برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی به تفکیک رشته

به گزارش ویکی گرام، سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است که رتبه‌بندی‌های دقیقی را به صورت کلی و به تفکیک رشته‌های تحصیلی گوناگون، ارائه می‌دهد. همه‌ ساله سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها می‌پردازد.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

در آخرین رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌های جهان برای سال ۲۰۲۰ میلادی، دانشگاه‌های آکسفورد،موسسه فناوری کالیفرنیا،کمبریج،استنفورد،موسسه فناوری ماساچوست،پرینستون،هاروارد،ییل،شیکاگو و کالج سلطنتی لندن جایگاه‌های اول تا دهم جهان را به خود اختصاص دادند. ولی در این نظام رتبه‌بندی، دانشگاه‌های مختلف به تفکیک رشته هم رتبه‌بندی شدند. برخی از مهم‌ترین رشته‌هایی که توسط تایمز رتبه‌بندی شده‌اند، شامل رشته‌های ذیل هستند:

پزشکی، دندانپزشکی و دیگر رشته‌های مرتبط با سلامت
این رتبه‌بندی شامل ۷۷۵ دانشگاه است. دانشگاه آکسفورد برای نهمین سال متوالی، برترین دانشگاه دنیا در زمینه پزشکی و رشته‌های مرتبط با سلامت شد و دانشگاه ملبورن نسبت به پارسال پنج رتبه سقوط کرد. برترین دانشگاه آسیایی این رشته دانشگاه ملی سنگاپور است. سایر دانشگاه‌های این قاره نیز در مقایسه با سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌های توکیو و کیوتو ژاپن و دانشگاه پکن چین اشاره کرد.

این رتبه‌بندی به ترتیب زیر است:

۱- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)
۲- دانشگاه هاروارد(آمریکا)
۳- دانشگاه کمبریج(انگلیس)
۴- کالج سلطنتی لندن(انگلیس)
۵- دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۶- دانشگاه تورنتو(کانادا)
۷- دانشگاه جانز هاپکینز(آمریکا)
۸- کالج دانشگاهی لندن(انگلیس)
۹- دانشگاه ییل(آمریکا)
۱۰- دانشگاه کلمبیا(آمریکا)

روانشناسی
در رشته روانشناسی ۱۳ شاخصه در چندین حوزه روانشناسی از جمله روانشناسی آموزشی، ورزشی، تجاری، حیوانات و بالینی مورد ارزیابی قرار گرفته است. این رتبه‌بندی شامل ۴۹۴ دانشگاه است.

مجددا دانشگاه استنفورد صدرنشین این رتبه‌بندی شد. دانشگاه پرینستون یک پله صعود و دانشگاه پنسیلوانیا دو پله صعود کردند. دانشگاه ملی سنگاپور بهترین دانشگاه آسیایی در روانشناسی شناخته شد و نسبت به سال گذشته هفت پله صعود کرده و به جایگاه ۴۵ آمده است.

این رتبه‌بندی به ترتیب زیر است:

۱-  دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۲-  دانشگاه پرینستون(آمریکا)
۳- دانشگاه پنسیلوانیا(آمریکا)
۴- کالج دانشگاهی لندن(انگلیس)
۵-  دانشگاه شیکاگو(آمریکا)
۶-  دانشگاه هاروارد(آمریکا)
۷-  دانشگاه ییل(آمریکا)
۸-  دانشگاه میشیگان ان آربر(آمریکا)
۹-  دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس(آمریکا)
۱۰- دانشگاه بریتیش کلمبیا(کانادا)

کسب وکار و اقتصاد
رتبه‌بندی در این رشته‌ با عملکرد آن‌ها در زمینه‌های حسابداری، امور مالی، تجارت، مدیریت، موضوعات اقتصادی و اقتصادسنجی ارزیابی می‌شود. ۶۳۲ دانشگاه در این رتبه‌بندی قرار گرفتند که موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج، بار دیگر چهار دانشگاه برتر این رتبه‌بندی شدند. از میان دانشگاه‌های آسیایی هم، دانشگاه ملی سنگاپور برترین دانشگاه این قاره و رتبه چهاردهم این جدول شد.

این رتبه‌بندی به ترتیب زیر است:

۱-  موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)
۲-  دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۳- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)
۴- دانشگاه کمبریج(انگلیس)
۵- دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(آمریکا)
۶-  مدرسهٔ اقتصاد و علوم سیاسی لندن(انگلیس)
۷- دانشگاه دوک(آمریکا)
۸- دانشگاه شیکاگو(آمریکا)
۹- دانشگاه پنسیلوانیا(آمریکا)
۱۰- دانشگاه هاروارد(آمریکا)

مهندسی و فناوری
در رتبه‌بندی تایمز در رشته مهندسی و فناوری، دانشگاه‌ها در رشته‌های مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی شیمی رتبه‌بندی می‌شوند. امسال این جدول گسترش یافته و هزار و هشت دانشگاه در آن حضور دارند. مجددا دانشگاه ملی سنگاپور برترین دانشگاه آسیایی این رشته شد و دانشگاه پکن پس از آن در رتبه ۱۳ قرار گرفت.

این رتبه‌بندی به ترتیب زیر است:

۱-  موسسه فناوری کالیفرنیا(آمریکا)
۲- دانشگاه استنفورد(آمریکا)
۳- دانشگاه کمبریج(انگلیس)
۴- دانشگاه هاروارد(آمریکا)
۵- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)
۶- موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)
۷-  دانشگاه پرینستون(آمریکا)
۸-  موسسه فناوری فدرال زوریخ(سوییس)
۹-  دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس(آمریکا)
10- موسسه فناوری جورجیا(آمریکا)
۱۱- کالج سلطنتی لندن(انگلیس)

➕ بیشتر بخوانید:
نظام رتبه‌ بندی QS
نظام رتبه‌ بندی رَوند 
نظام رتبه‌ بندی لایدن  

1 دیدگاه

  • پیام مرادی
    1399-01-03 18:16:36
    سلام ببخشید از کاربران عزیز خواستم بپرسم که در رشته مهندسی نفت رنکینگ دانشگاه هارو مشخص نکرده در مورد مهندسی گفته اما شاخه نفت رو چیزی نگفته. بهترین دانشگاه های صنعتی ( نفت) شود چه دانشگاه هایی هستند ؟ مچکرم از پاسخگویی شما عزیزان

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 هفته پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش