نکاتی مهم برای آزاد کردن مدارک تحصیلی وزارت بهداشت

در مورد آزاد کردن مدرک از وزارت بهداشت اطلاعات خیلی کم و ناقص است و به همین دلیل در این مطلب  راهنمایی نسبتا جامع در مورد فرایند آزاد کردن مدرک وزارت بهداشت توضیح دهیم که مشکلاتی که برخی افراد با آن مواجه شدند برطرف شود.

برای آزاد کردن مدرک از وزارت بهداشت در پروسه کلی به این صورت می باشد:

مرحله ۱
پرداخت تمام وام دانشجویی به صندوق رفاه دانشجویان و گرفتن نامه تسویه حساب از صندوق رفاه دانشگاه
پرداخت هزینه تحصیلات رایگان و دریافت رسید آن (که در مورد رشته داروسازی در سال ۹۵ حدود ۳ میلیون تومان بود)

مرحله ۲ تشکیل پرونده در وزارت بهداشت
به قسمت اداره تعهدات واقع در اداره خدمات آموزشی وزارت بهداشت مراجعه می کنید و با مدارکی که داشتید (تسویه حساب وام و تحصیلات رایگان) تشکیل پرونده می دهید. اگر رشته شما طرح اجباری داشته باشد نامه ای به شما میدهند که به قسمت حقوقی برای گذاشتن وثیقه می برید.

( وثیقه طرح برای رشته داروسازی در سال ۹۵ اسما مبلغ ۸۰ میلیون تومان بود ولی در عمل ۹۲ میلیون تومن باید پول داد (پزشکی و دندانپزشکی هم یه همچین رقمی هست) که می شود به صورت نقدی یا سند ملکی وثیقه گذاشت.

گذاشتن وثیقه نقدی روند کاری آن بسیار سریع تر انجام می شود در حد یک روز؛ شما به ساختمان وزارت بهداشت در بانک ملت یه حساب باز می کنید و آنجا به شما پیشنهاد می کنند که اگر دوست دارید وثیقه ای که می گذارید سود هم به آن تعلق بگیرد یک سپرده ۸۳ میلیون تومانی باز کنید و مبلغ ۸ میلیون تومان هم در حساب شما بلوکه می شود که برای شما ضمانت نامه صادر کنند. برای صدور ضمانتنامه به مدت ۴سال هم ۳۶۰ هزار تومان پول می گیرند. هر ماه ۱میلیون و ۴۰۰ هزار تومن سود هم به حسابی که خودتون معرفی می کنید سود واریز خواهد شد.

وثیقه ملکی یه چند ماهی طول می کشد؛ چون نامهای به دانشگاه شما زده می شود تا نماینده حقوقی دانشگاه و بعد نماینده دادگستری مراجعه و ملک رو ارزش گذاری کنند (که معمولا مبلغ را کمتر از ارزش واقعی ارزش گذاری می کنند) و بعد استعلام دارایی و شهرداری و … باید انجام بشود که کلی معطلی و اتلاف زمان در پی خواهد داشت.

بعد از اینکه وثیقه رو گذاشتید (چه ملکی و چه نقدی)؛ اداره حقوقی نامه ای به اداره تعهدات میزند. اداره حقوقی نیز هم از جانب ريس اداره خدمات آموزشی نامه ای به دانشگاه شما ارسال می کند که ریزنمرات و دانشنامه را صادر کنند و برای وزارت بهداشت بفرستند. و شماره نامه وزارت بهداشت به دانشگاه را از آنها دریافت میکنید و برای پیگیری به دانشگاه مراجعه می کنید. 

در برخی  دانشگاه از شخص میخواهند که مقاله ای چاپ شده از پایان نامه داشته باشد درغیر این صورت ریزنمرات را صادر نمی کنند.

بعد از این مسئله و صدور دانشنامه وریز نمرات توسط دانشگاه؛ دانشگاه ریزنمرات را با پست پیشتاز  برای وزارت بهداشت ارسال میکند و در وزارت بهداشت ظاهرا یک مهر روی ریزنمرات و دانشنامه زده می شود مبنی بر اینکه ترجمه ریزنمرات و دانشنامه بلامانع است.

نکته مهم:
مشخص شدن وضعیت خدمت نظام وظیفه برای صدور دانشنامه لازم نیست. نگران نباشید.

شما همچنین میتوانید متن کامل آيين نامه صدور مجوز تحويل مدارك تحصيلي به دانش آموختگان را در اینجا بخوانید.

بیشتر بخوانید:
آزاد سازی مدرک: از صفر تا صد
آزاد سازی مدارک تحصیلی از طریق نامه های عدم کاریابی


 

2 دیدگاه

  • علی
    1399-07-19 11:21:52
    با سلام من در سال آخر پزشکی هستم . آیا می توانم با پرداخت وثیقه خروج و وثیقه دانشنامه برای تحصیل تخصص در خارج اقدام کنم ؟ یعنی میشه بدون طرح و سربازی در 25 سالکی به خارج مهاجرت کنم ؟
  • بهروز.ش
    1399-10-27 23:22:03
    ببخشید اطلاع دارید برای دریافت دانشنامه کارشناسی پرستاری از طریق وثیقه گذاری چقدر باید پرداخت کنیم ؟

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش