نکاتی که قبل از خواندن دوره دکتری بایستی بدانید!

این نوشتار تجربیات خانم دکتر لوسی تیلور فارغ التحصیل دوره دکتری دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۸ با شما در میان می‌گذارد. شروع دوره دکتری می‌تواند سخت باشد. با این حال وقتی به گذشته نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم که چه مواردی بوده است که می‌توانستم قبل یا در حین دوره دکتری آنها را رعایت کنم تا راحت‌تر این دوره را پشت سر بگذارم. در ادامه ۲۰ مورد از تجریبات خود را در اختیار شما قرار خواهم داد تا شما از این نکات استفاده کنید و دوره دکترای خودتان را راحت‌تر به پیش ببرید.

۱- تعادل کار- سلامت فردی خودتان را حفظ کنید. سعی کنید با پیدا کردن یک چرخه روتین و روزانه بین سلامت خودتان و شرایط کاریتان یک تعادل ایجاد کنید.

۲- انتظارات خودتان را با استاد راهنمایان به بحث بگذارید. هر شخصی روش کاری خاص خود را دارد. مطمئن شوید که نیازهای خودتان را شناخته‌اید و آن را با استاد راهنمایتان در میان بگذارید تا بتوانید مفیدتر و هماهنگ‌تر به پیش روید.

۳- روی مطالعه منابع علمی وقت بیش‌تری بگذارید. مطالعه دقیق منابع علمی در حین و پس از جمع آوری داده‌ها به شما کمک می‌کند تز دکترایتان را بهتر به پیش ببرید و اشراف بهتری به موضوع داشته باشید.

۴- از همان ابتدا اهدافتان را مشخص کنید. به قوانین و چهارچوبهای طرح شده توسط دپارتمانتان نگاه کنید و به یک جمع بندی دقیق برسید تا بدانید تز دکترای شما دقیقا باید چه مواردی را رعایت کند. اگر چه اهداف در طول دوره می‌تواند تغییر کند اما طرح ریزی چهارچوب کلی به شما ثبات می‌دهد و کمک می‌کند در مسیر اصلی بمانید.

۵- «نیازی ندارم که این مطلب را بنویسم، حفظش می‌کنم!» این یکی از بزرگترین دروغهایی هست که شما می‌توانید به خودتان بگویید. هر چیزی که انجام می‌دهید را دقیق یادداشت کنید حتی اگر به جواب خوبی نرسیدید و یا با شکست روبرو شده بودید. تمامی نکات مانند جزییات روش کار، شرایط انجام کار و مواردی از این دست را دقیق یادداشت کنید.

۶- کار و فضای کارتان را سازمان دهی کنید. از برچسب‌ها استفاده کنید تا بدانید هر چیزی دقیقا در کجا قرار دارد. این کار در صرفه جویی زمان برای یافتن چیزها کمک شایانی به شما خواهد کرد.

۷- هیچووقت برای نوشتن تز دکترایتان زود نیست! همانطور که به پیش می‌روید کارتان را بنویسید و استاد راهنمایتان نشان دهید. حتی اگر کارهای اولیه‌تان به نتیجه‌ای نرسیده این کار تمرین خوبی در نوشتن است و به شما کمک می‌کند تا ایده های داخل ذهنتان را به صورت مرتب بر روی کاغذ منتقل کنید.

۸- تز دکترای خودتان را به بخشهای کوچک تقسیم کنید. این که بدانید هر بخش از پایان نامه شما از چه قسمتهایی تشکیل شده و دقیقا نیاز دارد تا چه کارهایی برای هر کدام انجام شود موجب می‌شود تا بسیار موفق‌تر عمل کنید و دقیقا بدانید با چه مراحلی سر و کار دارید.

۹- بهترین تز، تزی است هست که تمام شده است. مهم نیست که چه مقدار زمان برای نوشتن پیش نویس اولیه خودتان صرف کرده‌اید، تز شما مجددا به شما برای انجام اصلاحات برگشت داده خواهد شد و شما بایستی آن اصلاحات را انجام دهید. سعی کنید قبل از ارسال نهایی تز، پیش نویس را به استاد راهنمایتان بدهید تا نظراتش را قبل از ارسال تز برای داوران، بشنوید.

۱۰- با استاد راهنمایتان صادق باشید. اگر چیزی را متوجه نمی‌شوید، اگر آزمایشی را خراب کردید یا اگر فراموش کرد که نظراتش را به شما انتقال دهد، به او اطلاع دهید. هر چه صادق‌تر باشید رابطه بهتری خواهید داشت. کمک به استاد راهنمایتان عملا کمک به خودتان است.

۱۱- همیشه از کارهایتان نسخه پشتیبان داشته باشید. این کار باعث خواهد شد در پایان هفته اشک‌های کمتری بریزید!

۱۲- با اعضای آزمایشگاه دوست شوید و سعی کنید رابطه خوبی با دیگر دانشجویان داشته باشید. این روش، راهی عالی برای تبادل تجربیات و اطلاعات می‌باشد که به شما کمک می‌کند که هم تحقیقتان را بهبود دهید و هم دوستان بیشتری داشته باشید.

۱۳- در سیمنارهای دپارتمان و آزمایشگاه و جلسات ملاقات گروهی حتی زمانی که موضوع به کار شما مرتبط نیست، شرکت کنید. چرا که ممکن است چیزی بیاموزید که مسیر کارتان را عوض کند.

۱۴- تحقیقات خودتان را ارایه کنید. این کار را ممی‌توانید در جلسات گروهی آزمایشگاهتان و کنفرانسهای مربوطه انجام دهید. ارایه کردن برای سایرین می‌تواند کمی ترسناک باشد اما مطمئن باشید هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، ترستان کمتر می‌شود و آرامشتان افزایش می‌یابد. ارایه کردن کارتان راهی عالی برای شنیدن فیدبکها و نظرات دیگران است.

۱۵- چاپ کردن تحقیقاتتان را به عنوان یک هدف از قبل مشخص کنید. ممکن است که آنچنان موفقیت آمیز هم نباشد اما نوشتن پیش نویس کارتان و ارسال آن به مجلات علمی راهی عالی برای شنیدن و یادگیری نظرات و مهارتهای جدید و بهبود کارتان است.

۱۶- سعی کنید به فعالیتهای خارج از محیط کاری هم بپردازید. اگرچه آزمایشگاه و محیط کاری شما عملا مانند محیط زندگی شما هم محسوب می‌شود با این حال داشتن فعالیتهای خارج از محیط کار به سلامت ذهن شما خیلی کمک می‌کند. فعالیتهایی مانند ورزش، رفتن به کلابهای تفریحی، انجام سرگرمی‌های مورد علاقه، رفتن به سفر در تعطیلات و بودن با دوستانتان می‌تواند از جمله این فعالیتها باشد.

۱۷- هیچوقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. دوره دکتری شانسی برای شما است تا به کشفیات جدید دست یابید و چیزهای جدیدی را بفهمید. در نتیجه مقطع دکتری در تمامی رشته‌ها سخت است. شما تنها باید آن کاری را انجام دهید که مربوط به شما و پروژه شما است.

۱۸- ماهیت یک تحقیق علمی به صورتی است که همیشه قرار نیست چیزها بر اساس برنامه شما پیش بروند. این به این معنی نیست نیست که شما دانشجوی بد یا تنبلی هستید. آرامش خودتان را حفظ کنید و کارتان را با قدرت ادامه بدهید. آزمایشها می‌توانند با شکست روبرو شوند با این این حال همچنان می‌توانند به عنوان بخشی از تز دکترای یک دانشجو نوشته شوند.

۱۹- هیچوقت با خودتان کلنجار نروید! با دانشجویان دیگر و استاد راهنمایتان صادقانه صحبت کنید. هیچ خجالتی ندارد که از آنها کمک بخواهید. شما تنها نیستید.

۲۰- از دوره دکتری خودتان لذت ببرید. این دوره می‌تواند واقعا دشوار باشد با این حال همیشه روزهایی هستند که شما یک کار نرمال و عادی داشته‌اید اما این دوره پر از تجربیات شگفت انگیز است که به شما فرصت تجربه چیزهای شگفت انگیزی را می‌دهد. از این موفقیتتان لذت ببرید و شاد باشید.


➕ بیشتر بخوانید:
ساختار کلی پروپوزال دکتری چگونه است؟
چه کارهایی در روزهای باقیمانده تا مصاحبه دکتری میتوان انجام داد؟

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش