بنیانگذار ناخواسته دانش شیمی

۳۰ دسامبر ۱۶۹۱؛ ۳۲۸ سال پیش در چنین روزی رابرت بویل، پدر علم شیمی در لندن درگذشت.

رابرت بویل Robert Boyle در لیزمور کاسل در جنوب ایرلند در خانواده‌ای توانگر زاده شد. پدر و مادرش نجیب‌زاده و از انگلیس به ایرلند رفته بودند. پدرش او را به خانواده تنگدستی سپرد تا با فشارهای زندگی آشنا شود. دو ساله بود که مادرش درگذشت و پس از آن برای تحصیل نزد خانواده برگشت.

از کودکی لاتین، انگلیسی، فرانسه، عبری و یونانی را آموخت. از میان این زبان‌ها فرانسوی را بیشتر دوست داشت. هشت ساله بود که به کالج نامدار ایتن فرستاده شد و ۱۲ ساله بود که سفر علمی معمول خانواده های توانگر آن روزگار را به مدت پنج سال از جمله به ژنو و فلورانس آغاز کرد و آثار تاریخی یونان و رم را از نزدیک بررسید و نوشته‌های گالیله را خواند. با درگذشت پدرش در مِلک خانوادگی زیست و به نوشتن در رشته‌های گوناگون پرداخت.

نخستین اثر او درباره اخلاق بود. پس از آن به موضوع‌های علمی و آزمایشگاهی پرداخت. در آن روزگار مباحث خرافی کیمیاگری و سنگ جادو داغ بود و بسیاری از دانشمندان هم در این کار بودند. ۲۵ ساله بود که به ایرلند بازگشت و دچار عارضه بینایی شد. این مشکل برطرف نشد و از سرعت او در خواندن و نوشتن جلوگیری کرد.

۲۷ ساله بود که به آکسفورد رفت و در آنجا یک آزمایشگاه گشود و از جمله دریافت که رابطه معکوسی میان حجم و فشار گاز محبوس در دمای ثابت وجود دارد و به این ترتیب "قانون بویل" را کشف کرد. افزون بر این اثبات کرد که صدا در خلأ حرکت و از آن عبور نمی‌کند.

همچنین فهرستی موسوم به "لیست آرزوها" تهیه کرد که در آن از ۲۴ یافته بشری نام برد که انسان می‌تواند آنها را پدید آورد. بیشتر این طرح‌ها و آرزوها مانند ابزار پرواز، کشتی مقاوم بر آب و محاسبه طول و عرض جغرافیایی محقق شده‌اند.

۳۴ ساله بود که ماندگارترین اثرش "شیمیدان شکاک" را نوشت، شیمی را "رفتار مواد خواند" و با تعیین عنصرهای شیمیایی یعنی "ذره‌هایی که به اجزای کوچک‌تر تبدیل نمی‌شوند"، ناخواسته دانش شیی را از کیمیاگری خرافی جدا کرد هرچند خودش در پی "عنصر ناب کیمیا" بود. او هیچگاه ازدواج نکرد و سال‌های پایانی عمرش را در خانه خواهرش گذراند. این خواهر و برادر بسیار به هم نزدیک بودند و با فاصله یک هفته درگذشتند. رابرت بویل در ۶۴ سالگی در لندن، پایتخت انگلیس درگذشت.


➕ بیشتر بخوانید:


آغاز اعزام کاری مهندسان شیمی به کشور کانادا
سازندگان باتری‌های لیتیوم یون نوبل شیمی 2019 را  گرفتند


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
2 ماه پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
2 ماه پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
3 ماه پیش