فقط 10 دقیقه مراقبه ذهن آگاهی می تواند فرآیندهای یادگیری کلامی و حافظه را بهبود بخشد

تحقیقات علمی جدید منتشر شده در مجله Memory & Cognition شواهدی را نشان می دهد که یک تمرین مدیتیشن مختصر ذهن آگاهی می تواند باعث تقویت یادگیری کلامی شود.

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که ذهن آگاهی می تواند توانایی های شناختی، از جمله توانایی های کلامی خاص را بهبود ببخشد. با این حال، تحقیقات کمی بررسی کرده اند که چگونه ذهن آگاهی می تواند بر یادگیری کلامی و حافظه تأثیر بگذارد. علاوه بر این، هیچ تحقیق مکانیسمی را که ذهن آگاهی ممکن است باعث بهبود یادگیری و حافظه شود، بررسی نکرده است. "
"ما استدلال کردیم که، از آنجا که ذهن آگاهی اغلب برای خاموش کردن افکار که ممکن است منابع حلقه آوایی را اشغال کند، کار می کند، بنابراین باید بتواند یادگیری اطلاعات کلامی جدید را بهبود ببخشد، احتمالاً با اجازه دادن اطلاعات بهتر از طریق فرآیند رمزگذاری حافظه جذب می شود."

محققان برای مطالعه خود به طور تصادفی 142 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را به یکی از دو گروه اختصاص دادند. یک گروه به نوار صوتی 10 دقیقه ای مراقبه ذهن آگاهی گوش می دادند و گروه دیگر به نوار صوتی 10 دقیقه ای گوش می دادند که یک حومه انگلیسی را توصیف می کرد. شرکت کنندگان چهار تست عصبی روانی به پایان رساندند: آزمون یادگیری شنیداری کلامی ری، آزمون انجمن لغات خوراکی کنترل شده، آزمایش ساخت مسیر و آزمایش تداخل Color Word.

محققان دریافتند که تمرین ذهن آگاهی علی رغم بهبود توانایی های توجه عمومی یا تسلط کلامی عمومی، توانایی یادگیری کلامی و رمزگذاری حافظه را افزایش داده است. به عبارت دیگر، شرکت کنندگانی که به تمرین 10 دقیقه ای ذهن آگاهی گوش می دادند تمایل به یادآوری کلمات تازه آموخته شده را داشتند اما آنها در بازیابی مواد کلامی ذخیره شده در حافظه بلند مدت بهتر نبودند.

خواننده متوسط ​​می تواند این واقعیت را حذف کند که به نظر می رسد هوشیاری توانایی یادگیری اطلاعات کلامی جدید را بهبود می بخشد و بعداً می تواند آن را بخاطر بسپارد. بیشتر اطلاعاتی که ما به آنها برای مدارس، کارها و موقعیتهای اجتماعی به آنها تکیه می کنیم ماهیت کلامی دارند. " "ذهن آگاهی به طور بالقوه می تواند مطالعه را کارآمدتر کند، می تواند به شما در حفظ و استفاده از اطلاعات مهم در کارتان کمک کند، یا حتی به یاد داشته باشید چیزی را به سادگی به عنوان نام یک شخص یا داستانی که با شما به اشتراک گذاشته است. در اصل، توانایی ذهن آگاهی در بهبود یادگیری و حافظه می تواند به بهبود زندگی افراد به روش های بی شمار کمک کند."

وی گفت: "ما دریافتیم که یک مراقبه مختصر ذهن 10 دقیقه ای می تواند به زودی پس از مدیتیشن برای مبتدیان، این مزایا را داشته باشد. ما نمی دانیم این اثر چه مدت ادامه دارد. این ممکن است که این اثر به سرعت از بین برود، بنابراین اجازه نمی دهد یادگیری کلامی و حافظه بهبود یافته در طول روز باشد. این مهم است که ببینیم این تأثیر در افراد تازه کار چقدر طول می کشد. "

"به همین ترتیب، مهم است که ببینیم مراقبین بلند مدت نیز این مزایا را دریافت می کنند، شاید در طول روز بدون نیاز به فقط مراقبه باشند. علاوه بر این، ما هنوز نمی دانیم که ذهن آگاهی چگونه می تواند بر یادگیری بصری و حافظه تأثیر بگذارد. ممکن است ذهن آگاهی برای اطلاعات کلامی اما نه بصری خوب باشد. " وی گفت: "ما در حال حاضر تحقیق می كنیم تا مشخص شود كه این مورد چیست یا ذهن آگاهی به بهبود اطلاعات بصری نیز كمك می كند. همچنین، ما نمی دانیم که ذهن آگاهی چگونه می تواند به افراد دارای اختلال حافظه کمک کند ممکن است ذهن آگاهی به دلیل ماهیت بیماری آنها نتواند به این افراد کمک کند. "

علی رغم محدودیت ها، یافته ها بیشتر مطابق با تحقیقات قبلی است. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که دانشجویان کالج که به طور تصادفی برای شرکت در یک کلاس ذهن آگاهی برگزار شده بودند، در آزمون حافظه کار و بخش استدلال کلامی GRE نسبت به دانش آموزانی که در یک کلاس تغذیه شرکت می کردند، نمره بالاتر کسب کردند. وی گفت: "توانایی یادگیری اطلاعات جدید و به یاد آوردن آن برای استفاده های بعدی یک فرآیند حیاتی است که به ما امکان می دهد تا با دنیای خود و افراد دیگر ارتباط مستقیمی برقرار کنیم. افزایش این توانایی می تواند به ما کمک کند تا با داشتن اطلاعات بیشتر در اختیار ما، برای تصمیم گیری بهتر، آگاهانه تر و بهتر ارتباط با افراد دیگر، بر زندگی و محیط خود تسلط بیشتری پیدا کنیم. "

این واقعیت که ذهن آگاهی می تواند پس از تنها 10 دقیقه به این امر کمک کند، یافته مهمی است که افراد می توانند در زندگی روزمره خود از آن استفاده کنند، وقتی بدانند که باید به این توانایی ها اعتماد کنند. تست بزرگی پیش میاد؟ یک ارائه برای کار دارید؟ می دانید که برای برقراری ارتباط با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد و می خواهید چیزهای مربوط به آنها را به خاطر بسپارید؟ بنابراین شاید صرف کمی وقت برای مدیتیشن از قبل بتواند به شما در تحقق اهداف خود کمک کند. "

➕ بیشتر بخوانید:
هفت منتقد درونمان را بشناسیم تا به آرامش برسیم
اولین تاثیری که از صورت فردی غریبه در ذهن شما نقش میبندد تنها پس از ۱۰۰ میلی ثانیه ایجاد میشود


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش