مهاجرت به دانمارک (قسمت اول )

سلام. امروز با برنامه‌ی گرفتن گرین کارت یا کارت سبز از کشور دانمارک در خدمتتان هستم. لطفاً با من همراه باشید. این برنامه، برنامه‌ای شبیه به برنامه‌ی مهاجرت از طریق تخصص به کشور کانادا است. چرا می‌گویم شبیه است؟ به این دلیل که در این روش هم سیستم امتیازبندی وجود دارد. براساس قوانین خود کشور دانمارک و براساس چیزهایی که خودشان مشخص و معلوم کردند، به فرد متقاضی امتیاز داده می‌شود که برایتان توضیح خواهم داد.در ابتدا یک توضیح کلی برایتان بدهم، این‌طور است که گرفتن ویزای اقامتی یا گرین کارت یا کارت سبز کشور دانمارک برای افرادی است که به دنبال کار در این کشور هستند، به این افراد زیرمجموعه‌ی کارت سبز اجازه‌ی اقامت و اجازه‌ی کار داده می‌شود.

◼️ حال چگونه کارت سبز داده می‌شود؟
 

شما به عنوان متقاضی درخواست خودتان را به دولت دانمارک اعلام می‌فرمایید و دولت هر فردی را براساس رتبه‌ای که به او می‌دهد ارزیابی می‌کند و درخواستش را قبول می‌کند و یا به فرض مثال قبول نمی‌کند. و دولت به هر فرد بسته به شرایطی که دارد امتیاز می‌دهد. این‌طور هست که فردی که گرین کارت یا کارت سبز دانمارک را دارد، دیگر به چیزی به نام work permit یا اجازه‌ی کار نیازی ندارد. با همان گرین کارت یا کارت سبزش می‌تواند کار کند. چه کارهایی که درآمد داشته باشد و چه کارهایی که درآمد نداشته باشد. شاید کاری که درآمد نداشته باشد برای شما که در ایران زندگی می‌کنید کمی عجیب باشد. کارهایی وجود دارد که به آن‌ها کارهای داوطلبانه می‌گویند. افرادی که دوست دارند زیرمجموعه‌ی یک سری سازمان‌های خاص یا بیمارستان خاصی شوند، به صورت داوطلبانه می‌توانند در آن سازمان‌ها و در آن ارگان‌ها کار کنند. منظورم از کارهایی که درآمد ندارد، این‌گونه کارهاست. ولی افرادی که گرین کارت دارند دیگر نمی‌توانند تجارت شخصی خودشان را در کشور دانمارک داشته باشند. پس این برنامه برای کسانی است که می‌خواهند در کشور دانمارک کار کنند. یعنی می‌خواهند جایی یک شرکتی را پیدا کنند و زیرمجموعه‌ی آن شرکت کار داشته باشند.
 

◼️ موقعیت‌های کاری چگونه است؟

 داشتن کارت سبز یا گرین کارت دانمارک به شما به عنوان فرد متقاضی کمک می‌کند کارهایی با کیفیت بالاتر و بهتر و حرفه‌ای تری را بتوانید در دانمارک پیدا کنید. گرین کارت یا کارت سبز دانمارک به این معنی نیست که شما حتماً شغل دارید. مسئول پیدا کردن شغل خودتان هستید. یعنی وقتی کارت سبز یا گرین کارتتان را از کشور دانمارک گرفتید، خودتان مسئول هستید که برای خودتان کار پیدا کنید. و دیگر اینکه به طور کلی نیروی خارجی در کشور دانمارک برای بعضی از شغل‌ها زیاد است و برای بعضی‌ها خیر. در بعضی از شغل‌ها و در بعضی از موارد شما نیاز دارید که زبان دانمارکی را نیز بدانید و در بعضی از موارد هم نیاز نیست. بستگی به ارزیابی‌ای دارد که می‌شوید و بستگی به این دارد که زیرمجموعه‌ی چه رشته و چه شغلی می‌خواهید داشته باشید. سایت‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از طریق آن‌ها ببینید چه رشته‌ای درس خواندید و چه فعالیت حرفه‌ای می‌خواهید داشته باشید و شغل مورد نظرتان را پیدا کنید. جلوتر یکی یکی شغل‌ها و رشته‌هایی که در حال حاضر در کشور دانمارک اعلام شده که زیرمجموعه‌ی آن‌ها به افرادی نیاز دارند که در آن‌جا کار کنند برایتان توضیح می‌دهم.
 

نکته‌ای می‌خواهم برایتان بگویم و این است که شما به عنوان فردی که می‌خواهید گرین کارت یا کارت سبز را از کشور دانمارک دریافت کنید، نیاز دارید مدرک خودتان را ارزیابی کنید. یعنی مدرک شما طبق قوانین کشور خودتان گرفته شده است، باید ابتدا آن مدرک را تأیید رسمی کشور دانمارک کنید. نکته‌ی دیگر اینکه، پزشکان و دندان‌پزشکان می‌توانند از طریق برنامه‌ی دیگری برای کشور دانمارک اقدام بفرمایند.
 

👈 حال نام رشته‌ها و شغل‌هایی که به شما گفتم از اول ژانویه 2015 در لیست کشور دانمارک وجود دارد؛ و به آن لیست positive list می‌گویند؛ را برایتان توضیح می‌دهم. مهندسان، پزشکان و دندان‌پزشکان، افرادی که در زمینه بهداشت و درمان، سلامت و مراقبت‌های شخصی هستند رشته‌هایی هستند که برایشان شغل دارند. رشته‌هایی مثل فناوری اطلاعات از راه دور، معلم‌های دبستان و دبیرستان، کسانی که فعالیت‌های آموزشی انجام می‌دهند و مشاغل دیگری چون داروسازها، وکلا و اقتصاددانان و افرادی که کنترل مالی را انجام می‌دهند.
 

 لطفاً توجه داشته باشید که وقتی درخواستتان را برای اقامت و گرفتن کارت سبز دانمارک اعلام می‌فرمایید، وقتی درخواست شما قبول شد، در عرض شش ماه باید به دانمارک بروید و آن‌جا یک آدرس برای خودتان فراهم کنید. 
 

یعنی چه؟ یعنی باید مسکنی را آن‌جا برای خودتان فراهم کنید و خودتان مسئول آن هستید که مسکن و جایی را برای زندگی خودتان در دانمارک تهیه بفرمایید. در یک سال اولی که در دانمارک زندگی می‌کنید باید یک شغل پیدا کنید که حداقل حقوق شما باید مبلغ 50 هزار کرون دانمارکی باشد. همچنین اگر افراد خانواده‌ی شما دوست دارند به شما ملحق شوند، شما زمانی می‌توانید آن‌ها را به دانمارک بیاورید که آدرس رسمی در دانمارک داشته باشید، شغل پیدا کرده باشید و در دانمارک درآمد داشته باشید.


✔️ مورد بعدی این است که شما می‌توانید در دانمارک زندگی حرفه‌ای خوبی داشته باشید. زیرمجموعه‌ی رشته‌هایی که به شما گفتم می‌توانید در دانمارک شغل پیدا کنید. موقعیت کاری مناسب و کیفیت زندگی بهتری را می‌توانید داشته باشید. یک حسنی که دانمارک دارد این است که اکثریت جمعیت دانمارک افرادی هستند که نزدیک بازنشستگی هستند و نرخ زاد و ولد در این کشور پایین است. بنابراین مسلماً شما موقعیت شغلی مناسبی خواهید داشت. با توجه به آخرین اطلاعاتی که از این کشور وجود دارد، متقاضی افرادی با حرفه‌های کارکنان بهداشت و درمان، مهندسان و متخصصان فناوری اطلاعات بودند و می‌توانستند کار در دانمارک پیدا کنند. 
 

مراکز تحصیلاتی؛ که مدرسه‌ها و دانشگاه‌های خوبی در دانمارک وجود دارد؛ مراکز مراقبت از کودکان؛ که به آن baby care گفته می‌شود و بچه‌های کوچک خودتان را در مهدکودک‌هایی بگذارید؛ و مراکز بهداشت و درمان جزء مراکز عمومی در دانمارک به حساب می‌آیند و رایگان هستند. افرادی که در دانمارک زندگی می‌کنند مالیاتی را پرداخت می‌کنند که این موارد رایگان این‌گونه حساب می‌شود که شما مالیاتش را پرداخت کردید.
 

همین‌طور در دانمارک زن و مرد حقوق برابر دارند. همه‌ی اقلیت‌ها تساوی حقوق دارند و افراد از تمامی اقلیت‌ها و فرهنگ‌های متفاوت مساوی هستند. دانمارک کشوری است که امنیت اجتماعی دارد. آزادی فردی، داشتن دموکراسی و ارزش دادن به وقت و زمان انسان‌ها جزء ارزش‌های دانمارک است. همین‌طور خلاصه کنم برایتان، دانمارک جزء ده کشور اول دنیاست که کمترین فساد اخلاقی و مالی را در سال‌های اخیر داشته. 

✔️ مورد بعدی که می‌خواهم برایتان توضیح دهم در مورد شرایط گرفتن کارت سبز است. شرایط گرفتن گرین کارت در کشور دانمارک این‌طور است که همانطور که قبلاً برایتان گفتم و مقایسه کوچکی بین دانمارک و یکی از روش‌های کشور کانادا داشتم، این روش هم مثل یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید درخواست خودتان را برای کانادا اعلام بفرمایید یک روش امتیازدهی به حساب می‌آید.

👈  برای اینکه بتوانید گرین کارت یا کارت سبز خودتان را برای کشور دانمارک دریافت بفرمایید باید حداقل 100 امتیاز بگیرید. امتیازها چگونه است؟
 

 امتیازها از طریق سطح تحصیلاتی که دارید؛ یعنی لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا؛ مهارت زبانی که دارید، میزان سازگاری که می‌توانید بگیرید، و همچنین باید مدارکی داشته باشید که بتوانید ثابت کنید که می‌توانید از نظر مالی در یک سال اول خودتان را تأمین کنید. پس این چهار مورد؛ یعنی سطح تحصیلات، مهارت زبان، میزان سازگاری و مدارکی داشته باشید که بتوانید توضیح دهید می‌توانید از نظر مالی خودتان را تأمین کنید؛ یا چهار مدرک، مواردی هستند که به شما امتیاز می‌دهند. مورد بعدی اینکه اگر شما اقامت دانمارک را می‌گیرید باید خودتان و خانواده‌تان بیمه داشته باشید. یک مورد دیگر از الزامات این است که در یک سال اول باید حتماً بتوانید ثابت کنید که 50 هزار کرون دانمارکی درآمدتان بوده است. و این‌طور است که آژانس بازار کار دانمارک حقوق شما را کنترل می‌کند که متوجه شود آیا واقعاً شما مبلغ 50 هزار کرون دانمارکی را توانستید در یک سال در بیاورید.
 


✔️ مورد دیگری وجود دارد که طبق قانون دانمارک، افرادی که دانمارکی هستند یعنی شهروند هستند و پاسپورت دانمارکی دارند، اگر روزی از کارشان بیکار شوند و دیگر کار نداشته باشند، می‌توانند از دولت دانمارک درخواست کنند و دولت مبلغ پولی به آن‌ها بدهد. این برای شما ممکن نیست که درخواست دهید، چون شما فردی به حساب می‌آیید که تازه وارد دانمارک شدید. پس اگر رفتید دانمارک و ظرف یک سال کار کردید و کارتان را از دست دادید، نمی‌توانید در آن یک سال برای این برنامه درخواست دهید. چون شما کارت اقامت یا کارت سبز دارید نه اینکه هنوز شهروند شوید و پاسپورت داشته باشید.      

ایـن مطلـب ادامـه دارد ...

4 دیدگاه

 • Moosavi Masoud
  1396-12-11 20:29:50
  این پرونده یک سال است که بسته شده و کشور دانمارک فقط highly highly skilled worker را میپذیرد تازه بعد از امتحان کار و دریافت پیشنهاد شغلی.
 • ف س
  1397-04-20 18:50:56
  سلام شرایط رفتن به کشور دانمارک برا شخصی که مدرک فنی تخصصی دارد اماسواد ندارد وکسی که ددیپلم دارد وکسی که محصل است وکسی که مدرک دیپلم بهیاری را دارد میخوام ببینم چطوره ممنون
  • کارشناس ویکی گرام
   1397-05-01 15:38:40
   سلام اخذ اقامت کاری برای نیروهای متخصص شرایط مربوط به خودش رو داره قاعدتا نداشتن سواد می تونه براتون مشکل ساز بشه چون حداقل تسلط نسبی به زبان دانمارکی یا انگلیسی ضروری است. در مورد فردی که دارای مدرک دیپلم هست، بسته به شرایط سنی می تونه اقامت تحصیلی بگیره.
 • حمیداکبری
  1397-06-17 18:07:34
  سلام.من فوق لیسانس مکانیک-گرایش تبدیل گاز هستم با 29سال کار معتبردر وزارت نفت ،در حوزه نفت و گاز (اجرا و مدیریت پروژه) .آیا امکان کاریابی در این حوزه در دانمارک واقامت مقدور هست ؟ به تخصص های سرمایش و گرمایش و تعمیر ماشین آلات مکانیکی وبرق نیز کاملا مسلط هستم. اگر کانال تلگرامی برای ارتباط بیشتر دارید معرفی فرمایید با تشکر
  • کارشناس ویکی گرام
   1397-06-18 07:04:43
   سلام حمید جان یکی از خدمات ویکی گرام کاریابی است در صورتی که تمایل و امکان پرداخت هزینه دارید می توانید با آیدی تلگرام ما در ارتباط باشید تا کارشناسان برای شما اقدام کنند. wikiapplyservice@
 • سپیدار
  1398-04-25 18:04:11
  سلام . میخواستم بدونم برای فردی که لیسانس تربیت بدنی داره و چند مقام ورزشی " چه نوع درخواستی باید ارایه داد؟
  • کارشناس ویکی گرام
   1398-04-29 10:48:05
   سلام دوست عزیز لطفا شرایط و درخواستتون رو به آیدی تلگرام wikiapplyservice@ ارسال کنید تا همکارانم راهنمایتتون کنن.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#بورس های تحصیلی ایران
2 روز پیش

سلام خسته نباشید ببخشید من دیپلم طراحی صفحات وب دارم و دانشجو رشته مهندسی نرم افزار هستم کاردانیم رو تموم کردم با معدل 17 زبان تا حدودی بلدم اما مدرک ندارم برای کارشناسی می تونم بورس بشم حالا چه ژاپن چه آلمان یا انگلستان یا کشور های دیگه فرقی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید
4 هفته پیش

سلام وقت بخیر
من 38 سالم هست و کارشناسی برق دارم. حدود 12 سال سابقه کار مرتبط دارم. ازدواج کردم و یک فرزند دارم.
 برای تحصیل در مقطع ارشد و ثبت نام بورسیه آیا با توجه به اینکه مدت زپان زیادی از دوره فارغ التحصیلی من میگذره میشه اقدام کرد و امیدی هست؟ و باتوجه به هزینه کمک تحصیلی که در بورسیه ها در نظر گرفته میشه آیا هزینه های زندگی با خانواده را کفاف میده؟
4 هفته پیش