هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟

هزینه شهریه تحصیل در بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز) معمولا محل اختلاف است به طوری که در سالهای اخیر برای متقاضیان داخلی (انگلستان-اتحادیه اروپا) بسیار گران تمام شده است. با این حال مبلغ فعلی شهریه (۲۰۱۷-۲۰۱۸) برای دانشجویان مناطق انگلستان و اتحادیه اروپا برابر با ۹،۲۵۰ پوند (۱۳،۰۵۰ دلار آمریکا) است.

شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی متغیر است و از حدود ۱۰،۰۰۰ پوند (۱۴،۱۳۰ دلار آمریکا) شروع و تا ۳۸،۰۰۰ پوند (۵۳،۷۰۰ دلار آمریکا) در سال برای رشته‌هایی همچون پزشکی ادامه دارد. در همه مقاطع رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی کمترین میزان شهریه را دارا می‌باشند و رشته‌های کلینیکی و آزمایشگاهی دارای بالاترین میزان شهریه‌ها هستند. مبلغ متوسط لازم برای زندگی در انگلستان در حدود ۱۲،۲۰۰ پوند (۱۶،۹۵۰ دلار آمریکا) در سال است که با این حساب می‌توان گفت متوسط هزینه تحصیل در انگلستان در حدود ۲۲،۰۰۰ پوند (۳۱،۳۸۰ دلار آمریکا) آمریکا در سال است. توجه داشته باشید که مطالعه در شهری مانند لندن قطعا به مقدرا قابل توجهی گران‌تر خواهد بود.

اگرچه مبالغ فوق واقعا دلهره آور و ترسناک می‌باشد با این حال توجه داشته باشید که دوره‌های برگزار شده توسط دانشگاه‌های بریتانیایی نسبت به کشورهای دیگر نظیر آمریکا کوتاه‌تر است (۳ سال برای کارشناسی، ۱ سال برای کارشناسی ارشد).
 

پس از بررسی اجمالی مبالغ لازم برای تحصیل و زندگی در انگلستان بهتر است به بررسی دقیق‌تر و جزیی‌تر شرایط تحصیل در این بریتانیا بپردازیم.
 

هزینه زندگی

برای دریافت ویزای دانشجویی برای بریتانیا شما مستلزم به داشتن مبلغ دست کم ۱،۰۱۵ پوند (۱،۴۵۳ دلار آمریکا) در هر ماه در حساب خود در هر ماه هستید که معادل ۲۱،۱۸۰ پوند (۱۷،۲۰۰ دلار آمریکا) در سال می‌باشد. البته این مبلغ برای اقامت شما در تمامی شهرها به جز لندن است! چنانچه قصد اقامت و تحصیل در شهر لندن را داشته باشید شما بایستی به بودجه خود بیافزاید به صورتی که در ماه در حساب خود مبلغ ۱،۲۶۵ (۱،۸۰۰ دلار آمریکا) داشته باشید که معادل ۱۵،۱۸۰ پوند (۲۱،۵۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد. نکته‌ای که بایستی در نظر گرفت این است که می‌توان یا کمک تخفیف‌های دانشجویی عملا میزان و خرج و مخارج خود را کاهش دهید.
 

اقامت و مسکن

اغلب دانشجویان در سال اول در ساختمانهای خوابگاهی داخل دانشگاه اقامت دارند و از سال دوم به بعد به خوابگاههای خصوصی نقل مکان می‌کنند. اغلب خوابگاههای دانشجویی دارای سلفهای غذاخوری هستند و مبلغ آن در مبلغ خوابگاه منظور می‌گردد. بزرگترین تفاوت مبلغ هزینه زندگی در لندن و سایر شهرهای بریتانیا در مبلغ مسکن می‌باشد به طوری که برای دانشگاهی مانند دانشگاه کالج لندن این مبلغ در حدود ۸،۰۷۳ پوند (۱۱،۴۰۰ دلار آمریکا) در هر سال آکادمیک (۹ ماه معادل با ۳۹ هفته) می‌باشد. با این حال باز هم امکان پیدا کردن مکانی با مبلغ مناسب‌تر در داخل خوابگاهای دانشگاه و یا واحدهای اشتراکی آن وجود دارد.

نتایج یک بررسی نشان داده است که دانشجویان به طور میانگین در حدود ۱۲۵ پوند (۱۷۵ دلار آمریکا) در هر هقته در بریتانیا خرج می‌کنند با این حال تفاوت بین مناطق مختلف بریتانیا زیاد است به طوری که دانشجویان مناطق ایرلند شمالی تنها ۹۱ پوند (۱۲۹ دلار آمریکا) در هر هفته صرف مخارج خود می‌کنند  که این مبلغ دقیقا نصف مبلغی است که در دانشجویان در لندن هزینه می‌کنند (۱۸۲ پوند/۲۵۷ دلار آمریکا). اگر صورتحسابها و قبضها (ی خدمات و تسهیلات و اینترنت) را نیز در نظر بگیریم بایستی به مبلغ فوق مبلغی در حدود ۷۰ پوند در ماه (۱۰۰ دلار آمریکا) نیز اضافه گردد.
 

دیگر هزینه‌ها

  خرید هفتگی: ۳۰ پوند (۴۲ دلار آمریکا)
یک وعده غذای رستوران: ۱۲ پوند (۱۷ دلار آمریکا)
خرید ماهانه کتاب و اقلام آموزشی:‌۳۰ پوند (۴۲ دلار آمریکا)
هزینه ماهانه قبض تلفن همراه:‌ ۱۵ پوند (۲۲ دلار آمریکا)
عضویت ماهانه در باشگاه ورزشی:‌ ۳۲ پوند (۴۵ دلار آمریکا)
شب گردی در شهر: ۳۰ پوند (۴۲ دلار آمریکا)
خرید ماهانه لباس و پوشاک: ۳۵-۵۵ پوند (۴۹-۷۷ دلار آمریکا)

 

هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی

برای دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی در سال تححصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ میزان مبلغ شهریه از حدود ۱۰،۰۰۰ پوند (۱۴،۱۳۰ دلار آمریکا) برای رشته‌های تئوری تا حدود ۳۸،۰۰۰ پوند (۵۳،۷۰۰) و یا حتی بیش‌تر برای رشته‌هایی همچون پزشکی ادامه پیدا می‌کند.

در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) برای سال تححصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ این مبلغ از ۱۱،۰۰۰ پوند (۱۵،۵۴۵ دلار آمریکا) تا بالای ۳۲،۰۰ پوند (۴۵،۲۰۰ دلار آمریکا) می‌رسد. برای رشته‌هایی عملی و آزمایشگاهی مبلغ متوسط شهریه از ۱۲،۰۰۰ پوند (۱۶،۹۴۰ دلار آمریکا) تا ۲۷،۲۰۰ پوند (۳۸،۴۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد.

➕ بیشتر بخوانید


هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در ژاپن چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در آمریکا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در انگلستان چقدر است؟
هزینه‌ تحصیل در کشورهای اروپایی چقدر است؟

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش