لزوم بکارگیری طرح “آ ت ت” در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: به احتمال زیاد بار دیگر طرح «آ ت ت» را در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر به کار خواهیم گرفت. علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره لزوم تغییرات در نحوه پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های برتر اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه‌های برتر از کیفیت ورودی‌های کارشناسی ارشد ناراضی هستند، بنابراین نباید از این موضوع به سادگی چشم پوشی کرد و باید درصدد حل موضوع باشیم.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

او ادامه داد: پیشنهاد‌های مختلفی با همین هدف از سوی دانشگاه‌ها ارائه و کارگروه‌های ماحصل جلسات شورای عالی سنجش برای ارزیابی و حل این مسئله تشکیل شده است که هر چه زودتر بتوانیم با ارائه روش‌هایی موثر و ایجاد تغییراتی در نحوه پذیرش دانشجویان در بخش تحصیلات تکمیلی به هدفمند بودن و ارتقای سطح حوزه آموزشی کشور کمک کنیم.

خاکی‌صدیق با اشاره به یکی از دلایل به وجود آمدن این ضعف در حوزه آموزشی افزود: اختلالات موجود در سطح کیفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا حدودی به ضعف کمیت در پذیرش مقطع کارشناسی بر می‌گردد؛ بدین صورت که امروزه دانشگاه‌ها با مراکز موسسات آموزش عالی حدود ۷۰ درصد به جذب دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی پرداخته و شاید فقط حدود ۳۰ درصد در مقطع کارشناسی مانور می‌دهند؛ بنابراین دانشجویان مقطع کارشناسی کمتری با زمینه آموزشی توانمند را شاهد هستیم که این امر خود به تضعیف و پایین آمدن سطح علمی ورودی‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر منجر می‌شود.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: پراکندگی رشته‌ها از دیگر مواردی است که به این معضل انجامیده است و به جهت گستردگی و حجم وسیع گستره رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بیشتری با سطوح متفاوت علمی امکان ورود به دانشگاه‌ها را پیدا می‌کنند و همین مساله موجب پایین آمدن سطح کیفیت دانشجویان و نارضایتی مسئولان این مراکز آموزشی می‌شود.

بکارگیری طرح “آ ت ت” در پذیرش کارشناسی ارشد
او با اشاره به بکارگیری طرح “آ ت ت” در پذیرش کارشناسی ارشد گفت: این طرح که دانشگاه‌ها در آن با انجام مصاحبه و در نظر گرفتن سوابق تحصیلی دانشجو بعد از گذر مرحله کنکور، جذب انجام می‌دهند سالیان گذشته از سوی وزارت علوم تایید و در دانشگاه‌های برتر کشور به کار گرفته می‌شد، ولی پس از مدتی با اعتراضاتی از سوی دانشجویان تحت عنوان بی عدالتی آموزشی از طرف وزارت علوم لغو شد، اما هم اکنون این طرح در برخی دانشگاه‌های خوب کشور همچنان برقرار است و نتیجه آن، رضایت خاطر از نتایج موجود علمی و آموزشی است.

خاکی صدیق، یکی از اعضای شورای آموزش عالی آموزش کشور مطرح کرد: با توجه به جلساتی که در شورای عالی سنجش که به ریاست وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و پژوهش صورت گرفته است به احتمال زیاد بار دیگر طرح “آ ت ت” را به گونه‌ای قوام یافته‌تر در پذیرش دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر به کار خواهیم گرفت و امیدواریم شاهد روند خوب و رو به رشد سطح علمی دانشگاه‌های برتر کشور باشیم.
 

➕ بیشتر بخوانید:


الزام نویسنده مسئول‌ بودن اساتید راهنما باطل شد
حذف زبان انگلیسی از مدارس خلاف عدالت آموزشی
ماجرای مسمومیت دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
انواع مدارس دولتی خاص از سمپاد تا نمونه‌دولتی حذف می‌شوند

ایران برای اولین بار در جمع ۲۵۰دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر
زبان انگلیسی و معلمان آن به هیچ عنوان از مدارس حذف نخواهند شد

 

3 دیدگاه

 • نیما
  1398-07-29 09:33:51
  مخااالفم مخااالفم مخااااااالفم گیرم که شخصی در دوران کارشناسی از دانشگاه ها و موسسات عالی بوده.و ضعیف بوده.خب تلاش کرده و به نتیجه ایی مطلوب رسیده.چرا ما باید با سخت گیری و مصاحبه که صد در صد میتونه غیر استاندارد و نا عادلانه باشه از پذیرش اون جلوگیری کنیم و آینده اش را به خطر بندازیم؟اجرای این طرح اشتباه و خیانت به تمامی جوانان و دانشجو های کشورت است....مخاااالفم
 • ح
  1398-07-29 13:44:50
  مصاحبه روش بدی نیست ولی به شرطی که عادلانه و دقیق و به روش صحیح باشه نه به اشکال معمول که در آزمون ها در حال حاضر اجرامیشه.اگر مصاحبه های آزمون ها به روش علمی و به شکل تستی و غیر حضوری و دارای نتیجه ی شفاف باشه و خود دانشجو هم بتونه نتیجه ی مصاحبه ی خودش رو موشکافانه در سایت ببینه خیلی عالیه.در این صورت نارضایتی هم وجود نخواهد داشت و حق کسی ضایع نمیشه.
 • ایمر
  1398-09-12 22:15:49
  من فارغ تحصیل کارشناسی فیزیک پیام نور هستم. و دانشجوی انصرافی ارشد فیزیک پیام نور هستم. چون استعدادم رو نه در دوره متوسطه بلکه در دوره کارشناسی ارشد کشف کردم انصراف دادم تا دوباره تو دانشگاه بزرگی تحصیل کنم. در کنکور ارشد ۹۸ با اینکه سرباز بودم بدون آمادگی و صفر ساعت مطالعه رتبه ۳۹۱ شدم. ولی نرفتم. تا بتونم امسال دانشگاه تهران یا شریف قبول شم. کابوس طرح ا ت ت یعنی بن بست برای دانشجویان با شرایط بنده ک موتورشون تو کارشناسی روشن شده. چون بنظرم کارشناسی مقطعیه که ادم میفهمه خودش رو، نه دبیرستان با اون غول کنکور مسخره جلوی یه نوجوون ۱۸ ساله با درسای عمومی و پراکنده و هیجانات اون سن. اگه به سابقه باشه من و امثال من و حتی عزیزانی که تغییر رشته میخان بدن برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد شانسمون صفره. من به دانشگاه های بزرگ کشور میگم اگر واقعا بفکر استعداد های کشور هستن بدونن بجای حذف ما ها راه رو باز بزارن و بعذ از پذیرش ما رو هم اموزش صحیح بدن. اونایی ک نخبه شدن از امکانات دانشگاه های بزرگ بهره بردن تو کارشناسی. بزارید ما هم خودمونو نشون بدیم تو اون محیط. نه اینکه ما رو از دور‌خارج کنید عملا. این طرح برای دکتری خوبه. من تو مصاحبه دکتری دانشگاه تبریز متوجه شدم ک باید انصراف بدم و پایان ناممو دفاع نکردم. بنظرم نخبه تو دوره کارشناسی ارشد شناخته میشه. نه تو کارشناسی ک یه دوره عمومیه و با اون همه واحد های عمومی و ادم تو ۱۸ سالگی خودشم نفهمیده چجوری سر از‌‌ دانشگاه کوچیک در اورده. با این طرح ما رو نابود میکنن. لطفا فکر کنین و دلسوز باشین

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
4 روز پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
5 روز پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
1 ماه پیش