خرید خانه در ترکیه برای ایرانیان؛ کدام شهرها بیشترین فروش را دارند؟

تبلیغاتی که اخیرا برای تشویق به خرید مسکن رواج دارد عمدتا کشورهای ترکیه، گرجستان، دوبی و اسپانیا را در بر می‌گیرد؛ بعضی شرکت‌ها البته به غیر از معامله نقدی به تعویض خانه در ایران هم اقدام می‌کنند. در مورد ترکیه؛ شهروندان عراقی در مقایسه با اتباع سایر کشورها، بطور سنتی خریدار بالاترین تعداد خانه دراین کشور بوده‌اند که ایرانی‌ها هم به لحاظ تعداد آنها را همراهی کرده‌اند.

شاخص‌های کلیدی اقتصادی ترکیه:
نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به سپتامبر: ۹/۲ درصد
نرخ بیکاری (ژوئیه): ۱۳/۹ درصد
رشد اقتصادی (تابستان): ۱/۵- درصد

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

مرکز آمار ترکیه اخیرا در گزارشی اعلام کرده در ۹ ماه اول سال جاری میلادی (ژانویه تا سپتامبر) در مجموع افراد غیرترک بالای ۳۲ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که سهم ایرانی‌ها از این میان بیش از ۳۶۰۰ خانه بوده است. سال پیش در همین مدت (ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸) شهروندان ایرانی حدود ۲۲۰۰ باب خانه در ترکیه خریده بودند؛ داده‌های جدید به خوبی افزایش خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها را نشان می‌دهد. بعد از عراق و ایران، بالاترین تعداد اتباع خارجی که در این مدت در ترکیه اقدام به خرید مسکن کرده‌اند روسیه، عربستان و کویت بوده‌اند. شهروندان افغانستان بعد از کویت، ششمین خریداران بزرگ خانه در ترکیه دراین مدت بوده‌اند.

خرید خانه در ترکیه توسط شهروندان خارجی

 کشور  ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۸  ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹
 عراق  ۴,۸۶۶  ۵,۵۲۷
 ایران  ۲,۱۹۷  ۳,۶۲۴
 روسیه  ۱,۴۴۳  ۱,۹۳۹
 عربستان  ۱,۸۸۵  ۱,۶۷۲
 کویت  ۱,۴۰۸  ۱,۴۳۹

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده در ترکیه در نه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) تعداد خانه‌هایی که در این کشور فروخته شده به بیش از ۸۶۵ هزار دستگاه می‌رسد؛ این خانه‌ها به صورت نقدی و یا با استفاده از وام مسکن خریداری شده‌اند. داده‌های مرکز آمار ترکیه آمار مجزایی به تفکیک شهر و استان درباره پرفروشترین مناطقی که خانه‌ها در آن خریداری شده‌اند ارائه نکرده ولی می‌توان حدس زد تا حد زیادی اتباع کشورهای خارجی و افراد بومی از الگوی مشابهی تبعیت کنند.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

استانبول که به طور سنتی با اقبال زیادی توسط خریداران خانه روبروست، در نه ماه اول سال در مجموع حدود ۱۴۸ هزار خانه فروخت. بعد از آن به ترتیب خانه‌های شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه قیمت خانه در ایران و ترکیه
ترکیه به دلیل مختلف سال‌هاست که یکی از مقاصد پرطرفدار شهروندان ایرانی بوده؛ در نه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۶۷۸ هزار ایرانی به این کشور مسافرت کرده‌اند.

سال گذشته دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد؛ این تصمیم در پی سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفت. پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

تغییر قوانین مرتبط با کسب شهروندی در ترکیه در حالی بود نرخ ارز در ایران رو به افزایش بود و قیمت دلار پارسال تا حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید که البته بعد قیمت‌ها کاهش یافت. کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی از طریق خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در کشورهایی مانند ترکیه و یا گرجستان را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشورهای همسایه افزایش یافت.

خروج سرمایه برای خرید خانه در خارج از ایران البته در جهش سال‌های اخیر قیمت مسکن هم ریشه دارد. تازه‌ترین آمار منتشر شده درباره بازار مسکن، به گزارش بانک مرکزی ایران درباره تهران مربوط می‌شود؛ در این گزارش آمده که بر اساس معاملات انجام شده متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت در مهر ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۸ حدود ۴۷/۷ درصد افزایش قیمت داشته است.

همین گزارش قیمت متوسط هر متر مربع خانه مسکونی در تهران (در مهر ماه) را بر اساس معاملات انجام شده ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان اعلام کرده است. از کل ۲۲ منطقه تهران، گرانترین خانه‌هایی که در مهر ماه معامله شدند مربوط به منطقه یک تهران بود که متوسط قیمت آن برای هر متر مربع بالای ۲۵ میلیون تومان بود.

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک چندی پیش به نقل از رسانه‌های ترکیه گفته بود: "در سال ۹۷ میزان خرید ملک در این کشور توسط ایرانی‌ها به اندازه خرید ملک در ۱۰ سال گذشته بوده است." او همچنین گفته: "متوسط قیمت مسکن در ترکیه کمتر از متوسط قیمت در تهران است البته در تهران مناطقی داریم که حتی از گران‌ترین منهتن آمریکا و ونکوور هم گران‌تر است."

قیمت مسکن در تهران

 منطقه  قیمت  متراژ  قیمت هر مترمربع بر اساس دلار سنا (فروش)
آجودانیه ۵ میلیارد و ۲۰ میلیون تومان ۱۳۵ متر مربع ۳۳۴۴ دلار
دروس ۸ میلیارد ۲۰۰ میلیون تومان ۲۰۰ متر مربع ۳۶۸۷ دلار
پونک ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان ۸۰ متر مربع ۲۳۰۴ دلار
شهرک غرب ۱۱ میلیارد تومان ۳۰۰ متر مربع ۳۲۹۷ دلار

آپارتمانهای شهر استانبول در ترکیه که در میان خریداران بالاترین اقبال را دارد، طیف متفاوتی از قیمت‌ها را شامل می‌شود. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز این شهر، بسته به وضعیت آن، از ۱۰۵۰ دلار تا بالای ۲۴۵۰ دلار متغیر است؛ با دور شدن از مرکز شهر قیمت‌ها طبیعتا کاهش می‌یابد؛ قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مناطق مرکزی استانبول از حدود ۴۷۰ دلار تا بالای ۱۰۸۰ دلار متغیر است.

در شهر ساحلی آنتالیا که در میان ایرانی‌ها هم طرفداران زیادی دارد، قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر از حدود ۵۴۰ دلار تا بالای ۱۵۳۰ دلار متغیر است؛ در مناطق غیر مرکزی آنتالیا این قیمت از حدود ۳۷۰ دلار تا حدود ۸۰۰ دلار است. البته ترکیه تنها مقصد ایرانی‌ها نبوده؛ در سال‌های اخیر البته بر تعداد شهروندان ایرانی که برای خرید ملک؛ با هدف رسیدن به اقامت دائم به گرجستان سفر کرده‌اند افزایش یافته است.

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵ هزار دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است. بر همین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان از طریق خرید ملک ، می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود؛ این املاک البته شامل زمین‌های بایر و کشاورزی نیست.

قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در تفلیس، پایتخت گرجستان از ۹۰۰ تا بالای دو هزار دلار، بسته به منطقه متغیر است؛ در شهرهای دیگر قیمت هر مترمربع ملک بسیار ارزانتر است و در بعضی موارد به زیر چهارصد دلار هم می‌رسد. خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در میان شهروندان ایرانی در مقایسه با شهرهای دیگر گرجستان از استقبال بیشتری برخوردار بوده است. متقاضیان البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار دلاری، واحد پول گرجستان معادل ۱۰۱ هزار و پانصد دلار آمریکا اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

➕ بیشتر بخوانید:
با چقدر پول می ‌توان در کانادا خانه خرید
شهری در ایتالیا برای جذب مهاجران جدید خانه رایگان اهدا می‌کند

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش