ترجمه مدرک: از صفر تا صد

 
چنانچه شما نیاز به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود داشته باشید بعد از گذراندن هفت خوان آزاد سازی مدرک، که قبلا در مورد ان مفصل صحبت کردیم، هفت خوان جدیدی به نام ترجمه مدارک در پیش روی شماست. شاید تصور کنید بعد از آزاد شدن مدرک و گرفتن اصل گواهی لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری خود به راحتی و خیال آسوده می‌توانید آن را ترجمه کنید اما واقعیت امر کمی متفاوت است و به آن آسانی‌ها که به نظر می‌رسد نیست. برای عبور از این هفت خوان پرغصه جدید، شما باز باید مراحلی را طی کنید که در ادامه مفصل در مورد آنها خواهیم نوشت.

قبل از خواندن این نوشته به این موضوع بسیار مهم دقت نمایید. هدف شما از ترجمه و میزان تایید آن به چه صورت است؟ اگر برای شما و سازمان/شرکت/دانشگاهی که قصد ارسال مدارک را دارید، صرفا مهر مترجم و دادگستری کفایت می‌کند، نیازی به گذارندن هفت خوان تایید مدرک ندارید. شما می‌توانید با مراجعه به هر دارالترجمه‌ای اقدام به ترجمه غیررسمی مدارک خود به انضمام مهر مترجم و حتی مهر دادگستری نمایید. پس تاکید می‌کنم مراحلی که در ادامه می‌آید برای افرادی است که گرفتن مهر دادگستری و وزارت امور خارجه بر روی مدارک آنها ضروری است. برای اخذ ویزا از برخی از سفارت‌ها، نیازی به مهر وزارت امور خارجه و حتی دادگستری نیست و مهر مترجم رسمی به تنهایی کفایت می‌کند.

۱-گرفتن تاییدیه از سازمان مربوطه
الف) تایید مدارک دانشجويان و دانش آموختگان وزارت علوم (دانشگاه‌های دولتي وزارت علوم، غير انتفاعي، پيام نور، فني و حرفه اي، فرهنگيان)
بعد از آن که شور و شوقتان از دیدن کاغذ ناچیزی به نام مدرک به پایان رسید، وقت ان است که تاییدیه وزارت علوم برای مدرک خود را بگیرید. بله، می‌دانم عجیب است که مدرکی که توسط دانشگاه مورد تایید وزارت علوم صادر شده است مجددا به تایید خود وزارت نیاز دارد، اما روال فعلی همین است و چاره‌ای نیست.
برای این کار، همانند مرحله آزادسازی مدرک، ابتدا باید وارد سامانه سجاد شوید. پس از ورود بایستی مطابق تصویر از طریق مسیر خدمات > اداره کل امور دانشجویان > تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی، وارد بخش مورد نظر شوید. در ادامه بایستی مراحل مطابق تصاویر به پیش بروید.
 
۱-۱- ورود به بخش مربوطه در سامانه سجاد

۲-۱- تایید قوانین و مقررات

۳-۱- وارد کردن مشخصات تحصیلی (مقطع، وضعیت تحصیل، رشته تحصیلی)

۴-۱- تعیین وضعیت نظام وظیفه، علت ترجمه، نوع درخواست، آپلود مدارک (ریز نمرات، نامه لغو تعهد و پشت و روی دانشنامه)

۵-۱- پرداخت وجه
میزان وجه پرداختی بسته به نوع درخواست شما دارد. این که شما قصد داشته باشید صرفا مدرک خود را تایید کنید یا این که در کنار آن تاییدیه ریز نمرات را هم بخواهید، موجب تفاوت قیمت خواهد شد.

مطابق آخرین مصوبه هیئت وزیران در خصوص تعرفه ارائه تسهیلات دانشجویی (۰۹ مرداد ۱۳۹۸)، قیمت برخی از این خدمات به قرار زیر است:
  هزینه تایید دانشنامه: ۲۳ هزار تومان
  هزینه تایید ریزنمرات تحصیلی: ۱۷ هزار تومان
  هزینه تایید گواهی رتبه ممتازی یا رتبه فارغ‌التحصیلی: ۶ هزار تومان

طی چند روز معمولا حدود یک هفته درخواست شما توسط کارشناس بررسی و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، وضعیت درخواست شما از حالت «در حال پیگیری» به وضعیت «تایید درخواست» تغییر می‌یابد و فایلی در کارتابل سامانه برایتان قرار می‌گیرد. شما بایستی این فایل را پرینت و در زمان مراجعه به دارالترجمه آن را به همراه داشته باشید چرا که کدی به صورت QR در این فرم وجود دارد، که نمایانگر تایید شدن مدرک شما توسط وزارت علوم است.

ب) تایید مدارک دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاه‌های آزاد
بر خلاف مورد الف (دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاه‌های دولتي وزارت علوم، غير انتفاعي، پيام نور، فني و حرفه اي، فرهنگيان)، دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های آزاد نیازی به مراجعه به سامانه سجاد و یا سامانه‌های مشابه را ندارند و کافی است با مدرک تحصیلی و کارت پایان خدمت (برای آقایان) به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه نمایند تا مهر تاییدیه بر روی مدرک آنها زده شود. با این حال یک نکته مهم را فراموش نکنید، آن هم این که اگر تاریخ صدور مدرک شما قبل از اول بهمن سال ۱۳۸۸ (۰۱/۱۱/۱۳۸۸) است، شما نیاز دارید تا ابتدا هولوگرام دانشگاه آزاد را بر روی مدرک خود داشته باشید. برای این کار لازم است به بخش فارغ التحصیلان دانشگاه خود مراجعه نمایید. چنانچه صدور مدرک شما بعد از این تاریخ است و هولوگرام مورد نظر روی مدرکتان وجود دارد، نیازی به گرفتن مجدد آن نیست. در ادامه شما کافی است با در دست داشتن مدارک شناسایی، اصل مدرک تحصیلی یا همان دانشنامه مورد نظر و همچنین برگه تصویه حساب از دانشگاه خود (که می‌توانید از بخش امور فارغ التحصیلان آن را دریافت کنید)، به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد در تهران مراجعه نمایید. ضمنا ریز نمرات نیازی به هولوگرام ندارد.

آدرس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد: تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری (شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی کد پستی: ۱۴۷۷۸۹۳۸۵۵ تلفن تماس : ۰۲۱-۴۷۴۸

ج) تایید مدارک دانشجويان و دانش آموختگان وزارت بهداشت (دانشگاههای علوم پزشکی و پیراپزشکی)
همانند مورد ب (دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاه‌های آزاد)، دانشجویان و دانش اموختگان وزارت بهداشت نیز باید برای تایید مدرک خود به صورت حضوری با اصل مدراک (دانشنامه، ریز نمرات و یا هردو) و مدارک شناسایی به سازمان مربوطه یعنی سازمان وزارت بهداشت مراجعه کنند تا مهر تایید با عنوان «ترجمه و تأیید آن توسط امور خارجه بلامانع است» در پشت برگه مدارک آنها زده شود.

۲-مراجعه به دارالترجمه
بعد از گرفتن تاییدیه مدرک خود کافی است با اصل مدرک/دانشنامه، ریزنمرات (در صورت نیاز برای ترجمه) تایید شده، فرم تایدیه سامانه سجاد (چنانچه دانشجو یا فارغ التحصیل وزارت علوم هستید) و همچنین ترجیحا یک رونوشت از صفحه اول پاسپورت خود (برای تطبیق املای نام‌ها)، به یکی از دارالترجمه‌های رسمی مراجعه نمایید. تا زمان نگارش این مطلب نرخ ترجمه دانشنامه برابر ۴۵ هزارتومان، ریز نمرات برای هر ترم: ۱۸ هزارتومان، تاییدیه دادگستری: ۶۵ هزارتومان

۳-مراجعه به وزارت امور خارجه
این مرحله می‌تواند توسط خود فرد یا توسط دارالترجمه انجام شود. چنانچه خود فرد بخواهد این کار را انجام دهد بایستی با اصل مدارک و ترجمه آنها که دارای مهر مترجم رسمی، مهر دادگستری و نوشته شده در سربرگ قوه قضاییه است، به ساختمان وزارت امور خارجه مراجعه نماید. مطابق اعلامیه وزارت امور خارجه (اینجا) هزینه هربرگ ترجمه برای فرد برابر ۶ هزارتومان می‌باشد. تمام فرایند تایید مدرک بیش‌تر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد اما از آنجا ممکن است تعداد متقاضیان زیاد باشد ممکن است در صف قرار بگیرید با این حال شما می‌توانید مدت زمان لازم برای انجام این کار را یک روز در نظر بگیرید.

آدرس: خیابان امام خمینی- خیابان سی تیر - نرسیده به چهارراه سرهنگ سخائی- کوچۀ انتخابیه - پلاک ۱
تذکر: لازم به ذکر است که بخش تأییدات مدارک دادگستری و وزارت خارجه روزهای پنج شنبه و ایام تعطیلات رسمی فعالیت نمی کنند.

➕ بیشتر بخوانید:
آزاد سازی مدرک: از صفر تا صد
 

1 دیدگاه

  • Fatima
    1399-11-02 19:06:51
    با سلام و تشکر از سایت بسیار جامع و کاملتون، در این مقاله ذکر شده که: "اگر برای شما و سازمان/شرکت/دانشگاهی که قصد ارسال مدارک را دارید، صرفا مهر مترجم و دادگستری کفایت می‌کند، نیازی به گذارندن هفت خوان تایید مدرک ندارید"، اما در جمله بعدی ذکر کرده اید که : "پس تاکید می‌کنم مراحلی که در ادامه می‌آید برای افرادی است که گرفتن مهر دادگستری و وزارت امور خارجه بر روی مدارک آنها ضروری است" که به نظر متناقض جمله پیشین می آید. آیا این بدین معنی است که خود دفتر دارالترجمه این امکان را دارد که علاوه بر مهر مترجم رسمی، مهر دادگستری یا قوه قضاییه را هم بر روی مدارک بزند یا خیر؟ سوال دیگر این آیا این صحت دارد که مدارک مورد نیاز ویزای انگلیس حتما باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی و یا ولزی ترجمه شود. نیازی به گرفتن تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک ویزای انگلستان نیست و مهر دارالترجمه کافی است، یا این که برای اخذ ویزای تحصیلی از بسیاری از دانشگاههای خارجی مدارک ترجمه شده باید یا تایید وزارت امور خارجه باشند، که این امر مستلزم اخذ تاییدیه دادگستری نیز میباشد؟؟؟ بنده وب سایت کنسولگری بریتانیا را چک کردم اما جایی گفته نشده که نیاز به حضور چه مهری بر روی ترجمه مدارک هست. سوال آخری که از حضورتون داشتم این هست که این درست است که اگر در تعداد مشخصی از دانشگاه های دولتی وزارت علوم باشیم تحصیل کرده باشیم فرآیند تاییدید مدارک فارغ التحصیلی، پیش از اقدام برای ترجمه رسمی مدارک، در همین دانشگاه ها صورت می گیرد و نیازی به تاییدیه اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم نیست؟؟؟

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش