جزئیات ثبت نام اتباع خارجی در آزمون دکتری پزشکی/اعلام شرایط تحصیل

داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph.D) سال تحصیلی ۹۸-۹۷ گروه علوم پزشکی تا چهارم اسفندماه ۹۶ فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

اتباع خارجی متقاضی شرکت در آزمون ورودی در دوره دکتری تخصصی رشته های گروه پزشکی سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی آزمون، باید دارای شرایط اختصاصی نیز باشند.

پذیرفته شدگان غیرایرانی ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچه راهنمای آزمون بوده و در صورت عدم احراز شرایط مندرج در دفترچه، هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه پذیرفته نیست.

شرکت کلیه داوطلبان غیرایرانی مقیم در جمهوری اسلامی ایران به طور آزاد بلامانع است و داوطلبان موظف به کسب ۱۰۰ درصد نمره حدنصاب قبولی خواهند بود. ولی در خصوص دانشجویانی که با ادامه تحصیل آنان به صورت بورس موافقت به عمل آمده است، باید ۷۰ درصد حدنصاب نمره نفر آخرین فرد پذیرفته شده ایرانی سهمیه آزاد آن رشته را کسب کنند.

این افراد لازم است هنگام ثبت نام، معرفی نامه ای مبنی بر موافقت با بورس را از طریق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت دریافت و همراه سایر مدارک، نسخه اصلی را اسکن کرده و ارسال کنند.

داشتن شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون برای اتباع غیر ایرانی نیز الزامی است.

فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی، مجاز به شرکت در آزمون هستند. ثبت نام اتباع مذکور در آزمون منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی اعلام شده است.

گذرنامه دارای حداقل شش ماه مجوز اقامت، دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (تأییدیه نیروی انتظامی در مورد اصالت و اعتبار آن ضروری است) و کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در همان سال بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از جمله این مدارک است.

آخرین کارت آمایش معتبر بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور نیز الزامی است.

تبصره: پذیرش و ثبت نام اولیه متقاضیان تحصیل فرزندان طلاب مرکز جامعه المصطفی (ص) العالمیه بر اساس گذرنامه و اقامت صادره آن مرکز بلامانع بوده و ثبت نام قطعی و ادامه تحصیل آنان منوط به اخذ گذرنامه و روادید تحصیلی و اقامت قانونی است.

چنانچه پذیرفته شدگان در هنگام ثبت نام اولیه آزمون، گزینه اتباع غیرایرانی را علامت نزده باشند، پذیرش آنان لغو می شود.

متقاضیان تحصیل غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیرایرانی نیستند و در صورت قبولی در کدرشته مناطق غیرمجاز، قبولی و پذیرش آنان در آزمون همان سال کان لم یکن تلقی می شود و دانشگاهها از پذیرش این دسته از متقاضیان معذور خواهند بود.

جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تعهدی در خصوص صدور مجوز اقامت برای خانواده متقاضیان تحصیل به استثناء همسر و فرزندان دانشجویان ندارد.

متقاضیان تحصیل همانند پذیرفته شدگان ایرانی تابع ضوابط و مقررات آموزشی و دانشجویی دانشگاه محل قبولی خود خواهند بود.

تحصیل متقاضیان در سایر مؤسسات آموزش عالی یا مراکز جامعه المصطفی (ص) و مرکز آموزش عالی اهل بیت (ع) به صورت هم زمان یا تحصیل در دوره دکتری تخصصی پزشکی ممنوع است.

دانشجویان غیرایرانی به دلیل تابعیت غیرایرانی مشمول قانون نظام وظیفه نیستند.

پذیرش اتباع بیگانه در رشته های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی واقع در مناطق ممنوع (جدول مناطق ممنوعه اتباع غیرایرانی) مجاز نیست. در صورت انتخاب مناطق ممنوع و قبولی آنان در این مناطق، پذیرش داوطلب کان لم یکن تلقی می شود و امکان بررسی جهت رشته های مناطق مجاز به هیچ عنوان مقدور نبوده و از ثبت نام و تحصیل آنان ممانعت به عمل می آید.

کلیه پذیرفته شدگان غیرایرانی آزمون (در کلیه مقاطع)، موظف به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مرکز خدمات آموزشی) هستند. لذا لازم است پیش از ثبت نام در آزمون با آگاهی کامل از شهریه نسبت به ثبت نام اولیه اقدام کنند.

دارا بودن حداقل معدل کل ۱۴ مندرج در گواهینامه موقت یا مدرک رسمی فارغ التحصیلان رشته های مختلف کارشناسی ارشد نیز الزامی است.

درصورت مغایرت معدل اعلام شده به مرکز سنجش آموزش پزشکی با معدل مندرج در مدرک تحصیلی پذیرفته شدگان در مقاطع مختلف تحصیلی، مطابق مقررات درخصوص این افراد اقدام خواهد شد.

چنانچه درحین تحصیل پذیرفته شدگان غیرایرانی محرز شود که دانشجو دارای مدرک تحصیلی هم تراز بوده و مجدداً با شرکت در این آزمون در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل ایشان ممانعت به عمل آمده و اخراج محسوب می شود. دانشگاه محل تحصیل در این خصوص ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت نام اولیه است.

فارغ التحصیلان غیرایرانی باید پس از فراغت از تحصیل به کشور خویش بازگردند و دانشگاه محل تحصیل در این خصوص نیز ملزم به اخذ تعهد محضری از دانشجو مبنی بر بازگشت به کشور متبوع خویش پس از فارغ التحصیلی است.

پذیرش نهایی دانشجو منوط به تائید مراجع ذیربط است که از طریق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت بررسی و اعلام می شود.

صدور دانشنامه برای فارغ التحصیلان غیرایرانی منوط به ارائه روادید خروج قطعی از سوی دانش آموختگان است.

جدول اسامی استانها و شهرستان های ممنوعه برای اقامت اتباع خارجی

استان شهرستانهای ممنوعه
آذربایجان شرقی اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
آذربایجان غربی اقامت اتباع افغانی در سطح استان و کلیه اتباع خارجی در شهرهای مرزی استان ممنوع است.
اردبیل اقامت اتباع افغانی در سطح استان و اقامت اتباع عراقی در شهرستانهای پارس آباد، بیله سوار، گرمی، مشکین شهر و نمین ممنوع است.
اصفهان اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای نطنز ، فریدن، فریدون شهر، سمیرم، چادگان، خوانسار، بخش مرکزی، اصفهان، دهاقان، نائین، گلپایگان، خور و بیابانک، اردستان و بخش ابوزید از شهرستان آران و بیدگل ممنوع است.
ایلام اقامت اتباع افغانی در سطح استان و اقامت کلیه اتباع خارجی در شهرستان های مهران و دهلران و شهرهای مرزی ممنوع است.
البرز فاقد ممنوعیت.
بوشهر اقامت اتباع افغانی در شهرستان های دیلم و گناوه ممنوع است.
تهران فاقد ممنوعیت به استثنای منطقه خجیر در منطقه ۱۳ شهرداری تهران برای اتباع افغانی.
چهارمحال و بختیاری اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
خراسان جنوبی

اقامت کلیه اتباع خارجی در شهرستانهای مرزی نهبندان، سربیشه، درمیان، قاین، زیرکوه، فردوس و سرایان و طبس ممنوع است.

اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای بیرجند و خوسف مجاز است.

اقامت اتباع عراقی در سطح استان ممنوع است.

خراسان شمالی اقامت اتباع افغانی و عراقی در سطح استان ممنوع است.
خراسان رضوی اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای مرزی تربت جام، قوچان، تایباد، خواف، سرخس، کلات نادری و درگز ممنوع است.
خوزستان

اقامت اتباع افغانی در سطح استان به استثناء شهرستان گتوند ممنوع است.

اقامت و تردد اتباع خارجی در شهرستانهای آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان ممنوع است.

تبصره : اقامت اتباع خارجی دارای گذرنامه و اقامت معتبر در شهرستانهای آبادان و خرمشهر بلامانع است.

زنجان

اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.

صرفاً شهرستانهای زنجان و خدابنده برای اقامت اتباع عراقی مجاز است.

سیستان و بلوچستان

اقامت اتباع افغانی و عراقی در کل استان ممنوع است.

اقامت و تردد اتباع خارجی در شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک و بخش های مرزی شهرستانهای خاش، ایرانشهر، سراوان و چابهار ممنوع است.

سمنان

تردد و اقامت اتباع خارجی در منطقه گرمسار و ورودی قصر بهرام، مرکز آزمایش معراج یک و منطقه دامغان از جاده جندق بطرف مرکز آزمایش سراج ممنوع است.

اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای شاهرود و دامغان ممنوع است.

فارس اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای فیروز آباد، فراشبند، داراب، ارسنجان، فسا، مهر، رستم، نی ریز و خنج ممنوع است.
قزوین به استثناء شهرستان قزوین ، سایر شهرهای استان برای اقامت اتباع افغانی ممنوع است.
قم فاقد ممنوعیت
کرمان اقامت اتباع افغانی در شهرستانهای منوجان، بافت، عنبرآباد، قلعه گنج، ریگان، بم، فهرج رودبار، فاریاب، نرماشیر، کهنوج، جیرفت، انار و اتباع عراقی در سطح استان ممنوع است.
کرمانشاه اقامت اتباع افغانی درسطح استان و کلیه اتباع خارجی در شهرهای مرزی استان ممنوع است.
کردستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان و همچنین اقامت کلیه اتباع خارجی در بخش مرکزی شهرستان سقز و شهرستانهای بانه و مریوان و شهرهای مرزی استان ممنوع است.(به استثنای مهمانشهرها)
کهگیلویه و بویراحمد اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
گیلان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
گلستان صرفاً شهرستان های گرگان و گنبد برای اقامت اتباع افغانی مجاز است.
لرستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
مازندران اقامت اتباع افغانی در کل استان ممنوع است.
مرکزی اقامت اتباع افغانی در شهرستان های آشتیان، تفرش، فراهان، فرمهین، خمین، شازند، محلات، زرندیه، کمیجان و بخش خنداب از توابع اراک ممنوع است.
همدان اقامت اتباع افغانی در سطح استان ممنوع است.
هرمزگان

اقامت اتباع عراقی در شهرستانهای کیش، حاجی آباد، قشم، ابوموسی، جاسک ممنوع است.

کل استان برای اقامت اتباع افغانی ممنوع است.

یزد اقامت اتباع افغانی در شهرستان های خاتم و بافق ممنوع است.

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش