نگاه اجمالی به کشور کانادا 


سلام. یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر فرد انتخاب محل سکونتش است. پس قبل از اینکه بخواهید برای دریافت اقامت اقدام کنید یا برای اینکه بخواهید فکر کنید به کشور دیگر می‌خواهید مهاجرت کنید و زندگی جدیدی را شروع کنید بهتر است کمی اطلاعات در مورد آن کشور داشته باشید. در برنامه‌ی امروز می‌خواهم یک‌سری اطلاعات بسیار کلی در مورد کشور کانادا به شما بدهم. اینکه کانادا چیست؟ کجا قرار گرفته است؟ چه آب و هوایی دارد؟ چه تعداد افرادی در داخل کشور کانادا زندگی می‌کنند؟ و به صورت ویژه می‌خواهم در ادامه‌ی صحبت‌هایم برایتان توضیح دهم که چه تعداد ایرانی در کشور کانادا به طور تقریبی زندگی می‌کنند؟ لطفاً با من همراه باشید.
 

در ابتدا برایتان توضیح می‌دهم که بر اساس برآورد اداره‌ی مهاجرت و شهروندی کانادا که به آن CIC می‌گویند، این کشور جمعیتی بیش‌تر از 35 میلیون نفر دارد. از نظر مساحت، کشور کانادا شش برابر کشور ما ایران است. همین‌طور کل جمعیت افراد مهاجر در کشور کانادا بیش‌تر از 8/6 میلیون نفر است. به تعریف دیگر یعنی جمعیت افراد مهاجری که در این کشور زندگی می‌کنند 8/6 میلیون نفر است. که این رقم مساوی با بیست درصد کل جمعیت کانادا است. 
 بعد از آن برایتان توضیح می‌دهم که براساس آخرین نظرسنجی دولت کانادا یعنی سایت CIC که در سال 2011 انجام شده است، تعداد زیادی از مهاجران از طریق شرایط استانی یا PNP و از طریق مهارت و تخصص خودشان به کشور کانادا مهاجرت کردند. همین‌طور طبق آمار CIC یا اداره‌ی مهاجرت و شهروندی دولت کانادا، بیش‌تر از 654/33 میلیون نفر از طریق روش استانی و همین‌طور بیش از 709/28 میلیون نفر از طریق تخصص و مهارت خودشان به کانادا آمدند. همین‌طور 255 درصد از طریق برنامه‌ی CEC یا تجربه‌ی کانادایی اقامت خودشان را به کشور کانادا گرفتند. 

✔️ از محاسن انتخاب کشور کانادا به عنوان یک کشور جدید برای زندگی این است که راه‌های مختلف و گزینه‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط خودتان یکی از این آن‌ها را انتخاب کنید و درخواست اقامت خودتان را به دولت اعلام بفرمایید. 

◼️ پس اول اینکه راه‌‌هایی مختلفی برای آمدن به کانادا وجود دارد. 

◼️ دوم اینکه این راه‌ها و این شرایط بسته به شرایط خاص فردی شما است. 

◼️ سوم اینکه شما نیاز به اسپانسر یا حامی ندارید.

◼️  و در آخر اینکه برای بعضی از روش‌ها که می‌خواهید در داخل این کشور سرمایه‌گذاری کنید مبلغ کمتری نسبت به جاهای دیگر متحمل می‌شوید. ✔️ مورد بعدی این است که در پنج سال اخیر گرفتن اقامت از طریق اسپانسر خصوصی پناهندگان در این کشور به میزان 41 درصد کاهش پیدا کرده است. همین‌طور کمک‌های دولتی که قبلاً دولت به افراد پناهنده می‌کرده تقریباً در حال حاضر معادل 120/6 نفر کاهش پیدا کرده است. 

✔️ مورد بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم در مورد تعداد افرادی است که از طریق تجربه‌ی کانادایی یا روش CEC اقامت خودشان را به کشور کانادا می‌دهند افرایش پیدا کرده است. یعنی CEC در حال حاضر راهی است که اکثر افراد از این طریق می‌توانند کارت اقامت دریافت کنند. به تعریف دیگر دانشجویان international یا بین‌المللی که برای درس خواندن به کشور کانادا می‌آیند، بعد از اینکه فارغ ا‌لتحصیل می‌شوند و درسشان تمام می‌شود، یک تعداد سالی را دوباره در کشور کانادا می‌مانند(خیلی اختصاصی است)، به فرض یک سال یا دو سال، تجربه‌ی کانادایی پیدا می‌کنند و بعد از آن می‌توانند از طریق CEC یا برنامه‌ی تجربه‌ی کانادایی در کشور کانادا باقی بمانند و کارت اقامت خودشان را دریافت بفرمایند.
 

موضوع بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم، در مورد پرونده‌ی ایرانی‌ها است. اکثر ایرانی‌هایی که از طریق تجارت، کارآفرینی و خوداشتغالی و همین‌طور از طریق سرمایه‌گذاری برای کشور کانادا پرونده می‌گذارند، پرونده‌های خودشان را به کشور ترکیه، شهر آنکارا می‌فرستند. بخواهم یک آمار به شما بدهم، این است که پرونده‌های خوداشتغالی در کشور ترکیه و شهر آنکارا بیش از 283/1 پرونده بوده است. پرونده‌های سرمایه‌گذاری تقریباً چهارهزار پرونده بوده است. همین‌طور افرادی که خواستند از طریق تجارت در شهر آنکارا پرونده بگذارند، پرونده‌هایشان حدوداً بیش از 200/5 عدد پرونده بوده است. همین‌طور تعداد افرادی که از طریق برنامه‌ی کارآفرینی پرونده گذاشتند تقریباً 103 بوده است. تمام این افراد که شامل خوداشتغالی، سرمایه‌گذاری، تجارت و کارآفرینی می‌شود پرونده‌ی خودشان را در شهر آنکارا گذاشتند. وقتی می‌خواهید برای درخواست اقامت در کشور کانادا پرونده بگذارید، هر راهی پرونده‌اش به یک جایی می‌رود. مثلاً اگر شما فردی باشید که بخواهید از طریق تجربه‌ی کانادایی یا CEC، از راه استانی یا PNP و یا از طریق پرستار کودک یا Nanny و پرستار بخواهید پرونده خودتان را برای گرفتن اقامت در کشور کانادا بگذارید، پرونده شما به خود کشور کانادا می‌رود و پروسه می‌شود و از طریق CIC تمام طول مسیر آنلاین است، پرونده‌تان را آنلاین پر می‌کنید و طول مدت برنامه‌ی زمان‌بندی شما در داخل کانادا پر می‌شود.
 

✔️مورد بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم، این است که افرادی که از طریق تخصص و تحصیلات، پرونده خودشان را در داخل کشور کانادا برای گرفتن کارت اقامت می‌گذارند و هم افرادی که از طریق تجارت و یا PNP این کار را انجام می‌دهند، تجارت خودشان را خودشان مدیریت می‌کنند یعنی خودشان در زمینه‌ی راهی که اقدام می‌کنند مدیر فعال می‌شوند.

◀️  و از محاسن سرمایه‌گذاری در کانادا این است که سرمایه‌گذاری شما بدون واسطه است یعنی خودتان تجارتی که دوست دارید در کانادا انجام دهید را مدیریت می‌کنید. 


✔️ از نظر شهروندی جالبه که برایتان بگویم که ایرانی‌ها پنجمین ملیتی هستند که پاسپورت یا شهروندی کانادایی دارند. پنجمین ملیت بعد از فیلیپینی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و افراد پاکستانی. ایران در ردیف پنجم قرار دارد. ایران به تعریف دیگر پنجمین جمعیت بزرگ کاناداست که پاسپورت کانادایی دارند و شهروند هستند. این آمار در سال 2014 بوده است. تقریباً حدود 7000 افراد ایرانی  در کانادا هستند که پاسپورت کانادایی دارند و این رقم نسبت به پنج سال اخیر 195 درصد افزایش یافته است. ایرانی‌هایی که کارت PR دارند یعنی کارت اقامت دائم خودشان در کشور کانادا را دارند رتبه‌ی چهارم را دارند. به تعریف دیگر ایرانی‌ها چهارمین جمعیتی بزرگی هستند که در کانادا کارت اقامت دارند. یعنی بیش‌تر از 13 هزار نفر افراد جدید ایرانی هستند که کارت اقامت خودشان را دارند. این آمار برای سال 2014 است و این رقم طبق سال‌های اخیر 47 درصد افزایش یافته است. 

بعد از این خلاصه گفتارم در مورد آمار و ارقام و اعداد ایرانی‌هایی که در کشور کانادا زندگی می‌کنند، می‌خواهم توضیحاتی کلی در مورد کشور کانادا بدهم. یک نگاه اجمالی با هم به کشور کانادا می‌اندازیم.
 

 اول اینکه از نظر شرایط اقلیمی و آب و هوایی، کانادا دومین کشور بزرگ جهان است. به سه اقیانوس بزرگ جهان راه دارد. اقیانوس آرام در سمت غرب، اقیانوس اطلس در شرق این کشور و اقیانوس منجمد شمالی در شمال. همچنین کانادا در شمال غربی با آمریکا مرز دارد. این کشور طبیعت بسیار گوناگونی دارد و از نظر منابع بسیار قوی است.  جاهایی در این کشور هست که کوه‌های بلندی دارد و جاهایی مرغزار دارد. و جاهایی گونه‌های مختلف گیاهی و جنگل دارد و همین‌طور جاهایی در این کشور مخصوصاً در شمال کشور وجود دارد که یخبندان است و همیشه سرد است. از نظر فصلی کانادا چهار فصل دارد. فصل اول که تابستان است را برایتان توضیح می‌دهم. تابستان بین ماه ژوئن میلادی و سپتامبر میلادی است. به تعریف شمسی یا تقویم فارسی ما بین تیر و شهریور است. در تابستان هوا از گرم تا خیلی گرم می‌شود. درجه حرارت هوا بین 20 تا 30 درجه یا حتی بالاتر ممکن است رود. در جنوب استان اونتالیا و کبک هوا گاهی اوقات شرجی می‌شود. پاییز و بهار در کانادا فصل‌های زودگذر هستند. یعنی زود می‌آیند و شما زود آن‌ها را از دست می‌دهید و خیلی وقت‌ها در پاییز و بهار بارندگی اتفاق می‌افتد. در این دو فصل هوا یکدفعه از گرم، خیلی سرد می‌شود و یا برعکس. زمستانش معمولاً خیلی سرد است. خیلی سرد یعنی اینکه هوا به زیر صفر می‌رسد. برف همه جا را می‌گیرد. زمستانش بین دسامبر و تا مارس میلادی تعریف می‌شود. یا اسفند و تقریباً فروردین تا آذر خودمان. بسته به اینکه شما در چه فصلی به کشور کانادا تشریف می‌برید، توصیه‌ی ما به شما این است که اگر در فصل زمستان به کانادا تشریف آوردید ممکن است کمی برایتان جالب باشد وقتی اقلیم آب و هوایی اینجا را می‌بینید. چون زمستان این‌جا یک مقدار زمستان سختی می‌تواند باشد ولی اگر شما به عنوان فرد خارجی که تشریف می‌آورید، لباس‌های مناسب همین‌جا را بگیرید که شامل پالتوهای خودشان، کلاه، شال، دستکش و پوتین‌های کانادایی می‌شود را تهیه بفرمایید سرما اذیتتان نمی‌کند یا اینکه عادت می‌کنید. 
 
 

مورد بعدی در مورد کشور کانادا که می‌خواهم برایتان توضیح دهم، از نظر شهر، استان و بومیت است. این کشور ده استان و سه قلمرو دارد. هر کدام از استان‌ها پایتخت خودشان را دارند. شهر اوتاوا پایتخت کل کشور کانادا است. استان‌ها هرکدام استقلال خودشان را دارند و از دولت مرکزی مستقل‌اند. بخواهم توضیح دیگری در مورد اسم استان‌ها و سه قلمرو بدهم. استان اول استان آلبرتاست. استان بعدی استان بریتیش کلمبیاست. استان سوم استان منیتوباست. استان چهارم استان نیوبرانزویک است. استان پنجم نیوفاوندلند اند لیبرت است. به استان ششم نوتورتوریس یا ناحیه‌های شمال غربی. استا هفتم نوااسکوشیاست. استان هشتم نانواست. استان نهم انتاریو است. استان دهم پرنس ادوارد آیلند یا جزیره‌ی پرنس ادوارد است. استان یازدهم کبک است و استان بعدی ساسکاچوآن است. استان آخر هم یوکان است.
 


✔️ شمال کانادا جمعیت بسیار کمی دارد چون هوایش سرد است. بعد از آن برایتان توضیح می‌دهم شهرهایی که بیشتر افراد کانادایی یا مهاجر در آن‌جا زندگی می‌کنند به این ترتیب‌اند. یکی تورنتو است. شهر تورنتو در استان انتاریا واقع شده است. جمعیتش حدود 41/4 میلیون نفر است. شهر مونترآل در استان کبک قرار دارد. که جمعیتش حدود 36/3 میلیون نفر است. شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد که جمعیتش حدود 89/1 میلیون نفر است. و خود اوتاوا که پایتخت کانادا است جمعیتش حدود 3/1 میلیون نفر است. 

حـال کـانادایی‌ها چـه کسـانی هسـتند؟

👇 کانادایی‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.
 
1  
 سکنه‌ی اولیه که در ابتدا در کانادا زندگی می‌کردند و افراد بومی بودند که با خانواده خودشان در آن‌جا زندگی می‌کردند. قبل از رسیدن اروپایی‌ها به کشور کانادا در این کشور زندگی می‌کردند. 
 
2  
یک‌سری کانادایی‌های دیگر داریم که به آن‌ها کانادایی فرانسوی می‌گویند. یعنی آن‌هایی که از فرانسه به کانادا آمدند. فرانسوی صحبت می‌کنند و اغلب در استان کبک، شهر کبک و شهر مونترآل زندگی می‌کنند. 
 
3  
کانادایی‌های گروه سوم، کانادایی‌های انگلیسی هستند. این افراد کسانی بودند که از والش؛ شهری از استان ولز انگلستان؛ آمدند. پس شد والشی‌ها، انگلیسی‌ها، ایرلندی‌ها و همین‌طور سربازان و مهاجرانی که از قرن 17تا 20 به کانادا آمدند. 
 

👈 کانادا از نظر زبان دو زبان اصلی دارد که زبان اصلی و رسمی کشور اعلام شده است. زبان انگلیسی و فرانسوی. 

👇 از نظر اقتصادی، صنعت اقتصاد کانادا به سه دسته تقسیم می‌شود. 

🔴دسته‌ی اول صنعت خدماتی به حساب می‌آید که شامل حمل و نقل، تعلیم و تربیت و مراقبت‌‌های بهداشتی‌اند. صنعت بعدی زیرمجموعه‌ی صنعت تولیدی می‌شود به عنوان مثال صنعت غذا و صنعت پوشاک. صنعت بعدی صنعت منابع طبیعی است مثل کشاورزی، معدن و برق. 

✔️ از نظر اقتصادی کانادا یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید و جزء ده تولید‌کننده‌ی اول دنیاست. مساحت کانادا خیلی بزرگ است و نسبت به مساحتش جمعیت کمی دارد. به همین دلیل خیلی دوست دارد مهاجر برای زندگی به این کشور بیاید. بخواهم از نظر دولت کانادا برایتان توضیح دهم، دولت کانادا یک دولت دموکراتیک فدرال است. به سه بخش، رتبه‌ی دولتی تقسیم می‌شود. 
 
1  
یکی دولت فدرال است. دولت فدرال یک قانون کلی برای کل کشور دارد.
 
     
2  
بعد آن قانون استانی است. طبق قانون استانی هر استان قدرت خودش را دارد، یعنی هر استان قوانین منطقه‌ای استانی خودش را دارد و استان خودش را مدیریت می‌کند. 
 
     
3  
سومین رده‌ی دولتی شهرداری است. شهرداری خیلی کوچکتر از آن دوتاست و مسلماً شهرداری مسئول اموری چون پلیس محلی، پارک‌ها، پارکینگ‌ها، سازمان آب و حفاظت در مقابل آتش است. 
 


✔️ مورد بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم مورد بسیار مهمی در مورد حقوق شما و حقوق هر فردی که در کشور کانادا وجود دارد. یعنی هر فردی که پایش را در کانادا بگذارد مشمول این حقوق کانادا می‌شود. توضیحش این‌طوری است که آزادی در این کشور تعریف خودش را دارد. می‌خواهم برایتان توضیح دهم که شما به عنوان فردی که در این کشور زندگی می‌کنید یا وارد این کشور می‌شوید بهتر است که این حقوق و آزادی‌ها را بدانید. این‌که هر فردی که وارد خاک کانادا می‌شود، حقوق بشر کانادا شاملش می‌شود. این حقوق ارزش‌هایی هستند که برای دولت کانادا بسیار مهم هستند و طبق قانون اساسی این کشور هستند. یکی یکی چند تا از حقوق آن‌ها را برایتان توضیح می‌دهم. 

🔽حق اول حق زندگی، آزادی و امنیت فردی به طور مساوی برای تمام افرادی که در خاک کانادا زندگی می‌کنند وجود دارد. 

🔽 حقوق بعدی آزادی باورهای مذهبی است. 

🔽 حقوق بعدی آزادی افکار، باورها، اعتقاد و بیان شماست و اینکه شامل آزادی بیان و مطبوعات می‌شود.

🔽 مورد بعدی آزادی ملحق شدن به گروه و هر فرقه‌ی خاصی است که شما به آن علاقه‌مند هستید.

🔽  مورد بعدی آزادی داشتن امنیت است. حقوق بعدی طبق قانون اساسی در کانادا، تمام افراد بی‌گناه هستند مگر اینکه خلافش ثابت شود

🔽  مورد بعدی آزادی داشتن راهنمای قانونی برای شما به عنوان فردی که در کانادا زندگی می‌کنید است. این‌که بدون تأخیر بتوانید آن را داشته باشید و از آن فرد در موارد خاصی که احتیاج دارید راهنمایی بگیرید و استفاده کنید. 

🔽 مورد بعدی آزادی داشتن محاکمه و دادگاه منصفانه و همین‌طور عادلانه است وقتی که به موارد قانونی برخورد می‌کنید

🔽  مورد آخر آزادی داشتن حقوق یکسان  و حقوق برابر بین تمام افرادی است که در خاک کانادا زندگی می‌کنند و وجود دارند

 

تأکید می‌کنم تمام افرادی که پایشان را در خاک کانادا می‌گذارند، نه تنها افرادی که کارت اقامت دارند یا شهرونداند، حقوق و آزادی کانادا شامل آن افراد می‌شود.
 

✔️ مورد بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم، یک مورد جالب در مورد نماد کانادا است. پرچم کانادا را حتماً دیدید. یک برگ وسط این پرچم وجود دارد که این برگ قرمز است. این برگ که برگ درخت افرا و بعضی می‌گویند برگ درخت چنار است، مظهر و نماد کانادا است. در فوریه یا تقریباً بهمن ماه ایرانی‌ها سال 1965 این برگ قرمز نماد یا مظهر کشور کانادا گذاشته شد و بعد از آن در اول جولای 1867 کانادا یک کشور مستقل شد و به آن روز، روز تولد کانادا یا Canada day می‌گویند. از اول جولای 1867 هر سال آن روز، روز ملی کاناداست و در کانادا جشن برپا می‌شود. واحد پول کانادا دلار کانادایی است.
 

✔️  از نظر وضعیت بهداشت و سلامت عمومی در این کشور برای تمام افرادی که اقامت این کشور را دارند رایگان است، به جز موارد دندان‌پزشکی. همین‌طور نسخه‌های افراد بالای 65 سال رایگان است و افراد زیر 65 سال باید برای نسخه‌ی خود پول پرداخت کنند.

✔️  مورد بعدی این است که یک سیستم یکپارچه‌ی بهداشت و درمان در کانادا وجود دارد که امکان استفاده‌ی این سیستم بهداشتی و درمانی را به همه‌ی افراد به طور مساوی می‌دهد. همین‌طور کانادا یک امنیت شبکه‌ی اجتماعی دارد. تعریفش این‌طور است که افراد حقوق بازنشستگی می‌گیرند. جیره‌ی افراد به یک میزان است و همین‌طور افرادی که کار ندارند بیمه شامل حالشان می‌شود و رفاه اجتماعی برای تمام افراد کانادایی کاملاً به یک شکل وجود دارد.

✔️ توضیح بعدی من از نظر تعلیم و تربیت یا سیستم تحصیلی است. مسئولیت نظارت و اداره‌ی سیستم آموزشی در کانادا برعهده‌ی دولت‌های ایالتی است و ممکن است از هر استان به استان دیگر متفاوت باشد. روند تحصیلی این‌طور است که بین شش تا هشت سال مقطع ابتدایی دارند، بعد از آن بین چهار تا پنج سال مقطع راهنمایی یا متوسطه‌شان است و سه تا چهار سال مقطه لیسانس یا دانشگاهی دارند.

✔️ از نظر فرهنگ، کانادا به کشوری با مساحت زیاد، جمعیتی کم تعریف شده است ولی افراد زیادی با فرهنگ‌های بسیار متفاوت در کنار هم زندگی و کار می‌کنند. تعریف شده است که کانادا یک کشور چند ملیتی است و این یکی از جذابیت‌های کانادا است. همین‌طور یکی از بهترین مناطق دنیا برای مهاجرت و زندگی است.


👌 امیدوارم توضیحات امروز من مورد توجه‌تان قرار گرفته بوده باشد و برایتان مفید بوده باشد. روز خوبی داشته باشید. ایام به کام.         
 

2 دیدگاه

  • Mobina
    1396-11-28 06:01:00
    ممنون خیلی عالی بود . خیلی بهم کمک کرد.
  • فرهنگ
    1397-06-17 22:57:31
    خیلی ممنون اگه میشه درمورد اون سه قلمرو شمالی هم توضیح بدید که ایا دولت محلی داره یا نه سیستم مالیات دهی شون چجوریه و... با تشکر

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 هفته پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
7 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
7 ماه پیش