نظام رتبه‌ بندی ملی ISC (پارت اول)

نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاهی ملی
کشور ایران از جمله کشورهایی است که دارای نظام‌های رتبه‌بندی ملی است و هدف این نظام‌های رتبه‌بندی ارزیابی امتیازهای دانشگاه‌های کشور بر اساس معیارهای مختلف و البته توجه به شاخص‌های بومی است. در این بخش به بررسی نظام رتبه‌بندی آی.‌اس.سی می‌پردازیم. 

نظام رتبه‌بندی ملی آی.اس.سی
نظام رتبه‌بندی آی اس سی تنها نظام داخلی است که هر سال دانشگاه‌های مختلف کشور (جامع، صنعتی، هنر، علوم‌پزشکی و پژوهشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی) را ارزیابی می‌کند. نظام رتبه‌بندی آی اس سی توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انجام می‌شود.

تاریخچه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) سومین پایگاه استنادی معتبر بین المللی است که با هدف ثبت، انتشار و ارزیابی تولیدات علمی کشورهای اسلامی در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی (ICMHESR) سال 2008 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان مصوب و در جمهوری اسلامی ایران تاسیس گشت.

هم‌اکنون این پایگاه در راستای اهداف و رسالت خویش، ضمن فراهم آوردن امکان ارزیابی و رتبه‌گذاری کشورها، دانشگاه‌ها، مجلات علمی و همچنین پژوهشگران ایران و دیگر کشورهای جهان اسلام در سطح بین‌المللی، جایگاه تولید علم آنها و نقاط قوت و ضعفشان را درحوزه‌های موضوعی مختلف ترسیم مینماید. یکی از فعالیتهای مهم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از سال 1389 دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور را براساس 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات-امکانات و فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی و صنعتی که مهمترین مأموریتهای دانشگاهی را مد نظر قرار می‌دهند، ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند. روششناسی رتبه‌بندی ملی ISC توسط تیمی متشکل از خبرگان و متخصصان رتبه‌بندی تهیه و در ششمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی مصوب میگردد. این پایگاه ضمن ارائه سالانه رتبه‌بندی ملی ISC در کشور، از سال 2013-2014 رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی را در سطح کشورهای اسلامی آغاز کرده است. رتبه‌بندی جهان اسلام ISC براساس شاخص‌ها و معیارهای تخصصی در حوزه علم‌سنجی و متناسب با سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری صورت میپذیرد. نظام‌های رتبه‌بندی ملی و جهان اسلام ISC با ارائه شاخص‌های تخصصی و متنوع این امکان را برای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی فراهم آورده است تا با سنجش همه جانبه عملکرد خویش و آگاهی دقیق از رقبای ملی و منطقهای، برنامه‌ریزیها و سیاستگذاری‌های مناسب جهت رشد وضعیت و تبدیل شدن به دانشگاه‌های تراز جهانی را اتخاذ نمایند.

در این بخش به بررسی شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC در شاخص‌های پژوهش، آموزش، پژوهش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات (امکانات) و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی پرداخته می‌شود.

 شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC
 شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC- ویکی گرام
 شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC- ویکی گرام  شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC- ویکی گرام  شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC- ویکی گرام  شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC- ویکی گرام
تدوین اپلیکیشن رتبه‌بندی یکی از ابتکارات آی ای سی است، می‌توان برنامه رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور همراه با روش‌شناسی دقیق و شاخص‌های نظام رتبه‌بندی ISC را از وبگاه این نظام رتبه‌بندی دریافت کرد.
نکته مهم: در ارزیابی رتبه دانشگاه، فعالیت‌ها و امتیازات آموزشی و پژوهشی دو سال قبل لحاظ می‌شود، برای مثال برای ارزیابی رتبه دانشگاه کاشان در سال 1396، فعالیت‌های انجام گرفته در سال 1392، 1393 و 1394 ارزیابی می‌شود.

دانشگاه‌های کشور در نظام رتبه‌بندی آی‌اس‌سی
در این بخش به معرفی ده دانشگاه برتر در نظام رتبه‌بندی ISC در سال1395، 1396 و 1397 پرداخته می‌شود.

 مقایسه رتبه و امتیاز کلی دانشگاه‌ها در نظام رتبه‌بندی ISC در سال 1395، 1396 و 1397
رتبه کلی سال 1395 سال 1396 سال 1397
امتیاز نام دانشگاه امتیاز نام دانشگاه امتیاز نام دانشگاه
1 100 دانشگاه تهران 100 دانشگاه تهران 100 دانشگاه تهران
2 2/97 دانشگاه تربیت مدرس 6/96 دانشگاه تربیت مدرس 5/96 دانشگاه تربیت مدرس
3 7/88 دانشگاه شیراز 2/88 دانشگاه شیراز 9/87 دانشگاه فردوسی مشهد
4 8/84 دانشگاه فردوسی مشهد 4/86 دانشگاه فردوسی مشهد 9/86 دانشگاه شیراز
5 74 دانشگاه تبریز 6/72 دانشگاه تبریز 2/70 دانشگاه تبریز
6 3/67 دانشگاه شهید بهشتی 72 دانشگاه شهید بهشتی 6/68 دانشگاه شهید بهشتی
7 7/66 دانشگاه اصفهان 5/70 دانشگاه اصفهان 7/66 دانشگاه اصفهان
8 3/66 دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان 6/67 دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان 2/64 دانشگاه بوعلی سینا
9 8/58 دانشگاه بوعلی سینا همدان 02/63 دانشگاه کاشان 7/63 دانشگاه کاشان
10 5/58 دانشگاه کاشان 6/61 دانشگاه بوعلی سینا 9/59 دانشگاه یاسوج
 
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت من میخوام به آلمان مهاجرت کنم.
3 سال پیش

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
3 سال پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
3 سال پیش