دوره‌های فنی و حرفه ای (آوسبیلدونگ) در آلمان

برای داشتن شغل و موقعیت شغلی خوب در آلمان، تنها رفتن به دانشگاه شرط نیست. شما میتوانید با گذراندان دوره های مختلف آسبیلدونگ (آموزش‌های فنی حرفه‌ای) شغل مناسب و دلخواه خود را داشته باشید. در آلمان حدود ۳۵۰ رشته تحصیلی مختلف برای گذراندان آسبیلدونگ وجود دارد. هر دوره آموزشی تحصیلی در این رشته ها نظر به نوعیت و رشته های متفاوت بین یک تا سه سال طول میکشد. دوره های تحصیلی آسبیلدونگ معمولا به دو بخش عملی و نظری تقسیم شده اند. بخش درسی و یا نظری در یک مدرسه یا دانشگاه یا کالج به پیش برده میشود و بخش عملی بسته به رشته تحصیلی، معمولا در شرکت‌ها و یا کارخانه و بیمارستان  اجرا میشود. بعد از ختم دوره شما به عنوان شخص متخصص در همان رشته وارد بازار کار میشوید و براحتی میتوانید آینده شغلی خود را رقم بزنید.

شرایط برای انجام یک آسبیلدونگ 
اولین موردیکه بسیار مهم است آشنایی با زبان آلمانی است. چون بر ای کار عملی در شرکت ها  و همچنان سپری کردن امتحانات در مدرسه نیاز به آشنایی خوب به زبان المانی دارید. اینکه تا چه سطحی باید زبان آلمانی بدانید و به کدام مدرک نیاز دارید، نظر به رشته آسبیلدونگ شما و یا اینکه شولیشه یا بروف‌لیشه آسبیلدونگ است، متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات در بعضی از آسبیلدونگ ‌ها آشنایی به زبان انگلیسی هم شما را کمک خواهد کرد.

در قدم دوم مسئله مدارک تحصیلی است. اینکه شما تا حالا تا چه سطح یا درجه‌ای به مدرسه رفته‌اید و یا تحصیل کرده‌اید. برای بیشتر آسبیلدونگ های مدرسه‌ای یا شولیشه آسبیلدونگ، حد اقل باید مدرک مدرسه متوسطه یا کلاس نهم را داشته باشید و در بعضی رشته ها مدارک بالاتری مانند دیپلوم و یا ابیتور نیاز دارید. اگر در هر سطحی چه مدرک مدرسه و چه دانشگاه و یا هم کالج، از کشور خود مدرک تحصیلی دارید، باید آن را در آلمان به ترجمه و تائید کنید.

برای شولیشه آسبیلدونگ ها اول باید در یک مدرسه یا کالج جای خالی را پیدا کنید و حتما برای ثبت نام نیاز به مدرک مدرسه از آلمان و یا از کشور خودتان که در آلمان تائید شده باشد را دارید. بهر اندازه که مدارک مدرسه و زبان شما خوبتر باشد، به همان اندازه شانس قبولی شما بالا است. برای برخی از رشته ها، باید برعلاوه مدرم مدرسه و زبان، تجربه کاری در همان زمینه هم داشته باشید. فراموش نکنید که برای تحصیل در بعضی رشته ها، موضوع سن هم مهم است که باید برای شروع چند ساله باشید. اما در بیشتر محدودیت سنی وجود ندارد.

انواع دوره های آموزشی آسبیلدونگ‌
تقریبا می توان گفت که در تمام ایالتهای آلمان، دو نوع دوره آموزشی آسبیلدونگ در سیستم آموزشی آنها رایج است که تفاوت اصلی آنها در مقدار دروس تئوری و عملی می باشد.

آموزش حرفه ای دوگانه Duale Berufsausbildung:
که از بخش های تئوری و عملی تشکیل شده است و بصورت توام با هم و یاجدا برگزار می شود. معمولا از این دوره ها افرادی استقبال می کنند‌که مدرک تحصیلی و یا تجربه کاری ندارند و میتواند بسیار مفید باشد. این دوره ها با توجه به رشته ای که انتخاب کرده‌اید، معمولا بین دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد. شما یک یا دو روز در هفته، یا چند هفته باهم در یک مدرسه فنی (Berufsschule) درس میخوانید و بقیه مدت دوره آسبیلدونگ را در یک شرکت مشخص برای کار عملی سپری میکنید و مهارتهای که اموخته اید را بکار میبندید. به همین دلیل آسبیلدونگ دوگانه میگویند. برای مثال در این نوع آوسبیلدونگ می توان به رشته آرایشگری در آلمان اشاره کرد.

آموزش حرفه ای مدرسه ایSchulische Ausbildung:
از آنجائی که تمام دروس تئوری و عملی این رشته ها در یک مدرسه تخصصی:دانشکده فنی حرفه ای  (Berufsfachschule) و یاکالج حرفه ای (Berufskolleg) برگزار می شود ، به این دوره ها، آموزش مدرسه ای هم می گویند. معمولا در این نوع آسبیدونگ‌ها ساعات کار عملی کمتر از ساعات تئوری است و بیشتر دوره تئوری می باشد. این آسبیلدونگ ها بیشتر در رشته های پرستاری، بانک داری، فروشنده‌‌گی، طراحی، صنعت و در بخش های تجارت ومهندسی کاربرد دارند. این آسبیلدونگ‌ها معمولا بین یک تا سه سال طول می کشد و توسط مدارس دولتی و خصوصی ارائه می شوند. مدارس خصوصی اغلب هزینه دارند. برخلاف آسبیلدونگ‌های دوگانه، شما در بیشتر آسبیلدونگ‌های مدرسه‌ای( به غیر از رشته پرستاری)، دستمزد دریافت نمی‌کنید.

مدارک مورد نیاز برای دوره های آسبیلدونگ

◾️ رزومه ، Lebenslauf یا همان CV
برای دریافت ویزا از سفارت برا ی گذراندن دوره های آوسبیلدونگ، که شما در واقع با ارائه یک رزومه قوی و مرتبط نشان میدهدی که به این کار علاقمند هستید و می توانید د رآن در آینده موفقیت خوبی بدست بیاورید.
◾️ مدرک زبان آلمانی
در خصوص مدرک زبان آلمانی مورد نیاز ، نمی توان به صراحت گفت که چه مدرکی نیاز دارید. زیرا انچه که مهم است دانش و تسلط به زبان آلمانی شما است.
◾️ شرایط سنی
هر چند که به شکل قانونی ، هیچ قانون نوشته شده ای در خصوص شرایط سنی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود ندارد. اما توصیه ما این است که باید با سن کمتر از ۴۰ و حتی ۳۵ سال در این دوره ها شرکت کنید تا بتوانید موفق شوید. 
◾️ مدارک تحصیلی (اگرداشته باشید)
برا شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، نیازی به مدارک تحصیلی دانشگاهی همانند: فوق دیپلم، لیسانی و یا فوق لیسانس ندارید و همان دپیلم ایران شما کفایت می کند. به خاطر داشته باشید که مدرک دیپلم ایران معادل سال دهم دبیرستان در آلمان است و اگر پیش دانشگاهی هم داشته باشید یک سال دیگر به آن اضافه خواهد شد. البته دیپلم های هنرستان وکار دانش نیز مورد تایید می باشند.
◾️ مدارک یا تجربه کاری 
سوابق و تجارب کاری که قبلا بدست آورده اید نیز در اخذ دوره اوسبیلدونگ و همچنین موفقیت در این دوره و پیدا کردن کار می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. لذا توصیه می کنیم حتما کلیه سوابق کاری خود را اعم از اینکه با بیمه هست یا بدون بیمه، جمع آوری کرده و با ترجمه آلمانی ارائه دهید.
◾️ نامه درخواست
◾️ گواهی کار آموزی (اگر دارید )

زمان درخواست برای دوره های آسبیلدونگ 
 معمولا شرکتها، سازمانها وکارخانجات بزرگ آلمانی بین شش ماه تا یک سال نیم قبل از شروع دوره های اوسبیلدونگ خود، فراخوان ثبت نام می دهند و شما باید در این فراخوان ها و در سایت معرفی شده ثبت نام خود را انجام دهید. هر چند ممکن است که در برخی از موارد تا یک ماه قبل از شروع دوره نیز ثبت نام انجام شود. دورههای آموزشی آسبیلدونگ همانند دوره های دانشگاهی دو بار در سال برگزار می کرند و برای ترم تایستان و ترم زمستان می باشند. 

چطور میتوانم یک آسبیلدونگ پیدا کنم؟
در آلمان، افرادی‌که به دنبال کار یا آسبیلدونگ هستند، از طرف ادارات دولتی کمک و حمایت میشوند. اداره فدرال کار Bundesagentur für Arbeit در این مورد در آلمان مسئول است.

مراکز خدمات مشاوره برای مهاجران جوانJugendmigrationsdiensts و بزرگسالانMigrationsberatungen für Erwachsene نیز در پیدا کردن آسبیلدونگ شما را کمک میکنند. در وب‌سایت‌هایwww.ausbildung.de (آوسبیلدونگ دوگانه و شولیسه آوسبیلدونگ) ، www.azubi.de ،IHK Stellenbörse (آوسبیلدونگ دوگانه) و kursnet (شولیشه آوسبیلدونگ) می‌توانید انواع مختلف آوسبیلدونگ را پیدا کنید و در آنها درخواست مشارکت کنید.

توجه داشته باشید برای گذراندن یک دوره آوسبیلدونگ، باید در ابتدا آژانس کار آلمان (Bundesagentur für Arbeit) تأییدیه ای مبنی بر عدم وجود یک شهروند آلمانی و یا شهروندی از اتحادیه اروپا برای گذارندن این دوره را صادر نماید، با این تأییدیه می‌توان برای درخواست روادید تحصیلی (دوره آوسبیلدونگ یک دوره تحصیلی محسوب می‌شود.) اقدام نمود؛ از این رو نوع برنامه مهاجراتی از داخل ایران بسیار مشکل و یا حتی شاید بتون گفت ناممکن است. این دوره بیشتر برای مهاجرینی که از طریق پناهندگی به کشور آلمان مهاجرت کرده‌اند طراحی شده است.

توصیه می شود از سایت های زیر که البته به زبان آلمانی هستند نیز بازدید کنید و اطلاعات لازم را برای انتخاب دوره آسبیدونگ خود بدست آورید:

www.azubi.de

ausbildung.de

www.Jobboerse.arbeitsagentur.de

www.ihk-lehrstellenboerse.de

www.Aubi-plus.de

www.ausbildung.de

دوره های آسبیلدونگ در آلمان
برخی از دوره های آسبیلدونگ در آلمان هستند که از آینده شغلی وکاری بسیار خوبی برخوردار می باشند و در آینده بازارکار آنها وسیع تر خواهد شد و می توانید با گذراندن این دوره ها شغل مناسبی را بدست آورید. برخی از این دوره ها عبارتند از:

◾️ داروسازی
◾️ دندانساز
◾️ پرستار
◾️ برق صنعتی
◾️ صنایع غذایی
◾️ مکاالکترونیک
◾️ طراحی صنعتی
◾️ پرستار سالمندان
◾️ کارمند آزمایشگاه شیمی
◾️ فروشنده تجهیزات کامپیوتری
◾️ بینایی‌ سنجی‌یا اپتومتریست
◾️ متخصص علم شنوایی‌شناسی
◾️ متخصص کامپیوتر در دو شاخه برنامه نویسی و شبکه

توجه کنید که برای بعضی از آوسبیلدونگ ها شما حتی حقوق دریافت می کنید. دوره آوسبیلدونگ از داخل ایران قابل اقدام برای ویزا گرفتن نیست، زیرا این نوع ویزا در تهران صادر نمیگردد. ولی شما می توانید دورهای فنی حرفه ای مشابه را در ایران بگذرانید و بعد برای ویزای کاری آلمان اقدام کنید.

➕ بیشتر بخوانید:

3 دیدگاه

 • علی پورباقی
  1398-12-23 15:37:26
  باسلام مدرک فنی حرفه ای دارم ۲۳ سال استاد کارم توکار تاسیسات گرمایشی آب.گاز.شوفاژ.فاظلاب .وموتورخانه .جوشگارمیتوانم اقدام کنم البته با خانواده
  • سمانه بانی
   1398-12-23 20:55:51
   سلام دوست عزیز ما در زمینه آوسبیلدونگ اقدام نمی کنیم
 • فاطمه
  1399-02-01 17:25:06
  سلام اگه دوره های اسبیلدونگ در ایران قابل ویزاگرفتن نیست یعنی رسما نمیشه اسبیلدونگ شرکت کرد؟! این سایتا که گذاشتین برای چیه؟
 • فرشته
  1399-08-14 13:32:45
  سلام من اهل افغانستانم ودرحال حاظرساکن ایران مدرک فنی حرفه ایی دارم ارایشگری متاهل هستم ۲۴ سالمه همسرمم ۲۴ سالشه یه پسر۴ ماهه دارم عایامیتونم اقامت المان بگیرم؟؟

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش