نظام رتبه‌ بندی یومالتی‌ رنک

یومالتی رنک یک نظام رتبه‌ بندی چند وجهی است که ابعاد گوناگون موسسه‌ها، شامل آموزش و یادگیری ، پژوهش ، دانش‌گستری ، رویکرد جهانی  و مشارکت ملی  را می‌سنجد. این موسسه رتبه‌بندی از آن جهت حائز اهمیت است که امکان مقایسه موسسه‌ها با هم دیگر را به شیوه‌ای آسان فراهم می‌کند، این مسئله باعث آسان شدن جستجو و مقایسه دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی برای دانشجویانی شده است که برای درخواست پذیرش دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند.

پروژه رتبه‌بندی U-Multirank، حاصل همکاری بین چندین سازمان از جمله موسسه علوم و فناوری دانشگاه لایدن (هلند) و مرکز توسعه آموزش عالی در آلمان و بخش کتاب سنجی دانشگاه لایدن است که به منظور توسعه یک نظام رتبه‌ بندی چند بعدی تهیه و ارائه شده و در آن شاخص‌های آموزشی، پژوهشی، بین المللی و تعاملات منطقه ای سنجیده می شود. برای اولین بار نتایج این رتبه‌بندی، که بیش از 850 دانشگاه و موسسه آموزش عالی از 74 کشور در سطح جهان را دربر می گیرد، منتشر شده است.

این رتبه‌ بندی یک ابزار جدید و شفاف بین المللی است که چند بعدی، چند سطحی و کاربر محور است و به دلیل این ویژگی ها با دیگر نظام های رتبه‌بندی آموزش عالی موجود تفاوت دارد و پاسخگوی نیاز مخاطبان و ذینفعان مختلف آموزش عالی ازجمله اساتید، دانشجویان، مدیران، سیاست گذاران در سطوح مختلف، حمایت کنندگان مالی، رهبران تجاری، پژوهشگران و عموم مردم است. هدف از این پروژه، توسعه یک نظام رتبه‌بندی با درنظر گرفتن همه ابعاد و طبیعت ناهمگون دانشگاه‌های جهان است.

همچنین این پروژه نه فقط با تمرکز بر پژوهش بلکه به ارزیابی دانشگاه‌ها در پنج حوزه آموزش و یادگیری، پژوهش، انتقال دانش، تعامل منطقه ای و بین المللی سازی می پردازد که شامل یک رتبه‌بندی چند بعدی و چهار رتبه‌بندی در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، کسب و کار و فیزیک است. پوشش دانشگاهی این نظام رتبه‌بندی شامل دانشگاه‌های داخل اتحادیه اروپا و خارج از آن از جمله دانشگاه‌های آمریکا، آسیا، آفریقا و استرالیا است. منابع گردآوری داده در این نظام رتبه‌بندی شامل پایگاه های Scopus , web of science ، اطلاعات ارسالی توسط موسسات، نظرسنجی از دانشجویان و در صورت نیاز پایگاه های پروانه ثبت اختراع است و منظور از نتایج نظرسنجی دراین جا، نظرسنجی درباره شاخص شهرت به کار رفته توسط تایمز و کیو اس QS نیست.

شاخص‌های این نظام رتبه‌بندی در قالب پنج بعد کلی شامل آموزش و یادگیری، پژوهش، انتقال دانش، تعامل منطقه ای، گرایش بین المللی می شود.

شاخص‌های پژوهشی و آموزشی سیستم رتبه‌ بندی یومالتی‌ رنک 

شاخص‌های نظام رتبه‌ بندی یومالتی‌ رنک
شاخص‌های پژوهشی شاخص‌های آموزشی
انتشار پژوهشهای میان‌رشته‌ای نرخ فارغ‌التحصیلی دانشجویان کارشناسی و ارشد
تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی نرخ فارغ‌التحصیلی به موقع
(تعداد دانشجویانی که به موقع فارغ التحصیل میشوند).
نرخ استناد جابجایی دانشجویان (مخصوصا بین‌المللی)
تعداد پژوهش‌ها رشته‌های آموزش زبانهای خارجی (کارشناسی و ارشد)
ارتباط با انتشارات بین‌المللی (تعداد انتشارات بین‌المللی که اعضای هیئت علمی با همکاری آنها کتاب چاپ کرده اند) تعداد دانشجویان بین‌المللی برای مقطع دکتری
پژوهش‌های پراستناد و داغ کاراموزی دانشجویان در شهر محل اقامت
 
درآمد پژوهشی مشغول به کار شدن دانش‌آموختگان کارشناسی و ارشد در مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته با دانشگاه
 
درآمدهای حاصل از هنر درآمدزایی با همکاری مراکز علمی و صنعتی شهر
تعداد دانشجویان پست دکترا
(فراهم کردن موقعیت پست دکترا برای دانشجویان بین‌المللی)
 


➕ بیشتر بخوانید:
نظام رتبه‌ بندی QS
نظام رتبه‌ بندی رَوند 
نظام رتبه‌ بندی لایدن  

نظام رتبه‌ بندی تایمز 
نظام رتبه بندی سایماگو
نظام رتبه بندی ملی ISC
نظام رتبه‌ بندی سای‌ ویژن
نظام رتبه‌ بندی وبومتریکس 

نظام رتبه‌ بندی گرین‌ متریک 
نظام رتبه‌ بندی شانگهای (پارت اول)


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش