دو اقدام وزارت علوم برای اجرایی‌کردن قانون مقابله و پیشگیری از تقلب در آثار علمی

دکتر محسن شریفی با اشاره به روند تدوین قانون "پیشگیری و مقابله از تقلب در تهیه آثار علمی" افزود: این قانون در 19 شهریورماه امسال بعد از طی مراحل تصویب در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، از سوی رییس‌جمهور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه تاکنون 2 اقدام "تدوین آیین‌نامه اجرایی" و "ایجاد کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌ها" اجرا شده است، ادامه داد: بعد از ابلاغ این آیین‌نامه لازم بود تا اقداماتی صورت گیرد که برای گام اول به منظور تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون "کمیته اخلاق پژوهشی" راه‌اندازی شد.

شریفی ادامه داد: در این کمیته تلاش شد تا آیین‌نامه‌ای متناسب با مواد قانونی تدوین شود تا بتواند تخلفات علمی در دانشگاه‌ها را به خوبی پوشش دهد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوی با اشاره به ترکیب اعضای این کمیته، خاطرنشان کرد: تعدادی از معاونین پژوهشی و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها از جمله اعضای این کمیته هستند.

وی اضافه کرد: در این کمیته پیش‌نویس قانون مقابله و پیشگیری از تقلب در تهیه آثار علمی تهیه شد و به حوزه حقوقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

به گفته این مقام مسوول، حوزه حقوقی وزارت علوم با تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دادگستری این آیین‌نامه را نهایی خواهند کرد.

شریفی، تشکیل کمیته اخلاق پژوهشی در دانشگاه‌ها را از دیگر اقدامات وزارت علوم در راستای اجرایی کردن قانون مقابله و پیشگیری از تقلب درتهیه آثار علمی نام برد و یادآور شد: در چارچوب این قانون، دستورالعمل تشکیل کمیته اخلاق پژوهشی در تمام دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تدوین شد و بر اساس آن بسیاری از دانشگاه‌ها اقدام به راه‌اندازی این کمیته کردند.

مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به ماموریت‌های کمیته‌های اخلاق پژوهشی، اظهار کرد: این کمیته‌ها به شکایات رسیدگی می‌کنند و گزارش کارشناسانه‌ای از آن تهیه و برای کمیته‌های انضباطی و هیات‌های انتظامی تخلفات اعضای هیات علمی ارسال می‌کنند.

وی ادامه داد: از این رو این هیات‌های انتظامی و کمیته‌های انضباطی می‌توانند از گزارش‌های کارشناسی که توسط حوزه کمیته پژوهشی تدوین شده است، استفاده کنند.

1 دیدگاه

  • سعید
    1396-12-14 05:24:05
    سلام اتفاق بسیار خوبی هست، اما مساله اینجاست که اعلام شده این برنامه و اقدام برای دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم اجرا خواهد شد. نکته در اینجاست که بعلت روال اداری ثبت پروپزال و تصویب عنوان و پیشینه پژوهش از ایرانداک و مقایسه با همانندجو و .... شخصا به ندرت شاهد تقلب در نگارص پایانامه و ...در دانشگاههای تابعه ی وزارت علوم بودم. مشکل اصلی دقیقا دانشگاه آزاد و دانشگاههای قلابی دیگر است که حتی در مقطع دکتری به راحتی پایانامه ها از انقلاب تهیه میشود. متاسفانه چون اکثر مدیران و .... از همین دانشگاههای قلابی مثل آزاد و پیام نور و علمی کاربردی و .... فارغ التحصیل شدند یا در حال شدن هستند، همتی برای پیشگیری از این اقدام زشت ندارند.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش