چگونه برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اقدام کنیم؟

به گزارش ویکی گرام، آیا به دنبال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان هستید؟ با مطالعه متن زیر با انواع کارشناسی ارشد در کشور آلمان، الزامات و شرایط تسلط به زبان، نحوه ارائه درخواست، و نحوه دریافت ویزای دانشجویی (Student Visa) آشنا می شوید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

انواع کارشناسی ارشد در کشور آلمان
مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان معمولا به دو دسته تقسیم می شود: پیوسته و ناپیوسته. در نوع پیوسته، فرآیند آموزش به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان در دوره کارشناسی دانش و اطلاعات زمینه ای را در رشته مربوطه کسب می کنند. برنامه های آموزشی کارشناسی ارشد ناپیوسته بر رشد حرفه ای دانشجویان تمرکز دارند و اغلب، متقاضیان باید هم مدرک کارشناسی و هم تجربه کاری مرتبط داشته باشند. اتمام مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان معمولا چهار ترم (۲ سال) طول می کشد. با این حال، ممکن است مدت زمان تحصیل در برخی از رشته ها کمتر یا بیشتر باشد. 

شما می توانید لیست دانشگاه های برتر کشور آلمان در سال ۲۰۱9 را در این قسمت مشاهده کنید. در صورتی که می خواهید از رتبه بندی موضوعی دانشگاه های آلمان مطلع شوید باید به آخرین لیست رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان کیو اس (اینجا) مراجعه کنید.

الزامات و شرایط تسلط به زبان
اکثر رشته ها در کشور آلمانی به زبان آلمانی ارائه می شوند، به همین دلیل متقاضیان بین المللی باید مدرکی دال بر مهارت کافی در زبان آلمانی را به دانشگاه ارائه کنند. برای این منظور دو نوع آزمون زبان وجود دارد:Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH بمعنای آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه) و TestDaF (که قبلا Test Deutsch als Fremdsprache نامیده می شد و بمعنای آزمون زبان آلمانی بعنوان یک زبان خارجی است DSH تنها به زبان آلمانی و در دانشگاه های مختلف برگزار می شود، در حالی که TestDaF در مراکزی در بیش از ۹۰ کشور جهان برگزار می شود. همانطور که می دانید، باید در آزمونی ثبت نام و شرکت کنید که مطمئن هستید نتایج آن مورد قبول دانشگاهی است که قصد ادامه تحصیل در آنجا را دارید.
student in germany- wikigeram.jpg
درحالی که، معمولا، در کشور آلمان فرآیند آموزش به زبان آلمانی است، مجموعه رو به رشدی از برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی نیز در این کشور وجود دارند  – بویژه در سطح کارشناسی ارشد برای دانشجویان شرکت کننده در برنامه های آموزشی تبادلات کوتاه مدت. سرویس تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD). ، پایگاه داده ای را رائه می کند که در آن قابلیت جستجوی رشته هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند وجود دارد. اگر قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید و زبان انگلیسی زبان مادری شما نیست، باید در آزمون های زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL شرکت و مهارت زبانی خود را اثبات کنید.

ارائه درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان
به منظور ارائه درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان، اولین کلمه ای که با آن روبرو می شوید hochschulzugangsberechtigung (به اختصار HZB)، بمعنای صلاحیت ورود به دانشگاه است. اگر مقطع کارشناسی را در کشور دیگری تمام کرده باشید، معمولا این مدرک توسط HZB و برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان پذیرفته می شود، اما بر اساس رشته، موسسه و جایی که قبلا در آنجا تحصیل کرده اید شرایط متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در برخی از رشته های مقاطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید حداقل میزان اعتبار را در فیلد تحصیلی خاصی کسب کنند. این شرایط توسط دپارتمان ارائه کننده برنامه های آموزشی مشخص می شود.

متقاضیان شرکت در برنامه های آموزشی کارشناسی ارشد یا به صورت مستقیم به دانشگاه درخواست می دهند، یا از طریق پورتال آنلاین یونی اسیست اقدام می کنند. این سرویس یک سرویس متمرکز است که متقاضیان را غربال و افرادی را انتخاب می کند که تمام شرایط لازم برای ورود به موسسه های انتخابی شان را دارند، و بدین ترتیب این افراد گزینش شده وارد مرحله بعدی یعنی ارزیابی بیشتر می شوند. تمام دانشگاه های آلمان از این سرویس استفاده نمی کنند و حتی در صورتی که دانشگاهی از این سرویس استفاده کند ممکن است نیاز باشد تا متقاضیان فرآیند درخواستشان را نیز تکمیل کنند. 

مدارک لازم و فرآیند ارائه درخواست توسط هر موسسه، به طور خاص، مشخص می شود، اما معمولا از متقاضیان خواسته می شود تا کپی رسمی از مدارک تحصیلی، عکس پاسپورت، کپی پاسپورت و کپی نتیجه آزمون زبان (در صورت نیاز) را ارسال کنند. ممکن است ارسال درخواست با پرداخت هزینه نیز همراه باشد.
student in germany- wikigeram.jpg
زمان ارائه درخواست
در بسیاری از دانشگاه های آلمان امکان ارسال درخواست پذیرش، دو بار در سال - برای آغاز ترم تحصیلی در زمستان یا تابستان وجود دارد. ترم تابستان در دانشکده ها Fachhochschulen در ماه مارس آغاز و در ماه اوت تمام می شود اما در دانشگاه ها از آوریل آغاز و در سپتامبر تمام می شود. زمان ترم زمستان در Fachhochschulen و دانشگاه، به ترتیب، از سپتامبر تا فوریه و اکتبر تا مارس است.  به طور کلی، متقاضیانی که قصد نام نویسی در ترم زمستان را دارند باید درخواست خود را تا تاریخ ۱۵جولای، و متقاضیان ترم تابستان تا ۱۵ ژانویه ارائه کنند. 

با این حال، مهلت ارسال درخواست در بین موسسات مختلف متفاوت است، و حتی ممکن است یک موسسه مهلت زمانی متفاوتی را برای برنامه آموزشی کارشناسی ارشد در رشته های مختلف در نظر بگیرد – با بررسی دقیق، از تاریخ های مهم مرتبط با رشته انتخابی تان مطمئن شوید. توصیه می شود درخواست خود را حداقل شش هفته پیش از مهلت زمانی تعیین شده ارائه دهید، بدین ترتیب برای اصلاح اطلاعات و یا حتی در صورت لزوم ارسال  مدارک فراموش شده فرصت کافی خواهید داشت. 

ویزای دانش آموزی برای تحصیل در کشور آلمان
دانش آموزان کشورهای EU (اتحادیه اروپا)، EEA (منطقه اقتصادی اروپا، منطقه آزاد تجاری که در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد، از ایالت های اتحادیه اروپا همراه با ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین تشکیل شده است.) یا سوئیس برای تحصیل در کشور آلمان نیاز به ویزا ندارند. دانش آموزان کشورهای فوق تنها کافی است تا هنگام ورود به کشور آلمان در نزدیکترین اداره ثبت نام نویسی و مجوز اقامت دریافت کنند. این فرآیند برای دانش آموزانی که از کشورهایی مانند استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، نیوزلند، کره جنوبی و ایالات متحده نیز وارد کشور آلمان می شوند مشابه است. دانش آموزان کشورهای آندورا، برزیل، السالوادور، هندوراس، موناکو و سان مورینو نیز می توانند همین فرآیند را دنبال کنند، البته تا زمانی که قصد کار کردن در طول تحصیل در کشور آلمان را نداشته باشند. 

دانش آموزان سایر کشورها باید پیش از ورود به کشور آلمان از طریق نزدیک ترین سفارت آلمان در کشورشان برای ویزا اقدام کنند. افرادی که قبلا برای شرکت در یک دوره آموزشی در آلمان پذیرفته شده اند می توانند برای ویزای دانش آموزی درخواست بدهند، اما افرادی که منتظر دریافت تائیدیه یا نتیجه آزمون های ورودی هستند باید برای دریافت ویزای متقاضی اقدام کنند. ممکن است فرآیند صدور ویزا چند ماه طول بکشد، بنابراین در اولین فرصت ممکن اقدام کنید. متقاضیان دریافت ویزا باید پاسپورت معتبر، تائیدیه از دانشگاه آلمانی که درخواستشان در حال بررسی یا تکمیل شده، بیمه سلامت، و تائیدیه داشتن هزینه کافی برای تامین مخارج زندگی را ارائه کنند. 

 ➕ بیشتر بخوانید:
مهاجرت به آلمان
مشاغل مورد نیاز در آلمان
هزینه زندگی و تحصیل در کشور آلمان

دوره‌های فنی و حرفه ای (آوسبیلدونگ) در آلمان

4 دیدگاه

 • صانع وعاء إيراني
  1398-12-19 00:11:39
  سلام برنامه جذب یا تسهیل دانشجو به خاطر کمبود نیروی کار در المان در سال ۲۰۲۵ چگونه اس؟ ایا دولت المان برنامه در نظر داره تا تمکن مالی در سال ۲۰۲۵ به خاطر کمبود نیرو کار کاهش بده ؟
  • سمانه بانی
   1399-01-12 12:34:02
   سلام دوست عزیز این برنامه برای جذب نیروی کار هست. فعلا درباره کاهش میزان تمکن مالی اخبار موثقی منتشر نشده.
 • پریسا
  1399-01-09 18:08:56
  سلام. بنده۲۱سالمه و درحال تحصیل رشته مهندسی صنایع صنعتی در مقطع کارشناسی در ایران هستم و قصد دارم برای ارشد مهندسی هوافضا بخونم. اصلا نمیدونم کدوم دانشگاها در المان برای من بهتر هست و به چه صورت هست. درحال حاضر تا سال آینده درسم تموم میشه. آیا میتونم ۱ساله یا دو ساله مدرک زبان آلمانی رو اخذ کنم و بعد اقدام کنم یا خیر؟ و اینکه برای درخواست تحصیل در هر دانشگاهی او ورودی گرفته میشه؟ باید دروس گرایش مهندسی هوا فضارو بخونم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  • سمانه بانی
   1399-01-12 12:36:29
   سلام پریسا جان ممنون از همراهی و اعتماد شما. لطفا در تلگرام با شماره 09216618489 با ما در ارتباط باشید تا آیدی یکی از کارشناسان اپلای رو براتون بفرستیم.
 • مهسا
  1399-09-16 18:50:52
  سلام درسته که پزیرش گرفتن در سمستر سپتامبر شانس بیشتری هست برای ارشد؟ اگر به زبان انگلیسی بخایم تحصیل کنیم شانس کمی در اخذ پزیرش داریم؟
 • مهسا
  1399-09-16 18:51:57
  درسته که شانس پزیرش در سپتامبر بیشتره؟ اگر به english بخایم تحصیل کنیم شانس کمی در گرفتن پزیرش داریم؟حتی اگر ایتلس ۷.۵ داشته باشیم
  • سحر اسفندیاری
   1399-09-16 22:18:40
   سلام . معمولا شانس پذیرش در ترم پاییز بیشتره. رشته هایی که به زبان انگلیسی در المان تدریس میشن محدوده و مشخصا شانس کمتری نسبت به پذیرش به زبان المانی داره.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش