انواع سرقت علمی

1.سرقت علمی کلمه به کلمه (Verbatim plagiarism)
کپی کردن واژه های به کار رفته در اثر یک محقق دیگر به‌صورت واژه به واژه سرقت علمی کلمه به کلمه است. درصورتی که متن کپی‌شده از منابع علمی بسیاری به صورت لفظ به لفظ کپی شده باشد، به این نوع سرقت علمی سرهم‌بندی گفته می شود.

2.دزدی علمی پیشنهادات (Plagiarism of ideas)
اشاره به ایده‌های خاص فردی دیگر، که احتمال دارد دیدگاه، تفسیر، اطلاعات، شیوه یا اصطلاحات نو باشد، بدون مراجعه به منبع استفاده‌ شده، سرقت علمی ایده‌ها محسوب می شود، حتی اگر آن‌ها را با واژه های خودتان بیان کنید.

 به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

3.دزدی علمی غیرمنسجم (Paraphrasing)
پارافریز یا نقل بیان یعنی اعمال تغییر در جمله‌بندی‌های آثار علمی دیگر محققین که دزدی علمی به شمار می آید. اگرچه ساختار جمله‌ها عوض شده اند، اما اندیشه ها و منطق پژوهشگر اولیه هنوز هم دست‌ نخورده وجود دارد. دقت کنید که طرز تفکر محقق اول را نمی‌توانید عوض کنید.

4. دزدی علمی از منابع غیرآکادمیک
مشخص نکردن منابع غیرآکادمیک نیز سرقت علمی است. مثل مقالات چاپ شده در ژورنال‌ها، در صورتی که از متن های موجود در کتاب‌ها، صفحات وب، کنفرانس ها و حتی گفتگو های شخصی مانند توصیف پیشنهادات ارائه نشده استفاده می‌کنید، باید منابع را ذکر کنید.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

5.دزدی علمی از خود  (Self-plagiarism)
انتشار مجدد محتوا هایی که در مقاله‌های قبلی‌تان چاپ کرده‌اید یا چاپ یک مقاله مشابه در دو مجله متفاوت سرقت علمی از خود به شمار می آید. این مدل دزدی علمی، که اغلب نادیده گرفته می‌شود، از لحاظ اخلاقی مناسب نیست، به ویژه اینکه اکثر انتشارات از محقق یک تأییدیه می گیرد مبنی بر اینکه مقاله تابحال در جای دیگری چاپ نشده است. درضمن، گاهی اوقات این کار نقض کپی‌ رایت می باشد.

➕ بیشتر بخوانید:
۵ دانشگاه رتبه‌های برتر رتبه‌بندی «گرین متریک» را دریافت کردند
جدیدترین آمار اشتغال در ۹ دانشگاه کشور/ دانشگاههای رکوردار اشتغال

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
2 ماه پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
2 ماه پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
3 ماه پیش