مدارک مورد نیاز برای اپلای از دانشگاه‌های خارجی

 در هر دانشگاه سه مرکز هستند که ممکنه مدارک مخصوص به خود را طلب کنند. 
۱. دپارتمان رشته مورد نظر 
۲. مرکز تحصیلات تکمیلی
۳. سازمان مرکزی دانشگاه

دپارتمان رشته مورد نظر
تمام اطلاعات علمی لازم و مدارک مورد نیاز برای پذیرش هر رشته در دپارتمان آن رشته وجود دارد. تقریبا اکثر دپارتمان ها مدارک زیر را می خواهند:

ترجمه مدارک و ریز نمرات از تمام مقاطع قبلی تحصیلی

انگیزه نامه SOP یا (Statement Of Purpose):
نامه ای بسیار مهم که متقاضی درباره خود مینویسد و در آن از پیشینه خود و تحصیلاتش، توانایی ها و علایق و اهداف خود برای تحصیل در مقاطع بالاتر صحبت می کند و باید در این نامه بنویسد که چرا دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده است.  در نوشتن از توانایی های خود اغراق نکنید و هرگز  از SOP های دیگران کپی نکنید.

رزومه یا CV:
شامل اطلاعات فردی، تحصیلی، پایان نامه، مقالات، کتب، زمینه های علمی مورد علاقه، مدارک زبان و مهارت کامپیوتر و هر آنچه که برای جلب نظر استاد  کمک می کند.

توصیه نامه (Recommendation Letter):
نامه ای که باید از اساتید(معمولا سه استاد) برای ارسال به دانشگاه های مورد نظر گرفته شود. در این نامه اساتید به توانایی ها،علایق و خصوصیات فرد متقاضی اشاره می کنند. این نامه ها بسیار مهم هستند و دانشگاه های غربی معمولا نامه های سطحی و کم عمق را به راحتی تشخیص می دهند. اساتید باید به چنان جزئیاتی درباره شما اشاره کنند که مشخص کند واقعا شما را می شناسند.

◾️اکثر دانشگاه ها برگه مخصوصی برای این کار ندارند و اساتید باید در سربرگ مخصوص دانشگاه آن را بنویسند.
◾️برخی دانشگاه ها برگه مخصوص دارند و باید آن را از سایت دانشگاه دانلود کنید.
◾️برخی دانشگاه ها تنها ایمیل رسمی اساتید را میخواهند تا بتوانند خودشان سؤالاتی را از اساتید شما بپرسند. البته ایمیل اساتید باید پسوند رسمی دانشگاه را داشته باشد.

نمره زبان تافل یا آیلتس:
برای پذیرش باید یکی از دو مدرک معمول زبان در ایران یعنی آیلتس و تافل را ارائه دهید.  از چند ماه قبل برای ثبت نام در این آزمون ها اقدام کنید چون معمولا زود پر می شوند .

هزینه پذیرش (Application Fee):
این هزینه در کشور و دانشگاه های مختلف،متفاوت است. هنگام ثبت نام آنلاین باید با کارت های اعتباری بین المللی آن را پرداخت کنید.

فرم های پذیرش در ثبت نام آنلاین (Application form):
فرم هایی است که باید به صورت آنلاین پر شوند که شامل اطلاعات شخصی و تحصیلی می باشد.

مرکز تحصیلات تکمیلی
این مرکز در دانشگاه های متفاوت، مدارک متفاوتی را تقاضا می کنند. معمولا در صفحه دفتر تحصیلات تکمیلی نمره های مورد نیاز زبان را درج می کنند. اما مهمترین مدرکی که باید به این مرکز در هر دانشگاهی ارائه شود نمره آزمون GRE  یا  GMAT است. این مراکز هر کدام کد مخصوص به خود را دارند که هنگام ارسال نمرات باید به آن توجه کنید.

سازمان مرکزی دانشگاه
این سازمان بیشتر در مورد ویزا و تعهد مالی متقاضی مدرک درخواست می کند. بیشتر امور غیر درسی در این بخش بررسی می شود.

➕ بیشتر بخوانید:
نکاتی مهم برای اپلای با معدل پایین
فهرست مهمترین اصطلاحات رایج و کاربردی در فرایند اپلای 

چطور برای اپلای استاد راهنما پيدا كنيم و به آنها ایميل بزنيم؟

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش