نظام رتبه‌ بندی QS

از سال 2004-2009 موسسات Quacquarelli Sysmonds , Times Higher Education به صورت سالانه رتبه‌بندی مشترکی به نام Times Higher Education Supplement (THES) Rankings را منتشر می‌کردند.

در سال ۲۰۱۰ این دو موسسه ، همکاری خود را قطع کرده و به صورت جداگانه به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها پرداختند. کیو.اس روش خود را حفظ نمود. این در حالی بود که موسسه تایمز، روش رتبه‌بندی جدید را در پیش گرفت. 

رتبه‌ بندی کیو.اس بر اساس ۵ شاخص کیفی و کمی صورت می‌گیرد. این سیستم، مبتنی بر میزان اعتبار دانشگاه‌ها در میان اندیشمندان هر رشته است. در سال ۲۰۰۴ شاخص مقایسه دانشگاه‌ها، ۵۰٪ کل امتیاز را شامل می شد. در سال ۲۰۰۵، یک رتبه‌ بندی، پیمایشی از کارکنان را طراحی و اجرا نمود تا نرخ اشتغال فارغ التحصیلان هر دانشگاه را به عنوان یک شاخص جدید محاسبه نماید. این پیمایش در میان کارکنان تازه استخدام شده شرکت های بین المللی صورت می گرفت. از این دسته فارغ التحصیلان تازه استخدام شده، خواسته می شد تا دانشگاه با بهترین فارغ التحصیلان استخدام شده را مشخص سازند. ۱۰٪ از امتیاز به پاسخ های این دسته کارکنان تازه استخدام شده باز می‌گشت. از این میان، ٪۴۰ شاخصی باقیمانده نیز در سال ۲۰۰۷-۲۰۱۱ تغییر وزن یافته نیافتند. اما سعی شد جهت بهبود رتبه‌بندی، به جای Thomson Scientific از پایگاه Scopus استفاده شود.

این نظام رتبه‌ بندی سالانه دانشگاه‌ها جهان را با استفاده از شش شاخص ارزیابی و 700 دانشگاه برتر را معرفی می‌نماید. شاخص‌های اعتبار دانشگاه، اعتبار افراد شاغل، نسبت دانشجو به اعضای هیئت علمی، میزان استناد به هر عضو هیئت علمی، تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی، تعداد دانشجوی بین‌المللی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی کیفی دانشگاه‌ها است که توسط نظام کیو‌اس مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاعات مورد نیاز این نظام رتبه‌بندی از طریق نظرسنجی از صاحب‌نظران حوزهای موضوعی، نظرسنجی از کارفرمایان، پایگاه استنادی اسکوپوس و پرسشنامه‌ای که خود دانشگاه‌ها پر می ‌کنند، گردآوری می شود .

1. اعتبار دانشگاه: شاخص کیفی مبتنی بر اظهار نظر صاحب‌نظران است که بیشترین امتیازات را به خود اختصاص داده است. از صاحب‌نظران حوزهای موضوعی در ارتباط با اعتبار دانشگاه‌ها در رشته موضوعی مورد تخصص خود نظرسنجی می‌شود. در رتبه‌بندی 2016-2017 نظام رتبه‌بندی کیو اس،74651 نفر از متخصصان و صاحب‌نظران دانشگاه‌ها مشارکت داشتند (وزن 40 درصد).

2. اعتبار افراد شاغل: دیدگاه کارفرماها درباره کیفیت کاری فارغ‌التحصیلان هر دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد (وزن 10 درصد). 

3. نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو: این شاخص کیفیت آموزش دانشگاه‌ها و مدت زمانی که هر عضو هیئت علمی به یک دانشجو اختصاص می‌دهد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد (وزن 20 درصد). 

4. میزان استناد به هر عضو هیئت علمی: هدف از این شاخص بررسی تاثیر پژوهشی دانشگاه‌ها است. اطلاعات مربوط به استنادات دریافتی پنج سال اخیر هر دانشگاه از پایگاه استنادی اسکوپوس استخراج و به منظور ارزیابی عادلانه دانشگاه‌ها به جای استناد کل دانشگاه، استناد به ازای هر عضو هیئت علمی محاسبه می‌شود. وزن این شاخص در ارزیابی کلی 20 درصد است.

5. تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی (وزن 5 درصد).

6. تعداد دانشجوی بین‌المللی:
هدف از شاخص 5 و 6 ارزیابی میزان موفقیت یک دانشگاه در جذب دانشجو و اعضای هیئت علمی بین‌المللی است.

شاخص‌های نظام رتبه‌ بندی QS
شاخص‌های نظام رتبه‌بندی QS - ویکی گرام

دانشگاه‌های کشور در نظام رتبه‌ بندی کیو.اس
دانشگاه‌های کشور در نظام رتبه‌بندی کیو.اس- ویکی گرام

 


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش