۱۷ نکته عجیب در مورد اسکار سال ۲۰۲۰

فاصله کوتاه بین مراسم بفتا و اسکار موجب شده واکین فینیکس فرصت کافی برای شستن تاکسیدویی که گفته برای حفاظت از محیط زیست در کلیه مراسم‌ها رسمی خواهد پوشید، نداشته باشد. هنرپیشه اصلی فیلم جوکر فقط یکی از ستاره‌هایی است که باید بلافاصله از لندن به لس‌آنجلس پرواز کند تا به موقع در مراسم اسکار شرکت کند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

مراسم امسال کمی زودتر برگزار می‌شود به این امید که مانع از کاهش ارزش اسکار در میان رویدادهای سینمایی شود. به نظر می‌رسد تعداد زیاد جشنواره‌های سینمایی موجب شده علاقه به اسکار کم شود؛ رویدادی که به عنوان اختتامیه فصل جوایز سینمایی در نظر گرفته می‌شود. کارشناسان اسکار خیلی دقیق نامزدها، الگوها، موضوعات عجیب و سرنخ‌ها را بررسی کرده‌اند تا پیش‌بینی کنند چه کسانی برنده می‌شوند.

۱- اسکارلت یوهانسون عضو یک باشگاه نسبتا انحصاری شده
او دوازدهمین فردی است که در یک سال دو بار نامزد دریافت جایزه شده است. یوهانسون برای "داستان ازدواج"، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نقش اصلی و برای خرگوش جوجو، نامزد گرفتن اسکار نقش مکمل زن شده است.

یازده نفر دیگری که در یک سال در دو رشته نامزد شده‌اند از جمله سیگورنی ویور (۱۹۸۹)، آل پاچینو (۱۹۹۳)، اما تامسون (۱۹۹۴)، جیمی فاکس (۲۰۰۵). آخرین نفرشان کیت بلانشت (۲۰۰۸) بود. البته هیچ کس تاکنون نتوانسته در هر دو بخش برنده شود.

۲- پانزده سال از زمانی که برنده بهترین فیلم و بهترین نقش اول زن از یک فیلم بودند گذشته
خیلی کم پیش می‌آید که برنده نقش اول زن در بهترین فیلم اسکار درخشیده باشد. آخرین باری که این اتفاق افتاد هیلاری سوانک برای فیلم عزیز میلیون دلاری (۲۰۰۴) بود. بعید است این قضیه امسال تغییر کند. رنه زلوگر، بخت اصلی در این بخش برای بازی در فیلم جودی است؛ فیلمی که برای جایزه بهترین فیلم حتی نامزد هم نشده است.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

۳- سینتیا اریوو می‌تواند برنده چهارگانه شود
اگر سینتیا اریوو برنده اسکار شود، دستاوردی فوق‌العاده کسب کرده و جوان‌ترین فرد در تاریخ خواهد شد که برنده چهار جایزه معتبر امی، تونی، گرمی و اسکار شده است. اریوو دو شانس برای دستیابی به این هدف در شب اسکار دارد. او هم در بخش بهترین بازیگر نقش اول و هم بهترین ترانه (او نویسنده مشترک ترانه فیلم هریت است) نامزد است.

۴- اگر سام مندس بهترین کارگردان شود، این طولانی‌ترین فاصله بین جایزه بهترین کارگردانی است
سام مندس که بتازگی لقب شوالیه دریافت کرده، سال ۲۰۰۰ با فیلم زیبای آمریکایی برنده جایزه بهترین کارگردانی شد و حالا با فیلم حماسی ۱۹۱۷ بار دیگر بخت بردن این جایزه را دارد. تا الان رکورد بیشترین فاصله بین دو جایزه کارگردانی متعلق به بیلی وایلدر بود. او سال ۱۹۶۰ برای فیلم آخر هفته گم شده برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار شد و ۱۵ سال بعد با فیلم آپارتمان (۱۹۶۰) این افتخار را تکرار کرد.

۵- در بخش بهترین فیلم یک زوج رقابت می‌کنند
گرتا گرویگ و نوا بامبک دو کارگردانی هستند که از سال ۲۰۱۱ شروع به قرارهای عاشقانه کردند، یک بچه دارند و البته در اسکار هم رقیب یکدیگرند. گرویگ برای فیلم زنان کوچک نامزد است و بامبک برای داستان ازدواج. آن‌ها همچنین اولین "زوج کارگردانی" هستند که برای جایزه بهترین فیلم رقابت می‌کنند. این اتفاق به نوعی در سال ۲۰۰۹ هم افتاد، زمانی که جیمز کامرون و کاترین بیگلو برای دریافت جایزه بهترین فیلم با هم رقابت می‌کردند؛ البته این دو حدود ۱۸ سال قبل از آن طلاق گرفته بودند.

گرویگ و بامبک برای دو بخش متفاوت نویسندگی (بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی) هم نامزد هستند. به طور تصادفی لارا درن در فیلم هر دو بازی می‌کند؛ بازیگری که نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش مکمل زن است.

۶- زنان کوچک و داستان ازدواج البته هیچکدام شانس چندانی برای بردن جایزه بهترین فیلم ندارند
چرا؟ تا حدی به این دلیل که معمولا فیلمی که برای کارگردانی نامزد اسکار نشده، جایزه بهترین فیلم را نمی‌برد. گرویگ و بامبک هیچکدام در فهرست کاندیداهای بهترین کارگردانی قرار ندارند. با این حال غیرممکن هم نیست. پارسال،‌ کتاب سبز اسکار بهترین فیلم را برد، آن هم در حالی که کارگردانش پیتر فارلی حتی نامزد بهترین کارگردانی هم نشده بود. پیش از آن آرگو آخرین فیلمی بود که بدون نامزدی کارگردانش (بن افلک)، اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ را برد.

۷- داستان اسباب بازی ۴ اگر اسکار بگیرد، رکورد داستان اسباب‌بازی ۳ را بهتر خواهد کرد
جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشن از سال ۲۰۰۱ در اسکار گنجانده شد و از آن زمان تنها فیلمی که دنباله‌ یک فیلم دیگر بوده و این جایزه را برده، داستان اسباب بازی ۳ بوده است. بنابراین اگر داستان اسباب بازی ۴ اسکار بگیرد نه تنها دومین دنباله از یک فیلم انیمیشن بلند است که این جایزه را برده، بلکه برای دومین بار یک قسمت از این مجموعه موفق به کسب اسکار شده است.
داستان اسباب بازی ۴-wikigeram.jpg
۸- فیلم انگل تا کنون رکورد شکسته و اگر اسکار ببرد رکوردی دیگر به جا خواهد گذاشت
این اولین فیلم کره‌ایست که نامزد اسکار بهترین فیلم شده، همین‌‌طور ششمین فیلم تاریخ که هم در این رشته کاندید شده هم در بخش بهترین فیلم خارجی. از جمله فیلم‌هایی که پیش از انگل در این دو بخش نامزد اسکار شده بودند، رم (۲۰۱۹)، عشق (۲۰۱۲) و ببر غران و اژدهای پنهان (۲۰۰۰) هستند.

۹ - جاناتان پرایس شمه‌ای از واقعیت در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد است
ستاره فیلم دو پاپ تنها نامزد در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد است که نقش یک شخصیت واقعی - پاپ فرانسیس- را بازی کرده. لئوناردو دی‌کاپریو، آنتونیو باندراس، آدام درایور و واکین فونیکس، سایر نامزدهای این بخش همگی شخصیت‌هایی خیالی را به تصویر کشیده‌اند. البته در فیلم درد و افتخار هم پدرو آلمادوار برخی از تجارب شخصی‌‌اش را در کاراکتر کارگردان گنجانده که آنتونیو باندراس آن را بازی می‌کند.

اما در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، زندگی واقعی نقش پررنگ‌تری دارد. رنه زلوگر نقش جودی گارلند را بازی کرده، سینتیا اریوو شخصیت هریت تابمن، فعال ضد برده‌داری را به تصویر می‌کشد و شارلیز ترون هم در نقش میگن کلی، مجری فاکس نیوز ظاهر شده است.

۱۰ - مجلات، زمینی حاصلخیز برای ایده فیلم‌ها بوده‌اند
دو مورد از فیلم‌های مطرح در فصل جوایز امسال بر اساس مقالاتی ساخته شده‌اند که در مجلات به چاپ رسیده. یک روز زیبا در محله از مقاله‌‌ای الهام گرفته شده که تام جونود، خبرنگار آمریکایی در رابطه با فرد راجرز، مجری سرشناس برنامه کودکان نوشت و سال ۱۹۹۸ در مجله اسکوایر چاپ شد. فیلم شیادان هم بر اساس تحقیقاتی که ساخته شده جسیکا پرسلر، خبرنگار مجله نیویورک در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد.

هر دوی این فیلم‌ها در فصل جوایز سینمایی -از جمله در گلدن گلوب- در بخش‌های مختلف نامزد شده بودند اما تنها یک روز زیبا در محله توانست به فهرست کاندیداهای آکادمی اسکار راه یابد. جنیفر لوپز برای اولین نامزدی‌اش‌ در اسکار باز هم باید منتظر بماند.

۱۱- میانگین سن نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد ۷۱ سال است
متوسط سن نامزدهای بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در اسکار امسال به شکل چشمگیری از میانگین سن همه برندگان این بخش در دوره‌های گذشته بیشتر است. متوسط سن بازیگرانی که تاکنون اسکار جایزه نقش مکمل مرد را برده‌اند، ۴۹ سال است.

در اسکار امسال، برد پیت ۵۶ ساله جوان‌ترین نامزد این بخش است که با تام هنکس (۶۳ ساله)، جو پشی (۷۶ ساله)، آل پاچینو (۷۹ ساله) و آنتونی هاپکینز (۸۲ ساله) رقابت می‌کند. با در نظر گرفتن دوران طولانی فعالیت این ستاره‌ها در سینما، جای تعجب نیست که همگی قبلا هم برنده اسکار شده‌اند. برد پیت به عنوان تهیه کننده فیلم ۱۲ سال بردگی این جایزه را برده و بقیه برای بازیگری.
سام مندس-wikigeram.jpg
۱۲- موفقیت بردمن ممکن است برای ۱۹۱۷ هم تکرار شود
کارشناسان جوایز اسکار همه ساله نامزدهای بهترین تدوین را از نزدیک زیر نظر می‌گیرند چون میان کاندید شدن در این رشته و در نهایت بردن جایزه بهترین فیلم رابطه‌ای بسیار قوی وجود دارد. جالب اینجاست که فیلم ۱۹۱۷ در حالی برای کسب جایزه برتر خیز برداشته که در بخش تدوین نامزد نشده است.

از سال ۱۹۸۰ فقط یک فیلم توانسته بدون قرار گرفتن در فهرست نامزدهای بهترین تدوین، اسکار بهترین فیلم را بگیرد: بردمن، سال ۲۰۱۴. بردمن و ۱۹۱۷ یک نکته مشترک هم دارند: فیلمبرداری هر دو فیلم به‌ شکلی است که به نظر می‌رسد تنها در یک برداشت ساخته شده‌اند. در کمال شگفتی این اتفاق در واقعیت نیفتاده که نشانه تدوین ماهرانه این آثار است.

۱۳- فورد برابر فراری، اولین اثر با موضوع مسابقات اتوموبیل‌رانی که نامزد جایزه بهترین فیلم شده
شاید چندان جالب به نظر نرسد اما بسیاری از فیلم‌های مسابقه‌ای شانس قرار گرفتن در فهرست اسکار را نداشته‌اند، از جمله شتاب، جایزه بزرگ و روزهای تندر.

فیلم سنا، به خاطر مستند بودن شرایط قرار گرفتن در جمع نامزدهای بهترین فیلم را نداشت هر چند در رشته خودش هم نامزد نشد. فورد در برابر فراری ( که در برخی کشورها به نام لمانز ۶۶ شناخته می‌شود) نامزد بهترین فیلم شده اما شانس چندانی برای بردن این جایزه ندارد.

۱۴ - بخت نتفلیکس برای بردن جایزه بهترین فیلم دو برابر شده
نتفلیکس، شبکه پخش اینترنتی فیلم و سریال در ۲۰۱۹ همه امید و همین‌طور پول خود را روی رم سرمایه‌گذاری کرد و با وجود همه تلاش‌هایش برای کسب اسکار بهترین فیلم، این جایزه در نهایت به کتاب سبز رسید.

دالمایت اسم من است با بازی ادی مورفی یکی از بزرگ‌ترین امیدهای نتفلیکس در فصل جوایز امسال به حساب می‌آمد
امسال فیلم‌های بیشتری از نتفلیکس در فصل جوایز سینمایی حضور داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به پادشاه، دولمایت اسم من است، دو پاپ و رختشویگاه ( فیلمی که هر چه کمتر در موردش حرف زده شود، بهتر است) اشاره کرد. اما در نهایت تنها دو فیلم این شرکت یعنی مرد ایرلندی و داستان ازدواج نامزد جایزه بهترین فیلم شدند.

شاید آکادمی اسکار هنوز آمادگی‌ این را ندارد که به یک سرویس پخش اینترنتی اجازه دهد جایزه بهترین فیلم را ببرد. اما اگر تولیدات این شرکت شانسی برای برد داشته باشند، جایزه احتمالا به مرد ایرلندی خواهد رسید، فیلمی گانگستری که رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی در آن بازی می‌کنند.

۱۵- دو بخت اصلی در بخش بهترین فیلم هیچ کاندیدی در رشته‌های بازیگری ندارند
در مورد انگل دلیلش شاید این باشد که فیلمی با گروه بازیگران در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان یک بازیگر خاص از میان آن‌ها را به عنوان نامزد بهترین هنرپیشه نقش اصلی انتخاب کرد. با توجه به حضور جورج مک‌کی در ۱۹۱۷، غیبت این فیلم در بخش بازیگری شاید بیشتر باعث تعجب شود.

۱۶- یازدهمین نامزدی اسکار برای داین وارن، آهنگساز آمریکایی
وارن برای ساخت ترانه کنار تو ایستاده‌ام برای فیلم خط شکنی، نامزد بهترین ترانه غیراقتباسی شده است. ترانه‌های "چطور زندگی کنم" با صدای لیان رایمز از فیلم هواپیمای محکومان، "نمی‌خواهم چیزی را از دست بدهم" با صدای اروسمیث از فیلم آرماگدون و "تو آنجا خواهی بود" با صدای فیث هیل از فیلم پرل هاربر از جمله آثار دیگر اوست که در دوره‌های قبل در این بخش نامزد شده بودند.

او بیش از هر هنرمند زن دیگری نامزد اسکار شده اما از آن بی‌نصیب مانده است، حتی بیشتر از گلن کلوز که ۷ بار نامزد اسکار شد اما هیچوقت آن را نبرد. التون جان بعد از ۲۵ سال برای بهترین ترانه غیر اقتباسی نامزد شده، او آخرین بار برای ترانه "می‌توانی امشب عشق را حس کنی؟" در انیمیشن شیرشاه نامزد این بخش شده بود.
/بازی در نقش جودی گارلند-wikigeram.jpg
۱۷- جودی گارلند هرگز برنده اسکار نشد اما شایستگیش را داشت
انتظار می‌رفت جودی گارلند برای فیلم ستاره‌ای زاده شده در ۱۹۵۴ اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن را بگیرد. حتی یک فیلمبردار هم بیرون بیمارستانی که او در آن زایمان کرد منتظر ماند تا حرف‌هایش بعد از بردن جایزه را ضبط کنند. آن سال درعوض گریس کلی برای فیلم دختر روستایی برنده این بخش شد تا یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌های اسکار شکل بگیرد.

بعد از معلوم شدن نتیجه، فیلمبردار دوربینش را جمع و محل را ترک کرد. به این ترتیب اگر رنه زلوگر اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن را ببرد، دست‌کم می‌تواند قدردانی غیرمستقیم آکادمی اسکار از گارلند به حساب بیاید، هر چند بسیار دیر و بیش از ۵ دهه بعد از مرگ او.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
8 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
8 ماه پیش