اشتباهات رایج در نوشتن هدفنامه (SOP)

هدف نامه SOP یا Statement of Purpose که به زبان فارسی بیانیه هدف یا هدف نامه  هم ترجمه شده است شاید سخت ترین چیزی باشد که یک دانشجو در طی تحصیلات خود باید بنویسد. بطور خلاصه SOP باید نشان دهنده توانایی ها، تجربیات و انگیزه شما از تحصیل در رشته مد نظرتان باشد. SOP در برخی دانشگاه ها اسم های متفاوتی دارد که برخی از متداول ترین آنها عبارتند از:

◾️ Statement of intention
◾️ Letter of intent

جهت درخواست برای تحصیل در مقاطع بالاتر از لیسانس، نوشتن SOP اهمیت بسیار زیادی دارد. از آنجاییکه تحصیل در سطوح فوق لیسانس و دکتری علی الخصوص جهت دریافت بورسیه  تمرکز، انگیزه و اراده ویژه ای می طلبد، کمیته پذیرش دانشگاه به دقت SOP متقاضیان را مطالعه می کند تا مطمئن شود دانشجوی متقاضی، ویژگی های لازم برای ادامه تحصیل در مقطع مدنظرش را دارد. پس نیازی به تاکید نیست که SOP نقشی حیاتی در فرایند اخذ پذیرش و بورس تحصیلی ایفا می کند. 

8 اشتباه رایج در نوشتن هدفنامه
1. نوشتنِ جملاتی از این قبیل که من شخصیت ایده آل گرایی دارم یا بزرگترین ضعف من "کمال گرایی" است. باید از نوشتن چنین جملاتی پرهیز کنید.

2. قید کردن مواردی از این قبیل که هدفم برای بعد از اخذ مدرک تحصیلی، گرفتن پست های مهم و مدیریتی است.

3. اظهار جملاتی مانند: با وجود داشتن نمرات تحصیلی پایین اما عملکرد من عالی بود. توجه داشته باشید که اگر نمرات خیلی پایین در کارنامه خود دارید اصلا اشاره ای به آن نکرده و سعی نکنید توجیه اش کنید. مگر این که بخواهید توضیح خاصی در مورد آن ارائه کنید.

4. اگر در مورد انجام پروژه ای سخن به میان می آورید، فقط اشاره به عنوان و تاریخ اتمام آن امتیاز منفی برای شما خواهد داشت. حتی اگر بخواهید توضیح دهید که در بازه ی زمانی کوتاه توانسته اید آن را به اتمام برسانید. و یا اینکه بخواهید خودتان قضاوت کرده و بگویید که به بهترین نحو ممکن انجام شد! مهم ترین مسئله در این باره "دستاورد"یست که پروژه داشته و باید در مورد نتیجه ی آن صحبت کنید.

5. نکته ی اشتباه دیگری که می تواند هدفنامه ی شما را از حالت حرفه ای خارج کند اشاره به این مورد است که شخصیت شما فرندلی بوده و مدام دوست دارید رابطه های جدیدی را تجربه کنید. شاید فکر کنید برای انجام کارهای تحقیقات تیمی، این طرز رفتار امتیاز محسوب می شود؛ در حالی که این موضوع می تواند به استقلال شخصیتی شما لطمه وارد کند. نوشتن این مطلب زمانی کمک کننده هست که شما برای مقطع کالج اقدام می کنید.

6. اشتباه بعدی که در بیشتر موارد افراد  در نوشتن هدفنامه مرتکب می شوند عبارت است از قید جملات کلی مانند اینکه: من می خواهم وارد دانشگاه مقصد بشوم به دلیل برنامه ی آموزشی، جمعیت بالای دانشجویان خارجی و دسترسی به اساتید برجسته. 
از اشاره به عناوین کلی دوری گزیده و اگر نیاز بود به مورد خاصی اشاره کنید جزئیات آن را نیز بیان کنید. 

7. یکی دیگر از اشتباهات رایج در نوشتن هدفنامه، اشاره به این موضوع است که فرد اعلام کند مهمترین ویژگی شخصیتی من داشتن توانایی رهبری است. زمانی می توانید از این جملات استفاده کنید که سابقه ی مدیریتی در رزومه ی خود داشته و یا به لحاظ سنی بالاتر از رده ی دانشجویی باشید. و اگر واقعاً یک شخص این خصیصه را داشته باشد باید با استناد به یک سابقه مدیریتی موفق باشد.

8. از نوشتن مشکلات کوچکی که در مسیر آموزشی و تحصیلی تان داشته اید دوری کنید.

➕ بیشتر بخوانید:
چطور یک کاورلتر بنویسیم؟
تفاوت‌های بین رزومه و CV
 4 نکته ی مهم برای ارتقای CV

نحوه تکمیل فرم اپلیکیشن آنلاین برای اپلای از دانشگاه های خارجی

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت سلام میخواستم بدونم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان میشه با مدرک کاردانی فنی حرفه ای ویزای تحصیلی گرفت بعد اینکه با این مدرک میشه کنکور سراسری در رشته های مثل ریاظی یا انسانی شرکت کرد بعد کنکور در خواست. ویزای تحصیلی داد یا نه بعد محددیت سنی داره مثلا اگه طرف 24 سالش باشه قبول میکنن بازم برای مقطع لیسانس در آلمان یا نه
2 هفته پیش

بنده دو هفته است رزومه را ارسال کرده ام به ایدی تلگرام ولی خبری نشده است چرا؟ 
2 هفته پیش

باسلام بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی با معدل 18.17 در رشته مهندسی کشاورزی علوم دامی می باشم و دارای یک کتاب تالیفی و یک کتاب ترجمه  در زمینه رشته خود ویک مقالهisi می باشم میخواستم بنده را راهنمایی بفرمایید که میتوانم در کشور آلمان یا اتریش در مقطع دکتر بورسیه بگیرم و آیا محمدودیت سنی در این زمینه وجود دارد؟ 
ممنون
4 هفته پیش