کیوان از نظر شمار اقمار در صدر سیارات قرار گرفت

منجمان آمریکایی می گویند که کیوان اکنون به عنوان کره ای که بیشترین اقمار را در منظومه شمسی دارد از مشتری پیشی گرفته است.

تیمی از منجمان ۲۰ قمر تازه را در مدار این سیاره حلقه‌دار کشف کرد که مجموع قمرهای آن را به ۸۲ می رساند؛ مشتری در مقایسه ۷۹ قمر دارد. این قمرها با استفاده از تلسکوپ سوبارو در موناکی از جزایر هاوایی کشف شد.
تمامی اجرام کشف شده در مدار کیوان حدود ۵ کیلومتر قطر دارند و ۱۷ عدد از آنها "رو به عقب" دور سیاره می گردند که به حرکت "مخالف‌گرد" معروف است. سه قمر دیگر به اصطلاح "موافق‌گرد" هستند که همان جهت حرکت وضعی کیوان (به دور محورش) است.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

دو عدد از اقمار موافق‌گرد مدار خود را طی دو سال کامل می کنند. اقمار دورافتاده‌تر مخالف‌گرد و یکی از قمرهای موافق‌گرد هر کدام ظرف بیش از سه سال مدارشان را کامل می کنند. دکتر اسکات شپرد از موسسه کارنگی برای علوم در واشنگتن دی سی که این تیم را هدایت کرده گفت: "مطالعه مدار این قمرها می تواند سرمنشاء آنها و همچنین اطلاعاتی درباره شرایط محیط کیوان به هنگام تولد این سیاره را آشکار کند." دکتر شپرد گفت که از اواسط دهه ۱۹۹۰ مشتری دارای بیشترین اقمار شناخته می شد.
به نظر می رسد اقمار دورافتاده در مجموعه تازه در سه گروه متمایز از نظر زاویه مداری تقسیم شده باشند.

این اقمار با کمک تلسکوپ سوباور در هاوایی کشف شد - ویکی گرام
این اقمار با کمک تلسکوپ سوباور در هاوایی کشف شد 

منجمان تصور می کنند ماه های مخالف‌گرد و موافق‌گرد قطعات به جا مانده از سه جرم بزرگ تر باشند که در اثر برخوردهایی خرد شده اند. یکی از اقمار مخالف‌گرد دورافتاده ترین قمر شناخته شده کیوان است.
دکتر شپرد گفت: "زاویه مداری این اقمار با کیوان خیلی شدید است و خیلی از آن دور هستند، برای همین گمان نمی کنیم همزمان با کیوان تشکیل شده باشند بلکه به نظر ما به دام جاذبه آن افتاده اند." این یافته ها با استعمال الگوریتم های محاسباتی در مورد داده هایی که از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ جمع آوری شده بود ممکن شد.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

دکتر شپرد گفت: "با استفاده از این قدرت تازه کامپیوتری، توانستم این ۲۰ شی که فکر می کردیم اقمار کیوان است را رسما به مدارهای اطراف سیاره ربط دهم."
تیم اصلی منجمان شامل دکتر شپرد، دیوید یویت از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و یان کلاین از دانشگاه هاوایی بود. دکتر شپرد می گوید احتمالا اقمار بیشتری دور این سیاره هست که هنوز کشف نشده و البته کشف آنها نیازمند تلسکوپ های بزرگتر خواهد بود.

➕ بیشتر بخوانید:
کهکشان راه شیری تخت نیست، دارای پیچ‌وتاب است
ویدئویی از مقایسه اندازه زمین نسبت به بزرگترین ستاره

آخرین مهلت ثبت نام برای سفر نمادین به مارس یا مریخ  پایان رسید

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش