نکات کلیدی قبل از ثبت‌نام در آزمون استخدامی سال ۹۸

ثبت نام برای شرکت در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۸ از فردا آغاز می شود و این مهلت ۱۲ مهر ماه پایان می‌پذیرد. دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۸ ، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان امور عشایری ایران، سازمان زندان‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ثبت احوال کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت نیرو، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سامان ملی بهره وری ایران، مرکز آمار ایران، سازمان نقشه برداری کشور، مرکز آموزش مدیریت دولتی، وزارت علوم، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، سازمان اداری و استخدامی کشور، شرکت سهامی بیمه ایران، سازمان راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امور اراضی کشور، شرکت مهندسی آب و فاضلاب و مادر تخصصی سازمان دامپزشکی کشور متقاضی جذب نیرو می باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: داوطلبان متقاضی شرکت در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور به منظور جذب در هر یک از دستگاه‌های اجرایی ذکر شده باید پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام برای شرکت در آزمون که از فردا چهارشنبه سوم مهر ماه ۹۸ که بر روی  سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می گیرد در صورت دارا بودن شرایط برای ثبت نام اقدام کنند. توکلی تاکید کرد: مهلت ثبت نام در هفتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور روز جمعه ۱۲ مهر ماه پایان می‌پذیرد و این آزمون در روز پنج شنبه ۳۰ آبان ماه ۹۸ در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار می‌شود.

ثبت نام هفتمین آزمون‌استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور سال ۱۳۹۸ نیز در آستانه آغاز شدن است و دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون از امروز از سوی سازمان سنجش منتشر شده است. دفترچه ای که مطالعه آن شامل ده نکته کلیدی است.

شرایط عمومی داوطلب
داشتن تابعیت ایرانی، اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته‌شده در قانون اساسی، التزام به قانون اساسی، انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان. داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام می‌شوند، عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، نداشتن سابقه محکومیت جزایی. عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی توسط آراء مراجع قضایی و ذیصلاح. داوطلبان استخدام نباید جزو نیرو‌های بازخرید خدمت دستگاه‌های اجرایی و همچنین بازنشسته باشند به استناد ماده ۹۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و پست سازمانی، کارکنانی که تصدی یکی از پست‌های سازمانی در هر یک از دستگاه‌های اجرایی را به صورت رسمی و پیمانی دارا هستند پس از پذیرفته شدن در امتحان مشترک فراگیر در زمان استخدام نباید جزء مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاه‌های اجرایی باشند.

شرط سنی استخدام
داشتن حداقل ۲۰ سال تمام و حداکثر ۲۵ سال برای دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم، حداکثر ۳۰ سال برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق‌دیپلم، حداکثر ۳۵ سال برای دارندگان مدارک تحصیلی لیسانس، حداکثر ۴۰ سال برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس و حداکثر ۴۵ سال برای دارندگان مدارک تحصیلی دکترا. جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از سطح حداکثر سن معاف هستند.

مواد آزمون عمومی
 فناوری اطلاعات، مهارت‌های هفتگانه icdl، ریاضی و آمار مقدماتی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، زبان انگلیسی عمومی، اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی، هوش و توانمندی‌های عمومی

مواد آزمون تخصصی
برای هر یک از مشاغل در جدول شماره ۱ دفترچه راهنمای ثبت‌نام مشخص شده است. تمام سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه‌ای با ضریب ۱ است ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد. در این آزمون استخدامی معلولین دارای سهمیه هستند و جذب معلولین با ارائه معرفی نامه اداره کل بهزیستی استان از محل احیای استخدامی ۳ درصد قانون جامع حمایت از معلولان صرفاً از طریق شرکت در امتحان مشترک فراگیر، کسب حد‌نصاب نمره لازم و رقابت بین تمام داوطلبان معلول بر اساس نمره مکتسبه به میزان حداکثر دو برابر ظرفیت جهت معرفی به مصاحبه استخدامی انجام می‌شود.

زمان آغاز ثبت نام
ثبت‌نام به صورت اینترنتی از روز چهارشنبه سوم مهر ۹۸ تا روز جمعه ۱۲ مهر ۹۸ انجام خواهد شد و مدت ثبت‌نام به هیچ وجه قابل تمدید نیست متقاضیان واجد شرایط باید به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه و پس از پرداخت مبلغ ۴۵ هزار تومان به صورت الکترونیکی و با کارت‌های بانک متصل به شبکه شتاب نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارائه اطلاعات مورد نیاز اقدام کنند.

زمان برگزاری آزمون
کارت شرکت در آزمون از روز دوشنبه ۲۸ آبان ۹۸ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و هفتمین امتحان مشترک فراگیر در روز پنج شنبه ۳۰ آبان در تهران برگزار می‌شود و با توجه به آمار شرکت‌کنندگان حسب مورد در مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد.

وضعیت سهمیه ها
بر اساس راهنمای دفترچه ثبت نام این آزمون، جذب ایثارگران از محل سهمیه های استخدامی از طریق شرکت درامتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی، رقابت بین کلیه داوطلبان ایثارگر در هر یک از سهمی ههای ۲۵ درصد و ۵ درصد (در هر یک ازمجوزهای کلی سازمان اداری و استخدامی کشور به دستگاه اجرایی) بر اساس نمره کسب شده در امتحان مشترک فراگیر به میزان دو برابر ظرفیت جهت معرفی به مصاحبه استخدامی و با رعایت ساز و کارهای ذیل صورت می پذیرد.

همچنین بر اساس تبصره چهار این دفترچه، مشمولین سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران، مجاز به بهره مندی از سهمیه استخدامی ۵ درصد سایر ایثارگران نمی باشند. به عبارت دیگر هرداوطلب ایثارگر می تواند در صورت مشمول بودن، صرفاً از یکی از سهمیه های مشخص شده بر اساس ضوابط مربوطه، استفاده نماید.بنابراین مشمولین سهمیه  25 درصد ایثارگران، جهت استفاده از سهمیه اختصاصی خود، صرفاً باید مشاغل مشخص شده برای آنان رادر دفترچه انتخاب نمایند.

کسب حدنصاب
معرفی داوطلبان جهت شرکت در مصاحبه استخدامی و سایر مراحل استخدام، منوط به کسب حد نصاب لازم در آزمون کتبی بوده و انتخاب افراد پذیرفته شده بر اساس ترتیب نمرات کسب شده، سهمیه های قانونی و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری، مطابق قواعد زیرمی باشد: پس از برگزاری امتحان مشترک فراگیر، نمرات داوطلبان به تفکیک حیطه های عمومی و تخصصی محاسبه و حد نصاب امتحان،معادل پنجاه ( ۵۰ ) درصد بالاترین نمره مکتسبه در آن امتحان مشترک فراگیر با ارزش وزنی چهل ( ۴۰ ) درصد برای حیطه عمومی وشصت ( ۶۰ )درصد برای حیطه تخصصی در هر شغل محاسبه و مبنای سایر مراحل انتخاب داوطلبان قرار می گیرد. در این مرحله امتیازاتو سهمیه های قانونی ذکر شده در متن آگهی (به استثنای موارد ذکر شده در  بندهای ۶ و ۹ سهمیه ایثارگران) اعمال نخواهد شد.

چگونگی گزینش
۱) پس از برگزاری مصاحبه استخدامی، معرفی افراد به گزینش بر اساس مجموع نمره کل نهایی آنان با وزن هفتاد ( ۷۰ ) درصد برای آزمون های کتبی (عمومی و تخصصی) و سی ( ۳۰ ) درصد برای مصاحبه استخدامی و با در نظر گرفتن امتیازات و سهمی ههای قانونی به تعداد یک برابر ظرفیت پذیرش (نفر اصلی) خواهد بود.

۲) در صورت عدم برگزاری مصاحبه استخدامی، انتخاب نفر اصلی صرفاً بر اساس نمره کل اولیه آنان با وزن چهل ( ۴۰ ) درصد برای حیطه عمومی و شصت ( ۶۰ ) درصد برای حیطه تخصصی نمرات این افراد و با در نظر گرفتن امتیازات و سهمیه های قانونی برابر ظرفیت پذیرش در هر شغل محل صورت می پذیرد.

مدرک دانش آموختگان دانشگاه آزاد
مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد در صورت پذیرفته شدن در امتحان مشترک فراگیر، حداکثر ۲ ماه پس از اعلام نتیجه نهایی باید به تأیید سازمان مرکزی دانشگاه مذکور برسد.


➕ بیشتر بخوانید:


برای قبولی در آزمون استخدام آموزش و پرورش چه بخوانیم؟
رشته های مورد پذیرش در آزمون استخدامی آموزش پرورش 98
منابع سوالات عمومی و اختصاصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 
اعلام شرط سنی و شرایط عمومی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 

14 دیدگاه

 • محمد
  1398-07-02 15:46:23
  باسلام میخواستم بپرسم من تازه امسال فارغ التحصیل شدم.سربازی نرفتم و فقط معافیت تحصیلی دارم.ایا میتونم تو ازمون شرکت کنم.یا معافیت تحصیلی قبول نیس؟. و اینکه واسه اموزش و پرورش هرکدوم رو ک خواستم میتونم شرکت کنم یا باید مرتبط با رشته خدم باشه
 • ر_س
  1399-01-26 15:43:14
  سلام وقت بخیر. ببخشید چاپ مقاله تاثیری در قبولی آزمونهای استخدامی فراگیر داره؟ اگر داره چه نوع مقالاتی قابل قبول هست؟
  • سحر اسفندیاری
   1399-01-26 18:57:23
   سلام دوست عزیز . بله در مصاحبه میتونه تاثیر گذار باشه. موفق باشید
 • علی
  1399-02-10 10:39:30
  سلام،نظر به اینکه یکی از شرایط عمومی استخدامی دستگاههای اجرایی داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی انجام کار برای آن شغل می باشد و از طرفی نیز بری شغل مورد نظر نیز چون کارشناس بیمه است ،داشتن سلامت جسمانی نیز مهم است ،اگر با وجود معلولیت در سهمیه آزاد شرکت کنی و در آزمون قبول بشی، آیا امکانش هست که در مصاحبه و کمیسیون پزشکی به خاطر معلولیت رد بشی، علی رغم اینکه سایر امتیازات از بقیه بیشتر باشه.
 • یاسمن
  1399-04-11 13:41:01
  سلام برای رشته مهندسی شیمی هیچ جایگاهی نیست؟
 • Mohamed
  1399-04-12 12:33:56
  سلام فارغ‌التحصیلان رشته باستان شناسی میتونن شرکت کنن؟؟ گرایش تاریخی و اسلامی زیر مجموعه باستان هستن که میشه شرکت کنن ولی برای باستان چیزی نگفتن
 • روشن
  1399-06-21 22:17:12
  سلام رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر میتونه در استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنن
 • رقیه
  1399-06-22 22:05:55
  میشه بادیپلم انسانی ثبت نام کرد !زده که تا 25 سال میشهه که
 • پریسا رستم ابادی
  1399-06-29 10:59:24
  سلام با مدرک کارشناسی از دانشگاه علمی کاربردی هم میشه تو ازمون شرکت کرد؟
 • مریم
  1399-09-18 09:29:15
  سلام وقتتون بخیر ببخشین من الان دارم برای لیسانس میخونم میشه شرکت کنم؟
 • مریم
  1399-09-18 09:29:55
  سلام وقتتون بخیر ببخشین من الان دارم برا لیسانس میخونم میتونم کنکور شرکت کنم؟
 • Fasa
  1399-09-29 11:15:18
  ببخشید ب مدرک لیسانس کشاورزی میشه بعد از گذراندن ازمون و ... معلم ابتدایی شد?
 • Fasa
  1399-09-29 11:15:18
  ببخشید ب مدرک لیسانس کشاورزی میشه بعد از گذراندن ازمون و ... معلم ابتدایی شد?
 • Fasa
  1399-09-29 11:15:18
  ببخشید ب مدرک لیسانس کشاورزی میشه بعد از گذراندن ازمون و ... معلم ابتدایی شد?
 • روشنک
  1400-01-14 12:49:49
  سلام من لیسانسم محیط زیست و ارشدم روانشناسی.با ارشد می خوام شرکت کنم شرایط سنیم دارمسنم 37.سوالم اینه آیا لیسانسم مرتبط نیست میتونم شرکت کنم؟؟

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش