اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاه ها ISC / حضور ۴۳ دانشگاه از ایران

به گزارش ویکی گرام ، به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC با اعلام این خبر گفت: بررسی نتایج حاصله نشان می دهد دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تهران در زمره ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارند. پس از آنها دانشگاه های صنعتی شریف، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، شیراز، فردوسی مشهد و دانشگاه شهید بهشتی از جمله دانشگاه های برتر حاضر در این رتبه بندی هستند. وی افزود: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب ۷۷، ۴۳ و ۲۱ دانشگاه در این رتبه‌بندی دارند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  
 

دهقانی اظهار داشت: رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC می‌تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه‌ها براساس هر معیار، جایگاه هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاستگذاری دانشگاه‌ها قرار گیرد.
 

در «رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC»، دانشگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که حداقل ۸۰۰ مدرک در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۵ در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه‌بندی از پایگاه‌های اطلاعاتی بین المللی USPTO ، WoS ، Incite گردآوری شده است.
 

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام (ISC Islamic World University Rankings) در معیارهای خود، مهم‌ترین مأموریت دانشگاه‌ها که عبارتند از پژوهش (با وزن ۶۰ درصد)، نوآوری (با وزن ۱۵ درصد)، آموزش (با وزن ۱۰ درصد) و فعالیت‌های بین‌المللی (با وزن ۱۵ درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه‌های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

معیارها و شاخص های رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-۲۰۱۹

وزن   شاخص  وزن معیار
۲۵     حجم پژوهش (کمیت) A۱     ۶۰ پژوهش
۱۵     تعداد استناد به مقالات (کیفیت) A۲        
۱ تاثیر استنادی نرمال شده (کیفیت)
۴ تأثیر استنادی نسبت به کل جهان (کیفیت)
۱۵ تعداد مقالات نشریات برتر (کیفیت)
۵ نسبت دانشجو به عضو هیئت علمی B۱  ۱۰ آموزش
۵ تعداد اعضای هیئت علمی پر استناد
۱۰ تعداد همکاری دانشگاه در انتشار مقالات بین المللی  ۱۵ فعالیت بین المللی
۴ تعداد کشورهای همکار در انتشارات بین المللی
۱ میزان شهرت دانشگاه
۱۰ تعداد پروانه های ثبت اختراع ۱۵ نوآوری
۵ درصد هم انتشاری با صنعت

معیار پژوهش شامل ۵ شاخص حجم پژوهش، تعداد استناد به مقالات و تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان و تعداد مقالاتی است که در نشریات برتر به چاپ رسیده اند. بازه زمانی سه ساله ۲۰۱۵-۲۰۱۷ در این شاخص ها از جمله تعداد کل انتشارات هر دانشگاه در بازه زمانی سه ساله، تعداد کل استنادات به مقالات منتشر شده، تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان، تعداد مقالات باکیفیت دانشگاه (نشریات Q۱، مجلات نیچر، ساینس و فهرست نشریات نیچر ایندکس) است.
 

دهقانی گفت: از میان دانشگاه های ۵۷ کشور اسلامی، در مجموع ۲۴۸ دانشگاه از ۲۴ کشور در این نظام رتبه بندی حضور دارند و ۱۰ دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران، مالزی و مصر بوده که کشور عربستان با ۴ دانشگاه، ترکیه و ایران با ۲ دانشگاه، مالزی و مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام قرار گرفته اند. سرپرست ISC در ادامه گفت: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب ۷۷، ۴۳ و ۲۱ دانشگاه در این رتبه‌بندی دارند.

وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی به ترتیب تعداد دانشگاه به این صورت است: مصر (۱۸ دانشگاه)، پاکستان (۱۵ دانشگاه)، اندونزی (۱۳ دانشگاه)، عربستان سعودی (۱۲ دانشگاه)، تونس (۸ دانشگاه)، نیجریه و الجزایر (هر کدام ۷ دانشگاه)، مراکش (۵ دانشگاه)، امارات (۴ دانشگاه)، اردن (۳ دانشگاه)، لبنان، قطر، قزاقستان و بنگلادش (هر کدام ۲ دانشگاه)، اوگاندا، عمان، کویت، کامرون، عراق، سنگال و سودان (هر کدام ۱ دانشگاه). در جدول زیر تعداد و رتبه های دانشگاه های ایران در رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC و نیز در سطح کشور نشان می دهد.
 

لازم به ذکر است که دانشگاه هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی ISC بر اساس حروف الفبا (به لاتین) است. بنابراین دانشگاه های علوم پزشکی ایران، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی مشهد و نیز تبریز در رتبه ۱۱ کشوری و در بازه یکسان ۷۵-۵۱ در میان دانشگاه های کشورهای اسلامی هستند.
 

تعداد و رتبه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-۲۰۱۹

ردیف          نام دانشگاه  رتبه در جهان اسلام
۱ علوم پزشکی تهران ۹
۲ تهران     ۱۰
۳ صنعتی شریف  ۲۷
۴ علوم پزشکی شهید بهشتی ۲۸
۵ صنعتی اصفهان ۳۰
۶ تربیت مدرس ۳۳
۷ صنعتی امیر کبیر  ۳۹ 
۸ شیراز     ۴۳    
۹ فردوسی مشهد ۴۷    
۱۰ شهید بهشتی ۵۰    
۱۱ علوم پزشکی ایران ۷۵-۵۱
۱۲ علم و صنعت ایران
۱۳ علوم پزشکی اصفهان
۱۴ علوم پزشکی مشهد
۱۵ تبریز
۱۶ خواجه نصیر الدین طوسی ۱۰۰-۷۶
۱۷ علوم پزشکی شیراز
۱۸  علوم پزشکی تبریز
۱۹ اصفهان    
۲۰ علوم پزشکی بقیه الله  ۱۲۵-۱۰۱
۲۱ علوم پزشکی مازندران
۲۲ کاشان    
۲۳ گیلان    
۲۴ صنعتی نوشیروانی بابل ۱۵۰-۱۲۶
۲۵ بوعلی سینا 
۲۶ علوم پزشکی کرمان
۲۷ رازی کرمانشاه  
۲۸ سمنان
۲۹ مازندران
۳۰ یزد 
۳۱ علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  ۲۰۰-۱۵۱
۳۲ علوم پزشکی کرمانشاه
۳۳ صنعتی سهند
۳۴ شهید باهنر کرمان
۳۵ ارومیه
۳۶ یاسوج
۳۷  الزهراء ۲۰۱+
۳۸ بین المللی امام خمینی
۳۹ شاهد 
۴۰ شهید چمران اهواز
۴۱ شهرکرد
۴۲ صنعتی شاهرود 
۴۳ محقق اردبیلی

دانشگاه های هم رتبه در یک بخش قرار گرفتند و ترتیب قرار گرفتن آنها بر مبنای حروف الفبا به انگلیسی است.                

دهقانی افزود: در این رتبه بندی تعداد ۲۳ دانشگاه جامع کشور حضور دارند که به ترتیب دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، اصفهان، کاشان، گیلان، بوعلی سینا، رازی کرمانشاه، سمنان، مازندران، یزد، شهید باهنر کرمان، ارومیه، یاسوج، الزهراء، بین المللی امام خمینی، شاهد، شهید چمران اهواز، شهرکرد، محقق اردبیلی هستند.
 

وی گفت: از دانشگاه های علوم پزشکی نیز ۱۲ دانشگاه و به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، بقیه الله، مازندران، کرمان، جندی شاپور اهواز، کرمانشاه در این رتبه بندی قرار دارند.

سرپرست ISC اضافه کرد: از دانشگاه های صنعتی نیز ۸ دانشگاه و به ترتیب دانشگاه های صنعتی شریف، اصفهان، امیرکبیر، علم و ایران، خواجه نصیر الدین طوسی، نوشیروانی بابل، سهند و شاهرود در این نظام رتبه بندی قرار دارند.
 

دهقانی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت ها و توصیه های برنامه ۱۰ ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال ۲۰۱۷) حضور ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه های زیر۵۰۰ در نظام های رتبه  بندی بین المللی است. برهمین اساس و با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد جایگاه دانشگاه های جهان اسلام، دانشگاه های کشور می توانند با توجه به نتایج این رتبه بندی نقاط ضعف و قوت خود را براساس هر معیار مشخص و جایگاه خود را در بین کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در سیاست‌گذاری خود مد نظر قرار دهند.

➕بیشتر بخوانید:


ضروریت سنجش سلامت روان متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی 
جزئیات تبدیل شیوه تحصیل دانشجویان مقطع ارشد به آموزش محور
اعلام زمان برگزاری جشنواره دانشجوی نمونه / معرفی ۳۶ دانشجو

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش