جزئیات حذف پایان نامه در دانشگاه آزاد

به گزارش ویکی گرام، جواد علمایی، معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد، درباره جزئیات جایگزینی ۶ واحد درسی به جای ۴ واحد پایان نامه ذکر کرد:در کارشناسی ارشد دو مدل آموزش محور و آموزشی پژوهشی داریم که دانشجویان دانشگاه آزاد میتوانند ۶ واحد درسی بردارند و ۴ واحد پایان نامه را انتخاب نکنند. به اینصورت مدرک کارشناسی ارشد آن ها از اموزشی پژوهشی تبدیل به اموزشی محور می شود.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد در مورد این که این روش قابل تعمیم به دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد نیز می شود یا خیر خاطرنشان کرد:این شیوه فقط برای دانشجویان کارشناسی ارشد آن هم با شرایطی که در بخشانه گفته شده است در نظر گرفته شده است. ماهیت دکتری به رساله است. دروسی که در دوره دکتری گذرانده می شود در راستای کار کردن رساله است و این دروس ابزار کار پژوهشی این دانشجوی دکتری است. امتحان جامع هم برای ارزیابی امادگی داتشجو برای انجام کار پژوهشی است.

علمایی گفت :بعضی از دانشجویان واحد پایان نامه را گرفته و یا درخواست داده اند، ولی اقدامی برای نوشتن پروپوزال نمی کنند؛  این شیوه مشمول این دانشجویان نمی شود. به دانشجویان توصیه می کنیم اگر واقعا می خواهند اقدام به نوشتن پایان نامه کنند همان زمانیکه ثبت نام می کنند درخواست خود را به گروه  ارائه دهند.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد  اذعان کرد:هنگامی که دانشجو درخواست خود را به گروه بدهد، گروه موظف است شورای گروه را تشکیل دهد و برای هر یک از دانشجویان استاد راهنما تعیین کند. اگر گروه قادر به تعیین استاد نباشد( با توجه به درخواست بالای دانشجویان وکمبود استاد)، مکلف است که در همان ترم به دانشجو اجازه دهد که از شیوه آموزشی پژوهشی به شیوه آموزش محور تغییر وضعیت دهد. البته این مورد به شرط تقاضای دانشجو عملیاتی می شود.

علمایی افزود :گاهی مواقع است که دانشجو تصمیم می گیرد منتظر بماند تا ظرفیت یک استاد خالی شود و یا از ظرفیت پایش استفاده کند. ظرفیت پایش یعنی این که دانشجویی به عنوان مثال از واحد تهران شمال با استادی در دانشگاه شیراز موضوع پایان نامه را بردارد و از استادان آن دانشگاه بعنوان استاد راهنما استفاده کند.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد در ادامه گفت :اگر دانشجویی نخواهد منتظر خالی شدن ظرفیت بماند و یا از ظرفیت پایش استفاده کند و گروه هم نتواند استاد برای این دانشجو تعیین کند؛ دانشجو می تواند درخواست دهد که شیوه اموزش محور شود و در همان ترم هزینه ای که دانشجو بابت ۴ واحد پایان نامه پرداخت کرده باز می گردد. درنهایت دانشجو ۶ واحد درسی را انتخاب می کند تا تعداد واحدهایش به ۳۲ برسد و بتواند فارغ التحصیل شود. وی در ادامه گفت :فرایند جایگزینی ۶ واحد درسی به جای پایان نامه باید قبل از تمام شدن بازه حذف و اضافه در همان ترم انجام شود و شهریه دانشجو نیز به شیوه آموزشی طبق ۶ واحد درسی انتخابی محاسبه خواهد شد.

علمایی اعلام کرد :این که بعضی گمان می کنند که دانشگاه آزاد با ابلاغ این دستور العمل به دنبال درآمد زایی است؛ ابداً درست نیست چراکه هزینه دانشجو برای ۴ واحد پایان نامه برمی گردد ولی اگر پایان نامه را بگیرد و یک ترم وقت بگذارد و نتوانست دفاع کند هزینه این ۴ واحد به او برگردانده نمی شود.

او در ادامه تأکید کرد:در دانشگاه آزاد بر خلاف دانشگاه دولتی عمل می کنیم. این دستورالعمل در دانشگاه دولتی هم وجود دارد ، اما  برنامه در دانشگاه های دولتی به صورتی چیده می شود که دانشجو نتواند آموزش محور شود مگر در موارد خاص که اثبات شود دانشجو نمی تواند پایان نامه را بگذراند با تغییر شیوه پژوهش محور به آموزش محور موافقت می شود.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد  گفت :در این شیوه دانشجو اگر نتواند دفاع کند و استاد راهنما تشخیص دهد که این دانشجو توانایی نوشتن پایان نامه را ندارد به گروه پیشنهاد می دهد که این دانشجو اموزش محور شود. آن زمان دانشجو میتواند اموزش محور شود و هیچ اجباری وجود ندارد و دانشجو میتواند صبر کند تا پایان نامه را تمام کند. علمایی تأکید کرد:با استفاده از این دستور العمل رویه را آسان کرده ایم و اعلام کرده ایم که اگر دانشجو در ابتدای ترم درخواست گذراندن پایان نامه داد و گروه نتوانست به او استاد بدهد سریع به او درس بدهیم و هزینه آن هم اموزشی حساب می شود.

معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد ذکر کرد:محدودیت خاصی برای دانشجویان آموزش محور وجود ندارد مگر این که فرد بخواهد در پژوهشگاه استخدام شود و این مراکز معمولا دانشجویی را می گیرند که توانایی پژوهش داشه باشند و پژوهش محور کار کرده باشند. علمایی در پایان یادآوری کرد:چون این افراد پایان نامه را نمی گذرانند فقط میتوانند از طريق شرکت در کنکور وارد مقطع دکتری شوند و نمی توانند بدون کنکور و با استفاده از شیوه های بدون ازمون وارد مقطع دکتری شوند.

 ➕ بیشتر بخوانید:
خبر خوش برای سربازان فراری
مریم میرزاخانی در بین ۷ دانشمند زن تاثیرگذار جهان

اعلام هزینه جدید ثبت نام آزمون های سراسری سال ۹۹
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام. ببخشید با توجه به شرایط تحریم آیا امکان گرفتن بورسیه از امریکا هست؟
و سوال دوم اساتید هییت علمی که از امریکا دعوتنامه داشته باشند میتونن برن؟ 
3 روز پیش


#بورس تحصیلی

با سلام میخواستم بدونم شرایط پذیرش مقطع دکترا در کشور آلمان و ایتالیا چجوریه ؟

رشته من مهندسی عمران هست و در مقطع ارشد هم گرایش ژئوتکنیک خوندم  و برای مقطع دکترا هم میخام پی سازی یا ژئو تکنیک بخونم

1 ماه پیش