حتی هنگام مرگ وجود سیاه چاله هارا نپذیرفت.......وقتی هنوز معلوم نیس که غول های بزرگ مکنده ای به نام سیاه چاله آن بالا در کهکشانها وجود داره چرا خودمون رو درگیرش کردیم...غیر از انیشتن فیزیکدانای بزرگ دیگه ای هم وجود سیاه چاله را رد میکردند....یا وجود نداره و انیشتن یه چیزی میدونسته که اینو میگفته...ویا اگه وجود داره اونطور که ما تصورش میکنیم نیس...تمام توضیحات مربوط به سیاه چاله همگی تا حد یک فرضیه اند هنوز...یکی سالیان پیش گفته اگه سیاه چاله وجود داره پس چرا ما تا الان هیچ عکسی ازش نداریم...چرا نمیبینیمش...و فیزیکدانان هم گفتن خب... شاید غول مکنده ایه که حتی نور هم نمیتونه از دستش فرار کنه...برای همین دوروبرش هیچ روشنایی ای نیس......همه ی اینا فقط یه فرضیه ان.
 • کیان سنایی
  1399-04-05 17:40:04
  سیاه چاله من نمیدونم توش چه سرنوشتی هست. من خیلی دوست دارم برم توی سیاه چاله،ولی اگر آدم را نکشه
 • ابراهیم
  1399-04-07 10:44:39
  به طور ملی نظریه دوقلوهای انشتین در کل به شکل دیگری بیان شده زمان کند میشه اما نسبت به مکان و یه اشتباه در مجامع علمی هست که میگن اگه با سرعت نزدیک به نور حرکت کنیم زمان تقزیبا برای ما متوقف میشه این نظریه انشتین را تا اینجا درست بیان کردن اما کند شدن زمان نسبت به جهت حرکته و در جهات دیگه زمان تغییرات زیادی میکنه این موضوع براحتی در ماهواره های حی پی اس مشهوده اما متاسفانه بدلیل درک سطحی از نظریه اینشتین یا اینکه نمیخوان همه این موضوع را واقعا متوجه بشن پنهان نگه داشته میشه و در دانشگاههای ما هم همون فرمولهایی که انشتین برای بیان ساده تر و ریاضی بیان کرده با درکی متفاوت اموزش داده میشه و طوطی وار مطالب در مغزها کپی پیست میشه مثال دیگه در الکترونیک عملا لایه داخلی خازن ها عایق هست اما بدلیل القا بار الکتریکی و بیان ساده تر موضوع اینطور محاسبه میشه که در جریانهای متناوب خازن مقومت کمی از خودش نشون میده ایا این درسته جواب خیر اما برای محاسبه و درک ساده تر و بیان روان تر این طور تصور میکنن همین موضوع در مورد زمان در نظریه انشتین هست اون میخواست بگه جطور زمان نسبت به مکان تغییر میکنه اما ما اون را به سمت دستکاری زمان بردیم و فکرمیکنم این موضوع عمدا داره بیان میشه و گرنه اونهایی که ماهواره جی پی اس در مدار میزارن دقیقا به این نکته آگاه هستن و ماهواره هاشون را تنظیم میکنن اما در محاسبات یک شکل دیگه هست و فقط شکل دیگه را به ما میگن در ریاضی و حتی عمل همه جیز درست در میاد اما واقعیت اون نیست و تفاوتهایی اندکی داره مه در شرایط خاص خودش را نشون میده دقیقا مثل مثال خازنها خازنها در حریان مستقیم با مقاومت بینهایت محاسبه میشن این در حالیه که در ۵ تی اول مقاومت اونها از صفر به بی نهایت میرسه اما کمتر جایی دیدم که اساره کرده باشه نظریه دوقلوهای انشتین هم همینطور اونها زمانهای متفاوتی را خواهند داشت اما بدلایل مه توضیحش طولانیه ختی بعد از عبور و یا سالها بودن در کنار سیاه چاله در هنگام ملاقات کاملا با هم هم سن خواهند بود البته افرادی هم به این نکته اشاره کردند اما عمدا توجه نمیشه مثل پارادکس پدربزرگ خود اینشتین که فقط ثابت کردن بدلیل اینکه زمان قابل برگشت نیست پس امکان هم نداره اما انشتین با این پاردکس خواسته درک بهتری از موضوع بده که متاسفانه به غیر از تعداد خاصی بقیه دجار درک اشتباه از نظریات انیشتین شدن
 • پرهام
  1399-04-08 17:06:30
  یک کلمه UNIVERSE
 • فضا
  1399-04-11 17:30:52
  خیلی جالبه من اگه فضانورد شدم راجب سیاه چاله حتما تحقیق میکنم بسیار جالبه حتما بخونید اطلعات شما رو زیاد میکنه من خیلی حال کردم
 • ساحل
  1399-04-11 17:34:22
  خیلی جالبه فضا خیلی شیرینه من به فضا هر روز دارم بیشتر علاقه مند میشم
 • محمد
  1399-04-15 00:05:21
  فعلأ كه سياه چاله گراني زندگي مردم سياه كرده و هر چي دارن ازشون ميگيره و به سرعت در حال مكيدن جان و مال مردم بدبخت و بيچاره است
 • سیده زهرا
  1399-04-23 20:12:27
  سلام.ممنون از مطلب خوبتون.
 • بیتا
  1399-04-25 00:12:53
  خخخخخخخخحخخخخخخخ من خندم میاد خنده ای گمراه.ینی این دنیا این جهان هستی اونقدر بزرگه ک قابل تصور نیس. این همه سیاره و ستاره گان ک روز ب روز برای ما جالبتر و مرگ میشه.ما ک میدونیم ک حتما همه ی ما یه راهی پشت سرمون داریم و اونم ه مرگ... پس چرا ک الان داریم ک زندگی مکنیم همه چیز رو ساده گرفته ایم.ما از افرادی ک تو این دونیا رویا میکنیم روژی اونها رو ببینیم داریم کلی خیال می کنیم.خنده داره پس شاید چیز های خیلی جالبتری وجود داشته باشه ک ما از آنها ب آگاهیم...پس باید ایمانمان ب خداوند زیاد باشه بقیه هم حل.امیدتار سلامتی برای همه...
 • محدثه
  1399-04-25 16:40:19
  اینچیزا رو که میخونم احساس میکنم دیوونم.... شگفت انگیزه واقعا!!!!ینی کی همه این ناشناخته ها کشف میشن؟؟؟؟؟
 • پارسا
  1399-04-29 22:14:34
  ما می گیم که بالاتر از سرعت نور نیست ولی سرعت نور هم نمی تونی به سرعت سیاه چاله ها برسد پس در سیاه چاله می تونیم در زمان سفر کنیم دیگه
 • پارسا
  1399-04-29 22:17:06
  ما می گیم بالاتراز سرعت نور وجود نداره ولی خود نور هم نمی تونی فرار کنه می تونیم بگیم با سیاه چاله ها می تونیم در زمان سفر کنیم دیگه؟!
 • امیر علی
  1399-05-01 17:00:07
  من که می گم سیاه جال آدم نمی کشه انگار ماشین زمانه می برشتو زمان سفر
 • فاطمه
  1399-05-15 10:25:14
  درپاسخ به یکی از پیام های که در اینجا خوندم که گفته بودن وجود سیاچاله ها فقط یه فرضیه هست باید بگم این فکر اشتباه چرا که وجود سیاه چاله ها برای ما اثبات شده و ما انسان ها(طبق مستندی که دیدم)تونستیم یکی از اون ها رو رصد کنیم
 • مهدی
  1399-05-17 23:41:17
  عالیییی ممنون ولی اینکه زمانو کند میکند یک سیاه چاله ، درکش بسیار سخت است، بسیارررر
 • پارسا
  1399-05-24 13:34:02
  در سیاه چاله وقتی ۱ ثانیه می گذره ۷۵سال در زمین گذشته
 • مری
  1399-05-25 04:00:48
  سلام خوب نیست
 • امیرعباس
  1399-05-27 13:05:53
  نظریه ی ۸- کاملا اشتباه است. شما طبق مثال خودتون دوقلو هایی رو فرض کنید که یکی از انها به مدت ۴۸ ساعت در زمین و دیگر به همین مدت در فضا با سرعت نور حرکت میکند. بعد از ۴۸ ساعت هیچکدام از اینها نه جوان تر میماند نه پیر تر میشود درست است که ان قلی که در فضا با سرعت نور حرکت میکرده ، مسیر بیشتری را طی کرده اما کلا ۴۸ ساعت رو گذرانده مثل همان قلی که در زمین ۴۸ ساعت رو گذارنده. حالا اینکه با چه فعالیت هایی این ۴۸ را گذراندن مهم است اما با فرض اینکه هردویشان خواب بودن در نظر بگیرید. پس مثالتان اشتباه بود در نتیجه این نظریه ای که مطرح شده هم اشتباه است. یاعلی...
 • نريمان
  1399-06-05 17:18:19
  ايا واقعا دنيا هاي ديگري هم وجود دارد ؟
 • فضا
  1399-06-08 11:38:08
  ای خدا ما ایرانی ها نشته ایم داریم داریم فقط کشف دیگران رو میخونیم و با خودمون میگیم چه شگف انگیزه در حالی که برای این نظریه ها هرگز تلاش نکردیم فقط اماده رفتیم خوندیم. دوست عزیز بنظرم حالا ماست که یه حرکتی بکنیم نباید فقط اماده خور باشم
 • یه بهشتی
  1399-06-15 15:31:43
  دوستان شگفت انگیزتر جهان آخرت هست این دنیا چیزی نیست
 • عبدالله
  1399-06-16 03:18:29
  سلام سیاه‌چاله مرکز کهکشان صورت باطنی ولایت است در روایت است که امام قطب وجود است یعنی‌مرکز وجود وامیرمنان جایی فرمود انا النقطه من نقطه ام یا درحدیثی فرمود من نقطه زیر بسم الله هستم وسیاهچاله کهکشان وسیارات را در مدارشان نگه داشتهو ومطلبی بگم که هنوز کشف نکردن وولی طبق روایتی درکتاب بحارالانوار دیدم که مرکز عالم جهان را از آشفتگی حفظ میکند ودرحقیقت سیاه چاله برخلاف تصور دانشمندان کار اصلیش تولید ماه سیاه است وگمان نکنم ده سال دیگرهم بفهمند واگر قدرت خلع روح داشته باشی واز بالای کهکشان راه شیری به مرکز نگاه کنی کاملا تولید انرژی تاریک رامیبینی انرژی تاریک مانند تسمه عمل میکند وگاه به اشکال حیوانات هم درمی اید وکارش هم حفظ سیارات ومنظومه ها است تا ازمدار خارج نشوند و باانکه خدا درقران به سیاه چاله قسم خورده بخاطر اتصالی که به ولایت دارد هرچند فیزیکدانان تا خدا باور نشوند باور این مطالب سختست ویایک زرتشتی وبهایی وارمنی ولو ایرانی هم بخاطرتعصب باور نمیکند ولی اگر دانشمندان ایران اگر پا جای خواجه نصیر وکاشانی وشیخ بهایی میگذاشتندایران برای فیزیک حرف زیادی داشت وسیاه چاله اولیه خلقت بقدر یک نخود بود که استادرضوی در کتابهایش قبل از ادعای هاوکینگ بیان کرد یعنی همین هاوکینگ این نظر استاد را عینا گفت وسروصداکرد درحالی که چندسال قبلش استاد رضوی نوشته بود وحتی مرحوم علامه محمدتقی اشکوری درکتاب دوچوب ویک سنگ که حدود هشتاد سال قبل نوشته شده گفتند که عالم وجود از نقطه تشکیل شد وبحث عحیبی کرده والان که بحث مهبانگ وتشکیل دنیا از یک نقطه ریز وسیاه چاله نقل محافل فیزیک است اشگوری این بحث را اورده حتی گفته عرفای سابق هم این را ذکرکردند
 • عبدالله
  1399-06-16 03:18:29
  سلام سیاه‌چاله مرکز کهکشان صورت باطنی ولایت است در روایت است که امام قطب وجود است یعنی‌مرکز وجود وامیرمنان جایی فرمود انا النقطه من نقطه ام یا درحدیثی فرمود من نقطه زیر بسم الله هستم وسیاهچاله کهکشان وسیارات را در مدارشان نگه داشتهو ومطلبی بگم که هنوز کشف نکردن وولی طبق روایتی درکتاب بحارالانوار دیدم که مرکز عالم جهان را از آشفتگی حفظ میکند ودرحقیقت سیاه چاله برخلاف تصور دانشمندان کار اصلیش تولید ماه سیاه است وگمان نکنم ده سال دیگرهم بفهمند واگر قدرت خلع روح داشته باشی واز بالای کهکشان راه شیری به مرکز نگاه کنی کاملا تولید انرژی تاریک رامیبینی انرژی تاریک مانند تسمه عمل میکند وگاه به اشکال حیوانات هم درمی اید وکارش هم حفظ سیارات ومنظومه ها است تا ازمدار خارج نشوند و باانکه خدا درقران به سیاه چاله قسم خورده بخاطر اتصالی که به ولایت دارد هرچند فیزیکدانان تا خدا باور نشوند باور این مطالب سختست ویایک زرتشتی وبهایی وارمنی ولو ایرانی هم بخاطرتعصب باور نمیکند ولی اگر دانشمندان ایران اگر پا جای خواجه نصیر وکاشانی وشیخ بهایی میگذاشتندایران برای فیزیک حرف زیادی داشت وسیاه چاله اولیه خلقت بقدر یک نخود بود که استادرضوی در کتابهایش قبل از ادعای هاوکینگ بیان کرد یعنی همین هاوکینگ این نظر استاد را عینا گفت وسروصداکرد درحالی که چندسال قبلش استاد رضوی نوشته بود وحتی مرحوم علامه محمدتقی اشکوری درکتاب دوچوب ویک سنگ که حدود هشتاد سال قبل نوشته شده گفتند که عالم وجود از نقطه تشکیل شد وبحث عحیبی کرده والان که بحث مهبانگ وتشکیل دنیا از یک نقطه ریز وسیاه چاله نقل محافل فیزیک است اشگوری این بحث را اورده حتی گفته عرفای سابق هم این را ذکرکردند
 • احمدرضا
  1399-06-18 16:34:07
  اگه واقعا به یه دنیای دیگه راه داشته باشه خیلی باحاله من همیشه وقتی چیز عجیبی می خونم یه حس عجیبی بهم دست میده نمیدونم چرا
 • ناشناس
  1399-06-24 01:01:42
  با سلام سیه چال یکی از مخوف ترین و اسرار امیزترین مخل قات خدای بزرگ و توانا هست. اواقع ادنی تاب شنیدن صدای مخوف انراندارم وبسیار بزرگ ودر حد سال و هزار سال نوری هستند. بسیار مخوف اگه انسننی در افق ردیداد سیاه چاله قرار بویرد پودر و انم های جسمش از هم میپاشد. وسیاه چاله ها بی نهایت پرجرم هستند. تصور کنید اگه کره زنین اندازه یک حلقه نمازدی و انسان در ابعاد یک اتم فشرده شود طبق تءوری نسبیت عام و از لحاظ نظری میتواند به سیاه چاله تبدیل شوود ولی از نظر واقعی فقط خدا نیداند اسرار یک سیاه چاله رعب اور چیست.. خدایا احسنت به بزرگی بی پایان تو....
 • محمد
  1399-07-07 15:36:58
  فکر شو بکن داخل سیاه چاله بری و برگردی ۱۰۰ سال گذشته باشه
 • محمد مهدی
  1399-07-09 11:29:25
  همه ی سیاهچاله ها کوازار ها کهکشانها ابر های ماژالانی شلیک اشعه ایکس همه شون یه نوع ستاره هستن با نوع متفاوت و گرانش و عملکرد متفاوت
 • 8
  1399-07-16 02:07:55
  دوستان خیلی راجب نیروی مکندگی سیاه چاله صحبت شد ،ولی کسی میدونه اصلا نیروی مکندگی چیه من براتون توصیح میدم . ببینید دوستان یه نیروی هست به اسم گرانش که بین تمام اجسام وجود داره . الان بدن من داره بخاری اتاق رو به سمت خودش میکشه تلوزیون داره میز رو میکشه و کلا همه اجسام حقیقی که تو این جهان وجود دارند دارن همو میکشن ولی این نیرو بسیار بسیار صعیفه . حالا بزارین فرمولش رو هم بگم km1m2÷r2=جرم جسم اول صربدر جرم جسم دوم صربدر kتقسیم بر فاصله به توان دو البته باید بگم که جرم بر حسب کیلو گرمه و فاصله هم بر حسب متر . اونkهم يه عددبسيارکوچیکیه در حد(000000000/1)پس نتیجه میگیریم برای وارد شدن یه نیروی گرانش درست درمون باید جرم یکی از اجسام یه چیز تلیاردی باشه ووگرنه ما الان با صورت تو گوشی بودیم از طرفی دوستانی که میگن سیاه جاله نور رو جذب میکنه باید بگم نور اصلا وزن نداره از طرفی میدان مقناطیسی هم نداره پس چطور جذب میشه نمیدونم نکته بعد راجب زمانه ،دوساتان گذشته نابود شده اینده هم نیومده پس ما کجا میخواییم بریم نمیدونم اگه هم بعد دیگه ایی وجود داشته باشه شما چجوری میخوایین برین اونجا میخوایین اسمونو سوراخ کنین نکته بعد راجب سرعت نوره ،یه چند جا خونده بودم اگه انسان بتونه به سرعت نور برسه ده سال جوون میشه زمانو کنترل میکنه و از این مزخرفات ........ باید خدمتتون عرص کنم که طبق قانونی که همین انیشتن ثابت کرده اگه جرمی بتونه به سرعت نور برسه تبدیل به انرژی خالص میشه (یه چیزی تو مایه های گرما یعنی تمام اتم های بدنش از هم باز میشه ) اونوقت اقایون میگن اگه به سرعت نور برسیم اینجوری میشیم اونجوری میشیم . نکته بعدی اینه که دوستان یه جوری از سیاه چاله حرف میزنین اینگار ایستگاه تاکسیه . گرمای سیاه چاله اینقدر زیاده که تا چند صد کیلومتری اون هم نمیتونین برین تا که بخوایین برین توش به قول اقایون بعد رو بشکنین
 • مجید
  1399-07-20 16:39:59
  نسبیت یک واقعیت ثقیل است که به لطف تلاش های مرد تلاشگری به نام اینشتین برای همه به صورت ریاضی و فرمول قابل درک شد اما مثل همه واقعیتهای دیگر هستی قبل از کشف توسط ما وجود داشته و در اصل به اراده خالق اعظم از عدم پا به وجود گذاشته اند و منتظر کشف ما نیستند بلکه از آغاز خلقت هستی سکان هدایت و حفظ آن را به مدد استیلاگر مرکز و عرش عالم می گردانند و در این گردونه نیاز به مدد احدی از ما نیست و ما تنها نظاره گرانی هستیم که تلاش میکنیم از راز و رمز آنها درک واضحتری ایجاد کنیم که این درک و علم نیز به یاری همو محقق میشود و مزد تلاش ماست و این واقعیتی است که زمان نسبی است و یک روز از دید یک ناظر معادل هزار سال از دید ناظر دیگر می گردد و به این بستگی دارد که در کدامین وادی و جهان سیر میکنی و اینچنین راز سر به مهر صبر که گوهری بی بدیل است گشوده میشود که اتفاقات در عالم دیگر در چشم برهم زدنی رخ میدهند اما در وادی ما باید صبوری کرد تا نسبیت کار خود را بکند و موعد مقرر فرا رسد و ای وای از عجله و کم طاقتی ما که او قریب میبیند و ما بعید.
 • هانا
  1399-07-22 03:02:58
  یکی گفت که درکش سخته که چرا سیاهچاله زمانو کند میکنه و کمک میکنه جهان منبسط بشه.علتش اینه که سیاه چاله چیزیه که داره فضا رو میکشه از یه طرف و باعث کش اومدن و در نتیجه بزرگ شدن فضا میشه نیازی نیست فضارو چیز عجیبی در نظر بکیریم درست مثل کمعب خمیری شکل در نظر بگیر چون همینم هست! و این طبیعیه که وقتی فضا یعنی اون مکعب بزرگتر بشه چون یکی به اسم سیاهچاله کشیدش و زمان هم باید مسافت بیشتری رو طی کنه تا بتونه اون رو مثل قبل بپیمائه برای همینم هست که به اصطلاح میگیم زمان کند شده
 • علی
  1399-07-22 12:44:06
  خبر بد اینه که زمین ما هم به درون یک سیاه چاله مکیده خواهد شد. اگر قبول ندارید بگویید سیگنالی که از دل سیاه چاله شنیده میشه چجور سیگنالی هست؟ جواب: یک شکل موج هست که خیلی شبیه شکل موج صدای کوبیدن به در چوبی است. شوخی نیست. آیه قیامت در قران به این کلمه اشاره کرده است. لطفن مطالعه بفرمایید. نام این آیه قرآن به معنی کوبش (کوبیدن به درب چوبی) است. و موضوعی که این آیه قرآنی مطرع می کند وقوع علایم قیامت است. آیه القارعه.
 • ناشناس
  1399-07-22 17:47:51
  سیاه چاله چیز باحالیع چون کسی نمیدونع ن از کجا شروع میشه و از کجا تموم! اگرم دنیای دیگه ای اون سمت باشه کی میاد خبر بده؟ با خودشم میگه تا من برم100سال طول میکشه بزار همونجا بمونن زودتر فضا نورد بشین برین تفریح!
 • ناشناس
  1399-07-22 17:50:25
  اگه دنیای دیگه ای اون سمت باشه کی میاد خبر میده؟ با خودشم میگه ول کن تا من برم100سال از زمین گذشته خخ
 • helia
  1399-07-30 17:22:42
  فکرشو بکن بری یه جای عجیب غریب یه جایی که سیاره هاش مربع باشه اصلا ادماش فرق کنه یه حس عجیبی داره
 • عسلی
  1399-08-19 17:16:27
  کاش مطالبتون کامل تربود!
 • رز
  1399-08-21 20:46:18
  دوستان که درمورد سیاه چاله سوال زیاد دارین فیلم دارک حتما ببینین
 • زهرا
  1399-08-26 15:47:11
  آیا میتونیم بگیم که سیاه چاله ها هر چیزی رو که داخل خودشون ب برن به جای دیگه ای منتقل می کنند؟
 • ناشناس
  1399-08-28 22:39:21
  داخل سیاه چاله چی وجود داره؟
 • صادق
  1399-08-29 22:07:36
  سلام سیاه چال ها محور چرخش(گردش) یک مجموعه متونن باشن
 • Ciniore sin>cdso d
  1399-09-06 10:54:00
  به وسیله فرمول زیر میتوان در سیاه چاله سفرکرد. s=rV45 U)kjy) 235 *^ ! ashoytesds ^ andromeda > fk< k 89 | jw majelan KGN 65$
 • mk1388mk
  1399-09-07 12:48:42
  به نطرم سیاه چاله ها مانند اتوبوسی می مانند که ما را از مکانی به مکانی دیگر می برند دوست دارم یک دفعه داخل ان بروم تا تست کنم تازه من فکنم انها اگه شروع جهانی هستند پس پایانیهم دارند
 • محمد
  1399-09-09 18:33:05
  ممنون بابت متالب خوبتون من یک منجمم و بسیار سیاه جاله ها رو دوس دارم و همه متالبتون حقیقت داره و این هم ازافه کنید که سیاه چاله ها قدرتمند ترین اجسام جهان هستن، آنقدر قوی که به تنهایی میتوانند موج گرانشی درست کنند جوری که ستاره های نوترونی که در رتبه دوم قرار دارد باید باهم با سرعت نور برخور کنند تا موج گرانشی درست کنند!!!!!!!!!!!!!
 • kosar1999
  1399-09-11 18:56:07
  سلام سیاه چاله چگونه به وجود می اید؟
 • سامیار ق
  1399-09-24 22:15:50
  به نظر من هم سیاه چاله میتواند یک ماشین زمان باشد اما برای کند کردن زمان نه برگشت از آن . برای برگشت باید بالاتر از سرعت نور رفت که آن هم میتواند چرخه ی دنیا را معکوس کند و تمام دنیا بر هم بریزد پس از گذشته درس بگیریم و آینده ای نورانی برای خود بسازیم و تا بین این دنیای شگفت انگیز هستیم از زیبایی هایش لذت ببریم . این هیولا های گرسنه ی بزرگ کهکشانی نیرو هایی جالب دارند و من مطمئن هستم که پایانه ی آن ها میتواند به گذشته برود و مقدار سفر به عقب ارتباط مستقیم با مدت زمانی که در راه بودیم دارد
 • مسعود
  1399-09-26 11:23:02
  مفهوم داخل سیاه چاله...بواسطه نیروی الکترومغناطیسی و پیچش زمانی وفضایی..یعنی همچی باهم قاطی میشه..مث چشمت تو پات باشه..یا بخشی ازجسمت باچیزای دیگه قاطی میشه...مث ازمایش فیلادلفیا..درمثلث برمودا...سیاه چاله که جای خودداره..انرژیش بیشتره همه چیرومتلاشی میکنه...ماشین زمان فقط توفیلماس..که شاید بادرس کردن چاله فضایی کوچک یروزیی بشه ساختش ولی بازم نشدنیه چون همچی قاطی میشه عناصر اون جسم
 • آرامیس
  1399-09-26 20:19:38
  خیلی خیلی جالب بود من عاشق نجوم و کیهانم مگه چیزی بهتر از اینم هست؟
 • ؟
  1399-09-28 23:09:16
  میشه منابعشون رو بزارین
 • سوفی
  1399-09-30 17:50:07
  سلام من سوفی 11 ساله از تهران هستم. به نظر من خوب بود ولی وقتی نور رو هم با جازبه میتونن ببرن یعنی اون دنیایی که اون پشت هست توش نور وجود داره؟؟؟؟ و ارزو میکنم یه روزی یه سیاه چاله نزدیک زمین درست بشه و زمینو ببره تو که همه ببینیم اون تو چیه و خوبیش اینه که شراین اون تو شامل حال همه ی مردم میشه
 • Eli
  1399-10-08 19:41:33
  باور نکردنی?????
 • ریحانه
  1399-10-16 11:35:16
  در جواب آقای علی که گفته بودن زمین توسط سیاهچاله بلعیده خواهد شد من توی سایت ناسا خوندم که حتی اگه خورشید به سیاهچاله تبدیل بشه(که امکان نداره چون به اندازه ی کافی جرم نداره) هم برای زمین هیچ اتفاقی نمیفته.(البته از نظر علمی وگرنه خدا هرکاری میتونه بکنه دیگه) اطلاعات جالبی بود ولی باورنکردنی نبود...
 • یزدان رنجبر
  1399-10-21 12:58:30
  خب این مجموعه ترکوند افرین ولی یه چی اشتب زدی دا ببین سیاه چاله ها اگر دو تا کنار هم تو یه فاصله قرار بگیرن میشن کرم چاله و قدرتش خیلی بیشتر از یه سیاه چاله هست و این کرم چاله ها به این دلیل اسمشون کرم چاله هست که بین این دو سیاه چاله چیزی مانند یه نور تشکیل میشه که خیلی قویه و مثل یه کرمه و یک چیز دیگه سیاه چاله ها ممکنه ،ا را به جهان های دیگری ببرند و از این حرفا
 • طاها
  1399-10-24 18:29:58
  سلام من یه نظری دارم اینکه اگه به گفته شما وقتی وارد سیاه چال بشیم واز یه جهان دیگه بیرون بیایم در آنجا شاید هر ثانیه 100یا1000قرن باشد و کسی یا چیزی که وارد آن میشود بعد از100یا1000قرن دیگه بیایند
 • طاها
  1399-10-24 18:35:54
  یه سوال بچه ها نور خورشید اتم داره ؟ این سوال برام جالبه
 • Atena
  1399-10-25 21:05:07
  طبق اطلاعات من کهکشان را شیری در یک سیاه چالا وجود دارد،آیا درست است؟
 • amirali
  1399-10-30 19:58:56
  siah chal chiz chalebi hast vali khatar nak ham hast
 • amirali
  1399-10-30 20:04:00
  کسی نمیدونه که سیاه چاله کشنده هست یا نه !!! از نظر من باید یک فضانورد برود داخل سیاه چاله . و توضیح دهند به سوال های ما
 • محمدامین
  1399-11-06 09:13:33
  خیلی دوست دارم که داخل سیاه چاله ها را نگاه کنم اما نمیشه ببخشی یعنی سیاه چاله ها مارو به یک دنیای دیگه می بره ‌؟
 • شاهین
  1399-11-09 01:59:43
  با سلام خدمت دوستان...عزیزان هنوز مات و مبهوت مانده اند که در ول سیاهچاله چیست؟ سیاهچاله ناحیه ای از فضا-زمان است که هرچیزی حتی نور نمیتونه از گرانش اون بگریزه!!! سیاهچاله ها ناحیه ای بنام افق رویداد دارند که ناحیه ای کروی در درمرکز سیاهچاله که عبور نور و ماده از آم تنها در یک جهت و به طرف درون آن ممکن است... سیاهچاله ها از جمله سیاهچاله های کلان جرم میتوانند رشد کنند!!!حالا چطوری؟؟؟این سیاهچاله ها به طور پیوسته گاز و غبار بین ستاره ای و تابش کیهانی از محیط مستقیم جذب میکند ولی این سیاهچاله ها به مرور زمان تبخیر میشود ولی اگر ماده های بیشتری جذب بکند میتواند از تبخیر شدن پیشی بگیرد. طبق معادلات شوارتزشیلد یک سیاهچاله که با شعاع یک افق رویداد آن سنجیده میشود با جرم آن بر رابطه زیر متناسب است : rsh= 2GM/c²≈ 2.95 M/Msun km که اینجا G ثابت گرانش c سرعت نور M جرم جسم موردنظر و Msun جرم خورشید میباشد تا حالا سیاهچاله های کلان جرم زیادی کشف شده اند که بزرگترین آنها OJ 287 در صورت فلکی خرچنگ در فاصله ۳.۵ میلیارد سال نوری واقع شده است که ۱۸ میلیارد برابر خورشید جرم دارد!!! اگه بخوایم آنتروپی یک سیاهچاله را محاسبه کنیم : S= πAkc³/2hG پی تقریبا برابر با 3.14159 A مساحت سیاهچاله k ثابت بولتزمان c سرعت نور h ثابت پلانک G ثابت گرانش میباشد خیلی ممنون دوستان اگه سوالی داشتین ایمیلم رو مینویسم تا جوابگوی سوالاتتون درباره اسرار هستی پروردگار باشیم shahinmoradi59@gmail.con
 • پریسا
  1399-11-13 20:17:14
  سلام من به ساختار فضا که در واقع سیاه چاله نام دارد علاقه مند هستم این اطلاعات واقعا خوبی بود من ازتون واقعا ممنون
 • وحید
  1399-11-20 20:28:41
  هرچیزی که در جهان وجود داره برای کشف شدن خلق شده و چون نمیدونیم چطور این فاصله رو طی کنیم از اعداد فلان سال نوری استفاده میکنیم. مانند قدیم که سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت محال به نظر میرسید! بزرگترین راز جهان نه هزارسال نه ۱۰۰ ساله نه اصلا فاصله ای داره با ما و اون هم ذهن انسانه که با وجود در دسترس بودن هنوز هم ابعاد زیادیش کشف نشده. و حتما رسیدن به کهکشان رابطه مستقیم با ذهن بشر داره
 • امين
  1399-11-28 00:21:31
  سلام احتمالا سياه چاله ها ستاره هاى اطرافشون رو مي بلعن بعد از ميلياردها سال نورى با يك انفجار بزرگ باعث به وجود آمدن كهكشان جديد ميشن احتمالا انفجار بزرگ بيگ بنگ هم از انفجار يه چيزى مثل سياهچاله غول پيكر بوده
 • یک بنده خدا
  1399-12-03 11:38:01
  یعنی اگر کسی وارد سیاه چاله بشه پیر نمیشه یا به منضور دیگری نمی میره؟ اگه سیاه چاله هامنفجر بشن زمین نابود میشه؟
 • یک بنده خدا
  1399-12-03 11:39:30
  یعنی تو سیاه چاله کسی پیر نمیشه و نمیمیره ؟ اگه سیاه چاله ها منفجر بشن زمین نابود میشه؟
 • پاکپور
  1399-12-11 11:09:13
  به نظر بنده اینها نشانگر قدرت الهی است در برار طغیان بنده های ناسپاس
 • پاکپور
  1399-12-11 11:09:13
  به نظر بنده اینها نشانگر قدرت الهی است در برار طغیان بنده های ناسپاس
 • ....
  1399-12-21 19:22:54
  ببینید عزیزان هر کسی که تاحالا فکر کرده اگر میشه وارد سیاه چاله شد و دوباره بیرون امد و رفته و اون کار رو کرده تا حالا کسی ازش خبری نداره حتی اگر هم داخل سیاه چاله ها جا های دیگه ای هم وجود داشته باشه من که نمیرم چون جون خودم برام مهم تره ولی در کل همه دوست دارند وارد سیاه چاله بشن منم یکی از اونام ولی در کل من نمیدونم با اینکه این همه متن میخونم به عکس ها دقت کنید سیاه چاله مانند خورشیده دقت کنید دایره ماننده اما سیاه رنگ یعنی ما وارد دایره میشیم؟؟ یعنی درب ورود داره خلاصه خیلی از سوالات ما هست که هنوز به انها جوابی داده نشده. عزیزان کسانی هم که میگن یکی رو بفرستید بره تو سیاه چاله عزیزم اولا اون هم ادمه شاید دوست نداشته باشه بره دوما مگه دست این کسانیه که این متن رو مینویسن سوما چرا از مردم مایه میزاری خودت نمیری؟
 • پويان
  1399-12-23 18:02:13
  به نظر من سياهچاله يه پورتاله به زمان قديم
 • پويان
  1399-12-23 18:02:13
  به نظر من سياهچاله يه پورتاله به زمان قديم
 • ویانا شفیعی
  1399-12-24 19:22:05
  در سیاهچاله چه جهانی وجود داره حتی فکر کردن بهشم غیر ممکنه؟
 • ویانا شفیعی
  1399-12-24 19:22:56
  در سیاهچاله چه جهانی وجود داره حتی فکر کردن بهشم غیر ممکنه؟
 • نادیا
  1399-12-25 17:16:38
  خب یک سفینه ی چیزی که دوربین بهش وصل کنن بفرستند سیاه چاله با پخش مستقیم دوربین که سفینه بی سرنشین باشه ببینن چه اتفاقی میفته
 • H.Gh
  1399-12-26 20:17:38
  سلام من یه سوال داشتم و اون اینه که چرا وقتی نزدیک سیاهچاله میشیم ساعت از کار میوفته و یا کند میشه و زمان بی معنی میشه؟ ممنون میشم اگه به سوالم جواب بدید با تشکر
 • ارین
  1400-01-02 13:58:06
  سلام من یک سوال دارم من فکر می کنم توی سیاه چاله کشیده بشی به یه کهکشان دیگه یی می روی لطفن سوال منو جواب دهید
 • امید
  1400-01-06 03:19:19
  در جواب اون دوست عزیزی که میگه یک سفینه بفرستیم که دوربین داشته باشه باید بگم در حال حاظر هیچ تکنولوژی وجود نداره که بتونه فاصله 25000 سال نوری رو طی کنه . یعنی هر جور حساب کنی که هر کهکشان یدونه سیاه چال داره تا اون برسه بهش رسیده منظومه شمسی زمین رو قورت داده دیگه لازم نیست کسی دوربین وصل کنه خودمون با کیفیت چشم خودمون میبینیم . ولی خیلی بحث جالبیه اگه زمان اونجا خیلی کند باشه و جاذبه شدید باشه یعنی من 70 کیلو برم اونجا احتمالا وزنم اونجا مساوی با یک ناو هواپیمابر میشه و هر ثانیه از عمرم مساوی با 75 سال زمین میشه . من یکی خیلی دوست دارم وارد اون فضا بشم حتی اگه تمام تئوری ها چرت از آب در اومد و تا آخر عمر تو یک فضای پر فشار فضایی گیر کنم . خخخخ ی لحظه فکر کنید حداقل از این زندگی یکنواخت توو یک کشور اشتباه ، کشور بدون آینده خلاص میشیم خخخخ
 • ابوالفضل
  1400-01-10 21:50:07
  سلام بی شک جهان هایی درون سیاه چاله وجود دارد که دوباره تشکیل شود با نیرویی که سیاه چاله از اجسام اطراف خود دریافت میکند جهان های زیادی خواهد ساخت
 • Fati
  1400-01-31 17:50:01
  سلام من یه سوال دارم آیا فضا بی نهایت است یا یه سطحی وجود دارد در پایین فضا
 • ناشناس
  1400-02-09 02:49:17
  تنها راهی که می توان در زمان کم به بیرون از منظومه شمسی یا حتی بیرون از کیهان رفت خم کردن کیهان (به وجود آوردن کرم چاله است)اما از این راه محدودیت رشته رشته شدن رو داریم
 • نقطه
  1400-03-11 13:23:55
  وقتی نظراتتون را می خوندم یاد حرف پدرم افتادم که می گفت در زمان ما فیلم هایی در باره تماس تصویری و جستوجو صوتی و ایناها پخش می شد و ما می گفتیم ایا روزی ممکنه ... حالا وقتی فیلم های تخیلی سفر زمان را می بینم با خودم میگویم: ایا سفر زمان روزی ممکن می شود
 • amir
  1400-03-17 18:02:49
  سلام واقعا مفید و جالب بود فقط اگر امکان داره در مورد موجودات فرا مینی یا همون موجودات فضایی مقاله ای طرح کنید که ایا وجود دارند از کجا اومدند ایا کشف شده اند ایا تحدید برای زمین و بشریت هستند و همینطور در مورد مثاث برمودا و همه اطلاعات در مورد این موضوع بزارید من علاقه شدیدی تو این زمینه دارم خیلی خیلی سپاسگزارم
 • علی
  1400-04-05 02:57:21
  نگران نباشید. سیاه چاله را خواهید ید. اگر بیشتر عمر کنید. عمر زمین (منظومه شمسی) با برخورد به یک سیاه چاله به اتمام می رسد. بعضی ها گفته اند روز رستاخیز. کلیپ نابودی زمین با 10 اتفاق را ببینید. همان که با سیاه چاله نابود می شود. دقیقن داره سوره القارعه رو توضیح میده.
 • ریحانه
  1400-05-06 21:15:16
  در سیاه چاله ها ۱درصد احتمال زنده موندن وجود داره
 • معصومه
  1400-06-10 23:22:44
  سلام سیاهچاله یه جورایی میشه گفت توی پایداری کیهان نقش به سزایی دارند. واگه فرضیه جهان های موازی اثبات بشه احتمال اینکه سیاهچاله ها مارو به جهان های دیگه مرتبط کنه هستش.......
 • یمنا
  1400-06-29 23:13:33
  ی تئوری بود ک میگفت با استفاده از سیاه چاله میتونیم به گذشته سفر کنیم خیلی جالبه
 • ه
  1400-07-30 17:38:04
  سلام دوستان ! نظر من درباره ی بعد چهارم یعنی زمان این هست که ما می توانیم در گذشته و اینده سفرکنیم یعنی می توانیم گذشته ی خود را دوباره ببینیم و یا از اینده باخبر شویم . این تام توضیحات من بود زیرا نظریات دیگر من مهرمانه است ولی مطمين باشید یک روزی من به سیاهچاله می روم و اگر زنده موندم تمام تلاشم بر این خواهد بود که انجا را برایتان توصیف کنم و می خواهم انسان ها هر وقت که خواستند به گذشته یا اینده خود بروند و مطميينم که انسان و جانوران دیگری در جهان های دیگر است و همان طور که می دانید فقط یک در از علم به روی ما باز است ولی من می خوام هر جوری که شده این پل ارتباطی رو مهیا کنم و اسایش رو برای شما ها رزو می کنم از شما می خوام درباره این پروژه تحقیق کنید و می دونم که حتمامتعجب میشید ببخشید بیشتر از این نمی تونم اطلاعات بدم خداحافظ .
 • ناشناس
  1400-07-30 17:46:09
  دوستان سلام عزیزان همون طور که می دونید فیزیکدان رونالد در حال ازمایش در این پروژه است .خوشحالم که این نظریات براتون جالبه . اما این اطلاعاتی که شما دارید درست است ولی خیلی خیلی خیلی بیش تر از این هاست من هم درحال ازمایشاتی در این پروژه هستم و اطلاعات زیادی دارد در پاسخ به دوست عزیزمون که گفتن دوربین به فضا بفرستیم می خوام بگم که اگر هم بتوانیم تا سیهچاله را در دید داشته باشیم نمی توانیم در سیاهچاله ظبط بکنیم بچه ها من دارم سیستمی ایجاد می کنم که بتوانیم دهانه ی کرمچاله رو تا زمان ورود به اون باز نگهداریم ولی متاسفانه نمی تونم تمام اطلاعاتی که دارم رو در ایتر نت بگذازم ولی من یه راهنمایی براتون دارم : همون طور که می دونید هیچ چیز در جهان کوانتوم غیر ممکن نیست پس یعنی ما می توانیم از فیزیک یا همان جهان کواتوم به گذشته سفر کنیم با اینکه خطراط زیادی به همراه دارم اما من دارم در رابطه با کوانتوم و سیاهجاله «کرمچاله » ازمایشاتی انجام می دهم .
 • ناشناس
  1400-07-30 17:51:43
  بچه ها فکر نکنید که سیاهچاله همه چیز را می مکد سیاهچاله یک قاتل نیستبلکه یکپل ارتباطی بین ما و جهان های دیگر است این نظریه که میگید خنده داره من رو به شدت عصبی کرد شما که به این چیز های علمی علاقه ای نداری لطفا به صحبت های دیگران توهین نکن و نظ های بی خودت رو برای خودت نگهدار چون فقط به درد خود بیکارت می خوره شما که اصلا چیزی در این موارد نمی دونی لطفا الکی صحبت های بی خود نکن بازم اگر ناراحت شدید متاسفم
 • ناشناس
  1400-09-10 22:15:55
  من که قبول کردم سیاه چاله وجود داره عکس هاش هم سرچ کردم.من زیاد با نظریه های انشتین و اینجور چیزا آشنایی ندارم ،اما کسی که میگه سیاه چاله وجود نداره من بهش میگم کلی دانشمند درباره سیاه چاله تحقیق کردن و یک عکس واقعی از اون هم دارن

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش