روز جهانی پادکست؛ 'صدای من را از اتاق خوابم می‌شنوید'

پنج سال است که آخرین روز ماه سپتامبر، روز جهانی پادکست است؛ پدیده‌ای که وقتی در آغاز هزاره سوم شکل گرفت، کسی فکرش را هم نمی‌کرد که چنین رشد کند. پادکست وقتی به دنیا آمد که رسانه شکل دیگری داشت. در زمانه‌ای که ذهنیت قالب این بود که برای تهیه و پخش یک برنامه رادیویی به دم و دستگاه آن‌چنانی و پول هنگفت نیاز است، خوش ذوقی گفت هر چه دل تنگت می‌خواهد بگو و به اینترنت بسپار. آن وقت بود که استودیوها آب رفتند، کوچه و خیابان‌ها، خانه، آشپزخانه و اتاق‌خواب‌ها شدند استودیوهای رادیو. هر چقدر ایستگاه‌های رادیویی به "در قالب و چارچوب" ماندن اصرار داشتند، پادکست‌ها عرصه نوآوری شدند. آرزوی اولیه بسیاری از پاکست‌سازها و پادکست‌بازها این بود که پادکست درهای رسانه های جریان اصلی را بر آنها بگشاید و دست سرنوشت آنها را در یک ایستگاه رادیویی مشغول به کار بکند. اما در عمل برعکس شد! هویت پادکست به عنوان یک رسانه موثر و گسترده چنان رشد کرد که حالا ایستگاه‌های رادیویی اگر برنامه‌هایشان را پادکست نکنند یا پادکست تولید نکنند از دور عقب می‌مانند.

واژه پادکست از نام دستگاه پخش موسیقی آی‌پاد الهام گرفته شده است.-ویکی گرامواژه پادکست از نام دستگاه پخش موسیقی آی‌پاد الهام گرفته شده است.

یک استودیوی خانگی برای تولید پادکست در تهران- ویکی گرامیک استودیوی خانگی برای تولید پادکست در تهران

حسین درخشان که از او به عنوان نخستین پادکست ساز ایرانی نام برده می‌شود- ویکی گرامحسین درخشان که از او به عنوان نخستین پادکست ساز ایرانی نام برده می‌شود

پادکست‌های فارسی را کجا پیدا کنیم؟
به جز شیوه‌های معمول، روی آی‌تیونز یا شبکه اجتماعی ساوند‌کلاود برای محتوای شنیداری، اینجا سه پادپخش (اپلیکیشن پخش پادکست) مخصوص پادکست‌های ایرانی را معرفی می‌کنم.

نمایی از اپلیکیشن رادیتو- ویکی گرامنمایی از اپلیکیشن رادیتو
اپلیکیشن رادیتو:
این اپلیکیشن به تازگی به عنوان مرجع پادکست‌های فارسی کارش را آغاز کرده است. رادیتو که نامش از "رادیوی تو" می‌آید، با دسته‌بندی همه پادکست‌های فارسی تولید شده، خواه توسط شهروندخبرنگاران و خواه توسط سازمان‌های خبری، مرتب به روز می‌شود تا تازه‌ترین پادکست‌ها را در دسترس قرار دهد. از شیوه دسته‌بندی مطالب پیداست که این مرجع پادکست که فعلا فقط برای تلفن‌های اندروید تولید شده، با نگاهی برابری‌طلب‌ از رقبای ساخت داخل خود می‌کوشد به دسترسی آزادانه به محتوا کمک کند. 

سامانه ناملیک: ناملیک خود را سامانه‌ای برای میزبانی پادکست‌ها معرفی می‌کند. این سامانه با وجود محبوب بودن و میزبانی چند ده پادکست، محدودیت‌های مختص به سامانه‌داخل ایران را دارد. همینطور نامیلیک، ماموریت خود را در "تبدیل محتوای نوشتاری به صوتی" می‌داند.

سامانه شنوتو: شنوتو خود را بستر نرم افزاری برای انتشار، پخش، به اشتراک گذاری، دانلود و خرید فایل‌های صوتی، پادکستو کتابهای صوتی در محیط وب و موبایل می باشد. شنوتو به کاربرانش امکان می دهد که مجموعه گسترده ای از کتاب های صوتی و پادکست ها را در اختیار داشته باشند و گاهی برای شنیدن مطالب باید پول پرداخت کنند. 

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 هفته پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش