آیا ما از خاک ساخته شداه‌ایم؟

بسیاری از عناصر موجود در طبیعت در بدن ما نیز وجود دارند. ۹۲ عنصر بر روی زمین وجود دارد با این حال در بدن ما تنها ۶۰ عنصر از عناصر فوق وجود دارند که البته تنها ۱۱ مورد از آنها دارای مقدار قابل توجهی هستند و ۴۹ مورد دیگر در حد ناچیز و بسیار کم هستند.
 

در ادامه به بررسی اجزاری سازنده بدن یک انسان بالغ می‌پردازیم.


ترکیبات اصلی سازنده بدن انسان

اغلب عناصر به صورت ترکیبات ساده و پیچیده معدنی (مانند آب و مواد معدنی) و آلی (مانند چربی‌ پروتئین، کربوهیدرات و اسیدهای نوکلئیک) یافت می‌گردند.

آب
فراوان‌ترین ترکیب شیمیایی در اجزای یک سلول متعلق به انسان آب می‌باشد که در حدود ۶۵ تا ۹۰ درصد بخش یک سلول را تشکیل می‌دهد. آب نه تنها درون سلولها قرار دارد بلکه در فضای بین آنها هم موجود است به طوری که در خون و مایع مخزی نخاعی نیز شاهد آن هستیم.

چربی
درصد چربی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است با این حال حتی در یک فرد دارای اضافه وزن نیز میزان آب موجود در بدنش بیش‌تر از چربی است.

پروتئین 
در یک مرد، نسبت پروتئین و چربی قابل مقایسه است و برابر ۱۶ درصد جرمی است. قلب و تعداد زیادی از ماهیچه‌ها، ناخن، و پوست حاوی پروتئین می‌باشند.

مواد معدنی
در مجموع مواد معدنی در حدود ۶ درصد از اجزای سازنده بدن را تشکیل می‌دهند.انواع نمکها، فلزات از جمله مواد معدنی محسوب می‌گردند. متداول‌ترین این ترکیبات عبارت‌اند از سیم، کلرید، کلسیم، پتاسیم و آهن.

کربوهیدرات
اگرچه یکی از منابع اصلی تامین انرژی یک فرد ترکیباتی کربوهیدراتی مانند گلوکز (قند) می‌باشد با این حال مقدار آن به صورت آزاد در هر لحظه در بدن ما زیاد نیست و به طور کلی قند و سایر کربوهیدراتهای موجود در بدن تشکیل دهنده ۱ درصد از جرم ما هستند.
 

عناصراصلی سازنده بدن انسان

۶ عنصر اصلی سازنده بدن ما بیش از ۹۹ درصد جرم ما را تشکیل می‌دهند. سرواژه‌ی CHNOPS (کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و گوگرد) ۶ عنصر کلیدی مورد استفاده در مولکولهای زیستی هستند.

اکسیژن
فراوان‌ترین عنصر سازنده بدن انسان که بیش از ۶۵ درصد از وزن ما را تشکیل می‌دهد. هر مولکول آب شامل دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن متصل به یکدیگر است با این حال جرم اتم اکسیژن ۱۶ برابر اتم هیدروژن است. علاوه بر این که اکسیژن از اجزای تشکیل دهنده آب محسوب می‌گردد، برای تنفس سلولی نیز ضروری است.

کربن
تمامی ترکیبات آلی از کربن ساخته شده‌اند به همین علت است که بعد از اکسیژن فراوان‌ترین عنصر تشکیل دهنده بدن کربن است به طوری که ۱۸ درصد وزن بدنمان از کربن است. کربن در پروتئینها، کربوهیدراتها، چربیها، اسیدهای نوکلئیک و البته در شکل دی اکسید کربن یافت می‌گردد.

هیدروژن
هیدروژن نیز یکی از فراوان‌ترین عناصر تشکیل دهنده بدن انسان می‌باشد به طوری که در حدود ۱۰ درصد از جرممان از هیدروژن ساخته شده است. این عنصر نه تنها از جزای سازنده آب محسوب می‌شود بلکه به عنوان انتقال دهنده الکترون نیز به کار می‌رود.

نیتروژن
در حدود ۳/۳ درصد از جرم بدنمان از نیتروژن ساخته شده است. نیتروژن در پروتئینها و اسیدهای نوکلئیک قابل رویت است.

کلسیم
کلسیم ۱/۵ درصد جرم را تشکیل می‌دهد. استخوانها، دندانها از کلسیم ساخته شده‌اند و البته انقباض عضلانی با کمک کلسیم عملی می‌گردد.

فسفر
۱ درصد از جرم بدن افراد به طور متوسط از فسفر تشکیل شده است.  یکی از محلهایی که می‌توان حضور اتم فسفر را ملاحظه نمود در ساختار شیمیایی اسیدهای نوکلئیک است.

پتاسیم
در حدود ۰/۲ تا ۰/۴ درصد از بدن افراد از فسفر تشکیل شده است. این عنصر ددر هدایت پیامهای عصبی  نقش دارد و به عنوان یک یون با بار مثبت (کاتیون) در بدن به فعالیت می‌پردازد.

سدیم
همانند پتاسیم به صورت یون مثبت فعالیت می‌کند و در حدود ۰/۱ تا ۰/۲ درصد از جرم هر فرد را تشکیل می‌دهد. سدیم به تنظیم تعادل الکترولیتی بدن افراد و حفظ هوموستازی بدن در برابر نسبت آب موجود در سلولها و خون کمک می‌کند.

 
عنصر درصد جرمی
اکسیژن 65
کربن 18
هیدروژن 10
نیتروژن 3
کلسیم ۱/۵
فسفر ۱/۲
پتاسیم ۰/۲
سولفور ۰/۲
کلر ۰/۲
سدیم ۰/۱
منیزیم ۰/۰۵
آهن، کبالت، مس، روی و ید ناچیز
سلنیم، فلوئور مقادیر بسیار کم

 
 
    حتی اگر این موضوع که کربن موجود در خاک نیز حاصل از گیاهانی است که خود کربن مورد نیازشان را با کمک عمل فوتوسنتز از دی‌اکسید کربن موجود در هوا تامین کرده‌اند (فوتوسنتز= دی‌اکسید کربن هوا + آب ---> کربوهیدرات + اکسیژن) را کنار بگذاریم (میزان کربن سازنده بدن = ۱۸ درصد)، در مجموع در حدود ۸۰ درصد بدن ما از عناصری ساخته شده است که در حالت آزاد گازی هستند و منشا آن‌ها هوا است (اکسیژن+هیدروژن+نیتروژن). به عبارت دیگر ما عملا از هوا ساخته شده‌ایم!

5 دیدگاه

 • سعید
  1398-04-16 08:05:08
  با سلام. جو و کلا" هوا بعد از میلیونها سال از ایجاد زمین شکل گرفته و اکسیژن و هیدورژن و ... از خود زمین جدا شده و وارد جو شده اند بنابراین عمده ترکیبات هوا از زمین و خاک گرفته شده اند. ویک پدیا: . جو دوم حدود ۳٫۵ یا ۲٫۷ میلیارد سال پیش شکل‌گرفت و شامل گازهایی مانند بخار آب، کربن دی‌اکسید و آمونیاک بود. با فعالیت باکتری‌ها و انجام فرایند فتوسنتز و عوامل دیگر، اکسیژن در جو آزاد شد و موجب شکل‌گیری جو سوم شد. در این زمان، ابردوران پیدازیستی شکل‌گرفت که طی آن جانوران با تنفس اکسیژن، زندگی‌های جانوری را تشکیل دادند.
 • محسن
  1399-02-19 04:45:10
  حالا کی گفته از خاک آفریده شدیم اگر شنیدید که در دین اسلام و مسیحیت از لفظ خاک استفاده شده در آفرینش ،درست توجه نکردید ،خاک و آب که به صورت گل مخلوط شدند و انسان جسمش خلق شد ،فکر میکنم آب مسأله اکسیژن و هیدروژن مورد نظرتون رو حل کنه
 • سارا
  1399-07-24 19:46:54
  ما از خاک درست شدیم واقعا ؟؟
 • سارا
  1399-07-24 19:47:34
  آیا ما واقعا از خاک درست شدیم ؟
 • ناشناس
  1400-02-14 03:12:02
  بله ما واقعا از خاک آفریده شده ایم

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 هفته پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
7 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
7 ماه پیش